Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Su-33 Kinetic i Su-35 Kitty Hawk 1/48
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 9:53 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sve što je Su27_rules napisao je točno, ali za razliku od MIg-29, na Su-27(33) nije uklesano u kamenu.

Ove žaluzine s donje strane, normalno je su zatvorene kad je avion na zemlji, ali kako se mogu rukom razmaknuti, nije neobično da je par škrgi otvoreno, a ostale zatvorene, itd. To se uostalm vidi i na fotki koju je postavio Su-27_rules.
Što se tiče "mreže" unutar usisnika, ona bi uobičajno trebala biti dole kad je avion parkiran, ali ima fotki da je podignuta (imam recimo jednu baš SU-33 na Kuznjecovu s obje rešetke gore). Mreža se može dići rukom.
Dapače na ovoj zadnjoj fotki podignute mreže se vidi komad žice sproveden kroz mrežu koji služi kao kvaka za podizanje iste.
Navodno je pponekad znaju podić kod parkiranja radi zašite usisnika (umjesto poklopaca).

Želim reći, da kako god da napraviš, bit će ok.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 11:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo nisi to loše opisao, ali .......

Ova fotka koju sam stavio na kojoj je podignuta rešetka povezana žicom.....to je fotkano na izloženom starom prototipu T-10-20 na Kodinki koji se već odavno ne koristi i tako je postavljena i vezana žicom baš u svrhu fotkanja i pokazivanja detalja ispod rešetke i uopće nije normalna situacija.Evo i još istog trenutka fotkanih u toku ručnog podizanja od strane Ken Duffy-a aka Ken Flankerman:

Ova velika zaštitna rešetka unutar usisnika se može podići rukom samo kad je odspojena ili isključena od mehanizam za podizanje/spuštanje, jer je ona povezana sa radom motora i ima još poveznicu na glavne noge/kotače,pa je njen mehanizam automatski podiže kod paljenja motora radi sprječavanja usisa svega što može oštetiti turbine i motor.
A spušta se pri radu motora odmah automatski kad se glavne noge odvojene od površine/piste. Rešetke stoje podignute unutar usisnika sve dok se motori ne ugase nakon slijetanja.
Nije nemoguće da ih nekada i negdje postave u podignuti položaj i kad motori ne rade,ali to nije njihov uobičajeni normalni položaj ni česta praksa. A da bi se to moglo napraviti opet se mora nekako premostiti njihova veza s motorima, znači isključivanje u kabini nekog prekidača ili osigurača ili slično. Znači može ih on staviti i u podignuti položaj na maketi parkiranoj, ali to ne znači da je to normalni položaj.

Ove male donje žaluzine otvara protok/struja zraka u letu, a kako sam već i napisao mogu se otvoriti fizički/rukom ,ali njih njihov opružni mehanizam uvijek stavlja u zatvoreni položaj kad nema strujanja/protoka zraka preko njih i kroz usisnik.
Isto fotkano od strane Flankerman-a K.Duffy-a na istom prototipu iste godine u Kodinki i namjerno rukom otvoreno da se pokaže da se može,a to što su ostale u otvorenom položaju ništa ne znači za avion koji je u redovnoj uporabi, jer ovo je fotkano na odbačenom izloženom primjerku:

Znači opet nije ne moguće da su otvorene i na zemlji,ali nije to pravilo i nije uobičajeno, najčešće je to slučaj nekog kvara ili namjernog ručnog otvaranja,a ne njihov normalni položaj. Ove male donje žaluzine imaju sličnu funkciju kao i mali bočni otvori na MiG-21.

A sad kako će sve ovo postaviti na maketi njegova odluka, ali onda triba imati i objašnjenje zašto je to tako.

https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-143f253f4d1e3abbbd5a68e339b2b6d8-c?convert_to_webp=true
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 11:53 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

su27rules Napisao/la:

A sad kako će sve ovo postaviti na maketi njegova odluka, ali onda triba imati i objašnjenje zašto je to tako.

A gle, ne znam, zašto i kako, ali očito da se nekako može, bez da pokvariš avion Smile

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
viper

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 12:14 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ja sam ovu rešetku postavio kako je i preporučio kolega su27rules.
Prednosti su što se onda može lijepo vidjeti usisnik koji je Kinetic dobro uradio, zatim ova rešetka lijepo pokriva ove proreze. Ove proreze na jednom usisniku sam ostavio zatvorene , a na drugom otvorene. Izgleda malo efektnije kada su ovako asimetrični, posebno ova kombinacija otvorenih proreza i spuštene rešetke.
Prednost je što se isto tako što se mogu dobro vidjeti lopatice kompresora koje su dobro urađene.

Prednost podignute rešetke je što se može sakriti ona izbočina od kućišta točkova koja postoji na maketi a na avionu nepostoji, kao što je primjetio Tomo.

Ova rešetka je na nekim slikama činimi se ofarbana a na nekim u boji metala.
Natrag na vrh
u-boat

Član od: 30 Jul 2010
PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 12:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pojma nemam u kom položaju ove gradele trebaju biti, ali znam da mi se rad a pogotovo detalji sviđaju!

Bravo Dževade Salutiranje
jura_vg

Član od: 05 Velj 2015
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 1:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Rešetka se podiže hidraulikom, pa kad se motor ugasi, težina ju spusti dolje.
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 2:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jura_vg Napisao/la:

Koja to hidraulika pada od težine kad se ugasi pogon? To se ne viđa baš često.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 2:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vrsa Napisao/la:
jura_vg Napisao/la:

Koja to hidraulika pada od težine kad se ugasi pogon? To se ne viđa baš često.

Ruska! Very Happy

Ni meni nije logično, ali tak piše ovdje

"The hydraulic system caters for the control system, landing gear operation and wheel braking, wing LE and TE flap operation, and air intake FOD grille operation."

citirano iz:

https://books.google.hr/books?id=Q6xsBwAAQBAJ&pg=PA80&lpg=PA80&dq=su-27+intake+hydraulics&source=bl&ots=FnlJoRY6uc&sig=_Y4iv7PUDXYrkuVRWfF3CDMvEFs&hl=hr&sa=X&ved=0ahUKEwjju6DqutDQAhWMPxoKHfSWDwsQ6AEIQTAH#v=onepage&q=su-27%20intake%20hydraulics&f=false

Ne piše da padne, ali ako ne može pasti, onda se ne može ručno ni podići..
su27rules

PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 4:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jura_vg Napisao/la:
Ruska! Very Happy
Ni meni nije logično, ali tak piše ovdje

Isto shema koju sam i ja postavio u postu prije, ali na engleskom:
https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-143f253f4d1e3abbbd5a68e339b2b6d8-c?convert_to_webp=true

Tomo OK, fotke to pokazuju/dokazuju, moguće je da su u odnosu na Su-27 na Su-33 uvijek u podignutom položaju na palubi, pogotovo na ovim posljednjim moderniziranima. I ne triba kvariti avion ako su ugradili prekidač/ručicu za neovisno upravljanje rešetkom.

su27rules: poruka promijenjena dana: Sri Stu 30, 2016 5:03 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Sri Stu 30, 2016 5:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

su27rules Napisao/la:
Isto shema koju sam i ja postavio u postu prije, ali na engleskom:

Namjerno sam stavio ovu jer na ruskom piše da je hidrocilindar, dok na engleskom piše samo aktuator. Wink
viper

PorukaUpisano: Pon Kol 07, 2017 10:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da li su poklopac cockpita i vjetrobransko staklo zatamnjeni? Konkretno me interesuje avion sa brojem 80.

Na slikama koje imam, a nažalost nemogu ih postaviti jer imaju autorizaciju, teško je ocijeniti, ali mi se ipak čini da je samo vjetrobransko staklo zatamnjeno.

http://scalemodels.ru/modules/photo/viewcat_cid_104.html
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Uto Kol 08, 2017 3:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

viper Napisao/la:
Da li su poklopac cockpita i vjetrobransko staklo zatamnjeni? Konkretno me interesuje avion sa brojem 80.

Na slikama koje imam, a nažalost nemogu ih postaviti jer imaju autorizaciju, teško je ocijeniti, ali mi se ipak čini da je samo vjetrobransko staklo zatamnjeno.

http://scalemodels.ru/modules/photo/viewcat_cid_104.html

Ja baš i ne bi rekao, ali sad ne stavljam ruku u vatru. Nisam do sada išao za tim.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
mariok

Član od: 17 Lis 2007
Mjesto: Slavonski Brod
PorukaUpisano: Uto Kol 08, 2017 7:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da. Na flankerima je zatamnjen samo vjetrobran, koji, ako se avion dugo ne koristi, požuti.
Natrag na vrh
viper

PorukaUpisano: Uto Kol 08, 2017 7:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

OK, hvala puno.
Za su-35 je koliko se sjećam da sam negdje pročitao obrnuto.
Natrag na vrh
su27rules

PorukaUpisano: Uto Kol 08, 2017 9:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mariok Napisao/la:
Da. Na flankerima je zatamnjen samo vjetrobran, koji, ako se avion dugo ne koristi, požuti.

Točno.

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4  Naprijed
Stranica 2/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma