Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Oznake na repu
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
ino

Član od: 26 Ruj 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2015 1:00 am    Naslov poruke: Oznake na repu Citiraj ovaj komentar

Moze li mi itko pomoci kako je izgledao ovaj avion krajem 1943 pocetkom 1944 Oznake na repu i kamuflazna boja.12thUSAF,723 sqadron, 450 bomb group, B-24H 41-28579 Twin Tail 2nd Lt. Theodore R
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2015 10:58 am    Naslov poruke: Re: Oznake na repu Citiraj ovaj komentar

ino Napisao/la:
Moze li mi itko pomoci kako je izgledao ovaj avion krajem 1943 pocetkom 1944 Oznake na repu i kamuflazna boja.12thUSAF,723 sqadron, 450 bomb group, B-24H 41-28579 Twin Tail 2nd Lt. Theodore R

ak me sjecanje ne vara, imas na netu onu sliku nosa s dva komada - tu se vidi da je OD/lg shema
a ak nema slike cijelog, ides analogijom - nadjes oznake armije, grupe, eskadrile..i napravis tak-serijal imas, i onda si 90 % siguran da je to tak izgledalo, jer bombarderi su uglavno imali nose artove kao osobne oznake, ostalo je vise manje isto
osim ak nisi te srece da je to bio jedan od onih izuzetaka...npr Dragon and his tail ili Little mis Mischief...Smile
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2015 2:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dakle ne radi se o 12th USAF već 15th.
Na svim dostupnim fotkama je OD (fotke uglavnom pokazuju prednji dio sa crtežom na nosu), no postoji i fotka cijelog aviona gdje se vidi i rep

foto s www.b24bestweb.com

E sad kakav je bio rep kad je sudjelovao u napadu na Zadar ne znam, a pretpostavljam da te to zanima.

Naime ovaj avion 42-7752 "Judy Lee" pripadao je istom squadronu ali je u određenim razdobljima imao različite repove

fotke s www.450thbg.com

Iz ove dvije fotografije može se zaključiti da su pruge na repu iz kasnijeg razdoblja. E sad kad je došlo do promijene trebalo bi prekopati.

btw "Judy Lee" je imao broj 68, tvoj "Twin Tail.." 69
hornet

PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2015 4:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nije mi vrag dao mira pa prekopao po starim pdf-ovima i pronašao da su se oznake promijenile u jesen 1944 pa shodno tome šibaj prema gornjoj fotografiji, uz napomenu da je i gornja strana kormila visine bilo obojano u bijelo dok su se na nepomičnom djelu također nalazili oznake Bombarder Winga (za 47th "trokut") i BG (za 450th "4") kao i na vertikalcu, te prednji dio ruba vertikalca crna traka (vidljivo i na posljednjoj fotografiji).
ino

PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2015 4:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala puno!! Zelim ga napraviti u 1/72.Nema dvojbe ranija verzija me zanima.Znam kako izgleda crtež na nosu ali predpostavljam da ga nije ni imao u prvih par borbenih misija.Zanima me njegova druga borbena misija.Da bavim se proucavanjem bombardiranja Zadra vec godinama. Ronim po olupinama od Paga do Biograda. Na B 24h 51559 (485th BG) srušenog 16.10.1944 ronio sam puno puta i dosta dugo vremena trazio Spitfire koji mora negdje biti u blizini gdje je i B24.

imam jos pitanja: 450 Sqn RAAF, 239 Wing.P-40KittyhawkIV FT948 S/L Sands K.R., OC .zanima me slovo na trupu OK-? ne znam koje je trce moze li se iz ovoga išcitati?

A naj vise od svega zanima me 22.1.1944 napad na brod G-107 (jahta Elettra). Oznake i serijski brojevi Kitihavka iz 450te koji su sudjelovali u napadu. Očevici spominju 2,negdje piše 3 i 5 aviona da su korištena u napadu. Meni i jedan dovoljan da izradim maketu po njemu, ako nista pravim sandsov kittyhawk.
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2015 5:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

imas kakvih saznanja o harikenu kod Iža, sjeverno od velog Iža? i navodno je i jedan spit pal tamo....
ino

PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2015 5:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Neznam za to. Znam samo da jugozapadno od Iža,između Iža i Luke(Dugi otok) je pao Henschel Hs 126. To zapadno od Iza je vjerovatno kittyhawk iz 112 eskadrile RAAF-a koji je pao prilikom bombardiranja mjesta Muline i mjesta Ugljan Na otoku Ugljanu.
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sri Pro 16, 2015 7:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
... uz napomenu da je i gornja strana kormila visine bilo obojano u bijelo dok su se na nepomičnom djelu također nalazili oznake Bombarder Winga (za 47th "trokut") i BG (za 450th "4") kao i na vertikalcu, te prednji dio ruba vertikalca crna traka (vidljivo i na posljednjoj fotografiji).

Osobno bih o ovom djelu razmislio jer nisam naišao na potvrdu putem fotografije. Još mi je bijelo na kormilu visine i ima nekakvog smisla, međutim oznake BW i BG na fiksnom djelu je vrlo upitna.

Evo još jedne fotke iz albuma 2nd Lt. Theodore R. Tautfesta, kopilota kojeg spominješ u prvom postu

što se tiče ovih ostalih zar već nije bilo pisanja o njima?
hornet

PorukaUpisano: Čet Pro 17, 2015 12:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ino Napisao/la:
450 Sqn RAAF, 239 Wing.P-40KittyhawkIV FT948 S/L Sands K.R., OC .zanima me slovo na trupu OK-? ne znam koje je trce moze li se iz ovoga išcitati?

Za taj RAF serijski broj može se naći ovo što ga smješta u 112th sqn gdje je Sands također služio:
(FT948,GA J ) 42-104912 to RAF as Kittyhawk IV FT948. Lost Jun 9, 1944 Sgt Eric Tickner, 1800763, RAFVR; A/C shot down near Castel Di Tora, KIA
hornet

PorukaUpisano: Čet Pro 17, 2015 1:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Što se tiče napada na brod 22.1.44 korišteno je 12 aviona a napad je opet predvodio Sands u istom avionu pa jednim udarcem riješiš dve muhe
Spisak aviona i pilota:
FX539 Mylne A.D.; FX549 Wilson R.E.; FX556 Regan F.XJ.; FT952 Rowe R.; FX532 McConnochio W.C.; FT946 Hannaford H.R.; FX546 Rogers A.J.C.; FT948 Sands K.R.; FX547 Elllis J.F.A.; FX540 Robertson C.W.; FT943 Strom E.H.; FX550 Weatherstone A.G.F.
hornet

PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2015 1:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo fotke nakon zadatka

Citat:
Within ten days, No. 450 Squadron RAAF flying Kittyhawk (Kittybomber) aircraft from an Italian base, damaged or sank 20,000 tons of enemy shipping. One of their biggest successes was the sinking of a 5000 ton warship off the Yugoslav coast. The pilots who participated in this particular attack were, back row, left to right: 400486 Flight Lieutenant [Flt Lt] (later Squadron Leader [Sqn Ldr]) Colin Watson Robertson of Urana, NSW; 408676 Flying Officer (FO,later Flt Lt) John Frederick Alexander Ellis of Creswick, Vic; 409624 Flight Sergeant[Flt Sgt] (later Warrant Officer[WO]) Ronald Eustice Wilson of Clifton Hill, Vic; 420414 Sergeant (later FO) Albert Granville Frank Weatherstone of Canberra, ACT; 404980 WO (later FO) Alastair Douglas Mylne of Manly, Qld; Flt Sgt A. J. Rogers of Alexandra, NZ. Front row; WO W.G. McConnochie of St Bathans, NZ; 411400 PO (later Flt Lt) Richard Rowe of Sydney, NSW; 406265 Flt Lt Kenneth Royce Sands of Perth, WA; 412278 PO (later Flt Lt) Edward Harold Strom DFC and Bar of Sydney, NSW; 407427 FO (later Flt Lt) Hector Roy Hannaford of Blackwood, SA; Flt Lt F. X. J. Regan of Vancouver, British Columbia. WO Wilson was lost in combat over Yugoslavia on 23 February 1944 while Flt Lt Hannaford was accidentally killed off Scotland on 28 March 1945.

Ekipa na fotki je ista koje sam spomenuo u postu iznad.
A što se tiče Wilsona 23.2.1944. tom prilikom su napadali Trogir. Pola ekipe s gornje fotke je sudjelovalo i u tom napadu. Wilson je letio na FX542 (USAF serijal 42-105219), u ovoj misiji nije sudjelovao Sands ali je "njegov" FT948 taj dan letio Hannaford
Zna li se pozicija tog aviona?
hornet

PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2015 1:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A evo Sandsa (u sredini) ispred još jednog P-40
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pet Pro 18, 2015 6:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dečki, nemam ništa pametno za reć, samo da je ovo jako interesantan topic.
Molim vas nastavite! Very Happy
Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sub Pro 19, 2015 6:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na fotki iznad nalaze se piloti koji su odlikovani DFC-om redom:
Roy Hudson - 26.01.44.
Kenneth Sands - 30.01.44.
Colin Robertson - 27.01.44.

Pa je vjerojatno snimljena početkom veljače.

Evo još par zanimljivosti.
Sandsova tura završava 7.4.44. i zapovjedništvo preuzima Hudson. Istog je dana i Robertson odradio svoje. Sandsov posljednji let za 450.sq bio je 2.4. kad je bio u pratnji 12 SM.82 koji su dostavljali pomoć partizanima (Rogoznica-Knin-? i nazad).
Uglavnom leti na avionu FX539 i FT948 - očito su ti avioni bili za zapovjednike.
FT948 se prvi put spominje 23.12.43. kad ga prvi put koristi Sands i tad je vjerojatno zaprimljen u eskadrilu.
Isti avion 31.12.43. poslan je u Foggiu u 53. R.S.U. odakle se vratio 9.1.44. tad je vjerojatno dobio nove eskadrilne oznake.

Nisam detaljno proučavao ali prvu misiju eskadrila prema jugi ima 10.1.44. kad napadaju luku u Makarskoj (predvodi ih Hudson na FX539 - kojeg nadalje uglavnom koristi on).
Sljedećeg dana opet napad na Makarsku kojeg predvodi Sands na FT948 - poslije povratka u bazu su vidjeli da mu je avion oštečen od strane AA. Vjerojatno nije bilo veliko oštećenje jer je isti avion koristio i 2 dana kasnije pri napadu na Šibenik.

Prvi napad na Zadar dogodio se 22.1. kad je potopljena Elettra - za vrijeme te misije bačeno je 7 bombi od 1000 i 21 od 500. Jahtu je pogodilo 2×1000 i 2×500 uz još 6 bližih neposrednih promašaja. Istog dana navečer je zabilježeno da je došla "novinarska" ekipa i na avione su im montirali kamere u svrhu snimanja protubrodske borbe na našoj strani jadranske obale.

Drugi napad dogodio se, kako je već spomenuto, 30.1. a s obzirom na gornju informaciju tada je vjerojatno snimljeno ovo.
https://www.youtube.com/watch?v=y6GqGo7W05U
Na povratku s misije negdje na pola puta ruši se FT954 kojim je pilotirao Sauer L. (u eskadrilu došao početkom siječnja)

Prema opisu ispod snimke taj dan su kamere bile montirane na FT943 (Goldberg R.G.), FT948 (Sands K.R.), FX545 (Rogers A.J.C.) i FX550 (Pigott B.C.).

@ino
Ako se ne iskopa kako je izgledao i koji je kod nosio FT948 predlažem da se napravi FT943 OK-R koji je korišten u oba ova napada a prvi put ga je letio Strom E.H dok je drugi put s njim letio Goldberg R.G, a za njega postoje fotke
ino

PorukaUpisano: Sri Pro 23, 2015 1:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Wilson was lost in combat over Yugoslavia on 23 February 1944
Zna li se pozicija tog aviona?[/quote]

Hvala puno Hornet! Ne znam. Trebaju se zasukat rukavi i istraživati,ako se i nađe negdje upisana pozicija ili na kojem je zadatku pogođen more i ne mora znaciti da je tu u blizini i srušen.Internet je škrtav sa tim informacijama. Opet skup je odlazak negdje u Englesku,Ameriku i Australiju da se tamo kopati po arhivima..
Jedino sto se moze to je pronaci upisanu poziciju ili svjedoka iz tog vremena koji je pad vidio. Imati dobar sonar i baciti se u potragu.
More tih aviona ima u moru,oko 20 u blizini zadra čak 4 B-24.
bez da imam neka saznanja da je u blizini srusen avion znao sam pronaci djelove dok ronim školjke. Tako sam pronašao krilo u Sabunikama kraj Nina iako je dosta propalo po strukturi sam 80% siguran da se radi o spitfire-u i avionski motor na Viru.

Da se vratimo na 450squadron. Tzv mlikarice, kako ih je nazivalo domace stanovnistvo.Ne samo njih nego i kittihawke iz 3 i 112 eskadrile. Nasi svakodnevni gosti dok su bili stacionirani u Cutelli.

Ako mozes probaj naci od Sandsa. Ako ne, ide FT943.Samo sto se njega tice dali je imao tada ili kasnije kad je u njemu letio Ldr J. Davidson, crtež KIA ORA? Ako je imao tada teško da cu takav dekal igdje naci.

P.S Slider je u pravu sto se tice Hurricana. IV LD169, No.6 Sqn, "JV-S" srušenog između Rave i Iža ali nije pronađen.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naprijed
Stranica 1/9

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma