Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

StuG III u JNA pitanja
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Uto Kol 22, 2017 5:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Ja više volim stvari koje lete na čistom plavom nebu, od ovih što gmižu po blatu ali zvuči mi nevjerojatno da bi nešto ostalo u njemačkim bojama 2 godine nakon rata.
Ekvivalent bi bio da HV 1998 im nešto u SMB boji. Nije boja ništa kriva, možda se nije ni ofucala, ali na tenku ne može ostati... ako kužite što želim reći....

Dakle slažem se s Tomom. 47-48 da su koristili njemačke boje. Čisto sumljam prosto ne vjerujem. Uostalom komplicirate. Dakle meni ovo lići na neku zelenu, možda rusku, možda domaću. Provjerite po rekordima kad su se uvodili standardi bojanja i koje su s boje koristile na drugim vozilima u to vrijeme. Vjerovatno je nešto rusko, njemačko vrlo, vrlo teško.

Bugari su Jugi isporučili velik broj Messera 109 sa dijelovima. Nešto u reparaciji, a možda nešto i za trupove, al ko zna.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Uto Kol 22, 2017 7:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni se cini da je upitna "mrlja" i da li prebojavanje ili orginalna boja ispod. Ja vjerujem da je orginalna boja bila zuta pa onda kaj je juga stavila gore na to ne znam. Osobno, sumnjam da je ta mrlja ogoljena boja

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Uto Kol 22, 2017 10:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gospodo...boja NIJE upitna. Cijeli je tamnije zelen. Ono što JESTE upitno je mrlja na lijevom boku i na prednjoj donjoj ploči. Dakle, da li se, na tim mjestima vidi originalna boja ili su te mrlje nešto drugo. Ako je to originalna njemačka boja, koja je? Žuta ili zelena?

Da ponovim drugim riječima. Dakle, JNA ga je, očito, prebojala u tamniju zelenu...i to nije upitno. Ono što jeste upitno je kojom bojom je bio obojen prije nego ga je JNA prebojala u tu svoju tamniju zelenu (russian green). Da li je bio obojan žutom (panzer gelb) ili zelenom (panzer grün).

Btw, hvala za podatak o plaćanju trupova Šturmovika.
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sri Kol 23, 2017 9:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Koja je boja ispod jugo zelene je bitno samo ako pretpostavimo da su te mrlje stara kamuflaža koja probija preko nove.

A ja ne mislim tako. Jer:
-mrlja na donjoj ploči meni izgleda kao blato/prašina
- mrlja na bokovima ispod broj i kutiji za alat nije na mjestu gdje se hoda, pa da bi se nova boja pohabala, niti izgleda kao da se nova boja oljuštila zbog nekvalitetnog nanosa.
- Čak i da je tako, i da se nova boja oštetitla, prva stvar nakon manevara bi bila pranje vozila, a druga popravci boje i oštećenja. U miru se vojna vozila glancaju kao Ferrari za auto show.
Stoga da ga i obojaš u jednoličnu zelenu ne bi bilo krivo bez obzira što se na fotki vidi mrlja.

A o porijeklu mrlje, moja teorija je da je to treća boja (zelena) nanesena na postojeću jugo zelenu iz jednog od dva razloga:
- tu je bio neki drugi taktički broj, pa je reorganizacijom JNA 1947, odlučeno da nomenklatura bude drugačija, pa su prefarbali stari broj i upisali novi, ili je tenk dobio druge oznake radi premještaja u drugu postrojbu
- Tu su bile neke posebne oznake za manevre, koje su prefarbne nakon završetka istog .
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Sri Kol 23, 2017 2:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ockhamova britva. Slučaj smatram riješenim. Ples radosti

Ima li netko nešto za dodati? Dolijeva ulje na vatru
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Kol 23, 2017 5:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni se čini da je bio plav...
Very Happy
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Pet Kol 25, 2017 12:43 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Doodeck Napisao/la:
Meni se čini da je bio plav...
Very Happy

A meni se čini da ću se upucat'. LOL umire
Alkett

Član od: 19 Velj 2017
Mjesto: Crikvenica
PorukaUpisano: Pet Kol 25, 2017 11:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Našao sam tri fotografije Pz 38(t) (bijeli 554, 555 i 556) istih oznaka kao i predmetni StuG III G, iz iste 4. brigade, Osijek 1946. Dva su zelene boje kao Stug, jedan njemačko trobojni i sva tri su prebojani istom svjetlijom bojom ispred amblema tenka u krugu i imaju bijele brojeve kao i na StuGu.
Rekao bi da je StuG u JNA obojan zeleno, a onda su prebojali brojčane oznake svjetlijom bojom, vjerojatno isto zelenom, kao i ovi navedeni.
Pretpostavljam da su crne brojeve prebojali i postavili bijele.
Evo jedan iz iste brigade s crnim brojevima, jedva se vide.
http://wio.ru/tank/capt/pz2yugoslav.jpg
Dakle po meni i jedna i druga boja su nanesene nakon rata.

Kada Zimeritt otpadne na oklopu ostane tanki sloj koji je zute boje. Nanosio se na crvenu zastitnu boju.

Skenirao sam fotografije o kojima pričam, mogu ti ih poslati na mail ako ih hoćeš uspoređivati. Tako mi je najjednostavnije.
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Sub Kol 26, 2017 12:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Do istog sam zaključka došao i ja...a vjerujem i većina ostalih koji su se uključili u ovo mudrovanje. Kao što rekoh, Ockhamova britva. Smile

Zaključak je potvrdio i suprugin ujak...koji ih je, kao klinac, skoro svakodnevno u prolazu gledao s Vukovarske i Gupčeve u krugu Bijele vojarne. "Ajoooj pa tu je bilo vooojskeee pun klinac. Konjički divizion...artiljerija...tenkovska brigada...ma svašta. Sjećam se i Markova 3. Bilo ih je je'no pe'-šes' komada i SVI su bili furtom zeleni...al' nekak' tamniji od SMB. Nekak'...zeleniji. I nisu imali nikakve žute fleke.". Eto. Ako laže on, lažem i ja. Wink
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Pet Ruj 01, 2017 1:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Alkette? Ti ne vidiš PM?
Alkett

Član od: 19 Velj 2017
Mjesto: Crikvenica
PorukaUpisano: Pet Ruj 01, 2017 10:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo tek sada sam bacio oko. Poslao sam ti slike na mail.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma