Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Desetar JNA cca 1985
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
darko

Član od: 10 Ruj 2006
Mjesto: Daruvar
PorukaUpisano: Ned Velj 23, 2020 1:40 am    Naslov poruke: Desetar JNA cca 1985 Citiraj ovaj komentar

Figura u 1/35 rađena za Triglav Model.
Predviđene su 3 verzije glave i po dva para ruku, pa je moguće složiti razne varijante figure:

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Velj 23, 2020 7:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Klap klap Klap klap Klap klap Klap klap Klap klap

Član od: 22 Lip 2017
PorukaUpisano: Pon Velj 24, 2020 1:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jel to petokraka na kapi ima srp i čekić ili mi se samo tako čini?
Natrag na vrh
darko

PorukaUpisano: Pon Velj 24, 2020 9:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako i ima to se u 1/35 neće isprintat Smile Smile
Natrag na vrh
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Pon Velj 24, 2020 10:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cisto jedno pitanje iz znatizelje...
Jeste probali “skenirat” (fotogrametrija) necije lice ili kompletno glavu pa ubacit u vas model?
Natrag na vrh
kru65mi

Član od: 28 Lis 2007
PorukaUpisano: Pon Velj 24, 2020 1:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nik Napisao/la:
Jel to petokraka na kapi ima srp i čekić ili mi se samo tako čini?

Da, malo zdrave ravizije je uvijek poželjno...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
SturmmannDado

PorukaUpisano: Pon Velj 24, 2020 1:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Jeste probali “skenirat” (fotogrametrija) necije lice ili kompletno glavu pa ubacit u vas model?

3D skeneri kad sam gledo vidio sam za 500 eur po komadu na amazonu, al možda ima jeftinije.

A program koj pretvara fotku u 3D model ako i ima, potraži neki free, ak nema free onda torrent, al sam čuo za tako nešto da posstoji.

PorukaUpisano: Pon Velj 24, 2020 5:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

potez XXV Napisao/la:

Jednom, iz znatiželje. Za pristojan rezultat potrebna je skupa oprema (ili dobri fotići postavljeni u fazu ili skupi 3D skener). Sa "priručnom" opremom, odnosno prosječnim fotićem dobije se blob koji jedva da liči na glavu. Uostalom ionako radije sam volim skulptat Smile
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Uto Velj 25, 2020 12:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ova dva prekrizena remena visoko na prsima - kaj je to ??? mi to nismo imali....uprtaci, ok, ruksak ok, iako nikad nije bil tak cetvrtast, sljemove nikad tak nismo imali na ruksaku..
kaj je to na lijevom boku ?? tu je obicno bila gas maska, ali to je malo veci paket, platnena cetvrtasta torba
lijevi bok maska, desni rap - nije se smjelo rap nosit otraga na guzici Smile

i ak imas kalas, moras imat i noz tj bajonet za kalas na opasacu...te tri stvari si moral imat u paketu na sebi - kalas, noz i rap
klasa august 85 Smile
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Uto Velj 25, 2020 8:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prekriženi remeni su od RAP-a i maske očito, al mislim da bi trebali padat niže. Slažem se za ruksak, prepravilno je četvrtast, nek bude malo nepravilniji ak je moguće. Šljem smo mi nosili tak kak je prikazan, na ruksaku (mehanizirana pješadija, 89/90). RAP je po PS-u trebao bit na boku, al je uvijek išao prema guzici jer je smetao kalašu kad je bio na ramenu. Torba za gas masku bi trebala bit malo nabubrenija ak je moguće. A šljem mi po rubovima djeluje ko da WW2 švapski, možda malo skratit rubove?
Samo tako dalje, super je!!!
Natrag na vrh
darko

PorukaUpisano: Uto Velj 25, 2020 10:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Šljem i masku sam već popravio.

Tu se vidi usporedba šljema sa crtežom iz pravila upotrebe, odgovara savršeno:

Bajoneta se nije nosila obavezno, šljem se nosio na ruksaku ako je kapa bila na glavi. Ruksak složen po PS-u sa svim što treba unutra je uvijek bio četvrtast. Bio sam i ja u JNA Smile
Natrag na vrh
Slider

PorukaUpisano: Uto Velj 25, 2020 12:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ali nisi bio 85te Smile

ne znam ja sam bil u granicarima poslije obuke za telegrafistu, i mi nismo smjeli imat kalas bez noza za pojasom ...cak i na dizanju zastave smo taj noz morali stavljat...a sljemove smo ili imali ili nismo - ali ok, ja nisam bil prasinar
ne zezam te radi zezanja, nego mi ona dva remena, i maska bas nisu sjeli Smile

ja se sjecam kad smo se natovarili da mi je sve smetalo - s lijeve te nisko lupa maska, s ddesne rap, na ledjima rup 12, na guzici dva akomulatora i na ramenu kalas, a ranac s prednje strane...ko bozicno drve..i jos kad trcis sa svim tim te noz udara po...jel...Smile

ma u osnovi je sve ok, ali definitivno spusti remene za masku i rap i to do boka, i torvu s maskom napravi skoro pa vecu od rapa.....i nepravilnu
i to bu to
SturmmannDado

PorukaUpisano: Uto Velj 25, 2020 9:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam rođen 1993. godine, o JNA znam samo po tuđim pričama.

Kolko sam čuo vojnici koj su bili na fronti bilo je bitno da imaju oružje, municiju i često uniformu ali je bilo i vojnika bez uniforme, neki vojnici nisu voljeli vojne čizme pa su nosili tenisice, puno vojnika je osim šljemova nosilo kape, a puno ih nije nosilo ništa na glavi, kolko sam čuo rijetki su nosili full opremu na front, većinom od opreme su uzimali naj nužnije, jer je dosta te opreme zapravo smetalo vojniku...

Ja kad bi radio po svom ukusu vojnika za front, stavio bi mu torbu za municiju, pušku, i redovnu uniformu da se prepozna vojska.

Tako da ako je ova torbica na stražnjici za municiju, onda mu i remen i tregeri netrebaju, al ljepše je zbog estetike da ih ima, vojna moda hehe.

Predložio bi ti da dodaš kao opciju još jednu ljevu ruku koja opušteno stoji uz nogu, nešto kao da izgleda ko da sam opušteno stoji na straži, jer obje ruke nešto pokazuju.

Zanima me jedna stva, u čemu su JNA vojnici nosili municiju i magazine, jel to ona torbica na stražnjici?

Rad je super, samo tako nastavi, rado čekam vidjeti nove radove, možda u budućnosti neki HV vojnik?

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Uto Velj 25, 2020 10:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo nije ratna improvizacija, ovo je uniforma i komplet po P.S.-u (pravilu službe).
Torbica na boku (gujsci) se nazivala RAP (rezervni alat i pribor), makar je, istini za volju, RAP bio samo dio te torbice u koji su išla još 4 puna okvira, ulje za čišćenje, krpice, konopac, pojačivač trzaja za manevarsku municiju...
RAP je bio prebačen prek ramena i remen provučen kroz njega da ne lamače po tijelu, tak da je remen apsolutno potreban (a svrhu ovih kožnih nastavaka sa remena prek ramena, tzv. uprtača se moglo shvatit i cijenit kad bi te spizdili na marš od 30 km sa svim tim na tebi prek Deliblatske peščare, recimo Smile)
U ruksak na leđima je išla, ak se dobro sjećam, rezervna municija, pribor za jelo i osobnu higijenu.

E, Darko, i obavezno moraš stavit šav na hlače ("u stavu Mirno srednji prst ima da vam bude na šavu pantalona...) Very Happy Very Happy Very Happy
Natrag na vrh
Slider

PorukaUpisano: Uto Velj 25, 2020 11:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jos da dodam u vezi remena i uprtača - kak je rekel Doodeck, to nije moda...na remen idu bajonet, bombe i torbice za municiju ( fišeklije) ako imas PAP - poluautomatsku pusku
a da ti ti zbog svega toga ( jer ak imas dve fiseklije s municijom, bajonet i dve bombe, onda je to tesko dve tri kile) ne padne i remen i hlace, imas uprtace koji ti remen drze na pravom mjestu

i mislim da je Darko napisal da je to 85ta a ne 92ga, taj da mora bit sve pic pic - moral si cak u kapi imat konac i iglu.....ak ti gumb otpadne...nije bilo labavo Smile
i da, plus svega torbica s cuturicom i priborom za jelo - ili na remen, ili u ruksak...znaci jos jedna kila vise ( litra vode ili ''caja'' u prahu) Smile
Poanta je bila da kad sve to imas na sebi, mores dva dana ( osim vode ) biti neovisan i sposoban za djelovanje
pa kad si tome dodal i RUP-12 ( radiostanica ) i dva akomulatora ( kaj sam ja sipcil) imal si braz bratu 25 kila svega na sebi...pa ti stavi masku na glavu i veli trkom...naravno, par km uzbrdo Smile
da mi to sad netko veli, opal bi nakon tri koraka:-)

i za rap - mi smo kao granicari ( radisti) imali kalase sa preklopnim kundakom, pa nam nije smetalo za rap na boku ...Smile

Darko, ajd stavi i PAP ovku i fiseklije i bajonet u komplet Smile... vecina vojske je imala PAPovke
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma