Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

M1A2 Abrams TUSK I - Meng 1/35
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Vedran

Član od: 05 Jul 2010
Mjesto: Garica-Otok Krk
PorukaUpisano: Pon Kol 29, 2016 1:45 pm    Naslov poruke: M1A2 Abrams TUSK I - Meng 1/35 Citiraj ovaj komentar

Još jedan moj izlet u neke druge vode maketarstva da se malo odmorim od aviona. Složio sam merkavu prije nekoliko godina i bio sam relativno zadovoljan ali ću se ovdje probati još malo više potruditi.
Maketa je novi Mengov Abrams, kupljen relativno jeftino na HLJ Summer Sale-u s 50% popusta.
Uz to, još imam Eurekinu sajlu i Tamiyin equipment set. Još sam naručio Voyager kopče i RB čahure što još uvijek čekam, a uzeti ću i Miniart figure tenkista kad ih izbace.
Maketa je odlična, razina detalja je vrhunska, jedina greška za sad je malo predugački dio "belly armor-a" što možete vidjeti da sam kratio.

Možda meng izbaci i druge verzije...

Mnogi su već rekli da su najgora stvar ove makete gusjenice - 2 komada gusjenica, svaka po 80 linkova a svaki link 6 dijelova - 960 dijelova. Ja sam uspio složiti, ali vjerujem da će dosta ljudi to preskočiti i iskoristiti neke druge.
Gusjenice su predobre...detalji su odlični, a kad se sve složi ostane još puno rezervnih dijelova dijelova - za potpuno opremiti kupolu, ili dvije.
Meng u uputama kaže da se koristi 81 link, ali bolje stoje s 80 linkova pa je preporuka napraviti dryfit.
Ja sam slagao u segmentima po 5-6 linkova kako je to meng i zamislio, to je i najbrže rješenje, te se na kraju sve to samo pospaja.
Dijelovi (samo za jednu traku/stranu):

Završio sam i frižidere (frižideri i boce su poklon od kolege Ivana, ne znam točno iz kojih kutija). Bilo me je volja pa sam se oko jednog potrudio i preuredio ga da bude otvoren.

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
MakroMaki

Član od: 27 Kol 2013
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Kol 29, 2016 2:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Najs. Drago mi je da si se odlucio napraviti nesto od modernog oklopa, mislim da ces u ovom Mengu uzivati. Pazljivo s Tamiya setom opreme, tu ima stvari koje su prastare i nece ici na TUSKa.

Ajd, budi vrijedan i samo stavljaj slike. Wink

Mario

MK Grunf website
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
von Stuck
Administrator
Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Kol 29, 2016 2:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Početak je iznimno obečavajući . Svakako ću češće navraćati da vidim napredak.

Član od: 16 Sij 2015
PorukaUpisano: Pon Kol 29, 2016 3:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlično! Koliko ti je vremena trebalo za gusjenice?
Natrag na vrh
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Pon Kol 29, 2016 5:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pratim z guštom!
Natrag na vrh
Vedran

PorukaUpisano: Pon Kol 29, 2016 11:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

MakroMaki Napisao/la:
Najs. Drago mi je da si se odlucio napraviti nesto od modernog oklopa, mislim da ces u ovom Mengu uzivati. Pazljivo s Tamiya setom opreme, tu ima stvari koje su prastare i nece ici na TUSKa.

Ajd, budi vrijedan i samo stavljaj slike. Wink

Mario

Znam da, ali ima i dosta iskoristivog - za natrpavanje dosta

Hrvoje Napisao/la:
Odlično! Koliko ti je vremena trebalo za gusjenice?

5-6 dana kad se sve zbroji, neznam broj sati, dosta vremena uzima čišćenje dijelova nakon skidanja sa sprua.
Natrag na vrh
101Airborne

Član od: 18 Svi 2007
Mjesto: ZAGREB
PorukaUpisano: Uto Kol 30, 2016 10:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pratim sa zanimanjem, jedino bih ti savjetovao kao i ljudi prije mene, da ništa tamiyino ne stavljaš na njega. Ne zbog krivog razdoblja ili nešto, nego zbog kvalitete i izgleda...
Na tako skupu maketu bi bilo šteta..

You have enemies? GOOD. That means you actually stood up for something in your life.
Natrag na vrh
MakroMaki

Član od: 27 Kol 2013
PorukaUpisano: Uto Kol 30, 2016 11:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

101Airborne Napisao/la:
Pratim sa zanimanjem, jedino bih ti savjetovao kao i ljudi prije mene, da ništa tamiyino ne stavljaš na njega. Ne zbog krivog razdoblja ili nešto, nego zbog kvalitete i izgleda...
Na tako skupu maketu bi bilo šteta..

Amen.

Ako trebas opreme, ruksaka i to, radije se javi pa cemo skombinirat nesto. Ja imam tonu toga modernog. Ako dolazis na Kraljicu, vjerojatno ce i tamo bit nekog povoljnog rezina na prodaju.

Mario

MK Grunf website
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
101Airborne

PorukaUpisano: Sri Kol 31, 2016 4:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ti cooleri su iz MENGovog seta, lijepo si ih ofarbao, jedino mislim da u prijenosnim frižiderima nema te šipke koja ga drži otvorenog, barem ja nisam vidio...sorry ako griješim, a i manje bitno.. Cool

You have enemies? GOOD. That means you actually stood up for something in your life.
Natrag na vrh
Vedran

PorukaUpisano: Sri Ruj 07, 2016 12:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Završio sam sve dijelove "hull-a" - ne znam kako se kaže na hrvatskome...
Jako puno dijelova još nije zalijepljeno nego je po raznim kutijicama jer ću bojati odvojeno pa onda složiti, ali su to uglavnom svi dijelovi...jedino da možda još nabavim Tow bars...

Zabavljao sam se sa sajlama koje neće ići na kupolu već na prednji kraj.
Na linku je slika točno tog tenka kojeg ću raditi, baš s tim oznakama, pa sam pokupio ideju sa sajlama...
http://www.bhmpics.com/walls/brown_m1a2_abrams_tank-wide.jpg

Prije/poslije:

TUSK oklop i "blatobrani" nisu još zalijepljeni, nbit će nakon bojanja:

Natrag na vrh
101Airborne

PorukaUpisano: Čet Ruj 08, 2016 2:52 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Isfuram ti ja tow bars na CK al kaj će ti ako radiš tenk sa slike gdje ih nema..?

Natrag na vrh
Vedran

PorukaUpisano: Čet Ruj 08, 2016 6:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

101Airborne Napisao/la:
Isfuram ti ja tow bars na CK al kaj će ti ako radiš tenk sa slike gdje ih nema..?

Može, puno hvala, čujemo se još prije same CK. Imaju sve dijelove na broju - gambete već imam?
Mislio sam ih staviti iza, iznad ispuha - znali su i tamo visjeti, možda ih nije imao, ali nemam sliku od iza pa može proći i s njima.

Ovo s tenkovima mi je sve malo novo...našao sam dvije slike dotičnog tenka (jednu upotrebljivu) tako da jedino znam kako je izgledao od ispred...a i vidi se da je ovo vjerojatno van službe jer više nema niti jedne strojnice montirane. Dosta detalja ću morati pogađati - npr što je bilo u košari, a što ne tako da mi nemojte zamjeriti na prekrcavanju tenka.
Za zadnja 3 aviona koja sam radio, imao sam dosta slika dotičnih, čak i s datumima, tako da sam (pogotovo na MIG-u) znao za poziciju svake fleke i šarafa na dan kad je slikano.
Natrag na vrh
Vedran

PorukaUpisano: Čet Ruj 22, 2016 10:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Najprije optika...odnosno periskopi
Meng je zamislio da se prozirni dijelovi jednostavno umetnu u jedan zajednični dio, ali to ne funkcionira jer su prozirni dijelovi tako na knap, da jedva upadnu na mjesto, a i kad su tu opet strše previše van. Još ako ih želite obojati da imaju kakav takav efekt onda je tek nemoguće jer će se sva boja izguliti dog sjednu na svoje mjesto.

Zbog toga sam odlučio ne iskoristiti prozirne dijelove i optiku "gunner-a" napraviti u scratchu.
Najprije su područja unutrašnjosti obojana u crno (ne brinite za urednost, to su folije skoro sve pokrile):

Zatim sam pod 45° nalijepio komadiće zrcalne folije:

Za okomite površine koje gledaju izvan tenka sam koristio najobičniju prozirnu foliju da to sve zatvorim, a za donju (unutarnju) sam koristio istu tu zrcalnu foliju samo prebojanu gunze transparent crvenom.

Krajnji rezultat:

Za Loader-ov poklopac sam za periskop iskoristio dio iz kutije jer tu lijepo odgovara. Koristio sam istu proceduru kao i za 3 periskopa na vozačevom poklopcu. S donje strane prozirnog dijela stavim komadić zrcalne folije, stražnju stranu obojam u transparent crvenu, bočne stranice u crno ,a prednju ostavim čistu.

Još malo optike...

Radio sam i na antenama te se na slikama može vidjeti dryfit.
EPLRS antena je napravljena od čelične žice 0,6 mm i duga je 30mm, od plastičnog dijela na gore.
Druge dvije su tanke žice izvučene iz jedne fine sajle pa sam ih morao grijati da se izravnaju čime su izgubile veliki dio žilavosti i elastičnosti ali je opet puno bolje nego bakar ili rastegnuti sprue. Debljine su 0,17mm, a dužine 45mm od plastičnog dijela na gore.

Tow bars - preuzeo od kolege na CK. Nešto sam malo modificirao ali ništa strašno - jedna je cijev 1mm produžena kako bi mi dosegnula oba kraja. Na slikama se na šipkama vide kao neki pin markovi...to postoji i u stvarnosti pa sam bušio rupice od 1mm koje sam zapunio tamiya kitom a zatim obrisao Ebelinom da ostane lagano udubljenje.

Natrag na vrh
barakuda

Član od: 22 Sij 2007
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Pet Ruj 23, 2016 6:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Optika je fenomenalno ispala. Čeka me isti model za sastavljanje pa ti kradem ovu ideju. Wink

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Ruj 23, 2016 10:29 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo s periskopima je super idea!
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Tenkovi, topništvo, oklopna i ostala vojna vozila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naprijed
Stranica 1/6

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma