Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Albatros DIII Eduard 1/48
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pon Kol 14, 2017 4:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Krasno!! Još fotki!!
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Kol 16, 2017 11:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne bih htio kvariti euforijsku atmosferu mojih prethodnika u diskusiji pa se unaprijed ispričavam jer možda moje mišljenje nekome neće biti po volji.
Drvena initacija trupa mi izgleda u redu, ali imam primjedbu na finiširanje krila. Naime krila i horizontalne repme površine djeluju mi nekako prljavo i strašno zapušteno, kao da je avion godinama bio u nekom prašnjavom podrumu a ne na uzletištu. To u stvarnosti nije bio slučaj. Vjerojatno je to posljedica primjene tamnijeg washa da bi se istaknuli kontrasti, ali wash kao takav nije baš svuda jednako primjenjiv i na svjetlim površinama, ako je wash previše taman, uzrokuje efekt kao ovdje, gdje izgleda kao da su uz rebra nakupine nekakvog blata. To bi možda prošlo kod kamuflažno obojenih gornjih površina, ali mislim da je u ovom slučaju postignut kontraefekt. Ja bih radije pribjegao drugačijoj tehnici bojanja krila koje nema nikakve kamuflaže već samo ima prozirni lak na sebi, gdje se ispod završnog sloja ističe struktura drvenih gredica i rebara koji čine konstrukciju krila. To bih izveo airbrushom na sljedeći način:
1. Cijelo krilo se prešprica bijelom bojom.
2. Tankim trakicama Tamiya masking tape-a maskiraju se sva rebra, napadni i izlazni rub krila i uzdužne gredice na krilu.
3. Tako maskirano cijelo krilo se prešprica crnom ili tamno sivom bojom.
4. Skinu se maskirne trakice.
5. Cijelo krilo se prešprica jako razrijeđenom bojom završnog sloja (trebala bi biti krem boja platna)
6. Postupak se ponavlja sve dok se ne dobije zadovoljavajući izgled, a to je da se ispod završnog sloja nazire konstrukcija krila koja je svjetlija, a ostale površine tamnije. Donje površine takvih krila ja bojam obrnuto - konstrukcija je tamnija a ostale površine svjetlije jer kada se gleda odozdo prema gore, konstrukcija krila je tamnija od platna koje je poluprozirno.
Natrag na vrh
Wishmaster

Član od: 04 Stu 2012
Mjesto: Zenica
PorukaUpisano: Sri Kol 16, 2017 10:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nema potrebe za ispricavanjem Smile Vasa primjedba je sigurno na mjestu.

Kolega Zdenko je neki dan na fejsbuku prikazao mislim tacno to sto ste i vi pokusali objasniti. ovo je ukratko kolaz njegovog prikaza

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do... Sail away from the safe harbor. Catch the tradewinds in your sails. Explore. Dream. Discover"

Srdacni pozdravi!!!
Elmir
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Čet Kol 17, 2017 10:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pokušavam naći tu fb stranicu ali baš ne uspijevam. Ima li netko link na nju?
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Kol 17, 2017 11:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

frka Napisao/la:
Pokušavam naći tu fb stranicu ali baš ne uspijevam. Ima li netko link na nju?

www.facebook.com/zbscalemodelling
frka

PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2017 7:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala, našao sam stranicu. Zdenko Bugan ima vrlo sličan pristup problematici bojanja takvih krila kao i ja a efekat na maketama je stvarno dobar.

Inače, mislim da je Eduardov Albatros Oeff.DIII stvarno odlična maketa i pogodna podloga za vježbanje takvih tehnika Smile
Natrag na vrh
barakuda

Član od: 22 Sij 2007
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pet Kol 18, 2017 9:50 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Predobro, Gušt je za gledati. Bravo!!!
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma