Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

MOL RBS15
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Kol 08, 2015 1:00 pm    Naslov poruke: MOL RBS15 Citiraj ovaj komentar

Ne vidim zasebnu temu u ovom podforumu o MOL-ovima, pa otvaram novu.

Nadam se konstruktivnim komentarima bez trolova,
ako vam nije interesantna tema jednostavno je zaobiđite.
(Oprostite na ovakvom stavu,
ali u zadnje vrijeme se stvarno gomilaju takvi postovi,
naročito u vrlo interesantnim i nazovimo ih ozbiljnnim maketarskim temama
(ako ih možemo tako zvati, a i pitanje koliko smo mi stvarno ozbiljni,
jer mi samo lijepimo plastiku i udišemo otrovne pare boja i ljepila Cool )
Zbog toga se događa da ozbiljni maketari i oni koji stvarno kopaju i istražuju povijesne materijale odustaju iz rada na OMF i svi zajedno gubimo. Nadam se da me razumijete što mislim ovime. Hvala

Prenosim link koji je osvano na forum.hr.
Filmić o konvoju prema Istočnoj Slavoniji 1995. postavio je član pod nickom "failzor",
http://www.forum.hr/showthread.php?t=893591
da sada ne duljimo jer znamo zašto i kada, i zanemarimo što piše...

Ukratko o činjenicama ako niste znali, ali i da približim temu.
JNA je imala 10 komada Rubeža ili kako se tada zvalo BROM. Obalni protubrodski lanser obala-more.
Postojale su 4 baterije po dva komada(par) na položajima uz more, i to tri u Hrvatskoj i jedna baterija u Crnoj Gori.
Jedna baterija je uvijek bila na nekom stupnju servisiranja, a kompletna servisna stanica je bila u Lori.
Lanseri bi se izmjenično dovozili brodom kada bi došli na red, po dva komada.
Sudbina nakon raspada Juge ovih lansera je da su 9 komada uspjeli prebaciti u Crnu Goru, a jedan je ostao u Lori.
Kasnije su Crnogorci 7 komada prodali Egiptu, a dva su ostala posve neupotrebljiva kod njih.

Meni je poznato da je jedan ostao kod nas i da je nedugo(možda prije par godina) viđen parkiran u Žrnovnici, ali bez ikakvih lansera.
Hvala ekipi iz Splita,Vrsa i Bat-u, i slobodno nadopunite temu.
Trag ovoga videa me navodi da se radi upravo o tome, ali sa kontejnerima RBS15.

Uglavnom, exJna BROM ili Rubež sa montiranim lanserima RBS-15,
pitanje je kakav bi mogao biti elektronski sistem za navođenje, da li ga je uopče bilo na njemu.
U to vrijeme je već bio usvojen švedski sustav i intenzivno se na njemu radilo, no kako saznati je li bio instaliran na Rubežu.
Svejedno, imamo jedan dokaz da je stvarno postojao.
Kadrovi su jako loši, tako da se ne vidi baš najbolje, no doći ćemo do boljih detalja sigurno.

Imate li vi kakvih informacija, podataka, saznanja o konkretnom podvozju?

Neka to bude početak teme o našim Molovima u ovom podforumu,
kasnije ću dodati (a možete i vi) i ostale fotografije na Tatrinom podvozju.
Promjenilo se nekoliko shema na sva tri vozila.

Naš prvi MOL, snimljen nakon Oluje u konvoju prema Slavoniji.

Natrag na vrh
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Kol 08, 2015 1:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moram priznat da sam osobno zatečen ,uopće nisam znao za postojanje tog BROMa u JNa Shocked Ali da ,izgleda kao RBS-15 postavljen na lanser/tegljać BROMa
Drago mi je da si pokrenuo tu temu o MOLovima ,uvjek su mi bili zanimljivi ,bio sam u jednom ,ali mi i dalje nije jasna njihova povijest i kako su ih uspjeli tako brzo 2-4g. razviti.... Šteta što nemamo uopče smisla za marketing da ih probamo prodati dalje...
Kamioni su pretpostavljam Tatra (na svima su skinute oznake na haubi?!), al zbog čega na stražnjim osovinama kotači stoje pod koso?
I drugo pitanje koje radare MOLovi koriste za pronalaženje meta (stacionirane uz obalu pretpostavljam)?
mi17

Član od: 18 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Kol 08, 2015 2:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:

Kamioni su pretpostavljam Tatra (na svima su skinute oznake na haubi?!), al zbog čega na stražnjim osovinama kotači stoje pod koso?
I drugo pitanje koje radare MOLovi koriste za pronalaženje meta (stacionirane uz obalu pretpostavljam)?

Kotaći stoje "pod koso" dok je kamion prazan (bez raketa), a pod težinom se onda poravnaju.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
P-51

Član od: 24 Ožu 2006
Mjesto: Drniš/Šibenik
PorukaUpisano: Sub Kol 08, 2015 3:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jel jedno takvo vozilo bio na mimohodu 95? Imam baš svako vozilo snimljeno na toj paradi negdi pa ću bacit oko, moram negdi nać taj album samo.

BROM - baterija raketa obala - more, neko me priupitao, informacije radi.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site AIM
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Kol 08, 2015 7:50 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Na mimohodu '95-te nije bilo tog rubeža ali je bio 1 MOL (tatra) i na dva kamiona (tatre) se prikazala sama raketa

Brommann

Član od: 05 Velj 2006
Mjesto: Bukovčak Hügel
PorukaUpisano: Ned Kol 09, 2015 2:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vježba 2015.

https://youtu.be/vzKbshXytTs
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Kol 09, 2015 3:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bome ga je strefilo Very Happy ! Ali još pluta Very Happy !
BTW odlična snimka.
Agrimensores

Član od: 27 Svi 2015
PorukaUpisano: Ned Kol 09, 2015 5:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Što se podvozja tiče trebalo bi biti ovo:

SOPL je specijalno borbeno vozilo PORS "RUBEŽ-E" i namjenjeno je za izvođenje raketnih udara protubrodskim raketama P-21 i P-22. Potpuno je autonoman u izvršavanja svih namjenskih zadataka. Konstruktivno SOPL predstavlja vozilo MAZ 543M visoke prohodnosti, na kojem su montirana lansirne rampe i zapovijedno – upravljačka kabina sa sustavima, uređajima...

Sustav Rubež-E

Natrag na vrh
Brommann

PorukaUpisano: Ned Kol 09, 2015 8:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Druga slika je položaj na otoku Visu?

Brommann: poruka promijenjena dana: Ned Kol 09, 2015 9:47 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Ned Kol 09, 2015 8:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Definitivno nije, bila je na jednome drugome forumu diskusija i čak se saznalo i tko je i kada slikao tu fotografiju.
No i bez toga lako se može zaključiti da se ne radi o Visu. Osobno sam bio na mjestu gdje je bio potkop za Rubež i mogu ti reći da u pozadini kao što je na ovoj fotografiji nema toliko zelenila, a na fotki se vidi prava šuma.
Drugi detalj su uniforme koje je vojska SR Jugoslavije dobila za vrijeme i nakon '91. Na Visu ih vojska nije imala.
Slika je iz Crne Gore.

tiger: poruka promijenjena dana: Ned Kol 09, 2015 9:57 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Agrimensores

Član od: 27 Svi 2015
PorukaUpisano: Ned Kol 09, 2015 8:56 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jeli moguće da je kamion od sustava S-300?
Natrag na vrh
Brommann

PorukaUpisano: Ned Kol 09, 2015 9:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Imaš pravo.
Na tom dijelu Visa je samo neka makija, ozbiljne šume nema.
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Ned Kol 09, 2015 9:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Agrimensores Napisao/la:
Jeli moguće da je kamion od sustava S-300?

Nema šanse.
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Pon Kol 10, 2015 11:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Par riječi o MOL-u i par riječi o Rubežu.

Dakle MOL je nastao U Hrvatskoj (mislim na sami na kamionu). Raketa sa lanserom (kučištem) je naravno švedski. Elektroniku je napravio PCE (Pomorski cantar za elektroniku), dok je mehanikčki dio odardio splitsski škver. Svojedobno sam pričao sa ljudima iz PCE kako su to radili. Dakle sa lansera su identificirali sve digitalne signale, sve spojli na obično računalu i napravili softver s kojim se zadaju parametri lansiranja i traženja cilja. Raketa ostalo sama odradi. Po njihovim riječima cijela stvar je bila dosta jednostavna. Raketa ima svoj radar, ali se on ne mora uključiti do same zadnje faze. Informaciji o položaju cilja mora tada dobiti od nekog drugog izvora.

Ova kombinacija RBS-15 na MAZ-u 543M ili 7310 je čudna zbog više stvari. Prvo ne znamo jel to čudo imalo upravljanje koje imaju MOL-ovi ili je to samo lanser bez suvislog upravljanja.
osim toga ovo je snimljeno na putu za istočnu Slavoniju, a ciljanje rakete RBS-15 sa radarom namjenjenom za morske ciljeve je dvojbeno na kopnu u najmanju ruku.

Rubež je kako je već spomenuto bio lanser za rakete P-21 ili P-22 koje su ipak po kvaliteti inferiornije od RBS-15 jer predstavljaju prvu generaciju protubrodskih raketa, ali su imale veči domet i veču bojnu glavu ako se ne varam, a i sami lanser je bio ogroman, pa je stoga i kamion bio veliki.
Kolega tiger me je nedavno prosvijetlio da je pri povlačenju JNA jedan lanser Rubeža ostao u Lori u radionici vjerovatno onesposobljen za lansiranje. To na snimcii je vjerovatno to vozilo ali sa lanserom RBS-15.

Pretpostavljam da je ova kombninacija MAZ i RBS-15 bila privremeno rješenje.
Mana mu je bilo dosta. Prvo bio je samo jedan MAZ-543M, drugo prevelik je za RBS-15, prevelik za ceste, puno troši, dijelovi su daleko, tako da su Tatre koje su lako dostupne bile bolje rješenje, pa se otišlo u tom pravcu i napravilo trajno rješenje u više primjeraka. Možda je Rubež posložio kao predložak za MOL.

U svakom slučaju ovaj Rubež je bio viđen i kasnije u Žrnovnici u ne baš bajnom stanju. Pokušati ćemo mu ući u trag ako je još čitav.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Kol 11, 2015 12:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ja bih rekao da je ovo (selidba na istok) bilo zavaravanje protivnika.
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1991. na dalje Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma