Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Legionarski E-7

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Ned Pro 13, 2015 9:49 pm    Naslov poruke: Legionarski E-7 Citiraj ovaj komentar

Pitanje za znalce: zna li se za ijedan legionarski E-7 kojem se zna broj? Pitam jer sam vidio dosta slika naših Emila sa spinnerom kao sa E-7(sve zimsko doba) , ali nijednom se ne vidi broj. Također ih se dosta spominje u dokumentima (mislim Croatian Aces knjizi) ali nigdje nisam vidio neki broj.

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pon Pro 14, 2015 9:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

"Zeleni 21"? Doduše taj je pustinjski pofarban...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Kurfurst

PorukaUpisano: Pon Pro 14, 2015 8:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

To bi izgledalo zanimljivo...

Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Lima, Peru
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2015 1:19 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
"Zeleni 21"? Doduše taj je pustinjski pofarban...

Slike samo za odabrane?
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2015 7:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nisu slike za odabrane, o tome postoji članak u nekom časopisu i fotka cijeloga, negdje ju imam, osim toga na više fotki već ranije viđenih se vide neki segmenti koji ukazuju na to.
Ja sam prema tome i napravio jednu maketu u 1/48.
Možda ima još na ovom forumu otprije o ovome.
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2015 11:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bila je ta fotka i tu postana skupa s profilom:

ali koliko se sječam spominjalo se da je verzija E-4...
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2015 11:48 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:

Teško je reći što je kad ima poklopac kabine sa E-3. Sve mi se čini da je neki hibrid. No ja sam Kurfrustovo pitanje shvatio da ga zanima legionarski messer sa šiljastim spinerom, a ne nužno E-7 verzija...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
markojeras

Član od: 08 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2015 4:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Otprilike u proljeće 1942. su Emili HZL dovedeni na E-7 standard i mogli su nositi bombe. Pokrov pilotske kabine pri tome nije mijenjan.
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2015 4:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

E-7 se može, prije svega, prepoznati po dopunskom rezervaru, tj. nosaču za dopunski rezervar. E-3 i 4 namaju mogućnost nošenja dopunskog rezervara.Šiljati spinner može biti i na ostalim varijantama, posebno u periodu pred kraj upotrebe Emila. Ovo može biti E-3B trop. Doduše, na ovoj slici se ne vidi lijeva strana, pa se može samo pretpostaviti da ima tropski filter, kad već ima i tropsku kamuflažu. Može biti i i E-4B, jer je bilo slučajeva zamjene sa starijom, kanibaliziranom kabinom kod popravki i generalki, ali bez Werk nummer-a je to nemoguće odrediti. To može praviti probleme kod određivanja boje kokpita, jer E-3 još ima RLM02, a E-4 već RLM66... Ovaj je legionarski Emil zanimljiv zbog nosača za male bombe (zato sam ga i detektirao kao B varijantu, tj. prilagođenog za bombe). Ti avioni imaju i različitu komandnu ploču, tj. njezin donji dio, gdje su prekidači i komande za bombe, a u običnoj lovačkoj varijanti toga nema. Ionako je većina skrpanih Emila koji su poslani na istočni front bila adaptirana za tzv."Jabo" akcije frontovskog bombardiranja, gdje su naoružavali jedinice od manjeg značaja za Njemce. U to vrijeme su bili u upotrebi Messeri F-ovi, a već su počeli dolaziti i prvi G-ovi...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Kurfurst

PorukaUpisano: Uto Pro 15, 2015 6:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Poky Napisao/la:

Teško je reći što je kad ima poklopac kabine sa E-3. Sve mi se čini da je neki hibrid. No ja sam Kurfrustovo pitanje shvatio da ga zanima legionarski messer sa šiljastim spinerom, a ne nužno E-7 verzija...

baš tako...
Hvala svima na odgovorima! Nadam se da je još nekome pomoglo.

Natrag na vrh
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
PorukaUpisano: Uto Pro 29, 2015 1:52 am    Naslov poruke: Bf.109 E-7 (E-3) Tropskia krinka. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Što vidimo na ponuđenoj fotografiji?
Zanimljiva fotografija Bf.109 E-3 u tropskoj normiranoj (tvorničkoj/remontnoj ) shemi sa spinerom za E-7 i dodatnim nosaćem pod trupom za 4 manje bombe na mjestu podvjesnog spremnika goriva. Izvedba E-7 bi trebala imati mogućnost nošenja dodatnog spremnika goriva i pojačani motor, ili dodatni oklop za jurišne zadaće. Oblik kabinskog zastakljenja bi trebao biti isti kao na E-4 odnosno "geometrijskih", oštrih bridova i ravnih stakala. Zbunjuju taktičke boje ratišta koje bi trebale biti bijela za mediteran a žuta za Istočno bojište. Prema zapisima na fotografijama ovakvi brojevi su bili zelene boje s bijelim obrubom prema normi RLM. Iskreno priželjkujemo da zarkoplov ima već obojene oznake legije tj. Skupine Džal, ovdje zaklonjenu vrhom krila. Iz raspoložive korespodencije sudionika zrakoplovaca znamo da su neki Hrvati bili neko vrijeme udjeljeni na zadacima bombardiranja u opsadi Sevastopolja s jurišnim Emilima. Silno ih se dojmio taj kompleks rovova i utvrda te luka , pa je bilo i panoramskog neslužbenog razgledavanja! Točnih podataka nema u zvaničnom arhiviranom dnevniku jata, jer su zaposjeli jedano drugo udaljeno uzletište. Kjiga se još piše i piše.

Lijep pozdrav, Dragiša - Homo ludens.
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma