Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

USS Intrepid (CV-11), Revell 1:720
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Ivo P.

Član od: 21 Pro 2013
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Sub Svi 11, 2019 7:56 pm    Naslov poruke: USS Intrepid (CV-11), Revell 1:720 Citiraj ovaj komentar

Američki nosač aviona USS Intrepid (CV – 11), jedan od 24 broda klase Essex, od kojih je 17 sudjelovalo u završnim bitkama Drugog svjetskog rata na Pacifičkom bojištu. Nosio je između 90 (1943.) i 102 (1945.) aviona. Izgradnja broda trajala je nepune dvije godine, od 1941. do 1943.
Ubrzo nakon stupanja u službu, USS Intrepid napušta Havaje, te se pridružuje Pacifičkoj floti – Borbenoj skupini 58 (Task Force 58 ). U siječnju 1944. prvi put sudjeluje u akcijama protiv mornarice Japanskog Carstva; bilo je to u bitci za otok Kwajalein (dio Marshallskog otočja). Obrana otoka popušta nakon četiri dana krvavih borbi, te je Kwajalein u potpunosti uništen. Idućeg mjeseca uslijedila je bitka za atol Truk („japanski Pearl Harbor“), najmoćniju japansku mornaričku bazu na Pacifiku. Neposredno nakon poraza kod Truka, japanski avioni kreću u osvetničku akciju prema američkoj floti. U tom napadu desna strana USS Intrepida pogođena je torpedom, nakon čega napušta Pacifičko bojište i plovi prema Pearl Harboru.
U rujnu 1944. vraća se na Pacifik i sudjeluje u bitci kod Peleliua i Mindanaoa.
Avioni s Intrepida uočili su 24. listopada flotu admirala Kurita. Uslijedili su zračni napadi u kojima je potopljen ponos japanske mornarice – bojni brod Musashi. Bilo je to u bitci u zaljevu Leyte (poraz kod Leyte nagovijestio je kraj nekada moćne carske mornarice). Krajem listopada Intrepid je nastradao u naletu kamikaze, šteta na brodu nije bila velika, tako da je mogao nastaviti sa svojim djelovanjem. U bitci kod Luzona nije bio te sreće – dvaput ga pogađaju kamikaze, odnijevši pritom u smrt 66 američkih mornara. USS Intrepid još jednom napušta bojište, te se vraća u sigurnost luke u San Fraciscu, radi nužnih popravaka.
U ožujku iduće godine doplovio je do Ulithia (jedan od atola Karolinskog otočja na kojem se nalazila američka mornarička baza), te sudjeluje u zračnim napadima na otok Kyushu. U bitci za Okinawu, 16. travnja 1945. na USS Intrepid ponovno nasrču kamikaze, jedan se probio i pogodio sletnu stazu, nakon čega slijedi novi posjet San Franciscu.
USS Intrepid bio je najoštećeniji brod klase Essex, zbog čega je dobio nadimak Oronuo. Nakon popravaka vraća se na Pacifik te sudjeluje u završnim bitkama Drugog svjetskog rata – 6. kolovoza s njegove palube poletjeli su avioni (njegova posljednja borbena akcija Drugog svjetskog rata) koji su bombardirali atol Wake.
Godine 1947. brod je povučen iz službe. Nakon modernizacije (po novoj klasifikacije postaje protupodmornički nosač aviona), vraća se u službu 1954. godine.
Drugim svjetskim ratom nije završila njegova bogata povijest. Avioni su na svoje misije polijetali s palube USS Intrepida i tijekom Vijetnamskog rata u kojem je odradio tri ture (1966. – 1969.).
Godine 1974., nakon dugogodišnje službe u američkoj mornarici, tijekom kojih sudjeluje u dva rata, USS Intrepid odlazi u zasluženu mirovinu. Godine 1982. pretvoren je u vojni i povijesno – pomorski muzej u New Yorku (puni naziv muzeja je Intrepid Sea Air and Space Museum).

Ukratko ću predstaviti samu maketu proizvođača Revell u mjerilu 1:720. Kutija sadrži 110 dijelova koji su raspoređeni na tri stabla, trup broda sastoji se od tri dijela. Mnogo toga iz kita je neupotrebljivo, kao što je kompletno naoružanje i čamci. Fit je nikakav, malo toga prilikom sklapanja odgovara, tako da će biti potrebno puno kitanja. Budući da je ova maketa siromašna detaljima, ali bogata greškama, nužna je samogradnja (prvi put se upuštam u takav pothvat), te veća količina PE dodataka. Na dekale i sastavnicu nemam nikakve primjedbe. Dužina broda je oko 37 cm.
Ukoliko niste osnovnoškolac koji se tek planira otisnuti u maketarske vode, ili mazohist poput mene, izbjegavajte ovaj kit (mislim da je danas teško nabavljiv, srećom, budući da se radi o staroj maketi s kraja 60 – ih godina prošlog stoljeća).

LP
Ivo

Ivo P.: poruka promijenjena dana: Sri Svi 15, 2019 5:02 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Ivo P.

PorukaUpisano: Ned Svi 12, 2019 12:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Već koji mjesec traju radovi na Intrepidu (od 11. mjeseca 2018.), pa evo i prvih slika... Najprije sam počeo s bušenjem prozora na trupu (na maketi ih nema). Koristio sam svrdlo 0.6 i dymo traku koja mi je poslužila kao ravnalo.

Zatim sam izrezao većinu otvora na trupu koji su krivo napravljeni (u usporedbi s nacrtima koje imam),te pomoću stirina debljine 1mm izradio sam nove.

LP
Ivo
Natrag na vrh
Ivo P.

PorukaUpisano: Pon Svi 13, 2019 4:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nosače 40mm Boforsa, koji su pogrešno napravljeni, izrezao sam i napravio nove:

Malo radova na krmi, uokvireni dijelovi su izrezani.

Nakon obrade:

Zatim sam krenuo s izradom konstrukcije koja će držati hangar (hangar nije predviđen za ovu maketu). Radio sam sa štapićima stirina 2mm debljine.

Izrada hangara (stirin debljine 0.5 i 1mm)

Scriberom sam napravio utore.

LP
Ivo
Natrag na vrh
Ivo P.

PorukaUpisano: Uto Svi 14, 2019 5:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Izbrusio sam sidro i probušio otvor...

---zatim sam od razvučenog sprua napravio rub koji se nalazi oko sidrenog otvora.

Konačan izgled. Donji dio trupa i glavna paluba nisu još zalijepljeni.

LP!
Ivo
Natrag na vrh
Ivo P.

PorukaUpisano: Sub Svi 18, 2019 10:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napravio sam neke izmjene na lijevoj strani broda. Izbrusio sam dio koji ne odgovara, te sam napravio novo postolje za dva boforsa koja su dodana u lipnju 1944.

Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Ned Svi 19, 2019 10:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Samo naprijed, pratim sa zanimanjem! Wink Dva prsta gore

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Ivo P.

PorukaUpisano: Sri Svi 22, 2019 5:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala Boris! Smile
Mali apdejt - radovi na liftu.

Novi lift od stirina debljine 1mm+razvučeni sprue.

Provjera na "suho".

Ivo P.

PorukaUpisano: Čet Svi 23, 2019 5:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napravio sam za probu Boforsov 40mm top. Jako je sitan i nekako se teško hvatalo ljepilo (koristim Loctite Super Bond). Ne znam da li bi bila bolja opcija revellov za kromirane dijelove.
PE 40 mm Bofors vs. Bofors iz kutije. Ovaj iz kutije nekako više baca na neki mali češljić za lutkice. Very Happy

Imam neke nedoumice vezano za slaganje Boforsa, pa ako netko možda zna, neka me savjetuje. Smile

Da li ovaj žuti dio ide ispod ove konstrukcije (tako bi se dalo zaključiti po sastavnici), pa cijela konstrukcija (uključujući i žuti dio) "legne" na ovaj crveni dio? Hvala Smile
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Čet Svi 23, 2019 9:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

sorry kaj te moram razocarat, ali ovo na liftu sa spruom nije trebalo
naime, te izbocene linije po palubi glume tie down strips, koje su u ravnini s palubom, i ustcari bi trebale biti urezane , kao i cijela paluba, s izuzetkom samo onih linija koje predstavljaju zaustavne sajle ( iako se u tom mjerilu ni one ne bi vidile, al eto)
ostatatak - svaka cast na volji, fino ide
oces napravit pokretne liftove ili samo izrezane ??
cekam dalje nastavke, ovo ce bit fina maketa ( ako znamo od cega si krenuo ) Smile
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Slider

PorukaUpisano: Čet Svi 23, 2019 9:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ovo crveno je okruglo postolje i to je najdonje

bum ti stavio slike, samo cas
Slider

PorukaUpisano: Čet Svi 23, 2019 9:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

nadam se da je pomoglo
Ivo P.

PorukaUpisano: Pet Svi 24, 2019 4:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
sorry kaj te moram razocarat, ali ovo na liftu sa spruom nije trebalo
naime, te izbocene linije po palubi glume tie down strips, koje su u ravnini s palubom, i ustcari bi trebale biti urezane , kao i cijela paluba, s izuzetkom samo onih linija koje predstavljaju zaustavne sajle ( iako se u tom mjerilu ni one ne bi vidile, al eto)
ostatatak - svaka cast na volji, fino ide
oces napravit pokretne liftove ili samo izrezane ??
cekam dalje nastavke, ovo ce bit fina maketa ( ako znamo od cega si krenuo ) Smile

Hvala Mario na objašnjenju i sugestiji. Smile Čak sam razmišljao da izbrusim palubu i krenem s urezivanjem, ali sam odustao. Nastojat ću je što više prekriti avionima. Smile Ostala dva lifra ću ostaviti kakva jesu, neću ih rezati, pa raditi nove. Evo kako izbliza izgleda paluba...

...i hvala na detaljnim slikama Boforsa, izgleda mi da ide kao na sastavnici; žuti dio na crveni i na to cijela konstrukcija. Smile
Slider

PorukaUpisano: Pet Svi 24, 2019 4:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

je, tocno ko na sastavnici...ja se sad igram s boforsima u 72 Smile
palubu mozes vidit tu na mom Belleau woodu, da ne stavljam slike pravih.....Smile
Ivo P.

PorukaUpisano: Pet Svi 24, 2019 7:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Slider Napisao/la:
je, tocno ko na sastavnici...ja se sad igram s boforsima u 72 Smile
palubu mozes vidit tu na mom Belleau woodu, da ne stavljam slike pravih.....Smile

Pogledao. Remek-djelo u nastanku...
Još ću razmisliti što ću s palubom, sada imam još posla oko hangara, pramca, krme...
Ivo P.

PorukaUpisano: Pon Svi 27, 2019 7:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Preko vikenda se malo rezbarila paluba. Smile

Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma