Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

IJN Yamato Tamiya (new tool) 1/350
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
veliko_pile

Član od: 26 Svi 2008
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Sri Jul 26, 2023 8:08 pm    Naslov poruke: IJN Yamato Tamiya (new tool) 1/350 Citiraj ovaj komentar

Bok svima,

vracam se na stare dane. Maketa kupljena u 5. mj prosle godine, radi se dok se stigne i dok ima volje.

New tool Tamiye , vrhunska maketa, tocna, puna detalja....ali uvijek tu moze bolje.

Nabavljeni Pontos PE setovi, 3D printani dijelovi firme Bunker Studio i Blue Fatty Model, i to sto nije pokriveno crtam sam u Fusionu 360 i printam na Phrozen Mighty 8K.

Kao uvijek se prati "Anatomy of the ship" (2017 edicija), slike Kure 1/10 modela (outdate-an ali vrijedi jos uvijek za neke stvari), kao i velika pomoc strucnjaka za Yamata gosp. Christian van der Sanden.

Radilo se dosta, tako da za pocetak cu stavit slike u par postova, pokusat cu ih odvojit po skupinama.

veliko_pile

PorukaUpisano: Sri Jul 26, 2023 10:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

1. dio, 3D modeliranje.

Koristio sam Fusion 360 vec neko vrijeme, i odlucio sam da cu krenut crtat dijelove za brod.

Srecom Anatomy of the ship ima vrhunske nacrte, i Tamiya je koristila tu knjigu kao referencu tako da mjere odgovaraju, ali treba pripazit ponekad, i izmjerit plasticne dijelove da bi na kraju se sve to moglo uklopit.

Neki nacrti su skroz gotovi, neki trebaju jos dorade nakon test printeva.

Inace workflow ide ovako:

1. izabrat koji se dijelovi isplate 3D printat (sto nema na trzistu za kupit, sto nije dovoljno dobro od plastike itd).

2. postavit nacrte iz AoTS u prostoru (tlocrt, bokocrt itd) i pocet 3D modelirat

3. test print da bi se vidjelo dal pase na plasticne komade, dali se detalji dovoljno vide itd.

4. izmjena po potrebi nakon test printa

5. zavrsno printanje

Sto se tice printera ako nekoga zanima, koristim Phrozen Mighty 8K, po meni najbolji izbor koji se trenutno nudi.

Detalji od 0.05 do 0.1mm se dovoljno jasno vide, riveti su promjera 0.15mm, stjenke mogu bit 0.3mm ako se zeli cvrsti komad itd itd.

Sto se tice dileme crtanja/printanja ili kupovine gotovog seta, uvijek gledam na to da ako set kosta 15-20-30 EUR, a meni treba za to nacrtat 2-3 dana, rade kupim i nemam brige. Manji setovi su po 4-5 EUR a za to se stvarno ne isplati ni sat vremena izgubit crtajuci.

veliko_pile

PorukaUpisano: Sri Jul 26, 2023 10:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

2. dio: Test printevi

Sve ovo ispod su test printevi, na taj nacin sam se i ucio kako najbolje postavljati support, koji smjer printanja koristit, postavke smole koliko sitno mogu printat, layer lines itd itd.

Tako da tu ima svega, i losih dijelova, vidljivih layer lineva.

Vedran

Član od: 05 Jul 2010
Mjesto: Garica-Otok Krk
PorukaUpisano: Sri Jul 26, 2023 10:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Još jednom svaka čast na volji, rezultat će biti fantastičan!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
veliko_pile

PorukaUpisano: Čet Jul 27, 2023 10:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala Vedrane Very Happy

3. dio: 3D printani setovi i dijelovi

Kao sto sam prije reko, ako nesto vec postoji, rade kupit i ustedit dane i dane crtanja, test printanja, materiala i sl.

Firme koje su trenutno u tome su Bunker Studio, Blue Fatty Model, XY Models i WULA.

Prve dvije su "sestrinske" firme i kolaboriraju. XY i WULA koriste "zubarske printere", profi DLP printere tako da nazalost layer lineovi i finoca printanja nije ista kao kod konkurencije.

Bunker Studio koristi isti printer kao i ja, ali crnu smolu (tvrda i žilavija) i posebne postavke printera. Naravno da ne zele podjelit tocne informacije.

Na slikama se moze vidjet dio dijelova prije i nakon primera, bio sam skeptican na pocetku i nisam htio otic u veliku nabavku prije nego sto vidim kako to izgleda uzivo, i moram priznat da sam ostao oduseljen, razina detalja sto su postigli je bolesna.

Slike govore sve.

veliko_pile

PorukaUpisano: Čet Jul 27, 2023 11:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

4. dio: napokon WIP

Napokon smo dosli do maketarenja. Znao sam da ce trup bit veliki dio posla pa sam odma krenuo s njim, sjecam se Skukia i njegovog Yamata.

Nazalost Tamiya je zakomplicirala trup da bi dobila sve te fine detalje, plating, tako da ima nekoliko zajebanih spojeva.

Uglavnom sam sve rijesavao sa 2K body fillerom iz autoindustrije, dvo komponentni primer/filler koji se susi unutar 12h, i moze se staviti deblji sloj, u ovom slucaju puno bolji izbor od Mr Surfacera.

Bilo je posla oko degaussing kabla da to bude uredno na kraju.

Uglavnom trup je skoro spreman ali sam u meduvremenu stavio fokus i na druge dijelove da mi nebi projekt dosadio.

Zadnje slike su proba farbanja, htio bi doc do rezultata s kojim sam zadovoljan pa da ga mogu primjenit i na ostatak broda. Nije jos to to, ali bit ce.

Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Čet Jul 27, 2023 4:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Shocked Shocked Shocked

Fantazija sve skupa.
Naravno mene posebno fascinira preciznost i finoća 3D printeva.👍
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
veliko_pile

PorukaUpisano: Čet Jul 27, 2023 6:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Leo - zd Napisao/la:
Shocked Shocked Shocked

Fantazija sve skupa.
Naravno mene posebno fascinira preciznost i finoća 3D printeva.👍

Hvala hvala, i mislio sam da bi tebe to moglo zanimat, zato sam dodao dosta slika i o tome i o procesu. Tesko je vjerovat sto se moze postic u danasnje vrijeme, a sto tek bude za 10 godina...
Tomcat Fanatic

Član od: 09 Pro 2006
Mjesto: Ptuj- Slovenia
PorukaUpisano: Čet Jul 27, 2023 8:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Krasno.... pratim...
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pet Jul 28, 2023 10:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

veliko_pile Napisao/la:

...............

Tesko je vjerovat sto se moze postic u danasnje vrijeme, a sto tek bude za 10 godina...

Hvala za slike.
E da, čak mislim da će već za par godina biti nezamislive razlike, uspoređujem to sa digitalnim fotoaparatima, ne tako davno su izgledali "igračkice", ono zabava za tehnofreakove a danas i fotiči u jeftinijim mobitelima imaju visu rezoluciju (na stranu optiku).

Dio glede isplativosti 3D procesa (crtanje, razvoj, print) slažem se sa tobom, danas kretati od početka ima smisla ako ne postoji bilo kakva druga solucija, ili ako to baš zabavlja Cool

Moja iskustva (sa dobivenim printevima) da je crni rezin vrlo krt, kao staklo, ali daje veliku preciznost detalja, sitni detalji su oštri, "crisp" nema preljevanja, nejasnoća.
Uglavnom se pokazao najboljim u omjeru rezolucija/krtost sivi, bijeli je najmekši ali najslabiji detalji.
Sada vidim da sa istoka dolazi nekakav roskasti rezin koji ima veliku finoću ali je dosta elastičan.

Ono što je još jako problematično su prozirni djelovi, ako se radi bez frameova još se da ispolirati ali sa frameovima, posebno u meni dragom mjerilu rezultati nisu bajni
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Davor

Član od: 09 Lis 2011
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Kol 02, 2023 9:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Velika je plaća Picek Shocked Very Happy
veliko_pile

PorukaUpisano: Sub Kol 19, 2023 1:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Davore znas kakvi su ti 1/350 projketi Razz

Kratki update. Nesto se printa, nesto se ljepi, nesto se farba.

su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sub Kol 19, 2023 5:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako lipo i zanimljivo.
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
werewolf

Član od: 21 Velj 2008
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Kol 20, 2023 3:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Predobro!!
Pratim sa guštom!

PorukaUpisano: Pon Ruj 04, 2023 8:49 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Novi update, stigla posiljka iz HobbyEasy-a, bacio sam se odma na ciscenje dijelova i sklapanje. Lagani sloj Mr Surfacera.

Uz to sam nacrtao jos neke sitnice, radio test printeve i napokon rijesio prednje kucisce ventilatora ispod 15.5cm topova.

Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma