Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Micanje boje s resina i plastike

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Tra 12, 2017 12:35 pm    Naslov poruke: Micanje boje s resina i plastike Citiraj ovaj komentar

Gledao sam nešto na internetu, ljudi preporučaju neka univerzalna sredstva za čiščenje (all purpose cleaner), neku hidrauličnu tekučinu (brake fluid) i još neke ostale stvari... Zanima me što ima u hrvatskoj za kupiti za skidanje boje, ako ne onda što se najviše isplati uzet izvana?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
salep

Član od: 02 Velj 2015
PorukaUpisano: Sri Tra 12, 2017 1:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kupis sprej za ciscenje pecnica, stavis maketu u vrecicu, nasprejas ju i zatvoris vrecicu.
Pricekas preko noci i isperes vodom.
OBAVEZNO KORISTITI RUKAVICE!
Natrag na vrh
zilkan

Član od: 26 Stu 2007
Mjesto: oko Bjelovara
PorukaUpisano: Sri Tra 12, 2017 2:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

PERMETAL odlično skida boju, doduše bolje radi sa enamelima, ali skida i akrile. Jedino pripazi ako maketa sa koje skidaš ima po sebi PE-a, ako ostaviš preko noći, može se desiti da ga dobrano nagrize ili pojede. Kako kaže kolega, obavezno koristi rukavice, ja sam prvi puta dok sam skidao boju bio baja, pa reko nisam tetka da mi trebaju rukavice. Koža mi je počela puštati sluz i počela se odvajati; doslovno mi je pojelo kožu na dlanu i prstima Wink

Živio

Ilija
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
u-boat

Član od: 30 Jul 2010
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Sri Tra 12, 2017 3:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisam probao ali sam na više foruma čitao da ulje od kočnica dobroodradi posao. To ti je ovo brake fluid što si našao na netu Wink
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Tra 13, 2017 2:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kupi u DM-u Ebelin skidač laka za nokte (mora pisati acetonfrai na bočici). Naneseš na površinu sa kistomili namočenom krpicom i onda brišeš boju sa papirnatim maramicama, krpicom ili šatpićima za uši. Ne oštećuje plastiku ni resin ni PE dijelove. Jedino prozirne dijelove maskiraj ili ukloni dok čistiš ostatak. Ne moraš rastavljati maketu ako ne želiš. Nešto malo bolje djeluje na akrilne boje, ali skida bez problema i enamelke. U načelu ti ne trebaju rukavice, ali radi uz otvoreni prozor. Ako se neka boja "uvukla" u neki panel ili sl., lako je uloniš sa čačkalicom jer je skidač laka dovoljno omekša. Tako možeš uklanjati i prilično kontrolirano, npr. ako zaj. boju na lievom krilu, onda je pažljivo možeš ukloniti samo sa tog mjesta, a ne skidati sa cijele makete. Za Laquer Gunze MR.Color i Gunze surfacer primer je najbolje koristiti obični alkohol Etanol 90% jer ga Ebelin ne skida baš najbolje.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Čet Tra 13, 2017 2:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Točno ovo što je Grunf napisao....isprobano na više maketa sa novijim i prastarim nanosima boje, skida sve bez problema, samo pazi da je "acetonfrai"!!
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
PorukaUpisano: Čet Tra 13, 2017 3:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Budem probo dosta tih metoda uključujući i ovdje navedene, probao sam s medicinskim alkoholom, nije puno oštetio neki detalji su se možda malo oštetili, ovo su rezultati:

Natrag na vrh
101Airborne

Član od: 18 Svi 2007
Mjesto: ZAGREB
PorukaUpisano: Pet Tra 14, 2017 10:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo što je Grunf napisao.

Ako čistiš figure, uzmeš u bilo kojem većem dužanu onu posudu od čvrste folije u koji ti stavljaju hranu, natočiš unutra i sve figure pobacaš unutra. Ja sam tako oprao stotinjak figura iz Gospodara Prstenova kojima nisam bio zadovoljan...samo radi to negdje uz širom otvoren prozor.

You have enemies? GOOD. That means you actually stood up for something in your life.
Natrag na vrh
cicarista

Član od: 19 Ruj 2016
PorukaUpisano: Pet Svi 12, 2017 8:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Potvrđujem da Ebelin skidač laka za nokte (Acetonfrei) skida 20 godina star Revell enamel ali i "nove" Humbrolove akrile. Odlična stvar.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Radionica, savjeti, pitanja itd... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma