Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Betinska "Gajeta"
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
zvjezdan

Član od: 07 Velj 2010
Mjesto: Vitez BiH
PorukaUpisano: Sri Stu 10, 2010 12:11 am    Naslov poruke: Betinska "Gajeta" Citiraj ovaj komentar

Svaki ozbiljan rad kreče od kvalitetnog nacrta. Ja sam se poslužio divnom knjigom od meštra Luciana Kebera TRADICIONALNE BRODICE HRVATSKOG JADRANA. Normalno knjiga je fotokopirana formata A3. Ako ikada upoznam meštra dužan sam mu platiti barem kavu. Inače kod nas u B i H autorska prava se poštuju , kao u nekim naprednim zemljama npr. Zanzibar ,Somalija,S. Korea itd. Da ne dužim veliko hvala Keberu od svih brodomaketara iz Bosne i Hercegovine koji cijenimo i poštujemo njegova djela, i njegove radove.

Ovo mi je prvi rad koji sam radio sa kalupom, da bude otvorena brodica bez palube cijelom dužinom. Kalup sam izradio od lipe po rebrima iz nacrta. nacrt sam povečao za oko 20%, tako da je dužina makete 290 mm, a širina 115mm.

Naravno da sve počinje od kobilice ,koja je od mahagonija i izrađena iz djelova.Kako nacrt nalaže.

Nacrt je od LOVRANKE, samo sam ga ja preradio da bi bila Betinska Gajeta, nekako mi se učinila ljepšom . Ove godine sam ljetovao sa obitelji u Vodicama ,tako da sam skoknuo do Murtera i Betine i na licu mjesta pogledao kako to pravi kalafati rade i dan danas.Ima se što pogledati mada je sve manje i manje drvene brodogradnje ,ali ima još meštara koji se time bave. Čini mi se da se samo popravlja i održava u tim malim škverovima , meštri kažu da je drvo skupo i da se ljudi odlučuju za plastiku.

zvjezdan: poruka promijenjena dana: Ned Pro 03, 2017 1:31 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Lale

Član od: 03 Ruj 2008
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sri Stu 10, 2010 1:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Od kojeg drva radiš rebra, jel bukva?
vox

Član od: 03 Ožu 2010
Mjesto: mostar
PorukaUpisano: Čet Stu 11, 2010 1:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bit će ovo zanimljiv projekt, samo naprijed kolega .
Ima li u Vitezu ovih letvica (za oplatu i sl.) za kupiti i općenito materijala za modelare?
U Mostaru ništa.
Pozdrav !
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
turky-ri

Član od: 08 Lip 2008
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Čet Stu 11, 2010 8:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za sada super ! Sviđa mi se Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
zvjezdan

PorukaUpisano: Sub Stu 13, 2010 12:49 am    Naslov poruke: gajeta Citiraj ovaj komentar

Letvice sam izrađujem, furnir skoro da više i ne koristim. Ako radim sa šperom ,to su samo rebra koja se ne vide. Letvice za rebra su dimenzije 2,5 x 3 mm. od trešnje, a platnice-madiri isto od trešnje dimenzija 4 x 1,5 mm.Trešnja je vrlo lijep materijal za savijat i svaku drugu obradu ,a ima i lijepu boju. Letvice izrađujem i prodajem po dogovoru. Dosta radim i od bukve. A tek sam nabavio ARIŠ koji je kažu ponajbolji materijala za brodomaketarstvo . Dobio sam ga od I. Žaje iz Splita.

Letvice smokrene u vodi savijam na plamenu obične svijeće. A lijepim ih drvofixom na rebra.

Malo truda ,strpljenja i vremena , i eto nam školjke !!

zvjezdan: poruka promijenjena dana: Ned Pro 03, 2017 1:42 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
zvjezdan

PorukaUpisano: Sub Stu 13, 2010 12:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vox Napisao/la:
Bit će ovo zanimljiv projekt, samo naprijed kolega .
Ima li u Vitezu ovih letvica (za oplatu i sl.) za kupiti i općenito materijala za modelare?
U Mostaru ništa.
Pozdrav !

Nešto malo okruglih profila i jelovih letvica u FiS-u.
Pošalji poruku pa se dogovorimo.
Natrag na vrh
Lale

Član od: 03 Ruj 2008
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sub Stu 13, 2010 7:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma samo me interesiralo jer ja koristim sve vrste drva, a šta se tiće Ariša nekad je bio najbolji materijal jer je drugog bilo teško za nabavit. Inače svaka vrsta drva se koristi za određeni dio broda, npr. rebra trešnja, kruška i bukva (mada meni osobno nije lipa zbog točkica ); oplata također s tim da i bukva dobro dođe; jarboli i lantine od raznih vrsta meni osobno najdraži orah, samba i lipa; ornamentika od šimšira, jabuke i kruške;paluba od javora, lipe... Evo ja sam trenutno u izradi Cutty Sarka i radim palubu od tikovine jer je takva i na originalu.
miro

Član od: 16 Svi 2010
Mjesto: st. toplice
PorukaUpisano: Sub Stu 13, 2010 8:23 pm    Naslov poruke: Re: gajeta Citiraj ovaj komentar

lipi rad ,sve je tako dobro da je šćeta što nisi rebra načini u 3dila,po zanati bi svako rebro moralo bit sastavjeno od pjane-ležatke i korbe -upotke s live i desne strane,na nacrtu se to lipo vidi.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
zvjezdan

PorukaUpisano: Sub Pro 04, 2010 7:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sada slijedi paluba i oprema. Zamisao mi je da napravim ribarsku svićaricu. Palubu neću piturati , ostaje u prirodnoj boji trešnje. Od opreme polako izrađujem , a nešto je već gotovo . Vesla, sviću sa plinskom bocom, kofe, sidro mačak, itd..

Opreme nikad dosta uvijek nešto treba na moru.

zvjezdan: poruka promijenjena dana: Sri Pro 06, 2017 6:02 pm; prepravljeno ukupno 3 puta
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sub Pro 04, 2010 7:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, to Cheerleadersica Palac gore Palac gore
Jako lijepo, ako može savjet "šteta" je ovako lijep rad u drvu prekrivat bojom, pokušaj samo jednu dvije ruke sjajnog laka (modelarskog) a onda dvije ruke mat laka. može ili akrilni ili enamel.
Čestitke na preciznosti i ljepoti rada.
Kapa dolje meštre.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
zvjezdan

PorukaUpisano: Pet Velj 04, 2011 11:27 pm    Naslov poruke: završni radovi Citiraj ovaj komentar

Akrilnim bojama ću obojiti maketu prema osobnoj zamisli,bijelom i plavom. a ispod vodene linije crvenom. Prvi put sam radio sa akrilnim bojama i zadovoljan sam , kako je ispalo . Palubu sam premazao lanenim uljem. Tako da je ostala prirodna boja trešnje samo malo potamnjena.

Sidro je gotovo. Mačak sam izradio od bakarne žice 1,5mm, i lemilicom spojio i prebrusio na zadane mjere.

Dobro zaštititi i očistiti površine bojenja i nema problema, ispadne dobro mada sam neke dijelove prelazio i po nekoliko puta. Ali malo vode i akrilne boje i to je to.

zvjezdan: poruka promijenjena dana: Ned Pro 03, 2017 1:57 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
zvjezdan

PorukaUpisano: Uto Velj 08, 2011 5:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gotova je i plinska boca, svića sa svim djelovima,sidro mačak . Sve sam sam izradio : bocu od drveta istokario, Feral- sviću istokario od mesinga, staklo je pravo od epruvete.Nosač sviće mesing žica.

Mnogo sam i lemio,spajajući mesingane dijelove.

zvjezdan: poruka promijenjena dana: Sri Pro 06, 2017 6:07 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vulkanizer

Član od: 13 Lip 2009
Mjesto: Le Bourget
PorukaUpisano: Uto Velj 08, 2011 8:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prekrasan rad ,samo naprid Very Happy
Dida

Član od: 05 Velj 2007
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Sri Velj 09, 2011 10:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ti si si dao truda. Jako lijepo! Čestitam!
Dobar šablon za trup. Shocked
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
zvjezdan

PorukaUpisano: Ned Velj 13, 2011 12:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Plinska boca i feral su gotovi.

I glodalica je dala svoj doprinos obradivši postolje za maketu.

zvjezdan: poruka promijenjena dana: Sri Pro 06, 2017 6:11 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveni brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Naprijed
Stranica 1/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma