Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Pre shading

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Tra 03, 2017 2:30 pm    Naslov poruke: Pre shading Citiraj ovaj komentar

Nisam nikada radio puno vojnih vozila napravio sam par komada prije par godina al zanima me pre shading, što se time točno dobije, ljudi pišu da se dobije realističniji izgled, svjetlija boja di svijetlost jače udara da maketa bolje izgleda itd. Zanima me kolko se to isplati raditi, kolko je to uočljivo na pravim vozilima, kolko često to ljudi rade i što se još time postigne?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Pon Tra 03, 2017 4:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

dobije se jedan prekrasan nerealni efekt

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Pon Tra 03, 2017 4:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mislim, ima dosta tehnika koje koristimo, koje su ok, ali mozda nerealne.

no preshading je meni nesto baš bezveze. koristio sam to tu i tamo.

što se točno pokušava postići - pa preshadingom po linijama panela - nemam pojma da budem iskren Nemam pojma

preshadingom po cijelim panelima raznim bojama se želi postići neka neravnomjerna površina kao, ali i to mi ne daje neke dobre rezultate. bolje su mi tehnike prljanja nakon farbanja a ne prije. efektnije i ljepše

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Pon Tra 03, 2017 4:32 pm    Naslov poruke: Re: Pre shading Citiraj ovaj komentar

SturmmannDado Napisao/la:
Nisam nikada radio puno vojnih vozila napravio sam par komada prije par godina al zanima me pre shading, što se time točno dobije, ljudi pišu da se dobije realističniji izgled, svjetlija boja di svijetlost jače udara da maketa bolje izgleda itd. Zanima me kolko se to isplati raditi, kolko je to uočljivo na pravim vozilima, kolko često to ljudi rade i što se još time postigne?

Ti mislis vjerojatno na modulaciju boja(djelovi koji su "osuncani" i djelovi koji su u sjeni ). Preshading istice linije panela(obicno) ali ima i varijacija na temu jednih i drugih.
U principu sto je i skuki rekao, lijepi nerealni efekt. Pitanje je da li zelis realnost ili lagano ili vise nerealnu maketu

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
SturmmannDado

PorukaUpisano: Uto Tra 04, 2017 4:04 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Znači jedino zašto to ljudi rade je ljepši nerealan efekt, zašto je toliko popularna ta metoda, što neki stvarno vole namjerno napraviti nerealnu maketu?

Našao sam neke slike na internetu, nije moj rad, na ovako nešto sam mislio:

Natrag na vrh
XVI

Član od: 28 Kol 2012
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Uto Tra 04, 2017 7:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

"Pisac" te makete ti nije reko ali da sigurno je jos posvjetlio istaknute vrhove (color modulation)
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Uto Tra 04, 2017 2:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Preshadingom se postiže nekakav dojam sjene na određenim tipovima maketa, međutim kako je često slučaj u našem hobiju, s njime se pozamašno pretjeruje i stavlja ga se i gdje treba i gdje ne treba. Pošto mu i u samom nazivu stoji pojam "sjena", on bi tome i samo tome trebao služiti, da dočara sjenu na mjestim gdje se i na pravom subjektu najčešće pojavlje nekakva sjena. Nanošenjem tamnije (najčešće crne) boje na svjetliju podlogu prije nanošenja osnovne boje, postižu se dvije nijanse iste boje. Kada se to radi na oklopnim vozilima, tenkovima i sl. time se najčešće postiže zasjenjenost recimo u podnožju kupole, između kutija sa alatom i opremom i sl. Međutim, nanošenje preshadinga baš svuda po vozilu bez neke logike, a osobito njegovom upotrebom na panelima zrakoplova ( Rolling Eyes ) gubi se svaki smisao i time se dobiva nekima vizuelno privlačna maketa ali nešto što u stvarnosti ne postoji.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
SturmmannDado

PorukaUpisano: Uto Tra 04, 2017 8:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gledao sam svašta na internetu youtube videi, blogovi i neke druge slične stranice sa savjetima o maketarstvu, pa ljudi stavljaju svašta nešto loše nešto bolje i daju savjete... Znam najbolje je kupiti DVD-e i knjige od ovih poznatijih izdavača i maketara, sa pouzdanjijih stranica al eto... Pa onda kad bi neki pretjerao sa shade i highlight efektima te figure, minijature, makete oklopa itd. su izgledale ko da su iz nekog crtiča ispale, neke i ko karikature.

Hvala vam, to su odgovori koje sam tražio.
Natrag na vrh
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Uto Tra 04, 2017 9:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imaj na umu da svi maketari, i anonimci koji rade za svoj gušt i svoje makete nikome ne pokazuju i oni najpoznatiji za koje smo svi čuli i koji snimaju tutoriale i štampaju knjige imaju jednu zajedničku karakteristiku a to je da rade makete onako kako se njima najviše sviđa i onako kako oni misle da treba. Od svih njih možeš naučiti na koji način izvesti neku tehniku, ali ni jedna tehnika nije sveto pismo i primjena tih tehnika na maketi je samo stvar osobnog ukusa i ništa više.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
SturmmannDado

PorukaUpisano: Uto Tra 04, 2017 9:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slažem se te tehnike su zapravo ono što sam i htjeo izvuć iz takvih videa il pisanih poučaka, jer iako bih možda čak i mogao napraviti nešto slično tom radu koj bi bio tamo pokazan za neko vrijeme s dugotrajnijim praksanjem, namjerno ne bi tako napravio nego bi ubacio još neke tehnike iz drugih izvora i napravio neštošto meni odgovara, al volio sam kritike kad sam stavio par svojih radova na ovaj forum, jer nemogu ja uočit nešto što može netko s godinama iskustva, znanje ne dođe preko noći i to se vidi po konačnim rezultatima.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma