Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Mig-29A GWH 1/48
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 7:37 pm    Naslov poruke: Mig-29A GWH 1/48 Citiraj ovaj komentar

Zdravo migoljupci!

Ovaj put nema podužeg sastavka, u subotu tko je bio na CK zna zašto sam izabrao baš ovaj avion za raditi, ali kako svako prosječno kućanstvo u ovoj zemlji ima GWH Mig-29 (a osobno poznajem obitelji koje imaju i nekoliko komada), a nisam stavljao fotke u Projekte u radu, napisat ću koju riječ o mom doživljaju sklapanja makete, pa možda nekom pomogne u budućem projektu.

Kolega Viper je prije nekog vremena napravio GWH Mig-29 i moram reći da potpisujem sva njegova zapažanja tada. Moje iskustvo je vrlo slično.
I on i ja smo radili prvo pakiranje tj. 9-12 late, pa moguće da je GWH u kasnijim izdanjima nešto i korigirao od toga.

Maketa je vrlo bogata detaljima. Cockpit je odličan iz kita. Ja sam kupio Eduardov interijer set isključivo zbog canopy lockova i ovog djela na koji sjeda poklopac kabine. Ostale dijelove cockpita poput instrumentalne table, bočnih konzola itd, nisam uopće koristio jer su ovi iz kita ako si čovjek uzme vremena da ih pažljivo oboja puno bolji i uvjerljiviji nego 2-D printani komad lima.

Ostali detaljčići su skreč. Večinom sprue, žica, folija za remenje i jastučiće na sjedištu.

Ostao sam zbunjen s bacačima mamaca, kao i kolega Viper. GWH ih je zamjenio u sastavnici i predlaže da lijevi zalijepite desno i obrnuto. No, svejedno ako to na vrijeme primjetite i ispravite, ili pak ne, pinovi za poravnavanje se uopće ne poklapaju s rupama za iste ni u kojoj kombinaciji, štoviše, jedne rupe uopće ni nema!
Nije naravno problem odrezati te pinove ali zbilja zbunjuje.

Usto ti bacači mamaca s gornje strane imaju var, stoga nemojte počistiti onu crtu od lijevanja. Nesvjesno je GWH napravio to kao zgodan detalj. Smile
Uglavnom ja sam samo ugravirao neke sitnije panele i malo doradio presjek urezivanjem jednog bočnog žlijebića (tamnija sjena na fotki)

Što se tiče glavnih dijelova maketa se slaže dobro ako si date truda i pripremite dijelove prije lijepljenja. Izuzetak su usisnici koji ne pašu baš dobro.
Najviše posla sam imao upravo na usisnicima, ali nažalost ikao sam slikao taj dio procesa, te fotke su izgubljenje zauvijek.
Usisnici s unutarnje strane imaju veliki broj pin markova koje je potrebno pokitati.
Usto pravi usisnik kreće iz "U" profila prema "O" profilu kod turbine, dok je GWH to dao kao "U" profil cijelom dužinom. Stoga sam od stirena napravio cijeli tunel.
Ono što još fali u usisnicima je druga klapna.
Znači svi znaju za ovu prvu koja se zatvara na ulazu u usisnik. No iza nje se nalazi još jedna koja zatvara ove škrge s gornje strane. Te dvije klapne su povezane polugom. Znači kad je prva spuštena, spuštena je i druga (tj. škrge s gorenje strane su otvorene). Kad je prva dignuta, dignuta je i druga i zatvara škrge. E, GWH tu drugu klapnu nije uopće dao pa sam je skrečao. Jako sam zadovoljan kako mi je ispao taj usisnik i žao mi je što nemam fotke da to pokažem, no dosta mi je vreman odnijelo to sve skupa pa nisam imao volje to ponoviti još jednom. Stoga sam na drugi usisnik stavio poklopac.

Uz dosta pažnje može se dobiti korektno poravnavanje usisnika s trupom, ali bez bar male količine kita ne ide. On što je GWh po meni loše inženjerski odradio je što linija spoja usisnika i trupa ide preko sredine boka kutija glavnog stajnog trapa pa imate spoj za ukloniti koji ne postoji na pravom avionu, a teško je dostupan (druga crvena strelica na fotki). Ja sam to riješio tako da sam skrojio komad tankog lima na kojem sam s unutarnje strane utisnuo zakovice. Naime i na pravom avionu ovaj dio izgleda kao dikobraz.

Još jedan dio na koji treba posebno paziti je spoj trupa i vertikalaca. I ovdje ako malo trimate i pripasavate na suhu si možete uštediti dosta vremena na kitanje i šmirglanje. Ako samo zalijepite iz kutije, ovaj dio je koma. OSim tog dijela obratite pozornost na ovaj lim pto ide iznad mlaznice(označeno strelicom). Na maketi je to vrlo debelo izvedeno i djeluje neuvjerljivo, stoga preporučam stanjivanje brušenjem.

S gornje strane na spoju vertikalca i trupa je nekava rupa kao zarez. Nije valjda slučajno jer je simetrična na oba vertikalca, ali pojma nema što bi to bilo, jer to na nijednoj fotki ne postoji. Stoga sam pokitao.

Sve tri noge stajnog trapa uopće nije moguće uglaviti u maketu bez kirurgije, a isto vrijedi i za poklopce kutija stajnog trapa. Tu isto pazite.

Ja sam koristio resinske kotače proizvođača Northstar. Glavni kotači iz kita su pretanki što se vidi na slici dole, dok je nosni prevelikog promjera. Nije da će to itko primjetiti, ali eto skrećem pozornost, pa ko hoće nek mijenja, ko neće, neće. Inače su ovi iz kita lijepo detaljirani.

Za ovu kromiranu hidrauliku na nogama sam koristio "Antun Janković" metodu fojliranja jer mi nikad to bojom ne ispadne dovoljno sjajno.
Poklopci usisnika i mlaznica su Quickboost, tog su držači istih skreč.

Vjetrobran ne paše nešto ludo dobro, pa sam ja uspio svoj čak i slomit, prisljavajući ga da sjedne, no katastrofa je ponovo izbjegnuta uz pomoć renomiranog belosveckog proizvođača Polar Bear Production koji je osigurao zamjensku kopiju u prozirnom resinu.

MIg-29 ima 2 mala pitota na vertikalcu s lijeve strane, a jedan s desne. GWH je dao dva-dva, pa treba ukloniti donjeg s desne strane.

Nosači naoružanja su nažalost u mom kitu bili prekratki. Još ovi ta R-27 mogu proći jer su prekratki nekih 2 mm na jednom mjestu, ali ovi za R-73 i R-60 su potpuno krivih proporcija i tu se neda ništa učiniti. Ja sam koristio zamjenske resinske renomiranog belosveckog proizvođača Polar Bear Production koji su točni i predviđeni za tu maketu.
Naravno pazite gdje ćete bušiti rupe za pinove nosača, jer duži nosač znači da je i razmak između rupa veći. Da ne bi kitali i ponovo bušili kao neki...

Naoružanje je iz kita, jedno sam R-60 koristio Brassinove jer se ne dobiju u kitu,kao i konusni poklopac za R-27.

Na mlaznicama sam probao neke nove tehnike bojenja. Zadovljan sam, ići ću tim smjerom i sljedeći puta.

Šipka za vuče je Armory i veliko razočarenje. Bila je vrlo skupa, detalji su loši, pojednostavljeni, a i realno sklopiti sve te tanke cjevčice od resina je pomalo utopijski. Na kraju sam skrečao gotovo 80% te šipke. Uglavnom bačen novac.

Ljestve su fotojetkane proizvođača DAN models, ali sam ih obukao u stiren da budu masivnije. OD istog proizvođača su i ova gazišta na kojima stoji pilot.

Pilot je od Plus Modela, ali sam mu malo prekrojio uniformu na JRV i PVO standard. Srećom da u VŽ postoji Varteks. Smile
Da, znam da stoji potkoso, ne, neću ga skidati.

I par fotki gotovog za kraj.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
jura_vg

Član od: 05 Velj 2015
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 8:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo Tomo! Wink

Ja još čekam dvosjed... Surprised

jura_vg: poruka promijenjena dana: Pon Ruj 19, 2016 8:07 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
idodlek3

Član od: 15 Stu 2005
Mjesto: Mala Subotica
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 8:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako lijepa migusa. Bravo Tomo.za sve nas koji ih imamo još u kutiji,dobar tutorial. Very Happy
Tomcat Fanatic

Član od: 09 Pro 2006
Mjesto: Ptuj- Slovenia
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 8:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

DOBAR...
mmarack

Član od: 11 Sij 2015
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 8:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odličan. U živo još bolji.
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 8:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo meštre, jako lipo i uvjerljivo.
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 9:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Obavezno poslikaj opet...slike su lose 😞

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 9:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako lijep...

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 9:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Krasna Miguša Smile
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 9:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Ovaj put nema podužeg sastavka, u subotu tko je bio na CK zna zašto sam izabrao baš ovaj avion za raditi

Ja nažalost, nisam bio pa pitam jel to možda M. Živković na krilu i "njegov" aparat???
BTW jako lijep rad i lijepa "ptica".
Brommann

Član od: 05 Velj 2006
Mjesto: Bukovčak Hügel
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 10:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dva prsta gore
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 10:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super Super, klasika Very Happy

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 11:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:

Ja nažalost, nisam bio pa pitam jel to možda M. Živković na krilu i "njegov" aparat???

Poky, čitaš me ko knjigu... Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
dragan_mig31

Član od: 16 Sij 2006
Mjesto: SKOPJE-MAKEDONIJA
PorukaUpisano: Pon Ruj 19, 2016 11:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlican rad.Bas sam danas gledao fotke sa takmicenja I zanimalo me ko je uradio maketu.Svaka cast jos jednom.
viper

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Uto Ruj 20, 2016 7:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo MiG izgleda odlično, svaka čast.

Ja sam zapravo radio 2 kom.Prvi je bio 9-13. Kupio sam prvu seriju i u njoj su bili ti pogrešni nosači i umanjeni krilni rezervoari. Imao sam problema sa lakovima i završio je u kanti.

Drugi je bio 9-12 erly ( tu se nalaze i dijelovi za late).

Trenutno radim hasegavinog f-14 i mogu reći da sam se više napatio sa MiGom.
Maketa je što se tiče detalja odlična, jedina zamjerka je na malo pliće linije panela na uvodnicima.

Vidio sam negdje na ARC forumu da je najbolje uvodnike prvo spojiti cijelom dužinom pa onda spojiti na trup..
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma