Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bismarck - na trafikama
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pon Ožu 19, 2018 7:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jocker, naravno stvar je na koji naćin se gleda.
Ako se želi cijeli brod u drvu to je OK
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
zeljko_y

Član od: 30 Svi 2017
Mjesto: veprinac-rijeka
PorukaUpisano: Pon Ožu 19, 2018 7:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ja mislim d u slucaju bismarcka nesmije biti ispucanih fuga posto je on u proslosti bio željezni brod a ne drveni di su se pukotine rijesavale kalafatiranjem.a da bizmo ispuca ne vjerujem da je to lako rijesiti.. pretpostavljam da bi opet ispucao sa vremenom n istom mjestu a bogami i u okolini također.uglavnom ja cu svoga obuć pa kud pukne pukne.samo jos moram da izmozgiram kqko rijesiti pristupom plastike onaj zub pri vrhu palube(oklop)nece bit lako ali cemo i to odraditi.
damacn

Član od: 10 Tra 2012
PorukaUpisano: Pon Ožu 19, 2018 11:03 pm    Naslov poruke: Kitanje Bismarcka Citiraj ovaj komentar

U fazi sam izrade prve oplate na bismarcku. Ja nemam veliko iskustvo u ovom poslu, do sada sam izradio malu batelu i ivana krstitelja. Nikada u zivotu nisam imao priliku vidjeti nekog brodomaketara kako radi, znaci glavni izvor informacija mi je net. ostalo mi je jos dno bismarcka i malo krme i gotov sam, toliko je dobro uradjeno da skoro pa ne treba kit, e sada me zanima , odlucio sam raditi auto kitom, jeli to ok. Moji najveci problemi su ti, koji kit koja ljepila koje boje. Znaci da li grijesim ako ga uradim auto kitom. I jos jedno pitanje, mozete li mi preporuciti trenutno,ljepilo u gelu s kojim bi bilo pozeljno ljepiti. Ovdje bas nemam izbora i morat cu sve to nabaviti u hrvatskoj. Kad dojde do bojanja bit cu slobodan vas pitati kako i sta, jer o bojanju nemam pojma, hvala vam unaorijed na vasim odgovorima,
Natrag na vrh
joker

Član od: 18 Ožu 2018
Mjesto: Sesvete
PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 11:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja osobno sam koristio kit za drvo, i po mom mišljenju to bi u prvoj fazi tako i trebalo biti.
A što se neta tiče, tu se svašta vidi, i što je u redu i što ne, tako da se treba sam pomalo učiti.
samo da napomenem, da bojanje počinje negdje za oko godinu dana , pa samim time i ne vidim razloga za žurbu. Maketa se stigne fino osušiti, i dva tri puta negdje izvući neku pukotinu(sjetimo se namještaja) i kad kucne tren , ide u boju.
Naravno, treba ga prešpricati, prvenstveno sa primerom, pa dva tri puta sa filerom i tako.
Da je lako nije ali to volimo, i nije upitan trud zar ne?

Iako nažalost sada kod mene sve stoji poradi zdravlja , a nadam se da ću ga ipak završiti.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Leo - zd

PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 12:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To što kažeš stoji uz određene napomene.

Za makete, koje imaju u konačnici puno nepristupačnih djelova i sitnih detalja čini mi se da je zgodnije "u startu" odlučiti da li se ide na izradu makete koja će u svemu biti što bliža originalu ili se ide na maketu koja će oblicima reproducirati original dok će biti materijal izrade biti vidljiv i on sam tvoriti dekorativnu komponentu makete.

Ovo je često kod izrade drvenih brodova/jedrenjaka gdje se cijela maketa ostavlja "u drvu" kako bi bila vidljiva tekstura drva koji se koristio za maketu.

Koliko god izgledalo lakše to zapravo traži jako preciznu i smišljenu izradu jer nema krpanja, štukanja....

Ako se ide na bojanje tj prikazivanje makete što vjernije originalu, onda se često i za drvene makete primjenjuje ukručivanje drvene konstrukcije i "stabilizacija" kako bi se izbjeglo naknadno pucanje i rad drva.

Samo jedan mala napomena, na drvenariji, namještaju pukotina je u mjerilu 1:1 dok ista takva pukotina na maketi zapravo daje dojam 40 ili više (ovisno o mjerilu) puta večoj pukotini u naravi.
Natrag na vrh
joker

PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 12:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, dobro si primjetio, ono o ukrućivanju i stabilizaciji.
Upravo tako, i stoga na početku prilikom odlučivanja o izradi treba se znati što se želi.
I konstruktori BIZMARCKA su koristili drvo, i to ni manje ni više nego za oklop. I to nešto govori ,zar ne.
Dakle na drvenuj maketi treba ustrajati na vrlo preciznom radu, istim, bolje reći identičnim materijalima, sa minimumom stranih stvari(ljepila,kitove itd)
Pa zaboga maketarstvo, pravo, nije dječija igra, prava maketa potroši i 1000 radnih sati, a i ova bi to mogla, obzirom da se radi o Amatiu, koji je poznat po nedosljednostima, a kojih sam do sada uočio nekoliko.
Uglavnom, za drvenu maketu trba puno puno o drvetu znati, a ja si nešto utvaram da znam, otuda i moje zagovaranje na čistom drvu.
Evo probajte ovdje imam par slika,

https://drive.google.com/drive/u/0/my-drive
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 2:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hm..
Proizvođać makete koristi onaj materijal kojeg ima, kojeg želi plasirati, ako sam dobro shvatio Amati je proizvođač makete Bizmarka, naravno da će on napraviti maketu od drveta jer mu je to posao. (koliko znam cjelokupni Amatijev asortiman proizvoda je u drvu , uz nužne dodatke u metalu ili plastici za elemente koje ne mogu reproducirati u drvu)
Ali Bizmark u naravi nije drven (osim palube ili dijela palube)tako da nema logike da se na bojanom modelu pojave elementi koji ukazuju da je maketa napravljena od drva.
Inaće da bi se dovinuli tom problemu, radu drva uslijed promjene vlage, večina proizvođača drvenih maketa u kitu, bilo da se radi u naravi o drvenim plovilima ili od drugih materijala, nastoje sve elemente koji se ne vide ili koji se bojaju raditi od drvenog kompozita (MDF) (ispravi me ukoliko sam pogriješio opis) - naravno i uz njima nižu cijenu
Natrag na vrh
joker

PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 4:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U pravu si, u gotovo svemu., paluba je gotovo sva drvena, naravno na oklopu, ali i sam oklopni dio je , zamisli sad, drveni sendvič, u originalu, dakle sve se može kad se želi. I po nekim izvorima, upravo taj drveni oklop je izdržao sve udare,, a stradao je brod od bliskog promašaja.
dobro, da ne svrdlamo stalno o istom. Ja samo kažem, da nema potrebe žuriti sa bojanjem, i zatvaranjem drva, dok god je to moguće, tako će se lakše osušiti, i kasnije eventualne pukotine popunit, neposredno prije konačnog sastavljanja. Na trupu ima još puno posla, bušenja, lepljenja i sl stvarčica tako da su moguće svakojake gluposti., Uglavnom, moj trup će biti obojan, i zaštićen od vlage neposredno pred završno sastavljanje,ako ikad budem u stanju ga sastavit, zbog zdravlja, i siguran sam da će biti još kojekakvih amatijevih svinjarija, koje će se na trupu morat raditi
Eto
Pozdrav Laughing
Natrag na vrh
Leo - zd

PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 6:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Govorio sam o vidljivom drvu Wink.
Drvo koje je bilo dio kompozita oklopa sigurno nije bilo vidljivo.
Ili opet dolazimo na osnovno pitanje "da li je bitan materijal koji se koristi za prikaz nečega ili više ili manje uspješan prikaz umanjenog originala?"
Ali ovime polako odlazimo u OT.
Natrag na vrh
joker

PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 8:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

E da, gledaj, vidjet ćemo što će biti, za sada se ne dešava ništa, niti puca niti škripi. Moj je plan (bio) dobro ga posložit,pokitati na lagano, išmirglati, te pustiti tako da malo odstoji , tek da vidim kako će raditi(ako će) i onda, obavezno, ali stvarno obavezno, nanijetio sloj primera, ostavit ga neko vrijeme da se dobro upije, i zatvori pore drveta, iako je lipova letvica, i onda ga presvući sa jednom stvarčicom koju ti vrlo vjerojatno poznaješ ,obzirom da si iz Zadra, a to je lak za čamce i stvar riješena. poprilično puta sam tako radio i nije bilo pucanja.Lak za čamce ide 3do 4 sloja svaki pot ga bruseć sa minimum 360 papirom dok se ne dobije savršeno glatka površina. i to bi uglavnom bilo to. Na to naravno onda ide još za svaki slućaj sloj filera, koji popuni sve i onda stoji i čeka dalje , odnosno završno bojanje.
Na super strukturu se još lijepi metalni dio, odnosno od fotomesinga, i stim će tek biti igra. ali maketari smo zar ne, ko nema strpljenja ........
Natrag na vrh
zeljko_y

PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 9:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

filera? sta bi to trebalo da bude... mozda i znam al se mozda kod mene koristi drugi naziv
joker

PorukaUpisano: Uto Ožu 20, 2018 9:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bok kolega, ma sigurno znaš, nekad se to zvalo šprickit kod lakirera, ali sad smo malo napredovali pa...... Rolling Eyes
Natrag na vrh
zeljko_y

PorukaUpisano: Sri Ožu 21, 2018 4:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

aaaaaa kolega ehehehe.tako kazi
ja ga jos uvjek zovem spickit:) eto i to smo riješili eheh
joker

PorukaUpisano: Sri Ožu 21, 2018 10:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ma da, prije je to bilo u kutijama, pa moraš mješat, gledatkonsistenciju,gust-rjedak......
Sada odeš u interšpar
kupiš sprej i operi 3-4 sloja i to je to.....
Natrag na vrh
bole13

Član od: 29 Ožu 2012
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Sri Ožu 21, 2018 11:30 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prvi sloj oplate sam nakon brušenja pokitao običnim akrilnim kitom kupljenim u Pevecu.Trenutno sam u zaostatku sa drugom oplatom,ali kit gdje je još vidljiv nije nigdje ispucao.Nakon što dovršim drugo letvanje,sve ću proči sa istim kitom i onda pošpricati sa špric kitom iste baze.Farbat ću trup tek negdje oko 133 paketa,barem je tako prikazano na netu.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed
Stranica 4/8

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma