Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Washevi

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Kol 21, 2016 7:47 pm    Naslov poruke: Washevi Citiraj ovaj komentar

Zanima me kako napraviti dobar wash, nisam se bavio maketarstvom 5 godina, pa sam se sad vratio i prije sam koristio crnu uljanu slikarsku boju koje sad više nema kupiti, pa me zanima kako napraviti dobar wash.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
von Stuck
Administrator
Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Ned Kol 21, 2016 8:02 pm    Naslov poruke: Re: Washevi Citiraj ovaj komentar

SturmmannDado Napisao/la:
Zanima me kako napraviti dobar wash, nisam se bavio maketarstvom 5 godina, pa sam se sad vratio i prije sam koristio crnu uljanu slikarsku boju koje sad više nema kupiti, pa me zanima kako napraviti dobar wash.

... nema crne uljane boje ? Bilo koja trgovina slikarskim priborom ima hrpe uljanih boja raznih proizvođača , i cijena , naravno. Terpentin ili white spirit služe tome da kada god hoćeš napraviš potrebnu količinu "washa". Ne teba se ograničiti samo na crnu boju za wash . I onako boju washa biraš prema boji makete koju radiš. Npr, nešto boje pijeska nećeš wash-ati sa crnim washem već sa nekim tamnije ili svijetlije smeđim i sl.
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Kol 22, 2016 10:45 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uljanih boja ima u bilo kojem art shopu. Crna je za figure previše izražena, kao u ostalom i za većinu maketa, pa preporučam burnt umber i raw sienna koje miješaš sa okerom, crnom i bijelom, a bijelu koristiš i za hajlajte i sl. Ako misliš raditi nešto što ima dosta crvene boje, dobro je nabaviti i crvenu uljanu boju cinober... Ulja razrjeđuj sa običnim sintetičnim uljnim razređivačem, zato jer su terpentin i white spirit dosta agresivni i za boju na maketi/figuri, kao i za tvoja pluća..., a wash će se daleko brže osušiti sa običnim uljnim razređivačem (cca 2-3 dana).Jjedino trebaš paziti da prije nanošenja sve prelakiraš sa akrilnim lakom.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
SturmmannDado

Član od: 12 Svi 2012
PorukaUpisano: Pon Kol 22, 2016 11:04 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ok hvala, ta uljana slikarska boja je bila dovoljno rijetka da se nije morala razrijeđivati, ali pošto se taj dućan zatvorio nigdje nemogu naći baš takvu boju, ali ima drugih za koje treba razrijeđivač.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Figure, diorame Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma