Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

MORANE 406
Idi na stranicu 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 7:18 pm    Naslov poruke: MORANE 406 Citiraj ovaj komentar

E kad smo se vec na nekim topicima zagrijali oko analize boja i oznaka, evo jednog novog zadatka :

Na slici, koja inace potjece iz sarajevskog muzeja revolucije, vidi se jedan Morane 406. Slika je snimljena na aerodromu Zaluzani u rujnu 1944. (tako pise legenda na poledjini), vjerojatno oko ili poslije 21. rujna, u vrijeme kada je aerodrom pao u ruke partizana. U kabini aviona sjedi jedan vojnik, dok drugi stoji ispred desnog krila, blizu korijena krila. Iako nemaju kape, po odjeci se moze zakljuciti da se radi o partizanima koji se ponosno slikaju pokraj neuobicajenog i vrijednog ratnog plijena. Takodjer se moze zakljuciti da je avion vjerojatno neostecen jer osim skinutog gornjeg poklopca motora koji se vidi uz prvom planu, nema vidljivih ostecenja.
Zanima me moze li tko sto reci o bojama i oznakama ovog aviona.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
frka

PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 7:23 pm    Naslov poruke: MORANE 406 Citiraj ovaj komentar

Pokusao sam malo posvijetliti sliku ali bas nije neka razlika, sama slika je lose kvalitete.
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 8:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako je nagradno pitanje, moram probat...mozda nesto ubodem Laughing

Iako moze biti svasta, pa i RLM74/75/76 prica, ja dajem svoj glas za varijantu:

Rep i dio "gornje" kamuflaze - RLM 71
Drugi dio gornje kamuflaze i zadnji bokovi trupa (jednobojni) - RLM 02
Donje povrsine i osnova bokova prednjeg dijela trupa - RLM 76
Tockice na prednjem dijelu trupa RLM02/RLM71
Nedefinirani dio donjih povrsina (mozda samo poklopci trapa, a mozda i kompletna povrsina) iz nekog neobjasnjivog razloga obojan nekom tamnom bojom.
Nocni lovac ?
Francuska boja za donje povrsine Gris Blue Clair jest dosta tamna, tamnija nego sto bi se ocekivalo za donje povrsine, ali...
..niti je ona TAKO tamna, a niti je jako vjerojatno da se radi o francuskoj boji. Bit ce da je u Zaluzanima nestalo svih drugih boja osime neke tamne (npr. kaki), a partizanima se zurilo da prebojaju neprijateljske oznake, poceli su odozdola i u medjuvremenu (prije prelaska na gornje povrsine) su se slikali (ova fotografija) ili su se napili i pozaspali... Laughing
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 10:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gornja fotka je publicirana u Ospreyevoj "Croatian Aces of World War 2", autora D. Savića i B. Ciglića (str. 68.), a profil je rekonstruiran na str. 42. iste knjige, gdje bi se prema tonovima moglo razlučiti da je autor profila zamislio da to bude kombinacija RLM 71/02/65 s repom koji je obojen u neku sivu (RLM 75?). Međutim jedan od autora (koji pretpostavljam nije imao puno utjecaja na "slobodnoumjetnički" dio /tj. profile/ ovog izdanja, svojevremeno je vrlo žustro "replicirao" jednom našem maketaru i poznaniku koji je svoj eksponat hrvatskog Moranea u 1/48 "odjenuo" u gore spomenutu kombinaciju, tvrdeći da bi se nesumnjivo imala koristiti 74/75/76 kombinacija... Obzirom na razdoblje u kojem je hrvatska dobivala te zrakoplove to bi doduše i trebalo držati vodu... no, tko će ga znati.
Inače, fotka iz spomenute knjige je daleko "svijetljija" od ovdje postirane (čak se nazire i "šahovnica" ispod krila) i ni u kom slučaju donje površine nisu crne ili toliko tamne da bi se radilo o nekom maskirnom "noćnom" bojanju. Uostalom, riječ je o Moraneu - taj je po noći "spavao", izuzev ako se među pilotima ZNDH-a nije našao neki suludi egzibicionist. Mada činjenica jest da se donja boja i na toj slici čini osjetno tamnija nego ova na bokovima aviona. Možda je upriličena neka kombinacija 71 i 65 iz nekog neutvrđenog razloga?

Još jedna crtica vezana za gornju fotku - u istoj knjizi taj je zrakoplov kršten/numeriran kao 2323, s poprilično vjerodostojnim opisom njegovih akcija u partizanskim rukama u rujnu 1944. (njime je pilot Sulejman "Suljo" Selimbegović navodno 23.09. 1944. presreo njemačke Ju W-34 i Hs 126 koji su dostavljali ratni materijal i namirnice opkoljenoj ustaškoj utvrdi, navodno pritom i srušio spomenutog Junkersa (nepotvrđeno), a par dana kasnije u srazu s dva FIAT-a Cr-42 iz NSGr. 7 "popušio" par rafala u motor te se prisilno spustio kod Prijedora.
Eto, malo povijesnih indicija za one koji nisu imali priliku pročitati ili vidjeti spomenutu knjigu.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
dragonlance
Gost
PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 10:32 pm    Naslov poruke: OT: Fiat Cr-42 NSGr. 7 Citiraj ovaj komentar

prelude Napisao/la:
a par dana kasnije u srazu s dva FIAT-a Cr-42 iz NSGr. 7 "popušio" par rafala u motor te se prisilno spustio kod Prijedora.
Eto, malo povijesnih indicija za one koji nisu imali priliku pročitati ili vidjeti spomenutu knjigu.

Mali OT u svezi fiata: koji je najbolji izvor fotaka za NSGr. 7? Da li su švabe na zarobljene Cr-42 stavljale nosače bombi ili se radi ipak o Cr-42LW (znači AS filter pod nosom, bodljasti ispuh i nosači bombi)?

Imam jednoh Italerija u 1/48 pa me svrbi, npr. Drvar Smile

Husar broj 2 daje ne baš najbolji profil Cr-42, bez nosača bombi, a navodi da je pružao zračnu podršku, za što su njegova 2x12,7 mm od slabe koristi.
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 10:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

... i mene svrbi Pavlin FIAT CR.42 u 1/72, ali na žalost jako je malo konkretnih informacija o tim FIAT-ima na "šihti" u NDH, pa bi me veselilo ako je netko prikupio nešto više informacija o istima (i općenito o NSGr u Hrvatskoj) da nam to prezentira, pa s veseljem glasujem za otvaranje novog topica...
Ovdje je "zvijezda" narednih dana i večeri ipak Morane koji je isto tako do sada bio prebijedno pokriven informacijama i fotomaterijalom - obzirom na njegov broj i staž u HBZ-u... Prava mala enigma od ovog "ružnog" ali izuzetno interesantnog "pačeta" koji će labud postati tek kad ugledamo neku high resolution fotkicu za razliku od dosad viđenih "mutnjaka", "snježnih idila" (2308) na njegovim krilima i sl.

Btw. Danijel, meni se osobno čini uvjerljiva tvoja "ornamentička" prezentacija tog "2308" u jednom od tvojih starih radova. Savić mi je jednom zgodom (a i još neki) tvrdio da je tu riječ o svojevrsnoj optičkoj varci ili oštećenom negativu da je ta "ornamentika" na trupu vidljiva na taj način, odn. da se u stvari radi o mrljama kao i na drugim "Moraneima". Da li bi da danas ponovno radiš taj crtež nešto promijenio u tom smislu ili ostaješ kod svog ranijeg prikaza / ideje?
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 11:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Samo mali ispravak: MS-406 ne samo da nije "ruzno pace", nego je jedan od najljepsih zrakoplova svih vremena Very Happy

Inace, jako me zanima ovaj topic i sve sto ima veze sa MS-406. Postoje li fotke jos nekih nasih MS-406 osim ove, 2305 iz zadnjeg poluprofila i "snjezni" 2308 ?

A sto se tice Osprey-evog profila, mislim da je autor profila zadnji dio trupa napravio pogresno. Ako je suditi prema ovoj fotografiji, zadnji dio trupa nije tockast i drugacije je boje nego podloga za mrlje na prednjem dijelu. A sve to skupa jako slici na 2305, pa bih s obzirom na to, a i na "blizinu serijskog broja", bilo najlogicnije da su sheme i boje (pod)jednake...

Prelude, daj nam postaj ovu istu fotku u boljem izdanju, da se vidi sahovnica ispod krila... Bas me zanima ta boja odozdo..
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 11:22 pm    Naslov poruke: Morane 406 Citiraj ovaj komentar

Tocno, U Savicevoj i Ciglicevoj knjizi takodjer je objavljena ova fotka, cak i dosta bolje kvalitete. Autori navode kako je to avion reg. broja 2323, no sa tom se identifikacijom ne slazem. Evo moje male analize : Prema dostupnim dokumentima objavljenim u Zborniku dokumenata iz NOR-a, navodi se da su partizanske snage zarobile tri Morane-a reg. brojeva "2308", "2337" i "2323" koji su dovedeni u letno stanje (ali nisam siguran za "2332"!). Za pretpostaviti je da su se partizani slikali pokraj ispravnog aviona a ne nekog namijenjenog otpadu (jer je i takvih bilo dosta na aerodromu). Dakle, sa dosta sigurnosti moze se pretpostaviti da je to jedan od tri aviona koji su letjeli. No fotografija aviona "2308" postoji, objavljena je u ratnim "Hrvatskim krilima" i na njoj je taj avion snimljen iz desnog zadnjeg kuta. Iako su krila i gornji dio trupa prekriveni snijegom, na boku se dosta dobro vidi registarski broj "2308" kao i maskirne boje i mrlje na trupu koje nikako ne odgovaraju ovima na nasoj fotografiji, ni po tonu niti po obliku. Izbor se dakle suzava na avione "2337" i "2323". Na slici sa Zaluzana vidi se jos jedan detalj, a to je oblik trece znamenke koji nije "2" jer mu je donji dio zaobljen, prema tome, najvjerojatnije je bas "3". Sa velikom vjerojatnoscu moze se, dakle, zakljuciti da je to broj "2337" (ili "2332" po Savicu i Ciglicu?) na kojemu su letjeli partizanski piloti. Za maskirne boje, vjerojatnije je da su bile RLM 71/02/65, s time da je rep dosta tamniji od ostalog dijela trupa.

S obzirom da su fotografije MS 406 u bojama ZNDH vrlo rijetke, mozemo se za maketarske potrebe do novih nalaza zadovoljiti i ovom (privremenom) rekonstrukcijom.
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Pon Sij 09, 2006 11:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hm... ni prvi broj na trupu mi bas ne slici dvojki...
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Uto Sij 10, 2006 12:39 am    Naslov poruke: Morane 406 Citiraj ovaj komentar

Broj na trupu svakako pocinje sa "23.." jer to je sluzbena registracija toga tipa, tu nema dvojbe. Poceo sam nedavno crtati u Corelu i bojati u Photoshopu (jos se ucim ali kazu dam i ide) i nadam se da cu u dogledno vrijeme nacrtati u boji studije sva tri aviona koja za sada znamo : 2305, 2308 i 2337. Mislim da se 2308 na onoj slici iz HK dosta dobro vidi pa mislim da su i sare slicne onome sto sam crtao nekad davno... Inace, postoji jos par fotki 2305 iz drugih kuteva, ali nazalost samo detalji. Potraziti cu ih i staviti tu da ih vidite.
Natrag na vrh
prelude

PorukaUpisano: Uto Sij 10, 2006 1:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na žalost, skener (još) nemam, pa će zainteresirani zasad morati potražiti negdje tu knjigu i predmetnu fotku.
Međutim kad malo bolje pogledam ne mogu tvrditi niti da je ispod krila "šahovnica" jer je sve skupa dosta zamućeno, ali čini se kao da je predio na kojem bi ona trebala biti - kvadratno premazan nekom svijetlijom bojom (sličnom ovoj na boku trupa) pa teorija o znatno tamnijoj boji ispod krila i na donjem dijelu trupa (vidi predio od korijena krila prema vertikalcu!) doista dobiva uvjerljiviju potvrdu.

Nego, jeste li razmišljali o žutoj (?!?) - sad mi pade na um onaj "njemački" Morane TP+ZM koji je odozdola žut... Mada mi je nevjerojatno da bi se u razdoblju kada je partizanska PAA već dobrano ojačala ovi naši šetali ko japanski fazani po zraku...
... ali me to navodi na jednu drugu logiku - možda uvjerljiviju > ukoliko su "Morani" u Hrvatsku došli žuti (ili barem poneki od njih), moguće je taj žuti dio prebojan nekom tamnijom sivom (ili sivoplavom) koju su naši lakireri imali na lageru? To bi dalo smisao značajnoj podudarnosti nijanse koju sada uočavam na relaciji završetak trupa prema vertikalcu (oštra okomita linija prijelaska svijetle u tamnu boju), a s podtrupnim prijelazom prema prednjem dijelu aviona - korijenu / donjem dijelu krila, a najuočljivije je ta tamnija boja vidljiva upravo na poklopcu stajnog trapa. I ta se nijansa posve podudara sa spomenutom tamnijom nijansom (pretpostavljam) cijelog vertikalca - obzirom se vidi samo ćošak od početka horizontalca prema repu....
Natrag na vrh
Damir
Gost
PorukaUpisano: Uto Sij 10, 2006 9:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, to je i meni palo na pamet. Boja donjih povrsina i boja repa izgledaju vrlo slicno.

O 2308 - stvarno bih volio vidjeti tu fotku u nekoj normalnoj velicini i maksimalno kvalitetno, pa da iskljucimo mogucnost snijega, mraza, inja i ostalih vremenskih nepogoda. Za sada, uz onakva krila, analogiju sa 2305 i logiku, priklanjam se ipak teoriji jednobojnog zadnjeg dijela trupa i kombinaciji vremenskih nepogoda i nekvalitete fotke (sto je izazvalo "valoviti" dojam..)
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Uto Sij 10, 2006 9:45 am    Naslov poruke: morane 406 Citiraj ovaj komentar

I za mene je tesko zamisliti da su hrvatski MS 406 u to vrijeme paradirali po nebu nakiceni zutim donjim povrsinama i repom. Teorija da su te povrsine bile zute a poslije prebojane mi se cini dosta logicnom, jer su ti avioni prethodno sluzili u njemackim skolskim jedinicama. E sada, koja je to boja bila, tesko je reci ali mozda nije bas ona ista tamna boja kojom je prebojan rep nego nesto svjetlija, pogodna za donje povrsine, neka srednje siva?
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Uto Sij 10, 2006 10:19 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je ilustracija iz Ciglić/Savić knjige,fotka je loše iskenirana tako da nema smisla,eventualno da ponovim sam skeniranje fotografije(Prelude??).No stvarno se vide svijetlije površine na mjestima gdje bi bila šahovnica,ali po meni i Balkenkreuz,zapravo su dvije svijetle fleke.
Natrag na vrh
Mario Raguž

Član od: 09 Stu 2005
Mjesto: Dubrovnik
PorukaUpisano: Uto Sij 10, 2006 10:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Na slici, koja inace potjece iz sarajevskog muzeja revolucije, vidi se jedan Morane 406. ......

Ja sam dosta vremena proveo u bivsem Muzeju revolucije, a danas Historijskom muzeju u Sarajevu, ali ne nadjoh ovu fotku. Postoji li mogucnost da ona potice od nekud drugo?

Inace Muzej je zbog nedostatka novca i interesa zatvoren.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Naprijed
Stranica 1/11

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma