Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

NA Mustang IV, Airfix 1/72
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
u-boat

Član od: 30 Jul 2010
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Uto Ožu 01, 2016 5:14 pm    Naslov poruke: NA Mustang IV, Airfix 1/72 Citiraj ovaj komentar

Zdravo svima.

Evo mene sa jednom (nadam se) brzinskom. Ova je po narudžbi i treba da bude gotova do 15.03. Valjda ću ga završiti do tada. Naravno, ja sam mslio da bude OOB, ali sam ipak dodao pojaseve, par žica na akumulatoru (ili šta je već ono iza pilota). Vjerovatno ću da ubacim i mitraljeze od medicinskih igli i možda još neku sitnicu.

Evo malo slika

Fina maketa i fino se uklapa. Detalji za 1/72 više nego dobri, bar meni Wink

Kad ovu završim, vraćam se na Ar 196.

Pozdrav svima,
Mladen.
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Uto Ožu 01, 2016 7:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Trebao si pod obojat u boju drva ili crno...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Uto Ožu 01, 2016 10:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako lijepo. No, kada si se već potrudio napraviti pojaseve i uopće cijeli kokpit koji je vrhunski, baš mi bode oči što nisi na sjedalo stavio one prečke koje sa strane povezuju naslon sa sjedalicom. Šteta, ali vjerojatno se u tom mjerilu i ne vidi...
u-boat

PorukaUpisano: Sri Ožu 02, 2016 4:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Trebao si pod obojat u boju drva ili crno...

Ma znam, zaboravio Crying or Very sad , ali hvala na ukazanom Wink

Antun Janković Napisao/la:
Jako lijepo. No, kada si se već potrudio napraviti pojaseve i uopće cijeli kokpit koji je vrhunski, baš mi bode oči što nisi na sjedalo stavio one prečke koje sa strane povezuju naslon sa sjedalicom. Šteta, ali vjerojatno se u tom mjerilu i ne vidi...

Da ti pravo kažem mislio sam. Zbunilo me to što sam na nekim slikama to našao a na nekim ne, tako da sam odlučio da ide ovako. Nije to puno posla, dalo bi više detalja, ali sad je kasno. Hvala Antune Wink

Pozdrav svima!
u-boat

PorukaUpisano: Čet Ožu 10, 2016 6:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ćao drugari.

Evo par sitnica urađeno Wink

Krila postavljena, vertikalac i horizontalci na mjestu. Stajni trap obojen u NMF sa detaljima ZYC, postavljene medicinske igle da simuliraju mitraljeze u krilima. Nemam pojma da li je ovo ok što se tiče stajnog trapa. Tražio po netu, gledao slike, čitao.... neko kaže ovako a neko onako. Kako god bilo to je to što se tiče ove makete. Panele na krilima nisam popunjavao. Moram još par detalja prje prajmera da sredim. Evo i par slika Wink

Do idućeg javljana pozdrav svima.

Mladen.
Antun Janković

PorukaUpisano: Čet Ožu 10, 2016 6:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

WOW! Shocked Bravo! Svaka čast!
u-boat

PorukaUpisano: Pon Ožu 14, 2016 10:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobro veče svima.

Hvala Antune Very Happy

Gornja strana obojena. Bilo je zeznuto raditi sa Humbrol akrilnim bojama. Ja nisam nikad imao gore boje u rukama! Ako je neko mislio da sebi kupi ove boje, ja mu preporučujem da ih zaobiđe u širokom luku. Boju sam razrijedio 70% alkoholom i vodom (probao sam samo alkohol i samo vodu). Nije toliki problem razrijediti, koliki je problem što se pigment ili šta već ne može razgraditi (nikako da skontam bolji izraz). Naime, koliko god ja mutio, tresao ili bilo šta drugo radio, čestice ostaju. Naravno, one zapuše AB nakon jedne sekunde rada. Na kraju sam procijedio boju kroz milion slojeva ženskih čarapa i nekako ofarbao maketu. Pošto imam nekoliko Airfix starter setova, sad znam da moram i za te makete kupovati boje. Možda bi priča išla drugim tokom da sam imao njihov tiner za akrilke?! Donja strna nije urađena, sutra vjerovatno.

Uglavnom, ako neko od vas koristi ove boje i nema nikakvih problema prilikom bojenja AB-om, blago njemu! Ja ga samo molim da mi kaže kako ih dovede u stanje da rade svoj posao. Ukoliko su ove boje namjenjene za rad četkicom, onda se izvinjavam.

U kutiji se dobiju dva poklopca kabine, pa sam ja jedan iskoristio da maskiram kabinu. Da li je ovo za neku drugu verziju ili je samo rezervni, nemam pojma. Ja sam ostavio onaj sa brojem koji je u sastavnici za model.

Evo i slika:

Ja sam zadovoljan kako je ispalo.

U tačnost nijansi neću da ulazim, niti me briga Wink

Pozdrav svima.

Mladen.
Antun Janković

PorukaUpisano: Pon Ožu 14, 2016 11:16 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni super izgleda! Samo jedna poluzamjerka. Fora je u tome što su n Mutanzima tvornički bili zakitani paneli i riveti na krilima i tako su kasnije ugrađivana krila na trup. Dakle, ako želiš povijesnu i tehničku točnost, treba zakitati panele na krilima, osim onih koji su vrata za punjenje municije....
Ali što se bojanja tiče, sve pet!
Davor

Član od: 09 Lis 2011
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Ožu 14, 2016 11:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...točno je to kaj je napisal Antun ali je taj kit već nakon nekoliko letova otpadal tak da se na krilima ratnih mašina vide riveti i paneli...

u-boat

PorukaUpisano: Uto Ožu 15, 2016 12:05 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na javljanju Wink

Znam za ove panele i rivete (nisam znao da otpadnu vremenom) ali u prethodnom postu sam napisao da ih neću popunjavati.

Vama hvala na ukazanom, nekom drugom će sigurno biti od velike koristi Wink

Pozdrav.
Thundercat

Član od: 13 Tra 2007
Mjesto: Hirvatistan
PorukaUpisano: Uto Ožu 15, 2016 12:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne bazirati zaključke na restauriranim zrakoplovima i urbanim legendama...

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Regional A-4, F-104 & IDF Group Builds
Još nekakvi Spitfajeri, Kingcobre, MiG-29 i tak...

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Antun Janković

PorukaUpisano: Uto Ožu 15, 2016 12:43 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Thundercat Napisao/la:
Ne bazirati zaključke na restauriranim zrakoplovima i urbanim legendama...

Govorimo o krilima. Ne o trupu. Na trupu paneli nisu bili kitani. Osim toga, ne znam koliko se dugo kit zadržao na krilima, no ono što se vidi na slici koju je Davor podijelio su paneli za servis strojnica i punjenje municije, a oni nisu bili ni kitani ni bojani tvornički.
Thundercat

Član od: 13 Tra 2007
Mjesto: Hirvatistan
PorukaUpisano: Uto Ožu 15, 2016 10:44 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobra trećina postane fotke je krilo, koje je izuzev ulegnuća limova glatko k'o bebina guza. Kit ne otpada, jer bi inače krilo bilo flekavo k'o stari kokošinjac uslijed otpadanja boje zajedno sa kitom.

One crne zakovice na Davorovoj fotki se vide i ističu samo na tom muzejskom primjerku.

Plastiku akbar!

Ne isplati se..

Regional A-4, F-104 & IDF Group Builds
Još nekakvi Spitfajeri, Kingcobre, MiG-29 i tak...

Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Ožu 15, 2016 11:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa lijepo izgleda. Very Happy Što se tiče duple kabine, proizvođači obično na isti spru stave poklopce kabine i propelere koji čine razliku između varijanti K i D, pa samo pakiraju maketu sa drugim dekalima. Za akrilne boje ti preporučam Gunzeov ili Tamiya razređivač, bez obzira na proizvođača (jedino ne za Valejo, jer su te boje druga priča). Npr. Model master se dobro razrjeđuje sa vodom i etanolom, ali se isto začepljuje dizna nakon nekog vremena, a Tamiya, Gunze, Akan i AK svi daju loše rezultate sa takvim razrjeđivanjem-upravo slične simptome kakve si ti opisao. Dapače, AK, MiG ammo i Akan daju daleko bolje rezultate sa Gunze razređivačem, nego sa originalnim...
Što se tiče krila, mogao bi dobiti autentičniji dojam samo grafičkim putem. Panele koji su bili pokitani samo vrlo lagano vošaj ili uopće ne, a servisne panele vošaj malo jače, pa će se vidjeti razlika i bit će bolje nego da sve vošaš ujednačeno. Inače, Mustang je imao tzv. superkritično krilo, čija je efikasnost jako opadala ako nije bilo savršeno glatko i održavano. Zato su Ameri, čim to više situacija na ratištu nije zahtjevala, uklanjali kamuflažne boje sa Mustanga, a kasnije više ni tvornički nisu bile nanošene, kako bi krila mogla biti šti glađa . Paneli sa pokitanim zakovicama su još bili prebojani sa sjajnom aluminij bojom. Istina je da u maketarskom smislu nije lako takvo "bezlično" krilo obojati, a da ne izgleda igračkasto...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
u-boat

PorukaUpisano: Uto Ožu 15, 2016 12:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Drugari hvala vam na pomoći Very Happy

Imam i Gunze i Tamiya akrile i sa njima nikad nije bilo problema. Imam Gunzeov akrilni tiner i nisam se sjetio da u ove Humbrolke stavim njega. Danas ću da probam, možda bude išlo. Dok nisam kupio ovaj tiner u Tamiya boje sam sipao 70% alkohol i radile su savršeno (ako se neko sjeća mog Akagia na njemu su korištene i enamel i akril boje. Akrili su Tamiya koje sam razrijedio sa alkoholom). Grunfe ovo oko krila (naglašavanje panela koji nisu bili pokitani) ću rado da prihvatim i probaću pa kako ispadne.

Hvala vam svima još jednom Wink

Veliki pozdrav za sve!

Mladen.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma