Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Seehund, Revell 1/72
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Stu 06, 2015 3:15 pm    Naslov poruke: Seehund, Revell 1/72 Citiraj ovaj komentar

Evo me natrag u vodama brodomaketarstva sa jednom podmornicom. Revell prepakirava ICM sa drugim dekalima, a maketa nije tako loša iako pomalo generički pojednostavljena. Type XXVIIb Seehund džepna njemačka podmornica iz WW2. Posada 2 čovjeka, naoružanje 2 torpeda, proizvedena krajem 2 sv. rata u priličnom broju i dosta uspješna u obalnim vodama. Dosta ih je i zarobljeno, pa su se neki primjerci koristili i nakon rata, npr. u francuskoj mornarici...

Dosta kitanja i skrečanja. Izbušio sam sve otplavne otvore, uključujući i nove na zapovjednom tornju, jer podmornica koju radim tako izgleda. Tu je bilo dosta razlika i varijanti na pojedinom plovilu, ponekad jedinstveno, pa su to vjerojatno prilagodbe "u hodu" koje su neke radile i same posade. Dodan je još jedan otvor i profil za vezanje na provi, kao i dvije ručke kod poklopca na tornju.

Periskop je dosta loš u odljevu i u nekim detaljima netočan, pa sam napravio novi u samogradnji od aluminijske cjevčice i medicinskih igala raznih promjera... Poklopac otvora za ulaz je odliven preplitko i od sive plastike, a na pravoj podmornici je to prozirna kupolica kroz koju je podmorničar gledao dok je upravljao podmornicom. Izradio sam šablonu i vakuformirao novu prozirnu kupolicu, koju sam montirao na poklopac sa kojega je trebalo ukloniti netočno, neprozirno izbočenje. Napravio sam ih par, zlu ne trebalo, ali mi je već sve uspjelo od prve, pa na slici vidite i jedan neiskorišteni home-made aftermarket...

Sve kritike i savjeti su dobrodošli, ali budite brzi, jer mi je dobro krenulo. Malo će me zaustaviti dorade torpeda, jer su bez većine potrebnih detalja i treba ih dosta kitati i brusiti kako bi se dotjerala forma-srećom Gunzeov Surfacer tekući kit odlično služi svrsi.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Sub Stu 07, 2015 1:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo, zgodna maketica, i ja sam je se uhvatio, naravno ni sjena tvom radu, ali mi je drago da sam iste stvari zamijenio, prozirnu kupolu, periskop, snorkel, krilca upaljača na torpedima. Razmišljao sam u o perajama ali mi se na kraju nije dalo.
Ako sam dobro shvatio radit češ i uže-lanac za vuču (kao na 35 ?)
Propeler podmornice češ u bronci ili antracit kao na sastavnici?
I boja torpeda mi nije baš sjela, odlučio se za "čelik" a bojeva glava bih tamnu ali barem saten a ne mat?
Koliko god su podmornice mogle biti istrošene mislim da na torpedima to nije.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Stu 09, 2015 5:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Primer Mr. Surfacer 1200. na torpedima, tek toliko da vidim što još trebam doraditi, a podmornica je spremna za bojanje.

Stavit ću konop/uže kao što se vidi na više fotografija, ali to dolazi na kraju. Propeler i glave torpeda ću obojati sa WEM crno-sivom (schiffsboden grau), a tijela torpeda sa svijetlo sivom (Hellgrau 50). Propeleri su na kraju rata bili većinom čelični, a ne mesingani, radi uštede materijala, pa su premazivani antikorozivnom bojom.

Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pon Stu 09, 2015 10:49 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U brodove se razumijem ko Marica o krivi krastavac, ali ako su ovi poprečni paneli po trupu zavari meni to izgleda malo preizraženo i prošao bi brusnim papirom preko toga.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Uto Stu 10, 2015 4:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Eh, da , nešto od ovih linija su zaista izbočene površine, a nešto glumi spojeve sa varovima, no sve je previše izraženo. Već su i malo ublaženi, ali ako ih brusim još više postat će plosnati i široki, a to tek ne valja. Alternativa je bila uklanjanje svega sa površine i izrada varova, a to mi se nije dalo. Ovo je ipak nešto za moj gušt, i nisam imao volje ulaziti u temeljne preinake-ovaj projekt je zamišljen kao OOB sa malo skrečanja. BDW, već sam ga jučer obojao u WEM Blaugrau, pa sad više neću brusiti. Još me čeka puno rada na torpedima, kako bi izgledala prihvatljivo. Da sam ovo zamislio kao Hi-tec pojekt, kupio bi aftermarket tokarena metalna torpeda koja koštaju kao 2 ove makete i ne bi se gnjavio... Evil or Very Mad

Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Stu 16, 2015 3:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za sad je podmornica obojana i na njoj su efekti svjetlo/sjena. Sad to trebam prelakirati, napraviti broj 22 koji ide na toranj (Revellov broj u dekalima je premalen i pogrešnog oblika) i onda idu efekti hrđe i sl. Završio sam/obojao propelere od podmornice i torpeda i počeo dorade na torpedima. Odlučio sam staviti i figuru podmorničara kako bi bio jasniji odnos veličine, jer ovako podmornica djeluje veća nego što zapravo je.

Natrag na vrh
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Pon Stu 16, 2015 3:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super izgleda!

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Tomislav Viljetić

Član od: 01 Ruj 2007
PorukaUpisano: Pon Stu 16, 2015 10:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako dobro. Malo odstupa od fotki koje ja imam, ili imam pogrešnog "tuljana"- Seehund-a. Pirpazi na torpeda. G7e (T3).

Dobro dođe radi weatheringa.
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Uto Stu 17, 2015 10:35 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na dobrim kritikama. Very Happy Muzejski Seehund na slici je A, a ja radim kasniji, B. Najuočljivija je razlika na krmi kod propelera i kormila, a zapovjedni toranj je isto osnovnog tipa, kakav je rjeđi kod kasnije produkcije. Jučer sam dorađivao torpeda, ali imam još dosta posla kako bi ličila na nešto...

Natrag na vrh
Tomislav Viljetić

PorukaUpisano: Uto Stu 17, 2015 12:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da, bilo je izmjena u serijama, pod kraj rata.Evo kako Bronco odrađuje Seehunda u 1/35. Boje torpeda odgovaraju.

Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Stu 18, 2015 10:13 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomislave, hvala na podršci. Iako već imam ove slike i šeme, potaknuo si me da razmislim o boji torpeda, a uočio sam i jedan manji propust na maketi koji ću riješiti. Torpeda u boji čelika sa crvenim glavama bi mogla izgledati dobro u odnosu na tamno sivu podmornicu i malo oživjeti sve skupa, da ne bude sivo, svijetlo sivo, tamno sivo... sve sivo... Vidjet ću kako će mi krenuti sa daljnjim doradama torpeda, jer metalni finish ističe svaku i najmanju grešku, koja bi bila nevidljiva ispod mat sive boje.

Natrag na vrh
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Sri Stu 18, 2015 11:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svakako napravi metalne glave torpeda, to odlično izgleda!

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Stu 18, 2015 2:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tijela torpeda bi trebala biti čelična, a glave crvene... To sigurno izgleda efektno. Sve ovisi o tome koliko ću uspjeti urediti torpeda, jer površina mora biti savršena, a ova torpeda iz kutije su koma. Nakon 3 ruke tekućeg kita i brušenja, pa sloja sjajne crne boje i poliranja možda i bude prihvatljivo...

Natrag na vrh
KuKŁiNsKi

Član od: 03 Kol 2014
Mjesto: Dežela
PorukaUpisano: Sri Stu 18, 2015 4:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ja glasam za plavo crvene torpede ako može Very Happy
Natrag na vrh
Tomislav Viljetić

PorukaUpisano: Sri Stu 18, 2015 4:51 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

As pointed out by others, the german torpedoes were generally not painted except for the heads (both warheads and exercise heads). Also, I believe that some G7e's used on midget submarines might have been painted to ensure proper camouflage of the vessel (I haven't seen any colour-photograph to indicate which colour though, but black/ dark blue/ dark green would be a godd guess - camouflage was

The body of both the G7a and G7e torpedoes was steel and as you noted were usually covered with grease. The warhead and afterbody sections were typically a green color.

Practice warheads were red and white.

Izgleda da crvena boja warheada ne bi odgovarala

Fotka prikazuje originalne glave (pistols)

U svakom slučaju, crvena bi boja glave efektivno podigla maketu, ali koliko bi to bilo utemeljeno kao povijesna činjenica.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma