Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bernie Fisher 1/48
Idi na stranicu Natrag  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pon Stu 23, 2015 3:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kako je Fisherov A-1E sačuvan u muzeju, postoje brojni walkaroundi istog na netu, uključujući virtualni 3D cockpit koji mi je poslužio za detaljiranje.

Stiren i alu folija većinom.

Skreč siceva jer ih nisam nažalost dobio u resinskom setu....
vakuformirao sam kadice preko drvenog kalupa, a ostalo je stiren i alu folija, te "jastuk" od epoksidnog kita. Fali još par detalja i remenje.

Cockpit je spreman za bojenje. Probao sam dobit izgled rascufanog kožnog tapacirunga.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Tomo

PorukaUpisano: Pon Stu 23, 2015 4:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svijetla na krajevima krila su karakteristika USAF-ovih A-1E i mornarički AD-5 ih nisu imali.

Rupu između trupa i krila sam odlučio ne kitati, već napraviti vezni lim koji se vidi na ovoj fotki (inače, koja slučajnost ovo je upravo Bernie Fisher u cockpitu)

Za izradu krivulje krila sam se poslužio s alatom sa skidanje oblika (counture gauge). Nedavno sam baš s kolegom Vikingom divanioo tome kako je to korisan alat. I jest. Bio sam gotov za 15 minuta i to s obje strane. Zbilja sam mislio da će to biti veća muka.
Natrag na vrh
Brommann

Član od: 05 Velj 2006
Mjesto: Bukovčak Hügel
PorukaUpisano: Pon Stu 23, 2015 4:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Udri muški Tomo!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Davor

Član od: 09 Lis 2011
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Stu 23, 2015 4:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...Uvalil si se Tomo...prije 2020.... Very Happy
KuKŁiNsKi

Član od: 03 Kol 2014
Mjesto: Dežela
PorukaUpisano: Pon Stu 23, 2015 4:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ma ovo završava do 15.12.
novi update svakih 15 min... Wink
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Pon Stu 23, 2015 5:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bit će na Kupu Varaždin. Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Pon Stu 23, 2015 7:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

done well, young padavane Smile
cromodeler

Član od: 18 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Stu 24, 2015 1:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:

Nažalost Monogram ima premali cowling, pa ću taj dio uzeti s Tamiye (resinsku kopiju Tamiyinog nosa), kao i još neke detalje poput antena, kotača, motora. Bilo bi lakše da umjesto Monograma uzemem samo Tamiyu ali nemam srca kasapit TAmiyu, pa ću uzet s nje samo dijelove viška.

Tomo, da li se mogu predbilježiti za jednu kopiju tog nosa ?
Ja sam u sličnoj situaciji, imam AMT/ERL AD-4W i Monograma, a želja i plan mi je radit švedski ( bivši britanski). Švedi su ga koristili za vuču ciljeva ( tow target) i bili su skroz naranđasti, što mi se jako dopada Very Happy

puno pozdrava
Darko
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Tomo

PorukaUpisano: Sri Stu 25, 2015 9:58 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

cromodeler Napisao/la:

Tomo, da li se mogu predbilježiti za jednu kopiju tog nosa ?
Ja sam u sličnoj situaciji, imam AMT/ERL AD-4W i Monograma, a želja i plan mi je radit švedski ( bivši britanski). Švedi su ga koristili za vuču ciljeva ( tow target) i bili su skroz naranđasti, što mi se jako dopada Very Happy

puno pozdrava
Darko

Imam nažalost samo jednu kopiju jer sam morao potrgat kalup prilikom vađenja odljevka. Nažalost nisam razmišljao o više primjeraka i dizajn kalupa je bio felerčan u smislu da široko moram provuć kroz usko prilikom vađenja, što mi je onemogućilo da ga izvadim bez oštečivanja kalupa.
No ti nisi jedini koji me pitao za taj odljevak nosa jer više ljudi ima Monograma/Revella, pa razmišljam da napravim novi kalup "pametnije". Ako i kad to učinim možeš računati na primjerak.

Inače evo usporedbe Monograma (zeleno) i moje resinske kopije Tamiye (bijelo) čisto da i drugi znaju o čemu pričamo. Vidi se koliko je Monogram manji.

No nije samo cowling manji već i dio nosa kuda cowling ide. Ako samo natakneš TAmiyin nos imat ćeš stepenicu na spoju koja ne postoji na pravom avionu.
Nisam slikao prije nego sam pokitao, ali tu sam crveno označio gdje sam prorezao trup i ubacio kajlu da proširim cijeli nos da ispravan promjer.
Kajla se nazire između crvenih crta

Inače na tailhook websitu sam naletio na ovu usporedbu tvroničkih nacrta jednosjednog i širokotrupnog Skyraidera po kojem ispada da širokotrupni ima duži nos i cowling pod malo drugačijim kutem.

Išao sam proučavati meni dostupnu literaturu i naletio u Squadronovom Walkaroundu o A-1 da je nos širokotrupnog Skyraidera pomaknut naporijed 8 inča, što bi u 1/48 bilo cca 4 mm.

Stoga sam ga i ja produžio za toliko.
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sri Stu 25, 2015 10:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo gledajući ove tvoje nacrte izgleda mi da je trup produžen iza kabine za neku određenu dužinu. Vidiš ove isprekidane i pune crte koje se prate. Iza kabine imaju jedan razmak. Pretpostavljam rebra ili okviri.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Tomo

PorukaUpisano: Sri Stu 25, 2015 11:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vrsa Napisao/la:
Tomo gledajući ove tvoje nacrte izgleda mi da je trup produžen iza kabine za neku određenu dužinu. Vidiš ove isprekidane i pune crte koje se prate. Iza kabine imaju jedan razmak. Pretpostavljam rebra ili okviri.

Ako gledaš crtež vidi se da cowling, hladnjak dole, hladnjak gore na AD-5 strši u odnosu na AD-6 i to on kraja krila (crveno piše baseline i ide linija u slovo l prema gore) Primjerti da se krilo, glavni i reponi kotač podudaraju.
U Squadronovom walkaroundu se navodi da je Ad-6 dugačak 11,9 m, a AD-5 12,2 m.
Znači da je ukupno Ad-5 duži 30 cm. Ako je 8 inča (tj. cca 20 cm) u nosu, znači da je 10 cm u repu, tj. trupu iza kabine. Na crtežu se vidi da i kormilo strši.
Nemoj za zaboraviti da je trup iza kabine na maketi od AD-5, pa ga nemoram korigirati. Prislonio sam polutku trupa MAtchboxa na TAmiynu polutku i dobio sam sličan odnos kao na ovom crtežu, tako da mislim da je MAtchbox točan u tom dijelu.
No kako sam nos uzeo s AD-6, tu mi je falilo dužine (kad se montira krilo s donji dio nosa s Monograma na trup od MAtchboxa s gornjim dijelom cowlinga, onda taj gornji dio strši van kao na crtežu ako ne produžim i donji dio.) To mi je i bilo sumnjivo pa sam išao pručavat kad sam naletio na taj crtež.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2
Stranica 2/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma