Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Pitanje Bismarck
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2017 9:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

josipww2 Napisao/la:
mislim da se na vasoj prvoj slici vidi crni pojas ,malo se teze vidi granica posto je na c/b fotografijama crvena boja dosta tamna . također ne znam o kakvoj zelenoj traci govorite na kolor fotografiji (ili je naknadno obojana,mozemo samo nagađati) kad se na njoj jasno vidi ispod crne vodene linije crvena boja Confused

Crno je uvijek crno i ne može biti ni sivo ni tamno sivo. Ni u kolor ni u cb tehnici. Da je stavljena crna (ili čak vrlo tamno siva crta) ona bi jasno odudarala od crvene boje podvodnog dijela. Ne postoji teoretska šansa da bi se te dvije boje u CB tehnici stopile u jednu nijansu.

Meni moj monitor na tzv. kolor fotografiji pokazuje podvodnu boju koja viri iznad površine mora u nekakvoj sivo-zelenoj nijansi, ništa ni približno crnoj boji nema u toj tzv. liniji. A i inače boje na toj kolor fotki su skroz nerealne i vidi se da je fotografija naknadno kolorirana (ipak se radi o 1941. kolor fotografija je još uvijek bila jako rijetka tehnika i da su ga i snimali u koloru, postojalo bi više od ove jedne fotografije.) Taj tzv crveni dio ispod nje meni više liči na nakupine prljavštine a i kao što rekoh, boje su totalno nerealne ( po toj fotografiji ispada i da je nadgrađe skoro bijele boje i da je bojano potpuno drugom bojom od ostatka broda) i fotka mi nije nikakav dokaz postojanja tog tamnog pojasa, pogotovo što kao što se vidi postoje vrlo jasne fotografije broda koji je porinut u more, vezan je za obalu, na podvodnom dijelu su obilježene linije gaza. Svaka bijela oznaka je na 10 cm što znači da podvodni dio obojan crvenom bojom viri iz mora više od jednog metra i da je postojao tamni pojas on bi se jasno pokazao, jer i da je postojao nije bio toliko širok.) Na CB fotkama nema tamnog pojasa.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Sub Sij 21, 2017 9:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

josipww2 Napisao/la:
mislim da se na vasoj prvoj slici vidi crni pojas ,malo se teze vidi granica posto je na c/b fotografijama crvena boja dosta tamna . također ne znam o kakvoj zelenoj traci govorite na kolor fotografiji (ili je naknadno obojana,mozemo samo nagađati) kad se na njoj jasno vidi ispod crne vodene linije crvena boja Confused

na obojenoj fotki meni je waterlin nekjak zelenkast, valjda to
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 10:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jasno je i logicno da ce crna boja biti jednako prikazana na kolor i c/b fotografiji,ali isto tako se zna desit da crvena bude u nijansu tamna kao i crna .kao na ovoj slici,na nosu i repu je crvena boja,ostatak aviona je zelen,ali to nema nikakve veze jer da je i crn cisto sumnjam da bi bio crniji od ovog prstena na nosu.

Boris G.

PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 11:40 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Valjda sam ja onda lud i ćorav al' ni na Bismarcku ni na Tirpitzu nisam ni uz najbolju volju uspio vidit taj famozni tamni pojas. Nema veze, zanemarite.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 12:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Itekako postoje različite nijanse crne. Nigdje nema potpuno crne jer to znaci apsorpcija svjetlosti 100%. Crna i crvena na različitim filmovima za fotoaparate iz tog zazdoblja izgledaju gotovo identično.

Na prve dvije slike iz orginalnog posta na uvečanju ja vidim nekakvu razliku u nijansi, i linija je ravna. Vrlo je suptilno ali je meni vidljivo.

I ako cemo se igrati đavoljeg odvjetnika, ona kolor slika iz zadnjeg posta je isto tako vrlo lako naknadno bojana i ta razlika između crne i crvene isto može biti nikakva.

Plus, kao da im je teško poslje porinuća dodati tu liniju...

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 1:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ove slike su kod porinuća. Brod se oprema, opet diže na dok i onda ide završno bojanje, kad se boji i vodena linija. Na slikama opremljenog broda se ne može vidjeti prijelaz crno/crveno jer je donji rub vodene linijepod morskom površinom. Toliko od mene. Pozz.
Natrag na vrh
Boris G.

PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 2:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma nema veze, svatko gura svoju teoriju al' fotke na kojoj se ta crta, pojas jasno vidi ja ne uspijeh vidjeti. Sve ostalo su špekulacije.

Ne vjerujem da su brod veličine Bismarcka ponovno dizali na suho poslije porinuća. Zašto bi to radili, nisam ni čuo ni vidio da se ijedan brod nakon porinuća ponovno izvlači na suhi dok da bi se opremio, a fala bogu cijeli život živim kraj jednog velikog brodogradilišta i promatrao sam porinuća i opremanje dovoljno brodova. Pa nije to minolovac od 50 metara pa da će ga vadit i stavljat u more kako im se prdne. Ne vjerujem da su sebi komplicirali život naknadnim bojanjem nečega što je puno lakše napravit dok je brod na navozu. Ne vjerujem u jedva vidljive prijelaze iz crnog u crveno na CB fotkama, pogotovo što ga ja ni uz najbolju volju ne primjećujem, ne vjerujem u crni/tamni pojas koji je toliko debeo da se ne bi vidio ni kad podvodni dio broda viri više od metra iz mora.

Znam samo jedno, a to je da sam okačio dovoljno fotki na kojima tog pojasa vrlo evidentno nema a nisam za uzvrat dobio ni jednu fotku na kojoj se on jasno vidi. EOD Wink Very Happy

MAK "Reoplan"

Boris G.: poruka promijenjena dana: Ned Sij 22, 2017 2:50 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 2:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Boris G. Napisao/la:

Znam samo jedno, a to je da sam okačio dovoljno fotki na kojima tog pojasa vrlo evidentno nema a nisam za uzvrat dobio ni jednu fotku na kojoj se on jasno vidi. EOD Wink Very Happy
pojavilo bu ih se desetak kad stavis slike gotove makete Twisted Evil
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Boris G.

PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 2:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
Boris G. Napisao/la:

pojavilo bu ih se desetak kad stavis slike gotove makete Twisted Evil

Ma neće, imam cijelu knjigu o Bismarcku. Ovdje sam stavio samo fotke koje sam pokupio na netu, ne da mi se skenirat iz knjige daljnje dokaze. Što je najgore, ne vidim tu crtu ni na fotkama ostalih teškaša DKM-a a i tih ima poprilično, što prilikom porinuća a što prilikom popravaka od oštećenja tokom rata.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 2:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

znaci fotografija koju ste vi stavili nije naknadno kolorirana,a ona prva je Laughing
ja i dalje stojim pri tome da se na prvoj slici iz teme vidi nekakva razlika tamnih boja.na ovim zadnjim slikama se vidi da brod jos nije gotov.
niko nije rekao da ste ludi i coravi,ako ste odlucili ne radit crnu traku ,nemojte,maketa je vasa. ne morate ni topove stavit,sigurno ih nije ima u jednom preiodu dok se radija Wink Razz
PergerCRO

Član od: 13 Sij 2015
Mjesto: Beli Manastir
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 3:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni se čini na prvoj slici da da pri dnu crne nazire nekakva druga boja. Ali samo na toj prvoj na ostalima to ne vidim. Ali opet ja nosim naočale tako da Very Happy

http://modelling-gp.weebly.com/
https://www.facebook.com/gpmodels87
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Boris G.

PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 3:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

josipww2 Napisao/la:
znaci fotografija koju ste vi stavili nije naknadno kolorirana,a ona prva je Laughing

Nije stvar u boji, vjerojatno je i ona kolorirana ali se na njoj kao i na ostale dvije koje su CB jasno vidi da je podvodni dio koji je obasjan suncem jedna boja od vrha do dna, da nema nikakvih prijelaza, nikakvih dodatnih pojaseva boje koji bi naznačivali da se radi o dvije nijanse. Jednostavno, podvodni dio broda je jasno kompletan samo jedne boje a nadvodni je druge, i nema ničega između.

Vidi, kako se na fotki porinuća američkog nosača sve lijepo vidi, nema nikakvih nedoumica. Sve je obojano dok je brod na navozu, prijelazi svake nijanse se dobro vide i tamni pojas vodene linije je jasno vidljiv.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
L 555 BAT

Član od: 20 Lis 2008
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 3:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

iako ni ja nevidim dvije nijanse odnosno boje na prikazanim fotografijama napominjem da brodovi nakon porinuća i opreme idu u suhi dok gdje im se uklanjaju uške kojima su tijekom porinuća vezani za saonice po kojima klize u more sa navoza (kosog u ovom slućaju) i radi završno bojanje podvodnog dijela;
bio/radio u škveru i za to vrijeme svjedoćio porinuću i direktno bio ukljućen u opremanje dvadesetak brodova - od 42000 do 166000 tona;
svaki je naknadno išao u dok;
moguće da je i na Bismarcku crna naknadno dodana, a dok to ne vidimo jasno na slici ja bi rekao da je ovo jednobojna crvena...
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 4:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gle nebitno je da li se na nekoj fotki Hancocka vidi ili ne. ČINJENICA je da su u to doba korišteni filmovi koji su imali različite karakteristike. Ima primjera gdje su žute boje TAMNE na razvijenoj fotki, crvene tamne, smeđe i zelene izgledaju tamnije ili svjetlije ovisno o filmu korištenom itd itd itd
Ja nemam nikakve sumnje da je crna linija(zaštitna boja) korištena na gotovom proizvodu ako se takva ista koristi i inače. To što na fotkama je ili više ili manje primjetna je manji problem

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Sij 22, 2017 4:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ma Boris šta si kompliciraš život i unosiš stres u maketarenje.......lipo opituraj crnu liniju na livom boku, a na desnom nemoj piturati crnu liniju i posli neka maketu gleda svako sa boka za koji misli da je točniji i vjerniji originalu...........
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4  Naprijed
Stranica 2/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma