Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Desetar JNA cca 1985
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
kru65mi

Član od: 28 Lis 2007
PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 12:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To za vas gustere ....
Prava vojska je duzila skorpione Cool
Kao sto ti vec rekoh, zavrsetak kaisa uprtaca se obasvezno zavrtao unazad - nije ovako visio ...
Torbica gas-maske je bila malo veca i donji kais( onaj "vodoravni") se cesto prepletao s opasacem. BR iliti borbeni ranac je bio mekan, ne ovako cetvrtast i remenice su imale pojacanja.
Bluza je imala razrezana odozada i na dugmadima su bile zvijezde ... i nisu sve titovke imale zvijezde sa srpom i cekicem Wink
Slika na internetu ima dovoljno za konzultaciju
Zasto ne uradis obicnog vojnika sa dodatcima - ranac, RAP i naoruzanje na izbor, trziste ce se zasigurno prosiriti ...
Prijatno Oktobarska '83
Kruno Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 12:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

kru65mi Napisao/la:

Prijatno Oktobarska '83
Kruno Very Happy
prijatno august
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
kru65mi

PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 12:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I tebi sinko Wink
Natrag na vrh
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 1:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A ko bu radil figuru, obavezno urezat na remen mjesece... Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 5:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pitat ću ovdje da ne otvaram novu temu:

Za JNA vojnike koj su nosili Kalašnjikov, jel taj RAP bio službena torbica za okvire s metcima, jel to po PS-u ili je bilo nešto drugo?

Član od: 24 Ožu 2006
Mjesto: Drniš/Šibenik
PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 6:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

RAP je bio. Doduše koliko ssm vidio na pješadiji. Ja sam bio oklop 89/90, mi smo dužili one blesave nekorisne škkrpione pa bi ti sa opasača tenkovskog kombinezona visio ko burek, tako je izgledao. Jedan AK je u posadi dužio punilac a okviri su bili u kupoli jer nije.imao i na šta gdje objesiti na sebe. Imali smo oko pasa samo kaiš da je šta manja šansa da di zapnemo unutra o nešto što je okreće/ pokreće.
Zvjezde na kacigi na srpom i čekićem su nam čak i skidali jer su ih navodno smjele imati samo gardijske brigade.

Trud kolega za pohvalu naravno, malo izgleda statičan al ja bih ga uzeo.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM
Slider

PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 1:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

SturmmannDado Napisao/la:
Pitat ću ovdje da ne otvaram novu temu:

Za JNA vojnike koj su nosili Kalašnjikov, jel taj RAP bio službena torbica za okvire s metcima, jel to po PS-u ili je bilo nešto drugo?

dakle, 85 pjesadija nije imala kalase, imali su PAP s dve kozne torbice za metke kaj su isli na remen plus baajonet EDIT - PAP je imal preklopni bajonet, sorry
i mi vezisti smo za vrijeme obuke imali PAP
uz AP je isao kraci bajonet i RAP s priborom i 4 okvira po 30 metaka, znaci borbeni komplet je bio 150 metaka
u mojoj kasarni AP su imali Izvidjaci i granicari, i to s kundakom
mi kaj smo bili veza i duzili vozila s radiostanicama ( MKšK ) ili smo imali radiostanicu na sebi imali smo AP sa sklopivim kundakom

Slider: poruka promijenjena dana: Sri Velj 26, 2020 2:51 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Pierre

Član od: 12 Stu 2008
PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 1:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kakakv bajonet za PAP ? PAP je imao bajonet na sebi - preklopni.
M 48 je imao posebno bajonet ...

PAP-ovka

M 48
Natrag na vrh
Slider

PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 2:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pierre Napisao/la:
Kakakv bajonet za PAP ? PAP je imao bajonet na sebi - preklopni.
M 48 je imao posebno bajonet ...

PAP-ovka

M 48

a fakat......
star sam ka pas Smile
onda smo valjda na pocetku imali m48..poslije pap, a u granicarima AP
ma znam da sam dve vrste bajoneta nosil i da mi je to lupkanje islo ( skoro doslovce ) na ....jel....Smile

a smijal sam se onim starim dedekima u dokumentarcima........''during d waaaaaaaaaaaar.....'' Smile
darko

Član od: 10 Ruj 2006
Mjesto: Daruvar
PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 6:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Doodeck Napisao/la:

U ruksak na leđima je išla, ak se dobro sjećam, rezervna municija, pribor za jelo i osobnu higijenu.

I SDO i pribor za osobnu dekontaminaciju kad si išao na teren. Pribor za jelo i SDO su jako "kockaste" kutije bile, od tuda i vrlo četvrtast oblik kad je ranac "pun" po P.S.-u.

Što se PAP-ovki i nešto starije opreme tiće, bit će ali na drugoj figuri.

Poza je "statična" jer desetar stoji i objašnjava nešto (popuje po običaju kako to već desetari rade), zato nije u pokretu. Za drugu figuru je u planu napraviti vojnika koji sjedi i jede (dok mu ovaj drži predavanje). Nisam namjerno htio desetara raditi u pokretu, radim sljedeću figuru koja će biti "u hodu", već je 70% gotova.

P.S. Uskoro ću postat revidiranu verziju sa ispravljenim M-85 šljemom i većom maskom čije sam dimenzije definitivno fulao.
Natrag na vrh
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 6:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovisi kak si ga slagal. Ak se dobro sjećam, na vrh sam stavljal onaj mali zeleni ručnik zarolan pa kad se pritegnuo, ranac je ipak bio malo nepravilan. Baci oko na gugl fotkama na drugu sliku kad upišeš Borbeni ranac M-75. Tam mi djeluje najurednije složen i ipak ne djeluje baš tak pravilan ko tvoj. Nemoj mislit da se pravim pametan, jako mi se sviđa tvoj rad i želim da uspije što bolje pa samo bacam sugestije.
Natrag na vrh
darko

PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 6:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

kru65mi Napisao/la:

Kao sto ti vec rekoh, zavrsetak kaisa uprtaca se obasvezno zavrtao unazad - nije ovako visio ...

Ovo nije po P.S.-u jer imam sve knjižice "priručnik za vojnika pešadije", "pravilo vojnik/odeljenje pešadije" itd. kao i slike iz drugih izvora. Znam da se to vrlo često radilo, pogotovo ako je uprtač bio prevelik za vojnika, ali to u pravilu službe ne stoji.
Natrag na vrh
darko

PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 6:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Doodeck Napisao/la:
Ovisi kak si ga slagal. Ak se dobro sjećam, na vrh sam stavljal onaj mali zeleni ručnik zarolan pa kad se pritegnuo, ranac je ipak bio malo nepravilan. Baci oko na gugl fotkama na drugu sliku kad upišeš Borbeni ranac M-75. Tam mi djeluje najurednije složen i ipak ne djeluje baš tak pravilan ko tvoj. Nemoj mislit da se pravim pametan, jako mi se sviđa tvoj rad i želim da uspije što bolje pa samo bacam sugestije.

Probat ću ga malo zgužvat kad već radim izmjene...
Natrag na vrh
Slider

PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 6:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ma mislim da se kuzi da ne popujemo radi popovanja, nego zelje da cim bolje ispadne Smile
kru65mi

PorukaUpisano: Sri Velj 26, 2020 7:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

darko Napisao/la:
kru65mi Napisao/la:

Ovo nije po P.S.-u jer imam sve knjižice "priručnik za vojnika pešadije", "pravilo vojnik/odeljenje pešadije" itd. kao i slike iz drugih izvora. Znam da se to vrlo često radilo, pogotovo ako je uprtač bio prevelik za vojnika, ali to u pravilu službe ne stoji.

Nije po PS-u ali nije bilo vojnika koji to nije uradio ... pogotovo desetara, koji su bili onaj "pedalj" iznad ostalih ...
Ti napravi po svom, bitno da bude u prodaji ...
Kruno
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed
Stranica 2/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma