Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

A-4B/P i A-4C Skyhawk , Falkland, Hasegawa 1:48

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Airbus89

Član od: 02 Velj 2011
Mjesto: Dubrovnik/Bec
PorukaUpisano: Sub Ruj 21, 2019 9:04 pm    Naslov poruke: A-4B/P i A-4C Skyhawk , Falkland, Hasegawa 1:48 Citiraj ovaj komentar

Pozdrav svima,
Evo, pocinjem sa jednim novim, vecim projektom , a nije airliner. Radi se o paralelnom radu na 2 A-4 Skyhawka argentinskih zracnih sanga za vrijeme Falkandskog rata ili rata oko Malvinskih otoka. Stariji se sigurno sjecaju dogadjanja na juznom Atlantiku 1982. Tada nije bilo interneta, mjesto dogadjanja jako daleko tako da su informacije bile prilicno sture. U to vrijeme kao i kasnije je junak tog rata bio Sea Harrier. Zaboravlja se ucinak argentinskih Miraga I Skyhawka . Pogotovo hrabro su se pokazali piloti Skyhawka koji su napadali britanske snage usidrene u Falkland soundu i u vodama ispred San Carlosa. U njihovim skroz zastarjelim masinama su hrabro uljetali u baraznu vatru i bili obarani od Sea Harriera. Ali su postigli i dosta pogodaka na britanksim brodovima , na njihovu zalost brojne bombe nisu detonirale. Usprkos tome su potpljeni HMS Coventry, Ardent, Antelope, RFA Sir Gallahad, LCU F-4 kao I brojni brodovi su bili osteceni . Ukupno je oboreno 22 Skyhawka (10 A-4B/P, 9 A-4C , 3 A-4Q) pri cemu je poginulo 18 pilota.

Prva serija koju je Argentina nabavila 1966 kao zamjena za zasterjele Meteore je bilo 50 komada A-4B koji su bili preinaceni raznom novom elektronikom i dobili oznaku A-4P iako su ih argentinski piloti i dalje nazivali A-4B tako da se i u raznoj litereaturi mogu naci obje oznake. Kakos u se dobro pokazali je 1976 nabavljeno jos 25 komada A-4C koje su argentinci preradili. Za potrebe mornarice je nabavljena inacica A-4Q (preuredjeni A-4B) Sve inacice imaju i vanjski vidljive razlike u odnosu an originalne americke zrakoplove. U prvom redu je izbocina sa antenom na ledjima trupa koja je kod svih inacica razlicita. Vidljive su jos i neke antene na repu kao i na ledjima trupa. A-4Q su bili stacionirani na nosacu aviona “25 de Mayo” ali su za vrijeme Falklandsog rata zbog vremenskih neprilika poljetali sa kopna iz baze Rio Bravo, A-4B/P su bili stacionirani u bazi Rio Gallegos, a A-4C u bazi San Julian.

Mene je ovaj konflikt uvije zanimao, ali nakon moje posjete Argentini i muzeju Moron kod Buenos Airesa prosle godine sam bio odlucio napraviti maketu ovog zrakoplova u 1:48. Medjutim ove inacice koje ja Hasegawa imala u program nije vise bilo moguce naci. Imao je i Hobycraft maketu ali niti nije nije bilo na trzistu. Na kraju sam ipak nasao u jednoj ostastvini ne jednu nego 2 makete i to A-4C I posebnu pod nazivom “Falkland”

U medjuvremenu sam nabavio i nesto literature na ovu temu tako da je sve spremno.

Hasegawine makete su nesto starije ali su izuzetno dobro detaljirane. A-4B/C "Falkland" ima oba nosa - za A-4C kao i za A-4Q koji je identican sa A-4B, u rezinu su date i argentinske preinake:

tu je Hasegawa pogrjesila jer je mornarcka inacica nosila oznaku A-4Q

A-4C je ista maketa samo sto nema oba nosa:

U Argenitni sam nabavio i dekale:

Od aftermarketa sam samo nabavio kokpit od Airesa za A-4C jer cu njega raditi sa otvorenim poklopcem:

Necu raditi A-4Q iz kutije nego A-4B/P, on ce biti sa zatvorenim poklopcem pa sam za njega nabavio samo Quikboost sjedalo:

Pri radu ce mi pomoci i mnogo fotki koje sam napravio u muzeju Moron blizu buenos Airesa. Tamo su izlozena 2 A-4B/P, jedan renoviran, drugi u losijem stanju sto se tice boja, u takvom istom stanju je i jedan A-4C. Kcer je bila neko vrijeme u Cordobi, pa je dobila zadatak da podje do obliznje Olive gdje ima muzej posvecen Falklandskom ratu gdje isto stoji(pored drugih eksponata ) i jedan A-4C.

Pa eto nadam se da ce uskoro pocet i rad na ovim maketa, toliko za uvod (nadam se da nije presirok Very Happy )
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
mariok

Član od: 17 Lis 2007
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2019 12:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Branko svaka čast na izboru teme!! Krasan avion!! Samo naprijed!!!
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2019 10:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Cool Cool
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2019 10:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Superzanimljiva tema
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
P-51

Član od: 24 Ožu 2006
Mjesto: Drniš/Šibenik
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2019 1:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jesu Hase panelizirane full u negativu? Scooter mi je super mašina. Imam ITA i pola makete je u pozitivu pola u negativu - čak sam se zapitao jel zbilja tako na avionu. Recenzije kažu da nije.

Super tema svakako, Imam Osprey Air war over Falklands, jedna mi od najdražih Osprey naslova. Prilično intenzivan zračni rat u kratkom vremenu.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM
mariok

Član od: 17 Lis 2007
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2019 1:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To je po meni jedna od najboljih hasegawinih maketa, sve je urezano Very Happy
Natrag na vrh
Cessna

Član od: 12 Tra 2006
Mjesto: Jales B. ;)
PorukaUpisano: Čet Lis 17, 2019 3:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I ja trenutno radim Argentinski A-4B/P 1:72, pa mi je tema jako zanimljiva...

Pratim
Natrag na vrh
Iwtcha

Član od: 24 Kol 2007
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Lis 18, 2019 8:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dva prsta gore
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma