Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Dodge WF-32 i Ford CMP, 1945. NOVJ u Rijeci.
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Jul 01, 2015 1:19 pm    Naslov poruke: Dodge WF-32 i Ford CMP, 1945. NOVJ u Rijeci. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Pogledajte zanimljive uzorke kamiona NOVJ u Rijeci 1945. po oslobođenju od nacističkih okupatora i domaćih izdajnika. Nisu mi poznati nazivi tadašnjih jedinica (postrojbi), kao ni njihove zvanične oznake koje vidim na vozilima Dodge WF-32 i Ford CMP britanske ili licencne proizvodnje koji vuće njemački protukolac najvjerojatnije 7,5cm PAK 40. Shema krinkanja vozila je zanimljiva uz sve oznake, istrošenost i zamazanja. Lijepe maketarske teme.

Lijep pozdrav, Dragiša - Homo ludens.
Gost
PorukaUpisano: Sri Jul 01, 2015 1:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Sorkač, ali čudna mi je ova trobojnica na tvojemu oslobodilačkom kamionu...LOL umire

Šala mala...

Rijeku je oslobađala 4.JA, uglavnom dalmatinske divizije i samostalne birgade, to je onaj stvarno oslobodilački angažman, čitaj borbeni. Prateče su bile pridodane, jedna je bila divizija iz Crne Gore, jedna sa Kosova (dalo bi se raspravljati o njihovom sastavu, no nije tema, mjesto, a bojim se ni vrijeme), možda još koja pridružena sa istoka.
Dinko je imao odlične članke u Hrvatskoj povijesti u zadnja dva broja, pa iskeširati koju kunu, nije puno....
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Lima, Peru
PorukaUpisano: Sri Jul 01, 2015 2:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dragiša,

bravo izvrsne slike. Stvarno dosta detalja. Sviđa mi se i uvod u teks. Nažalost partizanski subjekti zadnje vrijeme nisu popularni, ali u svakom slučaju vrijedni detalji.

jedna primjedba. Ja mislim da se na prvom setu slika radi o kamionu Dogde T-110 L5. Razlika od ovga WF 32 je u kotaćima i još nekim detaljima poput ovih kutija za alata, a u stavrnom životu 110 je imao nosivost 3t dok i pogon 4x4 dook je wf 32 bio 4x2 i samo 1,5 tona nosivosti, dakle civilna verzija. I CMP i ovaj Dogde su bili proizvedeni u Kanadi. Ovih Dogdeva je bilo dosta i postoji i dosta slika sa različitih operacija dužobalja.

Dok CMP-a postoje makete u mjerilima 1/35 i 1/72, za Dogdea ih baš i nema koliko ja znam. Možda neko zna bolje.

Još jedna stvar. CMP na jednoj od slika vučei 6 pounder.

http://www.o5m6.de/dodge_t110l5.html
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vojo

Član od: 16 Kol 2006
Mjesto: Krk
PorukaUpisano: Sri Jul 01, 2015 3:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da se nadovežem na gornje postove - slažem se sa vrsom da se radi o Dodge-u T110L-9/D60L/D, ali ti kamioni su 4x2 a ne 4x4!

A ovo što govorite da se radio o CMP, to je previše općenito - CMP (Canadian Military Pattern) je cijela familija vozila (mislim da je bilo nekoliko stotina varijanti), i pitanje je dali se radi o Fordu ili Chevroletu (bili su identični osim po obliku mreže na griljama 'kilera' i natpisa na kileru!). Znamo samo da se radi o kabini tipa 12 ili 13, i najvjerojatnije o vozilu tipa C15 ili C30 (ne mogu procjeniti dužinu vozila).

U svakom slučaju, Dragiša bravo! Nisam znao da su i ti 'CMP'-ovi zalutali u NOVJ ruke. Super!

Vojo Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: Lima, Peru
PorukaUpisano: Sri Jul 01, 2015 4:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da u pravu si i ovaj je 4x2. Greška u ispravci.

Vojo zato sam i ostavio samo CMP jer ne znam koji je točno, ali definitivno je kratki to je onda cwt 15. Također mi se ćini da leži dosta nisko na kotažima, pa sumljam da nije pogon 4x4.

Dakle rekao bih da se radi o ovome, ali u 4x2 verziji:

http://www.mirror-models.com/135-CMP-C15A-Chevy-Van-Lorry--Cab13-.html
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Sri Jul 01, 2015 9:01 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo na slikama nije Rijeka...prije bih rekao Trst.
Natrag na vrh
dragisa1956

PorukaUpisano: Sub Jul 04, 2015 12:17 am    Naslov poruke: Kamioni iz prikaza HRT Tv kalendara o Rijeci. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Veseli me rasprava. Ovo je HRT prikaz s pričom o Rijeci u Tv kalendaru. Imam i knjigu o završnim operacijam za oslobošenje Istre, Rijeke i Trsta. Istu nisam pročitao, a unutra sigurno sve piše. Također imam knjigu o održavanju tehnike u partizanskoj NOVJ. Bilo je u sastavu vozila dobiveno i zarobljeno "svašta". Postoje slabe fotografije postrojene tehnike za smotru na kojoj se vide u daljini neki maleni oklopni automobili kojih fotografije još nisam vidio, itd.
Budući da su vjetrobrani za otvaranje , najvjerojatnije je licencna kanadska ili druga izvedba kockastoga kamiona. Tako se navodno razlikuju od izvornih.
Zastave?-
Imam podatke o popisu stanovnika iz 1931. godine prema kojemu golemu većinu stanovnika u Kraljevini na obali Jadranu sačinjavaju pravoslavci! Zato me ne zabrinjava isticanje Slovenske ili Srpske trobojnice. Normirano je NOVJ imala Jugoslovensku/Jugoslavensku trobojnicu. Radi se najvjerojatnije o ideji pripojenja matičnom narodu u oslobođenom/zauzetom teritoriju. U Puli i Trstu je bilo i zastava Italije sa crvenom zvijezdom u rukama partizana, prema dokumentiranim fotografijama! Imam i to pospremljeno. To je to. Budem postavio popis stanovništva na photobucket da provjerite.

Lijep pozdrav, Dragiša.

dragisa1956: poruka promijenjena dana: Pon Jul 06, 2015 2:12 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Sub Jul 04, 2015 8:31 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nemoj se ljutiti Dragiša, rat je odavno gotov. Bila je stvarno šala.
Ostatak neću komentirati, ne bih kršio pravila foruma.
Veselim se još takvim fotkama ili isječcima filmova.
Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sub Jul 04, 2015 9:10 am    Naslov poruke: Re: Kamioni iz prikaza HRT Tv kalendara o Rijeci. Citiraj ovaj komentar

dragisa1956 Napisao/la:

Imam podatke o popisu stanovnika iz 1931. godine prema kojemu golemu većinu stanovnika u Kraljevini na obali Jadranu sačinjavaju pravoslavci!

A autor knjige je Dr. Vojislav Šešelj?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Sub Jul 04, 2015 4:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U Rijeci su doista isticane zastave svih republika, postoje foto zapisi neposredno nakon oslobođenja i nakon rata, kao i u drugim gradovima i uopće nije u tome problem.

Stvar je u tome što ove zgrade u pozadini ja ne mogu locirati u Rijeci za Pulu nisam siguran ali moja pretpostavka je isto da je to Trst.
Kad bih vidio cijeli isječak iz tv kalendara možda bih nešto prepoznao. HRT koliko god si daje truda nisu baš uvijek doslovni, znaju oni dobro posuditi video pa ga locirati negdje drugdje već kako to prilog zahtijeva.

A o popisu stanovništva nećemo
dragisa1956

PorukaUpisano: Pon Jul 06, 2015 2:04 am    Naslov poruke: Popis stanovništva priobalja Kraljevine Jugoslavije 1931. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Pogledajmo popis stanovništva iz 1931. godine. Nacionalne trobojnice su zato gledano s današnje pozicije posljednjeg popisa stanovnika u istim područjima, neobične.

Lijep pozdrav, Dragiša.
Natrag na vrh
tiger
Gost
PorukaUpisano: Pon Jul 06, 2015 2:52 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ako ovo nije provokacija kojoj nije stvarno ovdje mjesto, onda, ako si i malo ozbiljan možeš zaključiti da je ništa drugo nego tiskarska greška.
Jer ni tadašnja politika u Kraljevini nije bila toliko radikalna.
Mislim da ti ipak ide bolje izvlačenje partizanskih kamiončića iz arhivskih filmova nego ovakvih podataka.
Natrag na vrh
dog

PorukaUpisano: Pon Jul 06, 2015 10:19 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U pravom popisu iz 1931 brojevi su točni samo ih treba zamijeniti.

Dragiša , ajde molim te reci iz koje je to knjige , baš me zanima tko je zamijenijo brojeve....namjero ili sličajno...
Natrag na vrh
dog

PorukaUpisano: Pon Jul 06, 2015 10:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je iz originalnog popisa...
Za primjer usporedite samo Split i Šibenik.

Natrag na vrh
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Pon Jul 06, 2015 5:31 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dajte, ljudi, nećemo se sad oko ovoga...
Imate krasne (za ono vrijeme) slike, uostalom tratiti vrijeme na etničku strukturu na jednom maketarskom forumu je glupo... Glavom u stol

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2  Naprijed
Stranica 1/2

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma