Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

BUCKER BU-181 BESTMANN, Stransky kit 1/48

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Ožu 08, 2017 9:50 pm    Naslov poruke: BUCKER BU-181 BESTMANN, Stransky kit 1/48 Citiraj ovaj komentar

U zadnje vrijeme nije ni toliko rijetko da se u roku od par mjeseci pojavi ista tema u obliku makete od dva različita proizvođača. Tako je bilo i sa avionom Bucker Bu-181 Bestmann u mjerilu 1/48, a ponudili su je poznati Special Hobby i novi proizvođač iz Češke, Stransky. Sve recenzije te dvije makete do kojih se moglo doći preko interneta bile su dosta površne i jedino fotke pojedinih dijelova su otkrivale da su obje makete tzv. "short run" i da su prihvatljive kvalitete. No otpočetka mi se činilo da je maketa Stransky nekako finija i dotjeranija, a odlučujuće mi je bilo to što je nudila mogućnost otvorenih vratiju pilotske kabine, a i prozirni dijelovi su mi izgledali bitno tanji od Special Hobby makete.
Iako smo naručili dvije makete direktno od Stranskog, te dvije nikada nisu stigle, a gospodin Stransky nije se baš puno uznemiravao oko toga i nije baš pokazao namjeru da nam pošalje zamjenske. Dakle, nakon drugog pokušaja domogao sam se ove maketice preko web trgovine:

Naručena preko weba, stigla je iz Češke u roku od nekih 7 dana što je sasvim razuman rok.

Kutija je sasvim prostrana iako ne prevelika, a na naslovnici je poznati hrvatski Bu-181 broj 7408. Po otvaranju kutije iznenađuje da je gotovo do vrha puna sadržaja, pa treba istaknuti da se unutra nalaze:
1.Knjižica sa instrukcijama, pregledna i cijela u boji;
2. Set za maskiranje prozirnih dijelova kabine;
3. Dvije vrećice sa dijelovima makete iz sivog stirena;
4. Jedna vrećica sa prozirnim dijelovima;
5. Set naljepnica.

Evo i slika dijelova:

Po dimenzijama maketa odgovara nacrtu kojega imam u 1/48.
Sama krila djeluju dosta fino, donji dio je integralan a na njega dolazi lijeva i desna gornja polovica krila. Posebno su krilca fino izlivena i bez obzira što su izlivena sa krilom, imaju mali izrez kao na pravom avionu. Struktura krila je dosta izražena ali sa malo brusnog papira to će se lako dotjerati na prihvatljivu mjeru. Izlazni rubovi krila i horizontalaca izgledaju onako na prvi pogled vrlo tanki.

Na ovom dijelu su polovice trupa te svi detalji cockpita i konstrukcije trupa. Posebno je fino izdetaljiran repni dio sa izrezanim dijelovima između vertikalnog stabilizatora i kormila smjera što je osobito upečatljivo i kod pravog aviona. Stolice su dobro napravljene, ploča sa instrumentima je od jednog dijela i sigurno bi izgledala puno bolje u nekom Eduardovom izdanju (no to ćemo vjerojatno uskoro i vidjeti, zar ne Eduard?) Motorski dio se sastoji od 4 poklopca - gornji, donji i dva bočna, što nije loše jer ako netko želi otvoriti taj dio da se vidi motor, može to lako učiniti. Šteta samo što nema motora sa nosačima, jer to je svakako jedan od dijelova ove inače jednostavne makete koji može biti zanimljiva točka atrakcije.
Ja planiram motor napraviti u samogradnji i otvoriti bočne poklopce, to ne bi trebao biti problem jer motor je jednostavan:

Poseban dio je dan za varijantu na skijama:

Kako sam već napisao, stakleni dijelovi su vrlo fini i prozirni i otvorena vrata izgledati će dobro:

Tipično za "Short Run" makete, plastični dijelovi su na stablima koja ih drže spojeni sa dosta jakim spojnim "pinovima", koji su izliveni i na dijelovima makete koji se spajaju:

To znači da nakon skidanja krila i trupa sa "stabala" treba posve odstraniti ostatke tih pinova kako bi se dijelovi mogli spojiti - to svakako nije baš ohrabrujuće za početnike. Među dijelovima su i oni za druge varijante, kao što su četiri Panzerfaust raketna bacača kojima je u očajničkim pokušajima pred kraj rata jedan broj Bestmanna bio opremljen ne bi li barem usporio savezničko napredovanje.
Naljepnice su dane za čehoslovačku, francusku, NDH i RAF-ovu mašinu, bez pobližih oznaka postrojbe ili vremenskog razdoblja kojemu pripadaju. Za hrvatsku mašinu već je dosta pisano na ovom forumu pa neću trošiti vremena, ali moram još provjeriti stil i veličinu brojki, nacionalnih oznaka i grba (koza). U svakom slučaju oznaka s gornje strane krila trebala bi biti manjih dimenzija od one ispod krila, tj iste veličine kao i repna oznaka, pa će se trebati snaći sa dodatnom oznakom iz kutije za rezervne dijelove i naljepnice.

Međutim, kvaliteta naljepnica je razočaravajuća. Naime, valjda u želji da pogodi plavu boju za ukrase na češkoj verziji Stransky je sve što je plave boje otisnuo u nekakvoj svjetlo zelenoj, tako da su francuske nacionalne oznake također neupotrebljive. Jedino j britanska tamno plava relativno u redu. No nažalost i britanske oznake su loše jer su otisnute sa pomakom tako da crveni krug nije u sredini. Srećom, hrvatske oznake su žute, crvene i bijele tako da je tu malo bolja situacija. Uglavnom - razočaravajuće.

Dakle, kako bi napisao i naš Vojo,

Hvalim:
dimenziono točna maketa,
za short-run dobro izliveni dijelovi sa dosta finih detalja,
vrlo tanki i kristalno prozirni dijelovi poklopca pilotske kabine,
izbor dvije vrste kotača,
mogućnost dodatnog detaljiranja (razdvojeni poklopci motora),
maske za maskiranje poklopca kabine,
oznake za avion iz sastava ZNDH,
odlično tiskana knjižica sa uputama u boji.

Kudim:
ostaci lijevanja po dijelovma,
nema jetkanih dijelova npr. za ploču s instrumentima i unutrašnjost kabine,
nema pojaseva za sjedala pilota,
nema motora
loše naljepnice

Zaključak:
Svakako kupiti usprkos nabrojenim nedostacima, jer oni nisu presudni za napraviti jako dobru maketu. Mislim da je bitno bolja od one od Special Hobby-ja. Dapače, uz dodatak fotojetkanih dijelova koje će sigurno netko od većih proizvođača uskoro ponuditi (možda i resinski motor?), to bi mogao biti pravi bonbončić od makete. A možda smo svi mi malo previše razmaženi sa tilikim izborom dodataka, da nam se više i ne da ništa napraviti u samogradnji? No, eto, krenuti ću ja sa motorom da si dokažem da to mogu Smile

Dakle, Stranskom možemo kao ocjenu dati dobru četvorku (uzimam u obzir da nema grešaka na maketi koje se ne mogu ispraviti, iako bi radi loših naljepnica ta ocjena realno mogla biti i niža). A možda nas Stransky razveseli i sa nekim novitetima kao recimo dobrim Bu-131 Jungmannom ili Bu-133 Jungmeisterom u 1/48 pa ćemo mu sve oprostiti?

I na kraju par slikica koje imam od Bestmanna u ZNDH:

Prema ovoj fotografiji vidi se da je broj 7408 na naljepnicama prevelik i da je broj 4 pogrešnog oblika. Dakle ako želimo točne oznake, trebat će naći zamjenski broj ili modificirati postojeći...

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
tomo_zg

Član od: 09 Stu 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Ožu 09, 2017 11:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kolega,

hvala na odličnoj recenziji i detaljnom opisu.

UMHBDR

Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Ožu 13, 2017 7:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nabavio sam tu maketu početkom godine, a imao sam nesreću da su prozirni dijelovi bili sa greškom, pa sam mailom kontaktirao sa g. Stranskym. Malo je kompliciran i zaboravljiv, pa mu je trebalo 2 mjeseca da mi pošalje zamjenski dio... Inače, recenzija je super, samo treba napomenuti da su maske za kabinu limitirani božićni promotivni poklon i da inače nisu standardni dodatak u kutiji. Stransky nudi kao posebne artikle maske za kabinu, maske za kamuflažu i manji PE set. Meni se komandna ploča iz kutije sviđa, samo treba dodati naljepnice sa instrumentima. Pojaseve je lako dodati iz nekog LW generičkog PE seta pojaseva, ali prilično nedostaje mreža koja pregrađuje teretni prostor iza sjedala i koju nije lako napraviti... Što se tiče motora, mislim da će biti dosta gnjavaže oko sklapanja rascjepkanog kapotaža za većinu maketara koji ne žele otvarati motor, a trebat će dodati bar jedan prednji cilindar motora koji se vidi kroz otvor za hlađenje (srećom imam nešto među duplim dijelovima). Mislim da su broj i jarac na dekalima prolazni, jedino nisam siguran što će biti sa žutom bojom kad legne na tamno zelenu kamuflažu... Naravno, ZNDH Bu 181 treba biti u standardnoj RLM 70/71/65 kamuflaži... Inače ima jedan zabavan detalj-greška na box artu, a koja nije samo kriva kamuflaža. Naime, u pozadini se vidi Medvedgrad pod snijegom u stanju kakav je više-manje danas nakon obimnog restauriranja. U vrijeme 2. sv. rata je bio ruševina (kapela Sv. Filipa i Jakova, kao i kula su tada bili samo u temeljima!). Cool

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Pon Ožu 13, 2017 9:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljivo to sa maskama za kabinu koje spominje Grunf. Nama su danas došle još dvije makete od Stranskog koje smo naručili prije puno vremena i koje smo već bili otpisali (vidi moj uvodni tekst recenzije). U obje kutije su i maske za kabinu... zgodno.
Dakle imamo jednu maketu viška pa ako nekoga zanima neka se javi.
Natrag na vrh
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Uto Ožu 14, 2017 9:55 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

odlicna recenzija ,imate PM Very Happy
cromodeler

Član od: 18 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Ožu 14, 2017 10:01 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
.... prilično nedostaje mreža koja pregrađuje teretni prostor iza sjedala i koju nije lako napraviti... Cool

interesantno je da se u prastaroj maketi MPM-a dobije mali foto jetkani metalni okvir ( nešto kao danas Eduardovi ZOOM-ovi) u kojem je , ako me sjećanje dobro služi i dotična mreža, uz instrument ploču. Maketa je inače dosta gruba, pravi short run. Probati ću je iskopati negdje s dna stasha, kao i Special Hobby maketu, pa da napravimo neku usporedni pregled postojećih maketa Bestmana u 1/48 Very Happy
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Uto Ožu 14, 2017 11:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

frka Napisao/la:
Zanimljivo to sa maskama za kabinu koje spominje Grunf. Nama su danas došle još dvije makete od Stranskog koje smo naručili prije puno vremena i koje smo već bili otpisali (vidi moj uvodni tekst recenzije). U obje kutije su i maske za kabinu... zgodno.
Na maskama za kabinu uredno piše Christmas gift 2016 i u ostalim pakiranjima Bu 181 ih nema, tako da je ta prva serija makete sa ovim dekalima best buy..
Bdw. u komunikaciji sa Stranskym sam ga pokušao pitati da li planira raditi Jungmana i Jungmeistera, što bi bilo odlično obzirom na kavalitetu Bestmanna, ali me tu odignorirao, tako da ostaje nadam da će netko napraviti i ta dva Buckera koji su oba dva bili u upotrebi kod nas, a mogućnosti dekala su beskonačne jer su upotrebljavani u mnoštvu zrakoplovstava dugi niz godina...
Sad preostaje vidjeti kako se maketa slaže u praksi. Inače, meni se sviđaju izbočeni detalji konstrukcije na krilima i ne mislim ih brusiti-nakon primera, boje, preshadinga. sjajnog laka, mat laka, mislim da će ti detalji biti baš kako treba. To su osobne preferencije-dosta maketara npr. hvali izuzetno tanku panelizaciju na novijim Zvezdinim maketama, a moje osobno iskustvo (i još nekih maketara koji su te makete radili u praksi) je da te panele treba pregravirati jer se uglavnom izgube kod brušenja i bojanja. Ista je stvar sa WW1 maketama i kritikama Eduardovih detalja rebara i stichinga koji mnogima izgledaju prenaglašeni, no u praksi gotove makete izgledaju daleko bolje od onih koje te detalje imaju manje izražene...

Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Sri Tra 05, 2017 1:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na odličnoj recenziji Danijele!
Ne tiče se teme u užem smislu (recenzije makete), ali se nadam da ne će biti preveliki grijeh i da ne ćete zamjeriti ako pripomenem vrlo zanimljiv kuriozitet vezano za ovdje prezentiranu kraksu aparata 7408, koja se desila na bjelovarskom uzletištu 2. prosinca 1944. Naime, oba vinovnika ove nezgode (vidimo ih na fotki), još su živa! Bar su bila prije par mjeseci, pa im želim dobro zdravlje i dalje ... Mada je jedan u zadnjem kontaktu već bio prilično dementan. Inače, kad sam svojedobno pričao s njima, svaki je imao svoju inačicu priče zašto je do te nezgode došlo (dabome, onaj drugi je kriv ... Laughing )
Eto, toliko o tomu, a "praktičarima" želim uspješno sklapanje i što autentičniju maketu - na veselje svih, također i nas kroničara i "supportera" ... Cool
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Sri Tra 05, 2017 2:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala Roberte Smile
Zašto ne bi pričicu o kraksi ispričao na ovim stranicama da se svi malo naslađujemo?
Inače u međuvremenu sam nabavio i Bu-181 i od Special Hobbyja pa ću nastojati dati i nastavak recenzije vezan i za tu maketu. Ovako na prvi pogled, ni ona nije loša, dapače!
Natrag na vrh
prelude

Član od: 23 Stu 2005
PorukaUpisano: Čet Tra 06, 2017 10:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

frka Napisao/la:
Hvala Roberte Smile
Zašto ne bi pričicu o kraksi ispričao na ovim stranicama da se svi malo naslađujemo? ...

Ma ima takvih priča i anegdota napretek, ja bi ih najradije pretočio u neku monografiju ili časopis, pa da iste onda budu dostupne i širem krugu, ali znaš i sâm najbolje kak to ide ... Od nedostatka vremena, financija, pa nadalje ...
No, budem ponešto ispisao i ovdje kad nađem vremena, ionako sam rijetko na forumu u zadnje vrijeme ...
Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
PorukaUpisano: Čet Tra 06, 2017 10:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ali sam te zato krajičkom oka spazio u muzeju Smile
Nažalost ti se nisam stigao javiti pošto sam morao
loviti pomladak po muzeju Sad
Poky

PorukaUpisano: Čet Tra 06, 2017 11:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako već ne zeliš ispričat anegdotu ,ajd nas barem prosvjetli za imena dotičnih.... Wink
frka

PorukaUpisano: Čet Tra 06, 2017 11:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hajde hajde Prelude,
Za par redaka ovdje ne treba ti puno vremena... Smile
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Tra 10, 2017 11:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I mene zanima priča o kraksi. Obzirom da je na slici snijeg, a stajni trap je odvaljen, pretpostavljam da su imali kotače, a ne skije?
Inače, loša vijest što se tiče dekala-premjerio sam žuti broj na trupu i usporedio sa fotografijom-bar je 20% prevelik i nije iskoristiv, pa ostaje jedino opcija šablone i bojanja air-brushom.. Evil or Very Mad

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma