Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

7. SS Prinz Eugen
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
r.i.s.t.a.

Član od: 21 Tra 2006
Mjesto: Beograd
PorukaUpisano: Pet Jul 27, 2007 2:51 pm    Naslov poruke: 7. SS Prinz Eugen Citiraj ovaj komentar

Bogamu, ne znam da li sam ovo već postavljao na OMF, na "traži" nisam našao...

Elem, svojevremeno sam nabavio publikaciju "Prinz Eugen: Balkans Archive" u izdanju Motorbooks, to je jedna sveščica sa fotografijama tehnike 7. SS brdske divizije. Meni je ta jedinica veoma zanimljiva, nabavio sam i nešto strane literature o njoj, a evo iz pomenute sveščice nekoliko interesantnih fotografija tenkova.

Za početak, Char B-1bis (kod Nemaca B-2), verzija sa bacačem plamena umesto topa od 75mm; nije se baš dobro pokazao u bosanskim brdima, pa je ubrzo 7. SS ostala samo sa lakšim francuskim tenkovima:

r.i.s.t.a.: poruka promijenjena dana: Pet Jul 27, 2007 3:40 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Pet Jul 27, 2007 3:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Serija fotografija sa demonstracije mogućnosti tenka B-2 pred oficirima 7. SS divizije:

Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Jul 27, 2007 3:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrlo zanimljive fotografije.. Very Happy

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Pet Jul 27, 2007 3:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Renault R-35, kod Nemaca PzKpfw 35R 731(f):

Natrag na vrh
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Pet Jul 27, 2007 4:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hochkiss H-39, kod Nemaca 39H; ovaj je najviše korišćen u 7. SS diviziji od svih francuskih tenkova.

Natrag na vrh
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Pet Jul 27, 2007 4:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Somua S-35, kod Nemaca 35S 739(f); u "Prinz Eugen" diviziji komandir voda tenkova imao je 35S, dok su ostala četiri tenka u vodu bili najčešće 39H.

Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Jul 30, 2007 10:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super fotke Rista baš ti fala! Daj mi reci ima li šta u toj knjizi o maskirnim shemama kak su bili farbani ,posebno me zanima Char B1 jel to na fotkama standardni panzer grey il...
AleksandarMorozov

Član od: 03 Stu 2006
Mjesto: Petrova rupa
PorukaUpisano: Uto Jul 31, 2007 8:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Rista majstore. Zaslužio si Pivo

Imaš li nešto od te francuske skalamerije u rukama banditena? Wink
Natrag na vrh
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Uto Jul 31, 2007 4:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Super fotke Rista baš ti fala! Daj mi reci ima li šta u toj knjizi o maskirnim shemama kak su bili farbani ,posebno me zanima Char B1 jel to na fotkama standardni panzer grey il...

Sve panzergrau! Knjižica nije baš preterano maketarski orijentisana, dakle nema kolor profila, crteža i objašnjenja kamuflaža itd, ali se u par navrata u tekstu ispod fotografije uzgred osvrće na boju tenka (npr. "panzer siva je ovde samo ovlaš prefarbana belom; nacionalne oznake su takođe prefarbane").
Mogao bih se skoro zakleti da su francuski tenkovi u nemačkoj službi, bar na prostorima ex-Jugoslavije, takoreći 100% bili sivi, t.j. da nije primenjivana nikakva kamuflaža.
Tek italijanska oklopna vozila, zaplenjena od strane Nemaca 1943, zadržavaju svoju originalnu kamuflažu.
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Uto Jul 31, 2007 8:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jok. Bilo je žutanjaca. Postoje fotke. Mislim da su u pitanju nekakvi Hočkizi u Hercegovini ili Dalmaciji. Jeste da su poprilično prašnjavi na tim fotkama ali se lijepo vidi da su u koloni i graui i gelbovi...skupa s jednim grau Somuaom. Wink

Ma sigurno netko ima fotke o kojima pričam u elektronskom obliku. Da li bi ih podijelio s nama?
Natrag na vrh
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Sri Kol 01, 2007 2:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

AleksandarMorozov Napisao/la:
Jok. Bilo je žutanjaca. Postoje fotke. Mislim da su u pitanju nekakvi Hočkizi u Hercegovini ili Dalmaciji. Jeste da su poprilično prašnjavi na tim fotkama ali se lijepo vidi da su u koloni i graui i gelbovi...skupa s jednim grau Somuaom. Wink

Ma sigurno netko ima fotke o kojima pričam u elektronskom obliku. Da li bi ih podijelio s nama?

Hmmm... Jel' to ova fotografija...?

Ja idem logikom da su te francuske tenkove sređivali i slali ovamo u prvim godinama rata, a tada su ih farbali u sivo; nekako mi se čini da je naredba o zameni sive kao osnovne boje žutom, iz februara 1943, stigla prekasno da bi "zakačila" te stare francuze. Naravno, apsolutno dopuštam da sam u krivu Smile
Natrag na vrh
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Kol 01, 2007 2:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Taj srednji tenk je lako moguće sivo obojan i jaaako prašnjav. Pogledaj automobil u prvom planu...treba imati na umu kakva je bila površina uređenih cesta na tim prostorima NDH...
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Sri Kol 01, 2007 5:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

AleksandarMorozov Napisao/la:

Ili možda misliš na ovu fotku, koja je takođe prilično poznata, mada se negde potpisuje kao "u Italiji 1944." a negde "u Dalmaciji".

Natrag na vrh
r.i.s.t.a.

PorukaUpisano: Sri Kol 01, 2007 6:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A da ne bude da samo polemišemo, evo i fotografije sovjetskog BA-20 oklopnog automobila, iz sastava 7. SS divizije.

sa foruma Maketarski kutak ([url]maketarskikutak.freeserverhost.com/index.php[/url])
Natrag na vrh
AleksandarMorozov

PorukaUpisano: Sri Kol 01, 2007 8:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Rista majstore. Svaka čast. Very Happy

E sad...ona prva je jedna u nizu. Na ostalima fotkama očito snimljenim unutar 15 minuta +/- od te koju si objavio se očito žuti ispod prašine. Imam ih u papirnatom obliku. Wink

A ova druga "u Italiji"...hm...poprilično sam siguran da bi mogla biti Italija...i to čak Sardinija. Što ostali misle?

I hvala lijepa na BA-20. Tu još nisam vidio.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naprijed
Stranica 1/6

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma