Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bf109G-10 Erla
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Lisec

Član od: 30 Lis 2008
Mjesto: Zaprešić
PorukaUpisano: Sri Lip 29, 2016 7:34 pm    Naslov poruke: Bf109G-10 Erla Citiraj ovaj komentar

Pozdrav

Zapravu da budem precizan, radi se o 2x 109G-10 Very Happy

Ne skrivam da volim ovaj avion, meni nekako najljepši od poljoprivrede, elegantan i ubojit dok ga nacisti nisu zafrknuli i počeli raditi kerefeke sa njime. G-10 je od svih verzija, i kasnijih i ranijih, najbrži i optimalan po naoružanju. A onda oh svih tih G-10, Erlina verzija je najelegantnije rješenje za probleme sa dodavanjem jacih topova i motora: za razliku od Mtt i WNF proizvoda, oni su odlučili rafinirati poklopce motora i panele i izbrisali male brabonjke ispod "brade" i maknuli polumjesec na lijevoj strani i dobili aerodinamično čistiju liniju. Zapravo, neobično je da je Mtt odlučio raditi stari dizajn do kraja(K verzije) ali očito su imali višak već proizvedenih djelova. Osim Erla haube, postali su tako poznati po misterijoznim nedostatcima izbočenja što su dugo vremena ljudi krivo protumačivali kao G-10 AS verzijom. Zanimljivost Erle je još i u vrlo neobičnim šemama bojanja koje su se pojavile u jednom trenu, radilo se o vrlo tamnoj(sada gotovo sigurno RLM81) boji koja je prekrivala cijeli trup a čini se i krila. Podkrilne površine nisu bile bojane. Neki primjerci su dobili na to još i kako se čini tanki sloj svjetlije zelene(RLM 82) dok su neki primjerci standardne šeme (inače, Erla je isključivo koristila RLM 74,75,76 kombinaciju) dobili jaki oversprej sa tom tamnom zelenom kao pokušaj maskiranja. Zašto sve to, ne zna se.

Uzeo sam Revellove makete u 1/32, i kao takve, jednu od njih ću morati modificirati. Erla je radila prve serije( većinu zapravo) sa starim djelovima (među njima i prenamjenjeni G-14 trupovi i krila) a to je uključivalo i tanje kotače i kombinacije kratkih i visokih zadnjih kotača. Revell se odlučio dati velike kotače, odnosno, dijelove krila sa aero izbočinama za iste. Tko nezna, njihovo G-6 pakiranje dolazi sa malim izbočinama i napravljeno je da je modularno, ali su se odlučili dati samo velike poklopce iako je većina zrakoplova bila sa manjim kotačima. Ne bi se bunio da su dali opciju u kitu, i dignuli cijenu ako treba, jer 199,00 kn je ionako malo za 32ojku. No....
Tu ulazi BarracudaCast za njihovim ispravkom. Ovako na prvu izgleda ok jer se čini da je direkt kopija Revellovog dijela sa korekcijom izbočine(navodno je krivo orijentirana na Revellu), ali otatak je isti do pin markova, tako da se nadam da neće biti puno kirurgije.
Što se tiće verzija kojih ću raditi, odlučio sam se na 2 reprezentativna primjerka, Gelbe 24(ranija verzija) i Grune 7(kasnija verzija)

Od dodataka, koristit ću Airesov kokpit na jednom od njih, Brassin ispuhe, Brassin kotače i HGW pojaseve(drugi će dobiti pojaseve i Airesovog seta i BarracudaCals dekale.

Revell je napravio dosta hit-and-miss maketu, sa nekim odličnim detaljima i rješenjima ali i sa majko moja zašto stvarima. Ok, išli su na nižu cijenu i to je ok, ali mogli su maaaaaalo bolje nešto odraditi. Još se dvoumim hoću li rivetati jednu.

Pokušat ću raditi palalelno što više i stavljati razlike.

http://mkgrunf.com/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grega X

Član od: 09 Stu 2005
PorukaUpisano: Sri Lip 29, 2016 8:39 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedva čekam!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Sri Lip 29, 2016 10:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

E, ovo pratim. Samo naprijed!
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Lip 29, 2016 10:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljivo-vrlo zanimljivo. Imam ideju raditi zeleni 7, pa me zanima kako ćeš to rješavati. Ovaj Revellov rasklop krila je dosta loša ideja. Sklopio sam dio krila njihovog G-6...a da ne govorim o stajnom trapu. Kako ćeš riješiti situaciju sa spinerom i krakovima propelera? Osobno mi se baš ne da naručivati resin propeler i mislim prvo pokušati napraviti nešto sa ovim iz kutije, ali mislim da neće biti jednostavno-zato je lakše gledati kako to netko drugi rješava prije. Cool

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Sri Lip 29, 2016 11:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A znas sto, ne zabrinjava me spinner i propovi, gledao sam usporedbe i realno nije nekakva razlika. Jedino je malo glupo sa spojem ali sto je tu je.
Što se tiče krila, čak nije loša situacija, ne vidim nikakve probleme tu a za noge ovisi koliko se pazi u sastavljanju.

Ali...bumo vidli, rekli su sljepci Laughing

Natrag na vrh
jura_vg

Član od: 05 Velj 2015
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Čet Lip 30, 2016 7:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljiv projekt, Lisec Wink
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
MakroMaki

Član od: 27 Kol 2013
PorukaUpisano: Čet Lip 30, 2016 8:11 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ajd konacno da se maknes od onih autica... Wink

M

PS ja mislio da ces mozda onog RGa sljedeceg slagat, taj je dobar. Laughing

MK Grunf website
Natrag na vrh
Klodovik

Član od: 08 Sij 2007
PorukaUpisano: Čet Lip 30, 2016 10:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepo si ti to sebi odlučio zakomplicirati Lisko...

Slažem se s Makijem RG bi bio odličan odabir Smile
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Lisec

PorukaUpisano: Čet Lip 30, 2016 10:07 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bez brike maki, doci ce i RG na red Very Happy

Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Pon Jul 04, 2016 9:12 am    Naslov poruke: Update 4.7. Citiraj ovaj komentar

Svašta nešto radim, a ne vidi se puno. Dodao sam neke stvari na revellov kokpit, necu ici na 100% ali dovoljno da izgleda popunjenije. Vukao sam malo razvučenih spruova za žice pa se ne kuži, ali tamo je. Palica je loša, fali centralni dio pa sam dodao malo stirena i razvukao žicu, nije to to ali je već poboljšanje.

Sve sam obojao sa crnim primerom pa udario po tome sa lagano posvijetljenim gunzeom RLM 66. Sada ću bojati detalje.

Puno su mi vremena oduzeli pojasevi...Na jednog idu HGWovi tekstilmi pojasevi a drugi dobiva preostale PE od Airesovog kokpita. HGWovi su....zanimljivi. Kada se ovako gleda u kutijici, oni od pleha izgledaju bolje, detaljnije, ali nekako mislim da će se to još promijeniti nakon dodatnog prljanja. Plehe sam spalio sa upaljašem da budu malo savitljiviji pa su ok.

Natrag na vrh
Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Pon Jul 04, 2016 9:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...jako lijepo i uredno.. Very Happy
MakroMaki

Član od: 27 Kol 2013
PorukaUpisano: Pon Jul 04, 2016 10:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobar si Lisko, dobar...

M

MK Grunf website
Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Pon Jul 04, 2016 12:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kod revellovog kokpita mi se ne sviđa sto su izlili pojaseve sa sjedalom, tak da je to muka izgulit dolje a nisu bas nesto. Ono sto mi se sviđa je da ima cijev od goriva sto prolazi na desnoj stranici od prozirnog dijela, pa se samo zamaskira za ispekcijski dio cijevi.

Aires je aires. Sastavnica je kao da ju je radio picasso ili salvador dali a na kraju nije bas ni tocna (prikazuje i daje djelove od pretinca iza pilota koji je na g-6 i g-14 verzijama). Zacudo, ne treba nista strugati plastiku da se upase samo skinuti masivan blok rezina sa kadice( a tu treba isprobavati jer dolazi ispod kadice poprecni nosac za krila) i nesto sa bocnih stranica rezina . Malo ce bit veselo sa instrument tablom i spojem na bocne stranice, tu je slaba tocka jer je nejasno gdje ide. Uglavnom, aires kao aires.

Natrag na vrh
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Pon Jul 04, 2016 1:22 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

jako simpatično Mr. Green Mr. Green

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
Lisec

PorukaUpisano: Pet Jul 22, 2016 2:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sporo se radi...vručina i ljeto uzimaju svoje. Jako se teško natjeram znojiti i raditi ali ipak je bilo pomaka. Nije gotovo, treba još neke detalje sa grafitom proći i dodati pojaseve(one za u krilo) pa ce to biti to, ali zada da bude i ovo prije nego počnem zakapčati to sve.
Lijeva strana je Aires, desna Revell

Slike su takve kakve jesu za sada, potrudit ću se kasnije

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma