Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Fw 190D-9 Hasegawa 1/32
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
viper

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 10:52 am    Naslov poruke: Fw 190D-9 Hasegawa 1/32 Citiraj ovaj komentar

Počeo sam stavljati HGW positiv rivet, u uputstvu kažu da ide na primer pa tek onda farbanje , ali meni izgledaju tako sitne, pa mislim da se uopšte neće primjetiti nakon jednog ili dva sloja farbe.

Da li je nekio radio sa ovim rivertima i da li je isparavan ovaj postupak koji je naveo proizvođač.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 1:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zasto zuto? Zbog nijansiranja ili simulacija primera? LW je koristila svijetlo sivi primer

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Sub Ožu 18, 2017 7:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da žuta je zbog nijansiranja. To nijansiranje sam vidio nedavno na izložbi u Banjaluci. Na sličan način je kolega iz MK Kastel ofarbao svoje japance i svijdleo mi se to nijansiranje peko žute. Vjerovatno neću to uspjeti odraditi kao on , jer je on zaista vrhunski maketar, ali valjda nekada savladam i tu tehniku... Very Happy Very Happy

Namjeravam raditi crveni 1 iz JV 44.
Boje su u svim uptstvima dosada bile 82/83/ 76, ali sam pronašao na ovom linku da je čako moguće da je bilo i 74/75/76, što mi je malo čudno jer je ovo avion koji je radio Fiesler Mada je i moguće da su koristili krila od neke f ili A verzije.

Tu sam u dilemi imali neko tačan podatak?

https://chriswauchop.com/2016/01/09/hasegawa-132-focke-wulf-fw-190-d-9/
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Ned Ožu 19, 2017 12:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovdje na krilima se vidi kako izgledaju HGW riveti ispod farbe, jedva se primjete. neprimjete se ispupčenja i jedino se primjete ako se gledaju pod određenim uglom.

Ipak ću slijedeći put koristiti riveter. Ovi HGW su dobri , ali se ispod boje neprimjete dobro, a kada bih ostavio ovako bijele previše se ističu.
Preko ovih ću nanijetio neki filter.
Boja je RLM 82/83 , mada mi ovako na slikama ova tamno zelena izgleda kao RLM 81. Vjerovatno nisam dobro podesio aparat.

Maketeu nisam oprao poslije skidanja HGW folije sa riveta, pa se vide sitne dlačice i vodeni tragovi

Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Ned Ožu 19, 2017 1:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Realno,taj efekt koji si dobio sa bojom po rivetima je taman to

Natrag na vrh
Alkett

Član od: 19 Velj 2017
Mjesto: Crikvenica
PorukaUpisano: Ned Tra 30, 2017 11:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poznati avion, bar 12 cb fotpgrafija.
No jedino sa fotografije u boji se može ustanoviti točno koje boje ćeš nanesti na ovaj Fw 190 D-9. Srećom postoji jedna, iako je mutna i malo pokazuje. Evo link:
http://blog-imgs-68.fc2.com/m/a/r/marmelo743/JV-44inFarbe.jpg
http://bbs.hitechcreations.com/smf/index.php?topic=272960.0

Pretpostavka na onome linku koji spominješ se temelji na ovoj slici. Slabo se vidi, ali prednji dio krila kao da je 74/75. Taj avion je iz 2 serije Fiezelerovih Fw 190 D-9 W.Nr.600424 (600301-600450, proizvedeni u 12. mjesecu 1944.) Poklopac motora RLM82.

Nije čudno da se shema 74/75/76 povezuje sa Fiezelerovim Dorama, jer su amerikanci nakon rata snimili film u boji na kojem se vidi Fw 190 D9 W.Nr. 600150 iz 1 serije (600121-600180 proizvedeni 10. 11. i 12. 1945) kako mehaničar kopa po njemu. Avion je nesumnjivo 74/75/76. Nisam uspio naći fotografiju tog aviona na netu, nego naslovnicu prve Crandallove knjige o Dorama, na kojoj nalazi. U knjizi je 7 fotografija u boji sa 16 mm filma. Nema ni trunke zelenoga.
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51uJwVSjNWL._SX373_BO1,204,203,200_.jpg

Po ovome je barem prvih 30 aviona iz prve serije, ako ne i svih 60, bilo u 74/75/76 bojama, kojima je u tvornici potpuno prekriven avion nakon sastavljanja.

Ne zna se kada su u Fizieleru prešli sa 74/75/76 na 82/83/76, ali je to bilo vjerojatno između W.Nr. 600150 (proizveden cca. nakon sredine 11. '44.) i 600424 (proizveden cca. krajem 12. '44.), vjerojatno nakon što su potrošili zalihe 74/75. Još po nekim cb fotografijama bi se taj okvir dao suziti ali držati ću se samo pokazatelja na fotografijama u boji. I pronađenim dijelovima aviona.

Objektivni podaci o bojama se mogu dobiti i od dijelova srušenih aviona. Fw 190 D9 W.Nr. 601287 iz 6. Serije Fiezelerovih Dora je 2003. pronađen u neuobičajeno velikim komadima i trup je bio u 82/83, krila u, kako se navodi 'svjetlo siva/RLM 74, korijen krila RLM 82.

Ja bi 'crveni 1' bojao u 82/83 trup, 74/75 krila, 82 korijen krila. No ima još detalja.

Češki autori zanimljivih analiza o bojama i oznakama njemačkih aviona http://www.japo.eu/products.php?cat=3 , dodaju da je Dora kojom se baviš bar jednom bila na većem popravku i da su joj promijenjeni hladnjak motora, možda i krilca za hlađenje, popravljena krila, zamijenjeno kormilo repa. To se vidi po različitim nijansama RLM76 pod motorom, nejednakom spoju repa i kormila, druga boja na korijenu krila. No oni, iako su analizirali sliku u boji s početka teksta, smatraju da su krila u bojama aviona, dakle 82/83.
Natrag na vrh
Alkett

Član od: 19 Velj 2017
Mjesto: Crikvenica
PorukaUpisano: Ned Tra 30, 2017 11:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ispravak. Poklopac motora na 'crvenom 1' je RLM 83, tamno zelena.

Pozdrav!
Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Pon Svi 01, 2017 9:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ispravak Rlm 83 NIJE tamno zelena po novim informacijama. Dakle,vjerojatno je neka(postoje 3) nijanse Rlm 81

Natrag na vrh
Minesweeper

Član od: 21 Sij 2007
PorukaUpisano: Pon Svi 01, 2017 11:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pozz kolega dobro to napreduje Very Happy
Ja sam bas ovih dana zavrsio tamiyin D9 u 48ici isto Crveni 1
Farbao sam s gunze RLM 83/82 prema sastavnici da ne kompliciram
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Uto Svi 02, 2017 8:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala vam na odgovorima, pa na karaju sam i ja odlučiuo za 82-83/76.
Pronašao sdam takođe i ovu fotografiju u boji, s koje se po mom mišljenju i ne može tačno vidjeti ovo oko krila.

Zapravo na karaju su presudile fotke iz knjige ˝Doras of the Galland Circus˝
Jerry Crandalla

Mada iskreno najviše bih volio da sam ofarbao kao što je naveo kolega Alkett 74/75 krila, 82 korijen krila.
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Uto Svi 02, 2017 8:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dugo se smatralo čak da je ova dole crvena bila crna. Negdje sam čak pronašo i podatak činimi se da je dilema oko te crvene otklonjena negdje tamo krajem 70-tih...
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Uto Svi 02, 2017 9:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo jedna slika pravljena pri lošem osvjetljenju.

Natrag na vrh
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Uto Svi 09, 2017 1:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako mi se sviđa. Aj molim te, ako ti nije problem, malo podrobnije objasni kako si dobio taj efekt zakovica po trupu i krilima.
viper

PorukaUpisano: Uto Svi 09, 2017 1:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala.
Ovi HGW riveti su ispupčeni, što naravno neodgovara stanju na pravim avionima.
Nanose se isto kao i njihovi wet transfer.
Na krilima sam radio rivete na dva načina. Prvo sam eksperimentalno nanio na krajevima krila na primer i onda ofarbao u RLM boje. Na ovim prvim slikam se to dobro vidi. Tu se primjete ispupčene zakovice , ali samo pod određenim uglom i nisam bio zadovoljan jer riveti nisu jeftini , a gotovo s e i neprimjete. Onda sam nanio na RLm farbu , ali ni to nevalja jer se previše ističu na tamnoj boji. Onda sam i njih prefarbao
rlm bojama. Poslije toga sam brusio finim vodobrusnim papirom1500 i 2000, s tim da sam negdje malo više brusio , a negdje manje kao bi dobio efekat da se neravnomjerno vide riveti. Nažalost na slikama se to nevidi najbolje. tako sam radio krila i donji dio trupa gdje je crvena boja.

Na trupu sam radio malo drugačije, jer tu preovladava svjetla boja rlm76.
tu sam nanio i RLm boje i tek onda nanio rivete koje sam samo blago brusio vodobrusnim papirom 2000.

Na kraju sam sve polirao kripicom za naočale.

Faktički ovi ispupčeni riveti više gotovo i nisu ispupčeni.

Uskoro ću staviti par slika gotovog.

Mislim da sam na kraju uspio dobiti ono što sam i želio.. Vide se riveti , ne praviše ,ali se ipak vide i nisu ispupčeni.
Natrag na vrh
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Čet Svi 11, 2017 10:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Savršeno!
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma