Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Osvetnik Dubrovnika - pitanja
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 12:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gak Napisao/la:
Marijan, to sve (osvetnik, dvosjed i 2x mi-24) je trebalo ofarbati u nato zelenu... jedan ton sve kompletno. Ko Patrie ili M-84... i farba ih ekipa koja inace farba kamione i oklopnjake. U zivotu nisu vidjeli avion.
Ja im samo pokusavam uvalit u ruke nesto drugo osim te zelene, i pokazat stvari tipa da se ispusna cijev ne farba ili gondole trapa.... i to ce biti uspijeh!

Auuuu, ja sam mislio da se konacno nesto islo pomaknut na bolje.

Pa dajte, mozete li nekako vi iz sustava uz nasu pomoc osvjestiti one koji odlucuju...? Da se stane malo na loptu, da se ide polako, da rezultat konacno bude dobar.
Pa upravo iz toga straha sam i pokrenuo temu, a evo izgleda da to sve ide prema dosadasnjem tijeku....?

Dajte pokusajmo organizirat neki sastanak nas entuzijasta i ovih koji odlucuju, nemojte da se dogodi kako kaze Zacp kulturocid...

Mislim, ovo je iracionalno, zasto ovo rade????
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
prelude

Član od: 23 Stu 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 2:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Marine, zašto se ovakve stvare rade i zašto se ne dopušta ljudima koji žele, znaju i mogu, da to odrade pa makar i pro bono? Zato što bi se onda jasno vidjelo da oni koji to bi ili su sve to već odavno morali odraditi - jer za to primaju plaću, i to iz džepa svih nas - poreznih obveznika, ne rade i(li) jer ne znaju raditi svoj posao. A to onda itekako zaljuljava i ugrožava im stečene pozicije ... Bitno je da plaća stiže, da staž raste, "čvarci" svojim slijedom i da se ne "talasa"... Ne da mi se sada konkretno upirati koje su sve to pozicije u konkretnom sustavu, ali nije problem zaključiti. Čast pojedincima koji su skloni i žele bolje i pomoći, ali i oni se boje da im "glava ne odleti", ako previše provire iznad tog mainstreama mediokritetstva, općeg nerada i neodgovornosti ...

Naznačiti ću sada tek ukratko par informacija, jer sam kao i kolega Pračić krajnje izrevoltiran ovim događanjima koji se sa "102-om" valjalu zadnjih tjedana, a zadnjih su dana kulminirali.
Dakle, udruga Inicijativa za očuvanje hrvatske zrakoplovne baštine (IOHZB), koju predstavljamo će na svojem webu (koji je u pripremi) u dogledno vrijeme javno objaviti svu kronologiju i korespondenciju koju smo s nadležnim tijelima MORH-a i OSRH / HRZ-a imali zadnjih godina, a po pitanju prezervacije i restauriranja napose ovog, ali i svih drugih (otpisanih) zrakoplova HRZ-a. A ima te korespondencije "na kile", da ne mislite da se nije pokušalo nešto napraviti, dok o uzalud ulupanim satima i danima hodanja okolo i sastančenjima da ne pričam ... Stoga mi je ova Marinova dobrohotna, ali zapravo naivna ideja o pokušaju "nalaženja zajeničkog jezika s onima koji odlučuju" bila još jedan od okidača za ovih nekoliko redaka. Riskirajući da vas svime time (kad budete čitali opširnije o tomu na webu) samo još više frustiramo i konsterniramo, mislim da više nema smisla držati stvari "ispod radara" zbog nekih razloga. Jer ovako više ne ide; da se diletantima u ovoj državi na svakom koraku pušta da rade što hoće i što misle da znadu raditi, a da pritom nitko ni prstom ne upre u njih, sve dok iza takvih ne ostane "spaljena zemlja"...

Dakle, IOHZB je još u siječnju 2013. godine formalno kod MORH-a i GS OSRH pokrenula inicijativu za obnovu 102-ojke, i to prema muzeološkim standardima restauracije. Sustavu smo ponudili sve! Ne bi trebali utrošiti ni "lipe", a jedino što je od njih traženo jest da se pobrinu da kad projekt bude gotov (a pri tom govorimo o utrošku novca za obnovu od par stotina tisuća kuna), da mu se osigura nekakav "krov nad glavom". Jer ovdje se nije radilo o "restauraciji" s 15-ak litara laka, već dovođenju zrakoplova u stanje autentičnog eksponata iz razdoblja pred "Bljesak '95", i to sa svim njegovim izvornim sklopovima, uklj. motor, demilitarizirani top i radar etc. Na kraju smo, negdje početkom 2015. nakon gotovo dvoipogodišnjeg "našutavanja" ovog projekta iz jednog odjela i sektora MORH-a u drugi i nakon "kilometara" pisane i izrečene korespondencije (sve na sastancima čak i kod tadašnjih načelnika GS OSRH, zapovjednika HRZ-a, upravitelja ZTC-a, pa do ministra obrane i njegovih pomoćnika odn. zamjenika osobno), nekako uspjeli doći do pred samo potpisivanje sporazuma. Koji je s naše strane definirao i pružao sve moguće garancije i jamstva. Jasno, tražili smo i da ako nam se avion ne može ustupiti radi obnove da se nađe nekakva formalnopravna "premosnica" da nam bar za vrijeme postupka restauracije (koja je preliminarno i paralelno već dogovarana u ZTC-u), bude predan na posudbu ili nešto sl., jer to je bio jedini način da od sponzora i donatora dobijemo sredstva, a s obzirom da sâm MORH po zakonu dakako od privatnih osoba / tvrtki ne može primati sredtsva i donacije.
I onda nas je naposlijetku očito netko "odigrao" i odlučio sve minirati iz samo njemu/njima poznatih razloga. Vraćen nam je na potpis sporazum koji su u MORH-u preradili, i to na način da su naše garancije i jamstva dakako ostale i da mi sve odradimo i isfanciramo, dok bi oni u MORH-u / HRZ-u s ovako skupo restauranim artefaktom mogli doslovce "što nekom od njih tamo sine". Vjerojatno ga i nabiti "na kolčinu" ili ostaviti da ponovno istrune na ledini ... Kao pravnik sam vidio svakakvih "zelenaških" i ugovora kojim netko želi nekoga zavaljati, ali nešto tako bedasto još u životu nisam vidio. Kao da pregovaraju s nekim tko je retardiran ... Ili su nas jednostavno ovime željeli posve "otkantati". Poslije svega ovoga, dakako više nije imalo smisla pregovarati s njima.
Eto, epilogu svjedočite zadnjih mjeseci. A ne moram vas puno podsjećati da dok smo mi ovako mukotrpno pregovarali i trudili se da sve bude perfektuirano do zadnjeg "šarafa" i stavke, uz sve garancije i jamstva i dok smo se napose obvezivali priskrbitii i uložiti ogromne novce u sve to, za to su vrijeme MiGovi s Plesa odlazili "kao po loju". I to na temelju nekih desetak polupismeno sročenih rečenica u obliku neke molbice (tek toliko da se nađe nekakav papir, ako netko bude pitao, jelte ...). Pa "via Čakovec" na kolčinu i s ingeniozno odrađenim "outfitom", pa u Vrsar, pa kod "neznamkojebrigade" u park ili pred FER da ih ondje zapišavaju pesi ...
Eto, dragi prijatelji, tako da zasad tek u natuknicama znate u kakvom okružju živimo ... Tako da ... Ma neću više, nadam se da ćete uskoro imate priliku svašta pročitati na našem webu - i više nikoga nećemo štedjeti, premda sam osobno uvijek bio za diplomatski pristup i metode, dobrim dijelom i zbog razloga oportunosti (da si ne bi zatvarali vrata za ubuduće, jel ...). Ali ispada da se kod nas počinje nešto događati tek kada se nekoga propisno nagazi ...

R. Čopec
predsjednik udruge
INICIJATIVA ZA OČUVANJE
HRVATSKE ZRAKOPLOVNE BAŠTINE
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 2:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zac, nema veze u koju ce boju, pa makar i u nato zelenu. Kako si rekao 15 godina stoji na kisi snjegu i mrazu, ne vjerujem da ce i nakon farbanja stajati igdje drugdje. Ova farba ce barem koliko tolliko zastiti avion od vanjskih utjecaja, a kada dodje vrijeme za pravu restauraciju, kada bude postojao adekvatan prostor... pobrusit ce se i ofarbat kako treba. Nadam se i kokpit obnovit itd.
Natrag na vrh
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 2:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A,u krc...

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 3:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A ja mislio da je nešto krenulo u pozitivnom smjeru sad kad se Gak ,uključio rekoh "ipak je netko počeo slušati, barem imamo "svog" čovjeka unutra"...

Al ovih par postova me sad "ubilo", neću dužit jel bih sad svašta mogao izreči i otić u politiku,a to ne bu dobro... Crying or Very sad Evil or Very Mad
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 4:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Borba s našim birokratima je uzaludnije utrošeno vrijeme nego ono uloženu u pokušaj izrade teleporta. Jer apsolutno svaka institucija počiva na temeljima nerada i netalasanja.

Svaki vanjski činbenik je meteor epskih razmjera koji bi mogao u nekoj od scenarija izbrisati te dinosauruse, a njima se sviđa džungla i toplina. U takvom je okruženju evolucija neporebna. Samo okreneš glavu, zagrizeš i žvačeš... žvačeš... žvačes... i evo penzijica...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
mariok

Član od: 17 Lis 2007
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 5:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Klasicna borba sa vjetrenjacama. Prolazim to vec godinama i sam se sebi cudim kako sada nisam u busu za Dusseldorf.... Hvala Vam decki na trudu i volji sto trosite svoje vrijeme da bi nesto ostalo spaseno. Bravo.
Natrag na vrh
Gak

PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 6:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kao prvo, farba se u SIVO.

Kao drugo...

Ja bih isto tako volio da postoji muzej HRZ-a u zatvorenom prostoru, sa svojim budzetom, restauratorskom radionicom i sl... ali ne postoji. Treba najbolje iskoristiti situaciju kakva jest. Stav tipa "ili cemo ga obnoviti u letno stanje ili nek istrune na kisi" ne pomaze nikome, a posebice ne meni u ovoj situaciji. Pisanje nekakvih dopisa, "gazenje" nekoga (ne znam samo koga) ne moze trenutno napraviti nista dobroga, dapace. Samo se netko moze zainatiti i recimo zabraniti korak koji planiram sljedeci, a to je dovest nekoga sa strane da ofarba zastavu na repu, grb Dubrovnika i ostalo. Za sada svaki moj prijedlog nailazi na razumijevanje i usvaja se, a apsolutno ne mora biti tako. Mogao bih jos toga napisati, ali necu jer mi nije namjera ni gubiti vrijeme na prepucavanje, niti braniti sustav.
Tko zeli pomoci, neka pomogne. Tko ne zeli pomoci neka se makne s puta.

Sta trebam sljedece je nekoga tko zna napraviti sablone i zna ih ofarbati i voljan je to napraviti i doci u ZG, kada i AKO za to bude vrijeme. Grb DU je vec sastrugan i natpis, tako da ga nisam uspio detaljno precrtati na paos, ali sam precrtao vanjske rubove. Unutrasnjost ce se trebati nacrtati pomocu starih slika. Imam i slike sa metrom, da se mogu vidjeti dimenzije.

Kome je dosadno, neka gleda koje bi bile sto tocnije RAL boje za dvosjeda i one dvije Mi-24 sa Plesa, jer oni su sljedeci. Trebat ce sablone za komarce, pretpostavljam i sl.
Natrag na vrh
potez XXV

PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 7:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja bas nemam umjetnicku zicu kao g. Frka, g.Pozar ili dosta drugih ljudi koji se ovdje bave grafikom/crtezima i sl., al' mogu ponudit svoju pomoc pri izrai sablona/crtanju u CAD-u, nekoj asistenciji, financijski ili tako nekim tehnickim stvarima.

Samo posaljite PM kakav je dogovor....

Lp
Natrag na vrh
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 8:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gak Napisao/la:

Kao drugo...
....

Čekaj, sad ja ne kužim - jel' se boja u NATO zelenu ili u sivu?

A što se tiče gornjih komentara, razumijem vas sve, vaše ogorčenje i razočaranost, dijelim to sve sa vama ali živimo tu gdje živimo i trebali ste se već naučiti .... ja jesam ....

Između ostalog ja sam naučio da gledam to sa vedrije strane - avion je sačuvan, boja će ga zaštititi, a možda jednom dođu bolji dani i vi doživite (ja ne sigurno!) da ga restauriraju u neko pravo stanje/shemu. Zar to nije lijepo?

Bolje to nego u staro željezo (da ne drobim uvijek po jadnim Ciganima ....)

Vojo Very Happy Very Happy Laughing
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Gak

PorukaUpisano: Pet Velj 10, 2017 8:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vojo Napisao/la:
Gak Napisao/la:

Kao drugo...
....

Čekaj, sad ja ne kužim - jel' se boja u NATO zelenu ili u sivu?

A što se tiče gornjih komentara, razumijem vas sve, vaše ogorčenje i razočaranost, dijelim to sve sa vama ali živimo tu gdje živimo i trebali ste se već naučiti .... ja jesam ....

Između ostalog ja sam naučio da gledam to sa vedrije strane - avion je sačuvan, boja će ga zaštititi, a možda jednom dođu bolji dani i vi doživite (ja ne sigurno!) da ga restauriraju u neko pravo stanje/shemu. Zar to nije lijepo?

Bolje to nego u staro željezo (da ne drobim uvijek po jadnim Ciganima ....)

Vojo Very Happy Very Happy Laughing

Trebalo se bojati u NATO Zelenu, ali je usvojen prijedlog da se ipak malo boje bolje proberu. Ja sam predlozio dvije inacice: maskirnu i sivu. Danas je odluceno da bude siva.

Upravo to sto ste rekli. Ja se isto tako nadam da ce Osvetnik jednog dana biti u muzeju HRZ-a, pored kojeg ce se RAF-ov moci sakriti, ali dok taj dan ne svane neka barem slici na "Osvetnika", a ne na M-84! Smile
Natrag na vrh
pozarart

Član od: 06 Lip 2008
Mjesto: Opatija
PorukaUpisano: Sub Velj 11, 2017 11:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

potez XXV Napisao/la:
Ja bas nemam umjetnicku zicu kao g. Frka, g.Pozar ili dosta drugih ljudi koji se ovdje bave grafikom/crtezima i sl., al' mogu ponudit svoju pomoc pri izrai sablona/crtanju u CAD-u, nekoj asistenciji, financijski ili tako nekim tehnickim stvarima.

Samo posaljite PM kakav je dogovor....

Lp

Sve se to da napravit, nije bauk. Dosta je da se svi natpisi i oznake fotografiraju i uzmu osnovne dimenzije i meni osobno nije problem napravit u corelu pripremu za njih, na cuteru izrezat šablone i pošpricat. To mi je i posao u zadnjih 20tak godina. Problem je što je sve to uzaludno radit ako avion i dalje bude "trulio" na nekoj ledini. Evo u Zadru se lijepo može pratit stanje boje na exponatima koji su tamo izloženi. Svake godine to promatram i boja je doslovce svakom godinom dvije nijanse svjetlija.

Zasad treba sve to dokumentirat i odredit uzorke boja što se još da i ostavit za neka sretnija vremena!!!

PorukaUpisano: Sub Velj 11, 2017 9:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

@pozarart

Ma razumijem ja ovo o uzaludnosti i rezervi od sudjelovanja zbog upitnosti kako ce to sve zavrsiti, a kako vidim tezi prema "traljavom/na brzaka"...

Al' amo pomoc covjeku koji se angazirao da to bude malo bolje, pa evo sad bar nece u NAto zelenu nego nesto ipak slicije originalu...

Je, katastrofa je, ajmo bar malo pomoci da bude bar malo manja katastrofa kad sablone nisu bauk Very Happy Very Happy .

Lp
Natrag na vrh
Gak

PorukaUpisano: Sub Velj 11, 2017 10:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svi su ogorceni opcenitom nebrigom o nasoj zrakoplovnoj bastini, ja prvi! Ali puno ljudi se ukljucilo i konstruktivno pridonose, samo se treba uskladit da netko u najboljoj namjeri ne ucini stetu. Ja isto nisam najpametniji, ako nesto krivo radim, neka mi netko kaze. Put do pakla je poplocan dobrim namjerama, to se odavno zna.

Na livadi ce stajati sigurno, koliko dugo ne znam. Ali ako ce bar iz daljine pristojno izgledati u svojim ratnim oznakama, ja ne zalim malo truda.

A kada jednog dana dodje vrijeme za pravom restauracijom, sve se to da skinuti i napraviti kako spada. Bitno je sacuvati ih od rezalista, a vjerujte da su neki jako blizu tome bili!
Natrag na vrh
mariok

Član od: 17 Lis 2007
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Sub Velj 18, 2017 8:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jel ima kakvih vijesti po pitanju Osvetnika?
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 4/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma