Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Crni 4 (ponovo) i nove fotografije
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Tra 26, 2016 3:26 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hm, meni je poznato 6 slika sa lijeve strane, od čega jedna u punom profilu, a druge su djelomične ili iz poluprofila i sve su se u nekom trenu pojavile na OMF-u. Istina je da su sa desne strane fotke bolje, ali je zapravo i sreća da postoje, jer se ta strana obično ne fotografira tako često. "Crni 4" je bez nekog posebnog razloga fotografiran kao neki celebrity, a vjerojatno nije još ni sve izašlo u javnost jer su bile bar 3 seanse slikanja Amera i dvije Poljaka (druga u novim oznakama i bojama). Uvijek je zanimljivo vidjeti prvu objavljenu fotografiju i prebrojiti među promatračima osobe sa fotoaparatima... Još se možemo nadati kolor fotografiji.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Uto Tra 26, 2016 8:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala Grunfu ! Banana roker Nisu neke epske slike, ali bar je crni 4, hehehe...

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
Zoran Petek

Član od: 09 Sij 2016
PorukaUpisano: Sri Svi 04, 2016 12:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za drugi prebjegli Bf 109, crni 10 u SAAF vidi Južnoafrički Marauderi nad NDH, stranica 2
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=29651&highlight=
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
pacman69

Član od: 02 Lip 2008
Mjesto: Sisak
PorukaUpisano: Čet Svi 05, 2016 9:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ili http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=20712&postdays=0&postorder=asc&start=30 Wink
Natrag na vrh
Zoran Petek

Član od: 09 Sij 2016
PorukaUpisano: Uto Lis 11, 2016 5:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nekoliko fotki 'crnog 4' nalazi se na stranici
http://saafww2pilots3.yolasite.com/raymond-clark-photographs.php

Ovo je jedna od njih.
I još čitav niz zanimljivih fotki, npr. metalik Spitfire 1435 Sqn na Visu, P-38 i
B-17 se spuštaju, Wellington u obalnoj shemi slupan u vinogradu na Visu,
pogled na luku, nekoloko fotki partizana itd.
Fotka b50 je npr. izbušeni rep Hurricanea.
Raymond Clarkov album, autor sitea je nenadmašni Tinus Le Roux,
fotografije je ustupio George Hillary. Hvala svima!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Gak

Član od: 30 Svi 2011
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Uto Lis 11, 2016 5:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlicne fotke! Hvala. Meni zanimljiv detalj koji prije nisam primjetio je da Zvonimirci nisu na krilima na istom mjestu. Desni se cini malo vise izmjesten prema terminezonu...
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Lis 11, 2016 5:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A mislio sam da sam tu stranicu pošteno prekopa. Ako se ne varam niti jedna od ovih nije još objavljena na forumu

@Gak
Dosad objavljene fotke gornje strane lijevog krila su bile lošije kvalite i u tu razliku si se baš trebao zagledati da shvatiš kako se razlikuje.
BTW. S donje strane je ista stvar.
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Lis 11, 2016 8:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljiv potpis jedne od fotki crnog4: "Švapski Me-109, kojeg je preletio Čeh iz Austrije" Smile toliko o tome ....
Citat:
Jerry ME109 piloted by Czech Pilot Flew over from Austria to give himself up. Two others after him followed suit.

Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Uto Lis 11, 2016 8:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Unazad par godina izašlo je na vidjelo desetak fotki i samo fali fotka u boji.
Ja bih se kladio da postoji i ta.
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sri Lis 12, 2016 9:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlično Zorane! Hvala, zbilja zanimljive fotke...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Lis 12, 2016 11:19 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala za ove fotke. Very Happy Još da se pojave na internetu ili nekoj knjizi i ostale fotke crnog 10... Valjda hoće i to jednog dana. Ovaj crni 4 je prava papazjanija prebojavanja i faza u označavanju. Ovo zabojavanje vrlo tamnom bojom na desnom krilu ispod zvonimirca je u skladu sa prijašnjim označavanjem ZNDH gotovo sigurno lokacija šahovnice-dimenzije i položaj su baš na pravom mjestu. To implicira veliku vjerojatnost da je na trupu iza kabine zabojan broj. Bilo bi senzacionalno kad bi se pojavila bilo kakva fotografija ZNDH Bf109G koja nije iz 1945, nakon uvođenja zvonimiraca, nego sa kraja 1944 kad su prvi primjerci došli u Hrvatsku.

Natrag na vrh
_Hobby M_

Član od: 01 Lip 2011
PorukaUpisano: Sri Lis 12, 2016 2:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I ja se želim pridružiti zahvali na objavi linka na zanimljiv album i zamoliti ako je moguće da netko postavi fotku crnog 10 na kojoj se navodno vidi manji grb na vertikalcu, a koja također navodno potječe iz SAAF izvora.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Čet Lis 13, 2016 4:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U jednoj drugoj temi je postana slika cijelog crnog 10 sa već prebojanim rondelima preko zvonimiraca. Vidi se da na žutom kormilu pravca nema ničega (a nema ni tragova prebojavanja), nego je samo uobičajena trobojnica (SAAF narančasto/bijelo /plavo) prebojana preko šahovnice. Obzirom da se rubovi zvonimiraca vide ispod rondela , a od šahovnice ništa, onda je bila u gabaritima manjim od trobojnice. Postoje učestalo spominjane slike (meni poznate 2) slikane prije prebojavanja zvonimiraca na kojima se sve fino vidi i šahovnica je ista, mala, po propisima, kao što se (djelomično) vidi na dvije fotografije iz HK. Crni 4 je očito bio iznimka od pravila. Problem je za sve one koji požele raditi maketu "crnog 10" i to što su kao i na "crnom 4" krila isto zanimljiva sa prebojavanjem i označavanjem, pa bez tih fotografija nema ni mogućnosti napraviti iole točnu maketu. Drugi je problem da su svi koji su do sad pokušali napraviti dekale za taj avion iz nekog razloga pogriješili i sa oznakama na trupu, iako se to može napraviti točno prema do sad objavljenim fotografijama. Naime, nedavno sam pregledao sve dekale koje sam do sad nabavio (u 1/4Cool u namjeri da krenem u izradu makete od odličnog novog Eduardovog kalupa/makete, ali su sve neupotrebljive-krivi promjer zvonimiraca, sasvim netočna peteljka na listu, predimenzionirani i sasvim pogrešni broj 10, kao i nepostojanje točne šahovnice za rep. Osim toga niti jedni dekali koji daju simbol jarca pod kabinom to ne prikazuju točno, a mnogi niti u točnoj žutoj nijansi. Uglavnom, trebalo bi izrađivati custom made maske za oznake i PE šablone za sitnije oznake, a osobno nisam toliko nabrijan da bi to radio i strpit ću se da se pojavi nešto što je kako treba. Možda bi se moglo sugerirati Eduardu sa točnim podacima da u svoje planirano pakiranje G-14 stavi i te oznake...?

Natrag na vrh
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Čet Lis 13, 2016 10:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lijepo ste trešali sve koje su napravili crnog 10... Evil or Very Mad
Zezam se, mi smo svi guštali u izradbi svojih trolistGustava bez obzira što je to teže napraviti autentično od portreta nekog hrvatskog kralja

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Pet Lis 14, 2016 3:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
. Možda bi se moglo sugerirati Eduardu sa točnim podacima da u svoje planirano pakiranje G-14 stavi i te oznake...?

To bi bilo jako zanimljivo, vjerojatno bi Eduard i pristao zbog dosta atraktivne sheme i rijetkih oznaka. U svakom m slučaju mislim da bi se netko sa foruma, ko se smatra kompetentnim mogao javiti Eduardu sa tim prijedlogom i malo ih uputiti u problematiku zndh messera Very Happy
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5  Naprijed
Stranica 2/5

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma