Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Sve manje maketara u svijetu
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Klubovi, natjecanja, najave, izložbe
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Jul 13, 2018 8:07 pm    Naslov poruke: Sve manje maketara u svijetu Citiraj ovaj komentar

Kolko sam čuo vidio pročitao iz raznih izvora sve manje ljudi se bavi maketarstvom, zašto je to tako, čuo sam neke odgovore al zanimaju me vaši?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
carstenjevca

Član od: 21 Sij 2016
PorukaUpisano: Pet Jul 13, 2018 9:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Možete linkati te izvore? Ja sam do sada samo čuo kako je hobby sve popularniji (izvan Hrvatske, to jest). Subreddit /r/modelmakers je nedavno čak prešao 65 000 prijavljenih, a prije dvije godine je jedva imao 15 000.
Ki-84 Hayate, Wirbelwind (1:48 )
Girls und Panzer Type 89b (1:35)
Bf 109 F-4 (1:144)
Natrag na vrh
dragan_mig31

Član od: 16 Sij 2006
Mjesto: SKOPJE-MAKEDONIJA
PorukaUpisano: Sub Jul 14, 2018 11:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

carstenjevca Napisao/la:
Možete linkati te izvore? Ja sam do sada samo čuo kako je hobby sve popularniji (izvan Hrvatske, to jest). Subreddit /r/modelmakers je nedavno čak prešao 65 000 prijavljenih, a prije dvije godine je jedva imao 15 000.

To sto se na reditu uclanilo 65k ljudi ne znaci da su maketari u svetu sve vise i vise.Maktarska populacija je sve starija a mladi ih ovo uopste ne zanima.Samo je pitanje vremena kad ce ovaj hobi potpuno da nestane.
Mig-28

Član od: 07 Sij 2018
PorukaUpisano: Sub Jul 14, 2018 12:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dragan_mig31 Napisao/la:
Maktarska populacija je sve starija a mladi ih ovo uopste ne zanima.

Moze neki izvor za ovo?
Natrag na vrh
Low
Gazda
Član od: 16 Ožu 2006
PorukaUpisano: Sub Jul 14, 2018 12:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

da
zbilja
i ja bih volio neki izvor ovoga procitat
jer, ako posjetite neko maketarsko natjecanje, sve je vise juniora.
a jos ako uzmete usporedbu koliko seniora slaze makete u odnosu na ljude koji se natjecu, i to primjenite i na klince, mislim da jako puno djece i dalje ulazi u maketarske vode.
ne strahujem za buducnost

Član od: 20 Ruj 2011
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Sub Jul 14, 2018 1:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bilo je nedavno na jednom sajmu igračaka sastanak proizvođača maketa.
Netko iz Tamiye je pričao o tome, ima negdje članak, čitao sam ga.
Sve manje klinaca, makete večinom rade sredovječni i stariji ljudi, itd....

našao:
https://tamiyablog.com/2018/06/the-crisis-of-plastic-model-industry/

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sub Jul 14, 2018 1:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moje mišljenje je da je sa maketarstvom nešto kao i sa (štampanim) knjigama - najprije se razglasi panika da će nestati, da izdavači i štamparije propadaju, a onda se sve nekako stiša i ušuti i sve ide dalje, možda ne kao i prije, ali knjige se i dalje štampaju i čitaju, neke više neke manje ....

Što se maketarstva tiče, i ja imam osjećaj da, kao i kod knjiga, to više rade srednjevječni i stariji ljudi (poput mene) koji su zaraženi tim hobijem kao klinci ili tinejđeri, ali su mi neobična dva pokazatelja ....

U sve globaliziranijem svijetu gdje su informacije iz bilo koje točke na zemaljskoj kugli trenutačno na raspolaganju, imam osjećaj da ima sve više proizvođača maketa - tu prvenstveno mislim na Kinu i kineske proizvođače koji nastaju kao gljive poslije kiše (vjerojatno neki i propadaju isto tako brzo), ali ja za masu njih nikad nisam ni čuo ....

No recimo da su Kinezi posebna vrsta (jesu li? i po čemu?) ali kad vidim da jedan Airfix, koji je (bar mi se čini) po mentalitetu evropski proizvođač koji cilja prvenstveno na (zahtjevno, izbirljivo i zasičeno) englesko/evropsko tržište, dakle taj Airfix lansira makete kao na pokretnoj traci i to dabr dio njih koje je već imao prije kao makete, ali ne re-issue već novi kalupi .... onda zbilja počinjem vjerovati da budućnost ipak nije tako crna ....

Dakle, gledajući sa čisto kapitalističkog stanovišta (zarada) ne mogu vjerovati da su baš svi toliko blesavi ili entuzijastični da godišnje proizvedu tolike stotine novih kalupa (Kinezi ali i ostali) bez da vide neku korist/zaradu u prodaji tih maketa. Valjda oni (ili neki od njih) ispituju tržište pa znaju što i kome su prvenstveno namjenjene te i takve makete.

Da ne govorimo o, objektivno, nelojalnoj konkurenciji garažnih proizvođača rezinskih maketa, koje načelno može svaka 'šuša' napraviti i time pokvariti račun (tj. zaradu) velikih proivođača koji oćeš-nećeš ulažu velike nofce u nove kalupe .... usprkos tome, sve to ide naprijed.

Dakle, da zaključim, nisam proučavao brojke, ali moj osjećaj mi kaže da nas ima - možda malo, ali nas ima (kao naši Vatreni!). Rolling Eyes

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
carstenjevca

Član od: 21 Sij 2016
PorukaUpisano: Sub Jul 14, 2018 2:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kolega vojo, ja se slažem s Vama. Želim se još nadovezati na Vas; Japan i Kina predstavljaju ogroman dio marketa maketa, em plastičnih em rezinskih. To možda nije tako poznato u Europi ili se zanemari. Oni su i manje izbirljivi pa su makete tipa mecha i SF puno jače tamo

Problem, ja bih rekao, su tvrtke kao Revell koje i dalje en mase prodaju svoje nisko-kvalitetne makete (read:Monogramove iz 60-ih) po niskoj cijeni i kada netko kupi nju svome djetetu ili sebi, pita se "Jesu li sve ovakve?".

Ali moram priznati da se to prilično poboljšalo u zadnje vrijeme, kao što je kolega vojo rekao s Airfixom. I ostale tvrke su se poboljšale zadnjih par godina; pogotovo Zvezda. Koja je imo postala najbolji nisko-budžetni poizvođač u Europi
Ki-84 Hayate, Wirbelwind (1:48 )
Girls und Panzer Type 89b (1:35)
Bf 109 F-4 (1:144)
Natrag na vrh
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
PorukaUpisano: Sub Jul 14, 2018 3:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne sjećam se svih izvora al sjećam se ovog:

https://www.quora.com/Why-dont-many-people-build-model-kits-any-more
Natrag na vrh
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Sub Jul 14, 2018 4:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U svjetu ima i podosta sakupljaca maketa. Ili ih vise ne slazu ali kupuju(znam ih par) ili sloze mozda 1 godisnje a kupe 6 komada tako da industrija jos uvijek zaraduje.
Ja sam mislim jedini u klubu koji nema stash maketa, imam ih 3 nezapocete i u pravilu kupujem upravo ono sto cu stvarno sloziti a produktivnost mi je cca 3 makete po godini pa ne vjerujem da se neka firma bogati na meni

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Texmex

Član od: 29 Ožu 2017
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Ned Jul 15, 2018 12:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketarsvo je u biti dosta skup hobby a mlađi će radije trošit novac na druge stvari ala tulumi,mobitelji,igrice,cuga..Mene osobno nekad neugodno iznenadi kada maketa u 72-ci zna biti dosta skuplja od neke 48 koja je em veća em detaljnija još i jak proizvođač..Nekako mi je pozitivan primjer Eduard..kalupi su im stvarno kvalitetni,cijene su ok,promidžba dobra i nekako se drže u odnosu na Kineze koji u svemu pa i u maketarstvu preplavljuju tržište..boje,kemija,makete,resini..skupi se toga a platežna moć prosječnog građanina u RH je sve niža i niža i onda kada neki mali poželi krenut u te vode starci spuštaju rampu zbog drugih kritičnih troškova ala švicarci i slično..Zaboravih jednu gadnu stavku..poštarina,carina,,nekad zna opako iznenaditi cijenikom i interpretacijom

Texmex: poruka promijenjena dana: Ned Jul 15, 2018 1:44 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
P-51

Član od: 24 Ožu 2006
Mjesto: Drniš/Šibenik
PorukaUpisano: Ned Jul 15, 2018 1:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sve nabrojeno od vas gore + ovaj hobi je time consuming, užasno puno. Mlađi nemaju pažnje, interesa, nije brzo i nije instant = recept za propast. Također, tehnička kultura u nas je oduvijek dvojbena, sad pogotovo. Osobno, ja sam se odavno pretvorio u sakupljača. Nii sam nemam vremena, prostora, a makete su postale prekrasne i prestrašne u isto vrijeme. Zbog navedenog sam se dijelom vratio svom prastarom hobiju (die-cast US Muscle Cars 1/64) a povremeno kupim i Easy Model pokojeg lovca iz drugog rata. Samo da vidim nešto 3D.
Ima dana kad bi sve stavio na forum po 20 kuna, sutradan bi manijakalno lijepio. Srednji rezultat je sakupljanje pa ajd. Ima par kolega koji se podržavamo i kupujemo i razmjenjujemo inače bi i ja davno odustao od svega.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM
dragan_mig31

Član od: 16 Sij 2006
Mjesto: SKOPJE-MAKEDONIJA
PorukaUpisano: Ned Jul 15, 2018 4:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mig-28 Napisao/la:
dragan_mig31 Napisao/la:
Maktarska populacija je sve starija a mladi ih ovo uopste ne zanima.

Moze neki izvor za ovo?

Sta ce ti izvor pa vidi bilo koje takmicenje u regionu 90% su matorci.Evo konkretno kod nas u MKD 99% smo seniori i to najmladji nije ispod 30 godina.Klince ne zanima ovo.Vise bi da igrali neku igricu online ili nesto u tom fazonu nego da gube vremena sa maketarstvom.Ja se godinama takmicim kod grka i na svakom od takmicenja gde sam otisao juniori su ti nesto ako 2% mozda i manje.A grcka je daleko razvijenija zemlja po ovom pitanju od nase kompletne eks jugoslavije tako da mislim da ti za ovo ne treba nikakav izvor niti link.Takodje pitanje je koliko od tih klinaca nisu iz maketarske porodice i okruzenja.Koliko su njih zaista sami otrkili ovaj hobi zainteresovali se za ovo.I koliko ce od njih da produze da se sa ovime bave kad budu imali 30+ godina.E tu je pravo pitanje.
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Ned Jul 15, 2018 9:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, složio bih se sa Vojinom usporedbom sa knjigama, međutim trenutna hiperprodukcija novih maketa nije održiva i u jednom trenutku će doći do pucanja i drastičnog smanjenja ili možda sve krene u smjeru izrade na 3D printerima, a za nas tada prdonje starog kova će još biti sasvim dovoljno ovih maketa što se sad proizvode po kojekakvim antikvarijatima Amen
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Pon Jul 16, 2018 1:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Miros Napisao/la:
a za nas tada prdonje starog kova će još biti sasvim dovoljno ovih maketa što se sad proizvode po kojekakvim antikvarijatima Amen

Ja ih već sada imam dovoljno za cijeli život, a možda nešto ostane i sinu u naslijeđe... Mr. Green

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Klubovi, natjecanja, najave, izložbe Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma