Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

MiG-21UMD HRZ165 Kockica (1:32, Trumpeter, aftermarket+ DIY)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
supergru

Član od: 09 Lis 2009
Mjesto: Karlovac
PorukaUpisano: Sub Jul 01, 2017 6:10 pm    Naslov poruke: MiG-21UMD HRZ165 Kockica (1:32, Trumpeter, aftermarket+ DIY) Citiraj ovaj komentar

Čisto da vidim da li ima živih na ovom forumu.

Kockica je dio malo većeg projekta, uz APA-5D starter i jednog spottera... Trebala bi to biti fina vinjeta cca 55 x 40 cm.

A je HRZ165 Kockica nakon remonta 2014., pošto imam najviše slika za to razdoblje.

B će biti APA-5D u 1:35, HV-369-OA, baš ona koja je bila u Varaždinu lani, puna hrđe i chippinga. Sa Michelinkama na sve tri osovine. Totalni kontrast Kockici koju barem tu i tamo prefarbaju. Trenutno je maketa u fazi bojanja.

C je figura spottera, od ReedOak firme. Skupa k'o sam vrag... Ali, jedina figura spottera koju sam našao. Zasad sam samo skinuo oslonce od 3D printanja.

APA-5D i spotter će biti na travi, s tim da će na starteru biti otvorena oba vrata i spušteni prozori. Starter će biti spojen na MiG-a, lijevim kablom, zamotanim u vatrogasno crijevo.

MiG će imat otvoren kokpit, ali sa svim poklopcima i blokadama (usisnik, davači napadnog kuta, kormilo smjera, klocne...). Samo ću ostavit motor bez poklopca. Bit će na asfaltu.

Maketa je Trumpeterov UM, jedini na tržištu. Tvrda plastika, puna sink markova i pinova.... Unutra je miks spruova sa MF, UM i ... F-7II !!!

Eduardov MF exterior set. Evo sad baš balavim po kućištu padobrana sa tim dijelovima.

Kuvalainen PE set za kokpit dvosjeda. Znam da je ovo za finske, nakon remonta, ali vjerujem da bi mogao nešto i iskoristit sa ovog seta.

Eduardove maske. Dobro su mi došle u 1/48.

Icaerodesign resini za motor za MF-a. Srećom pa je na UM isto R-13-300. Ovaj set se već isplatio jer je u Trumpeterovoj kutiji motor sa F-7II.

Begemotovi stencili. Znam da je sve na ćirilici i da baš nemaju smisla za Kockicu, koja ima uglavnom prevedena na hrvatski i crne su boje. Trenutno nemam bolje.

Ze-Ro decals za UM-a iz 90-tih. Znam da su grb i rondele manje nego što meni trebaju za novu Kockicu. Pitao me kolega da li sam razmišljao o Zubonji, za kojeg bi ovi dekali fino sjeli. Kvaka je u tome što je Zubonja bio aktualan cca '97 (Pobjednički bedem), a tada su APe još sigurno bile dobro uščuvane. S druge strane, nisam se htio natezat sa leđnom grbom za BIS-a, pa eto sad radim dvosjeda.

Master pitot i static dischargeri. Maketa dođe a svojim, plastičnim dischargerima, ali su debeli k'o noga od slona.

Quickboost resini za MF-a. Dobri su i za UM-a.

HAD-ovi setovi za kotače, sjedala i zemaljsku opremu. Najavili su u Mosonu da će najesen/zimu izbacit kokpit za MF-a i nagodinu za dvosjeda, al mi se ne da čekat, jer je to sve rekla-kazala.

Bacac plamena

supergru: poruka promijenjena dana: Sub Jul 22, 2017 8:36 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Sub Jul 01, 2017 9:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ima živih i šibaj dalje... da vidimo što će od ovog cušpajza nastati Smile
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Wishmaster

Član od: 04 Stu 2012
Mjesto: Zenica
PorukaUpisano: Ned Jul 02, 2017 7:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako lijepo si ti to zamislio. Jedva cekam da vidim realizaciju! Sretno
"Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do... Sail away from the safe harbor. Catch the tradewinds in your sails. Explore. Dream. Discover"

Srdacni pozdravi!!!
Elmir
Natrag na vrh
2851cz

Član od: 11 Lip 2012
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Ned Jul 02, 2017 9:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pratim , kockice ćeš bojati ili raditi decale ?
Natrag na vrh
Texmex

Član od: 29 Ožu 2017
PorukaUpisano: Ned Jul 02, 2017 10:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Velik novac si uložio ali to je onaj tzv.najveći projekt,sretno:)
Natrag na vrh
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Ned Jul 02, 2017 11:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svaka cast! Ovo ce biti pravo umjetnicko djelo.

Ako sta trebas, slobodno pitaj.

Da li mislis kabinu ostaviti otvorenu ili zatvorenu?
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Pon Jul 03, 2017 4:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo Tomislave, super rad. Jedva čekam vidjet kako će ovo ispasti.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Jul 03, 2017 11:57 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo ce sigurno biti super rad. Jedva
cekam farbanje jer nikada nisam vidio
kako se maskiraju ovakve sheme Smile
supergru

PorukaUpisano: Pon Jul 03, 2017 8:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maskiranje Kockice će biti otežano (npr. aerodinamičke "kape" na vrhu horizontalaca, koje su rasčetvorene), ali izrada crvenih polja kao dekala nije alternativa sigurno.
Ne samo zbog količine "plahti" koje bi trebao isprojektirati u 2D, nego i zbog zakrivljenosti pojedinih polja. Srećom pa nije neka "pikselizirana" shema.

Kokpit će biti otvoren, osim ako nešto gadno ne zeznem. Onda ćemo napravit neku ceradu i bacit preko. Crying or Very sad

Nino, imam te na pameti, hvala cijenim to od tebe. Glupo me pitat te za svaku sitnicu, kad smislim nešto pametno da te pitam ... U zdravlje

Moj tehnički vokabular nije nužno po HRN, ali bit će dovoljno slika da shvatite o čemu pričam.

Slika od sinoć: padobran u izradi.

Ali, vratimo se na početak priče, ili još bolje na kraj MiG-a: motor i ispuh. Jer će mi trebat par postova dok ne dođem do padobrana.

Motor je neki WP-7 sa F-7II.

Stabilizator plamena, koji nije ni R-25 niti R-13 verzija, nego neki miks.

Mlaznice forsaža - Icaerodesign vs. Trumpeter. Ovaj rumunjski me dosta podsjeća na Brassin.

Prsten forsaža kojeg ni nema u Trumpeterovoj kutiji. I još dobijete tri aktuatora.

U kutiji dobijete i kolica za repni dio trupa, kojeg se može prikazati odvojeno od trupa, tj. ostaje vidljiv goli motor kako strši iz središnje sekcije trupa. Trump je također motor razdjelio na 4 osnovna dijela i dao hrpu detalja oko motora, ali nažalost, detalji su dosta mekani i ispada kao da se motor rastopio na vrućini.

Ja neću skidat rep, pa ću samo zadržat osnovne dijelove motora.

Prvo je trebalo utvrditi šta je uopće iskoristivo od dijelova iz kutije, resina i Eduardovog PE. Pinovi upadaju u oči, zar ne? Odozgora prema dolje možete vidjeti kako sam u koracima skidao višak plastike. Također je za početak skošen brid stabilizatora plamena, da ga mogu pomaknut naprijed, prema usisu za koji milimetar.

Eduardov PE #10 - jedino što ću iskoristit od tog PE seta za motor. Zato sam i pomicao stabilizator plamena prema naprijed, jer po mjerenjima i proračunima jedino ga ovdje mogu stavit.

Ove pinove sam sakrio sa 0.25 mm stirenom, savinutim u cijev. Sigurno znate kako vam djeca savijaju papir na rubu škara? E tako sam i ja savinuo tanki stiren, jednoliko po duljini.

Odličan fit rumunjskih mlaznica - za ove prstene po obodu mogu samo reći da je to popraviti Sizifov posao. Dosta je izrauban kalup, što ćete vidjeti i u nastavku.

Nakon što sam polijepio sve četvrtine motora, napravio sam radijalni rez po ovoj crti. Razlog tomu je olakšan pristup stabilizatoru plamena i razni popravci.

Ovdje vidite da i u najboljem slučaju još fali jedan članak od Eduardovog PE #10. Tu ću dodati komad aluminijskog lima. Generalno će se ovaj prstan slabo vidjeti jer jemotor tu najširi s unutarnje strane (to možete vidjet na prethodnim slikama). Dakle, da nisam napravio radijalni rez, morao bih stabilizator plamena zalijepiti prije ljepljenja svih četvrtina motora.

Modifikacija stabilizatora plamena u nekoj međufazi.

I konačni oblik. Nije kao na slikama, ali je puno prihvatljivije nego onaj iz kutije.

Ispred stabilizatora sam stavio žeton od stirena, kao potporanj i vizualnu barijeru.

Cijev ispuha sa forsažem. Spoj unutarnje cijev blendan sa 2-3 ruke Mr. Surfacera 500 .

Ne mogu dobit fokus na stabilizator plamena. Confused

Toliko za večeras. U zdravlje
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Uto Jul 04, 2017 5:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odličan posao.

Mislim da UM-ove pogone R-11 ako se ne varam.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Uto Jul 04, 2017 8:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vrsa Napisao/la:
Odličan posao.

Mislim da UM-ove pogone R-11 ako se ne varam.

Varas se. R-13 UM, R-25 bis
Natrag na vrh
supergru

PorukaUpisano: Sri Jul 05, 2017 11:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napišem post i onda nestane ... Ajmo ponovo...

Dodao sam još 0.25mm stirena ispod polovice trupa (dijelovi E21 i E29) prema repu. Sad nemam "stepenicu" na spoju, ali imam ovaj prorez od cca 1 mm. U prorez sam dodao komad stirena, a oko zračne kočnice ću stavit dvo-komponentni kit.

Nosač horizontalca je popustio u transportu. Ovo je već sanirano.

Usahline su svugdje, gdje e s unutarnje strane nalaze pregrade.

Mekani detalji motora. Neću ih koristiti.

Dryfit motora sa lijevom polovicom trupa. Motor počinje neposredno iza glavnog stajnog trapa.

Sve što je ispred ovog prstena (prema kabini) se neće vidjeti. U stvarnosti mislim da taj prsten ne postoji, ali mi olakšava posao.

Na gornjim slikama nedostaje još izlazna oplata ispuha (G7). Primjetite debljinu izlazne ivice. Također, deflektor iznad ispuha tj. ispod padobrana je izliven od jednog komada sa oplatom.

Fotografije pokazuju da oplata ispuha nije kružnog presjeka, kao što je motor. Tako da izgleda kao da je motor "sjeo". Tako je i na maketi.

Nekih 90-95% duljine.

Novi deflektor u izradi od komada bakrenog lima.

Primjetite da je lagano savinut prema gore.

Ispuh motora spreman za bojanje.

Ovu "stepenicu" nisam mogao izbjeći - spoj izlazne oplate ispuha i repa. Grubo šmirglanje.

Prsten oplate - u nastavku sam stanjivao izlaznu ivicu. Originalni deflektor je odrezan.

Fino brušenje.

A u slijedećm nastavku pogledajte: nove VOR antene, padobran.. kućište padobrana ...Bojanje motora... Za svakog ponešto... Zaljubljen
Natrag na vrh
Texmex

Član od: 29 Ožu 2017
PorukaUpisano: Čet Jul 06, 2017 12:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

bravo,jako lijepo Cool
Natrag na vrh
supergru

PorukaUpisano: Sub Jul 22, 2017 8:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Trenutno sam više fokusiran na starter i tu sam gadno zeznuo pa se krpam kako znam i umijem. Plus toga, neki dan mi se razletio brzootpusni ventil na zračnom kistu. Novi stiže iz Hong Konga (jer su na airbrush.hr bezobrazno skupi) a dotad moram regullirat tlak na tlačnoj sklopci.

Na MiG-u je isto bilo popravaka, ali nešto se i napravilo.

Zbog istrošenog kalupa, ovakvi prorezi su česti.

Ovdje ne pomaže klasično "krpanje" nego prvo treba poravnati linije panela, tj. suziti štiftove za vertikalac.

Već je bolje.

Nove VOR antene sam napravio od 0.25 mm stirena, pojačanog sa šipkom od 1.0 mm, razrezane na 4 dijela.

Sastavljeni padobran. Uzeo sam S-24 od Eduardovog MiG-21 u 1/48 i izrezao središnji dio (20 mm duljine, 5 mm promjer). Obložio sam ga sa prozirnom kuhinjskom folijom, a za "meso" sam stavio drvofix. Za remenje sam koristio JammyDog maskirne trake od 0.5 mm. Trake nisu čvrsto stegnute, pa se drvofix može pogurati iz jedne "komore" u drugu. Tako sam dobio naboranu 3D strukturu.
Za glavno uže sam koristio špagu obloženu voskom, kakva se koristi u izradi nakita od 0.5 mm. Površina je zaglađena, ali i dalje ima teksturu.

Padobran je obojan sa Ammo MiG 4BO Surface Primer-om

Mekani detalj (lijevo) i lagano pobrušen da se dobije oštriji brid (desno).

Natrag na vrh
supergru

PorukaUpisano: Sub Jul 22, 2017 9:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napadna ivica vertikalca. Vrh je tanak kako i treba biti, a onda pram korijenu je sve deblji. Brusio sam od negdje 2/3 visine prema dolje. Neminovno slijedi da trebam popravit i linije panela i zakovice.

Igra svjetlosti i sjene. Ovako najlakše kontroliram napredak i konačni rezultat brušenja.

Vrata kućišta padobrana. Koristio sam Eduard PE i olovnu žicu. Sad se tu baš puno i ne vidi jer je stavljen Alclad crni gloss primer.

Nemam nikakvih informacija koliko se ta vratašca otvaraju, ovo je moja gruba procjena.

ALC-106 White Aluminium, MiG Productions Dark Brown Wash i nešto akrilne boje hrđe.

Lem žica od 1.5 mm iz lokalne željezare. Trebat će mi kasnije za kutije stajnog trapa.

Zadnja stvar danas su bojani dijelovi motora.

Gledao sam ponovo reference i zaključio da onaj Eduard PE #10 treba biti na drugom mjestu i u drugoj funkciji.

Eduardova (nesretna) uputstva

Odlučio sam taj PE prsten pomaknuti malo unazad, tako da će biti na početku ravne cijevi ispuha (tamo gdje sam napravio rez).

Već sam ranije pisao da je taj PE prsten predugačak za promjer cijevi ispuha, a da bi ga "skratio" odlučio sam ga dodatno savinuti. Vidjeli ste na ranijim slikama da postoje dvije vrste panela na tom prstenu. Deblji, ravni kojie nisam dirao i tanji sa rupicama za hlađenje, koje sam sada išao savijati u luk. Time sam skratio ukupnu duljinu PE prstena.

Prvo sam zakočio kombinirke sa komadom balze tako da imam konstantni otvor čeljusti. A onda sam u stegu zahvatio dva borera od 1.0 mm. Kombinirkama sam utiskivao PE preko borera.

Nakon modifikacija. Dakle, vidite razliku između ravnih i savinutih panela. Bojao sam čistom MrPaint MRP-173 Tire Rubber i miksom MRP-173 i MRP-104 S.E.A. Camouflage Grey u omjeru 1:4.

Trenutni status - stareno sa pastelama.

Prsten forsaža je bojan sa Humbrol 27004 Gun Metal a sa čela sam stavio Light Gun Metal is Tamiya Weathering Set F. Dodat ću još pastela kad konačno fiksiram prsten.

Stabilizator plamena - prvi pokušaj. Pretamna gar.

Drugi pokušaj. Zelen, prljav i matiran.

Cijev ispuha motora. Pretamna zelena i grub finiš.

Pobrušena na 1500.

Novi pokušaj. Starena sa MRP-173.

I iz drugog ugla.

Mlaznice forsaža sa Humbrol 27004.

Za sva tri "zelena" dijela sam koristio isti MRPaint miks (slično MRP-131):

12x MRP-32
7x MRP-199
3x MRP-4

Za starenje sam koristio overspray od ALC-113 (Jet exhaust) i AK Interactive washeve Ak2071 and AK300. Washere sam stavljao isključivo na udubljene panele.

Izvana sam ponovio prelaz sa ALC-113 Jet exhaust i radio namjerni overspray prema unutra, a potom sam stavio pastele i matirao sve.

Čeono sam stavio AK086 Dark Steel pigmente (vidi se i na gornjim slikama).

Toliko za ovaj puta. Woot
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma