Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Preporuka za izradu broda

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
robertino1985

Član od: 05 Velj 2018
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Uto Svi 08, 2018 11:49 pm    Naslov poruke: Preporuka za izradu broda Citiraj ovaj komentar

Nadam se da je na dobrom mjestu.

Iako sam na drugom mjestu rekao da bih radio avione, trenutno sam ih stavio u stranu i idem na brodove.

U planu je izrada jedne male flote brodova (5-6 što domaće što strano) na kojima je plovio moj otac

Zanima me od čega je najbolje raditi, od balza i stirena ili nečega drugog.

Mjeru još nisam uspio odrediti ali vjerojatno će biti 1/ cca 100 ili veća

Unaprijed hvala
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sri Svi 09, 2018 1:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pregledaj malo projekte u radu u podforumu koji se bavi brodomaketarstvom, tamo naši meštri brodogradnje dosta precizno navode kako i što se radi. Uvijek su voljni pomoći a u današnje vrijeme izbor materijala je jako velik i većina ga se može nabaviti u svim bau-prodajnim centrima. Ukratko, većina maketa brodova koje rade naše kolege su multimedijalne makete tako da se kombinira sve, drvo, plastika, metal, stiropor, građevinske ploče za oblaganje zidova, razni kitovi i poliuretanske pjene, pa sve do materijala od kojih se rade i pravi brodovi.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
robertino1985

PorukaUpisano: Sri Svi 09, 2018 4:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Boris G. Napisao/la:
Pregledaj malo projekte u radu u podforumu koji se bavi brodomaketarstvom, tamo naši meštri brodogradnje dosta precizno navode kako i što se radi. Uvijek su voljni pomoći a u današnje vrijeme izbor materijala je jako velik i većina ga se može nabaviti u svim bau-prodajnim centrima. Ukratko, većina maketa brodova koje rade naše kolege su multimedijalne makete tako da se kombinira sve, drvo, plastika, metal, stiropor, građevinske ploče za oblaganje zidova, razni kitovi i poliuretanske pjene, pa sve do materijala od kojih se rade i pravi brodovi.

hvala na odgovoru
koje su to građevinske ploče
jel to ovo
http://www.roefix.hr/Proizvodi/Toplinsko-izolacijski-sustavi/Nosive-ploce-Gradevinske-ploce?
Natrag na vrh
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Čet Svi 10, 2018 1:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma to sam ja nazvao građevinske ploče, to je materijal poznat pod imenom "stirodur". Nemam pojma čemu služi al' znam da kolege brodomaketari od njega rade rebra i kostur brodova. Naravno, koriste se i klasične metode izrade sa šperpločom. Zatim šupljine popunjavaju raznim materijalima (drvo, stiropor, pur-pjena...) i zatim kitaju dvokomponentnim kitovima, bruse, kitaju, bruse, kitaju.... Neki nanose i poluiretanske smole... svašta nešto se radi ali ispadne super. Možeš i kompletan trup raditi od komada drva ali to je najteže. Puno piljenja, brušenja i kitanja.Nadgrađa i dijelovi palube se rade od raznih materijala: drvo, plastika, metal... sve igra. Najvažnije ti je imat dobar nacrt a što se metode izrade tiče ne postoje stroga pravila i samo nebo je granica.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Čet Svi 10, 2018 3:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

može i papir Cool

Ne zezam se, na stranu što ima hrpu maketa baš od papira ali se i nazovimo klasične makete mogu raditi od papira.

Zgodno je jer se sve radi samo priručnim alatom sa malo više rada.

Fotokopira se ili printa nacrt (rebra, uzdužnice) na neki tvrđi papir, karton, npr. korice fascikli ili one omotnice reklama i sl ( obično imaju jednu, unutarnju, stanu neprintanu) u više puta izreže škaricama i skalpelom i zalijepi zajedno.
ako su jako mali elementi zalijepiti sa cianoakrilatom a ako su veći može i drvofix.
Ubrzano ljepljenje i izbjegavanje vitoperenja , nanijeti ljepilo, spojiti dva komada i pritisnuti vručom peglom, ravno i brzo odrađeno.

Na takav način dobije se vrlo čvrst trup , posebno za manja mjerila.

trup jedrenjaka Le Curier
originalno predviđen od kartona

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sub Svi 12, 2018 2:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

koji brodovi ak nije tajna??
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
robertino1985

PorukaUpisano: Sub Svi 12, 2018 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:

nije tajna Very Happy
jugolinija, jadrolinija i topić plovidba
tj ovi brodovi
tonči, sarafin i amelija topič
lun i rab jadrolinija
klek, kumbrovec, bosna, zagreb i tesla od jugolinije
na tim brodovima mi je stari plovio pa zato a planira se ovako nešto napraviti

http://www.paluba.info/smf/index.php/topic,14922.msg179198.html#msg179198
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sub Svi 12, 2018 8:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

robertino1985 Napisao/la:
Slider Napisao/la:

nije tajna Very Happy
tj ovi brodovi
lun i rab jadrolinija

najs...pogotovo ako ces radit vece mjerilo...ja i Seawolf radimo jugoliniju i ostale brodare u 350....ja sam do sad napravio cca 25 trupova i nadgradja, a Seawolf kompletira...mislim da ima i na palubi Smile
inace, sve ti ovisi o velicini....mali se rade na jedan nacin, srednji na drugi, veliki na treci...bar ja tak radim...s svatko ima svoj sistem kak mu najbolje pase....recim Jablanko radi cuda od stirodura, ja nisam nikad radil s njim....i tak Smile
koje mjerilo kanis radit
ja upravo zavrsvam Kolhid hidrofoil, Kameliju kvarner expreesa u 1:100, cekam da kolega pripremi dekale Smile
ps imas fejs? Smile
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
robertino1985

PorukaUpisano: Sub Svi 12, 2018 9:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
robertino1985 Napisao/la:
Slider Napisao/la:

nije tajna Very Happy
tj ovi brodovi
lun i rab jadrolinija

najs...pogotovo ako ces radit vece mjerilo...ja i Seawolf radimo jugoliniju i ostale brodare u 350....ja sam do sad napravio cca 25 trupova i nadgradja, a Seawolf kompletira...mislim da ima i na palubi Smile
inace, sve ti ovisi o velicini....mali se rade na jedan nacin, srednji na drugi, veliki na treci...bar ja tak radim...s svatko ima svoj sistem kak mu najbolje pase....recim Jablanko radi cuda od stirodura, ja nisam nikad radil s njim....i tak Smile
koje mjerilo kanis radit
ja upravo zavrsvam Kolhid hidrofoil, Kameliju kvarner expreesa u 1:100, cekam da kolega pripremi dekale Smile
ps imas fejs? Smile

imam, poslat ću ti link preko pp
pošto ne idem raditi sve brodove nego samo gore navedene mislio sam u velikom mjerilu a zbog ona dva topića koji su mi preko 200 metara, će biti definitivno u 1:200 (oko 1 metar dužine u maketi)
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma