Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Lijepljenje olova super ljepilom

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Internet linkovi
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Sub Jul 23, 2016 12:56 pm    Naslov poruke: Lijepljenje olova super ljepilom Citiraj ovaj komentar

Ovo će biti korisno onima koji rade "tricikl" avione...
Sad sam se sjetio da sam ovo napravio na Me 262 a još me čeka Airacobra...

http://www.ratomodeling.com/articles/lead_ca/lead_ca.html

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
daneel

Član od: 12 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Jul 23, 2016 1:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

da, zato se nikad olovo ne smije lijepiti CA ljepilom (koliko sam vidio u člancima na netu, uvijek se spominje da ta kombinacija (olovo+CA ljepilo) uzrokuje ovo "bubrenje". najbolje bi bilo lijepiti olovo drvofixom, al to je pomalo nepraktično, jer drvofix dugo veže... ja zasad lijepim dvokomponentnim ljepilom i još nisam imao problema, a tu kombinaciju koristim preko 15 godina... ako se nekaj desi, prelazim na drvofix Smile
_Hobby M_

Član od: 01 Lip 2011
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Jul 23, 2016 2:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kod nas se '80-ih moglo nabaviti modele VEB Plasticarda iz bivšeg DDR-a koji je u modelima uz ljepilo i odličnu srebrnu boju često pakirao i cilindar plastelina za balast. To je ideja koja mi se do danas pokazala nenadmašnom jer plastelin oblikujemo prema potrebi dostupnog prostora i idealno ga iskoristimo. U njega je moguće utisnuti kuglice olova kako bi se masa balasta dodatno povećala, a plastelin samim tim drži olovo na mjestu.
Natrag na vrh
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Sub Jul 23, 2016 2:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nekidan mi je stari pričao o toj srebrnoj boji. Kže da se kad bi se nanijela kistom izgledala grubo i skoro crna, ali kad bi se osušila sjajila bi se ko ogledalo...

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
jura_vg

Član od: 05 Velj 2015
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Sub Jul 23, 2016 3:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na svu sreću, nisam probao CA ljepilom!
Evo moja dva iskustva:
- u nos MiG-29 sam ubacio kuglica kolko je stalo i zalio UHU ljepilom, koje je do sutra malo deformiralo plastiku
- u Airbus sam slagao olovne kuglice, ali tako da sam ih utiskivao u Patafix
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sub Jul 23, 2016 3:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nekada sam balast lijepio drvofixom ili učvšćivao plastelinom a vrlo rijetko sam koristio olovo, jer stari vijak ili matica od nehrđajučeg čelika mogu poslužiti jednakoj svrsi. Posljednjih godina koristim sačmu iz patrona za gađanje glinenih golubova (sačma nije čisto olovo nego legura u čijem sastavu olovo ima oko 80% udjela), promjer zrna od 1,5 do 2 mm i ne lijepim je uopće. Pošto dodatnu težinu stavljam uglavnom u mlažnjake, ako je nos makete dan kao odvojen dio jednostavno uspem sačmu u njega i zatvorim ga poklopcem kojeg iskrojim od komadiće stirena i zalijepim ljepilom za makete. Ako maketa nema odvojeni nos ili se radi o nekakvom drugom dizajnu, tada si dam truda i napravim negdje u prednjem dijelu trupa malu 'kadicu' od komadića stirena, napunim sitnom sačmom i opet zatvorim stirenskim poklopcem (ako se slučajno i dogodi da koje zrno sačme ima lufta i malo pleše, meni to ne smeta, makete su ionako statične a i uvijek se mogu prije stavljanja poklopca zalit sa malo razrijeđenog drvofixa koje će ih držat zajedno)

Sa CA ljepilom inače ne volim radit i to mi je posljednji izbor kada moram birati sredstvo ljepljenja, uvijek nastojim naći neku alternativu.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Ruj 02, 2016 7:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kakva je reakcija Neostika i olova ?
Na jednoj maketi sam sam zaljepio
olovo sa Pattex Universalom i za sada
drzi ko beba.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Internet linkovi Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma