Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Dalmatinski leut, drvo, M 1 : 16
Idi na stranicu 1, 2, 3 ... 45, 46, 47  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Dida

Član od: 05 Velj 2007
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Uto Ožu 03, 2009 5:04 pm    Naslov poruke: Dalmatinski leut, drvo, M 1 : 16 Citiraj ovaj komentar

Zašto se ne vide moje slike? Piše ovdje: http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?p=279440#279440

Krenio sam u izradu drvenog dalmatinskog leuta. Za mjerilo 1 : 16 sam se odlučio zato što računam da ću moći uredno izraditi detalje konstrukcije i što ću kasnije negdje moći naći figuru ribara u tom mjerilu.
Dužina makete je 510 mm. Nacrte si sam radim. Sve ide prilično polako. Smile

Ovo su rebra:

Ovo vodene linije:

Ovo vertikale:

Trenutno pripremam letvice za kobilicu i statve.
Krmena ststva:

Dida: poruka promijenjena dana: Pon Tra 28, 2014 9:35 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
to-mek

Član od: 21 Ožu 2008
Mjesto: Krušljevo Selo, Oroslavje
PorukaUpisano: Uto Ožu 03, 2009 9:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sretno.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Stefan

Član od: 21 Pro 2007
PorukaUpisano: Uto Ožu 03, 2009 11:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ukom programu radis nacrte?Autocad?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Uto Ožu 03, 2009 11:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Krenuo ozbiljno Avionko U tom mjerilu mislim da će ispasti super sa dodatkom tereta i opreme
Vidim da si išao na detaljno skidanje linija, što si koristio za nacrte: rhino, 3D studio ili Delpth?
Leo
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Uto Ožu 03, 2009 11:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Leo - zd Napisao/la:
Krenuo ozbiljno Avionko U tom mjerilu mislim da će ispasti super sa dodatkom tereta i opreme
Vidim da si išao na detaljno skidanje linija, što si koristio za nacrte: rhino, 3D studio ili Delpth?
Leo

Za linije sam koristio Maxsurf (Academic) s ograničenim mogućnostima, a nacrte detalja konstrukcije si radim AutoCAD-om (neka davna demo verzija).
Leo - zd

PorukaUpisano: Sri Ožu 04, 2009 8:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

preporučam ti delftship, postoji free verzija legalno je skineš sa njihovog sita a program rađden baš za dizajniranje brodova, možeš vizualizirati 3d model, računa i volumene....
http://www.delftship.net/
Leo
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Sri Ožu 04, 2009 10:39 am    Naslov poruke: Dobar link Citiraj ovaj komentar

Leo, hvala za link! Bio sam na toj stranici i spustio si sve za besplatnu verziju programa. Sada slijedi proučavanje!
Dida

PorukaUpisano: Sub Ožu 07, 2009 9:44 pm    Naslov poruke: Priprema "navoza" za gradnju Citiraj ovaj komentar

Zašto se ne vide moje slike? Piše ovdje: http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?p=279440#279440

Jedno borovo gazište za stepenice sam uzeo kao podlogu za gradnju leuta. Slijedeći put ću gazište prvo impregnirati i obojati svijetlo sivom bojom, a tek onda crtati po njemu. Sada mi se tuš malo razljeva i crte nisu dovoljno oštre.

Iscrtana kontura razme i naznačeni položaji rebara:

Dida: poruka promijenjena dana: Pon Tra 28, 2014 9:35 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Sub Ožu 07, 2009 9:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pa ovo je pravo brodogradilište Cool

šalu na stranu vidim da si krenuo u ozbiljan posao, dobar rad! Very Happy
Leo
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Ned Ožu 08, 2009 7:33 pm    Naslov poruke: Idemo brusiti! Citiraj ovaj komentar

Detalji konstrukcije spremni za finalnu, ručnu, obradu (statve, pramčano uzvojno koljeno i kobilica):

Letvice su od hrastovog drveta. Vjerujem da je racionalnije finalizirati ih ručnim radom. Bumo videli!

Dida: poruka promijenjena dana: Pon Tra 28, 2014 9:36 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Dida

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 12:18 am    Naslov poruke: Detalji Citiraj ovaj komentar

Izradu detalja konstrukcije na konačnu mjeru radim ručno (turpijicama). Crtež detalja sam nalijepio na letvicu.

Detalj spoja pete pramčane statve s kobilicom i pramčanom statvom. Detalji još nisu gotovi.

Radi pozicioniranja kobilice na "navoz" imam oznake položaja rebara na kobilici i na navozu.

Dida: poruka promijenjena dana: Pon Tra 28, 2014 9:36 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Night Hawk

Član od: 03 Svi 2007
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 12:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepo to napreduje! Samo naprijed.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Dida

PorukaUpisano: Ned Ožu 15, 2009 12:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Night Hawk Napisao/la:
Lijepo to napreduje! Samo naprijed.

Ali jako sporo. Sad Izradu letvica nisam riješio kako treba (nemam novaca), pa ih finaliziram ručno, turpijicama i brusnim papirom. Debljinu, po širini i dužini letvice uštimavam na 1/10 mm, a to traje...
Dida

PorukaUpisano: Pon Ožu 23, 2009 5:20 pm    Naslov poruke: Spajanje komada kobilice Citiraj ovaj komentar

Još jedan mali korak naprijed! Very Happy

Spojeni su pramčani i krmeni dio kobilice jednostavnim kljucem. U ljepilu je piljevina drveta od kojeg sam izrezao komade, ali malo tamnija kako bi se imitiralo mazanje površina koje naliježu jedna na drugu paklinom. Pramčani dio statve je na desnoj strani fotografije.
Ključ je zasvornjen s dva svornjaka promjera 2 mm. To su, u stvari, kineske čačkalice obrušene na promjer od 2 mm. Domaćih čačkalica nije bilo.

Izgled gotovog spoja:

Dida: poruka promijenjena dana: Pon Tra 28, 2014 9:37 am; prepravljeno ukupno 3 puta
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Pon Ožu 23, 2009 10:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Goreprsti Goreprsti
Samo naprijed, ponavljam se ali pravobrodogradilište
Leo
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3 ... 45, 46, 47  Naprijed
Stranica 1/47

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma