Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

70 godina od pobjede Crnog 22
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Čet Tra 23, 2015 7:35 pm    Naslov poruke: 70 godina od pobjede Crnog 22 Citiraj ovaj komentar

sad ću vas ugnjaviti još jednim datumom...
Na današnji dan je zapovjednik 2.l.jata pokazao svoju vještinu tako što je srušio južnoafričkog P-51... Navodno je i Mihajlo Jelak srušio jednog pa je ovaj srušio njega... (ne pitajte)

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Tra 23, 2015 9:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ne kužim, ti pokušavaš pokrenuti posebni dio foruma s "dogodilo se na današnji dan" / TV kalendar temama...
Tako bi mogli onda obilježavati sve pobjede svakog Hr. pilota iz rusije, travanjskog rata.... Mislim da nema smisla...
Kurfurst

PorukaUpisano: Čet Tra 23, 2015 10:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Znam, ali se ne može reći da nije zanimljiv događaj...

Natrag na vrh
L 555 BAT

Član od: 20 Lis 2008
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Čet Tra 23, 2015 10:54 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Ne kužim, ti pokušavaš pokrenuti posebni dio foruma s "dogodilo se na današnji dan" / TV kalendar temama...
Tako bi mogli onda obilježavati sve pobjede svakog Hr. pilota iz rusije, travanjskog rata.... Mislim da nema smisla...

Ali kad malo bolje sagledamo stvari,ako makar i jedna nova maketa nastane uz ovaj podstjenik onda smisao postoji.Možda netko tek sad prvi put čuje za taj događaj....
Po meni je dobra ideja da se stvarno otvori tema 'dogodilo se na današnji dan', i da ne bude samo vezana za hrvatsku povijest;zašto ne?
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Čet Tra 23, 2015 11:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zanimljivo...samo ti piši Kurfurst...
Natrag na vrh
FilipZG

Član od: 10 Lis 2009
PorukaUpisano: Čet Tra 23, 2015 11:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bencetić mu se prikrao i pogodio ga u hladnjak i krila, Mustang se nakon toga zapalio i prislino sletio negdje u Turopolju, pilota Flg Off F. J. Barreta su spasili partizani. Baš me zanima kaj se dogodilo sa tim Mustangom...

Natrag na vrh
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Tra 24, 2015 3:41 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je avion pilota koji je srušio Jelaka

foto i profil iz knjige RAF Mustang and Thunderbolt Aces, u njoj ima i opis te borbe
Kurfurst

PorukaUpisano: Pet Tra 24, 2015 11:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:

Može... Sad si probudio nacionalista u meni... Twisted Evil

Hornet, kralju svemira, hvala na slici !!
Svaka ti dala (vode iz bokala..).

Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Pet Tra 24, 2015 9:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Može... Sad si probudio nacionalista u meni... Twisted Evil

Gle Kurfurst ,ništa osobno, radi šta te volja, ako vlasnik i administratori nemaju ništa protiv ti samo opali ,al najbolji ti je primjer ovaj drugi "obljetnički" post koji si postavio ,a koji upravo opet izvlači stare demone na forumu....
Ljudi mi smo na ovome forumu radi maketa i vojne povijesti ,a ne politike, jel može neko mjesto u ovoj Hrvatskoj biti oslobođeno podjela na lijeve i desne.... Jel tako teško slagati i ljepiti plastiku bez nadhebavanja?
Kurfurst

PorukaUpisano: Pet Tra 24, 2015 11:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

No hard feelings, Poky, to ja samo mislim da sam duhovit...
Bio sam se sjetio te obljetnice, jer da nije ZNDH, podforum 41-45 bi bio dosta tanji i dosadniji... Uostalom, mora se priznati da nije tako lako srušiti Mustanga u Messerschmittu.
To s TV-kalendar-style odjeljkom foruma ne dolazi u obzir. Ne da mi se ... (zreo i razumljiv razlog Very Happy )

P.S. Zašto se ja uvijek moram izblamirat i da se ja i ti ovako "dogfightamo"?

Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
PorukaUpisano: Pet Tra 24, 2015 11:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da bi nama ostalima bilo zabavnije Very Happy
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sub Tra 25, 2015 12:31 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kurfurst Napisao/la:
Uostalom, mora se priznati da nije tako lako srušiti Mustanga u Messerschmittu.

Vjerojatno nije teško kad pilot Messera (kako ti kažeš) "pokaže svoju vještinu" pa mu se (kako piše kolega FilipZG) "prikrade" i puca mu u leđa (sve je to legitimno, rat je rat). Wink

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Sub Tra 25, 2015 1:10 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
No hard feelings, Poky, to ja samo mislim da sam duhovit...
Bio sam se sjetio te obljetnice, jer da nije ZNDH, podforum 41-45 bi bio dosta tanji i dosadniji... Uostalom, mora se priznati da nije tako lako srušiti Mustanga u Messerschmittu.
To s TV-kalendar-style odjeljkom foruma ne dolazi u obzir. Ne da mi se ... (zreo i razumljiv razlog Very Happy )

P.S. Zašto se ja uvijek moram izblamirat i da se ja i ti ovako "dogfightamo"?

No hard feelings Kurfurst ,dapače, ti si dobrodošlo "osvježenje" u ovom podtopicu Wink Zašto se dogfightamo? Podsječaš me valjda stilom na par mlađih kolega s posla, pa sam valjda nesvjesno stil zahebancije s njima prenio na tebe... Confused Wink

Citat:
Vjerojatno nije teško kad pilot Messera (kako ti kažeš) "pokaže svoju vještinu" pa mu se (kako piše kolega FilipZG) "prikrade" i puca mu u leđa (sve je to legitimno, rat je rat). Wink

Čemu Borise to podbadanja? Zar zbilja imaš toliku potrebu za pravdanjem? To što su se Bencetić i Jelak uspjeli neopaženo prikrasti na rep protivniku i polovično iskoristiti priliku ,je ,kao, jedini takav primjer u 2.sv. ratu?!?! Mislim da je to bila taktika koju su, ako je bilo prilike, koristile sve zaračene strane bez obzira na ,po tebi ,krivu il pravu stranu.
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Sub Tra 25, 2015 8:08 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Boris G. Napisao/la:

Borise, Bata Živojinović je glumac, nije stvarna povijesna osoba. Prihvati to.

Njemački as Oswald Boelcke još je 1916 napisao naputak za pilota lovca kojeg su se držali svi piloti lovci s imalo mozga sve do doba radara i navođenih raketa. Oni kojima su Boelckeovi zakoni bili nesportski i ispod časti obično nisu poživjeli dovoljno dugo da se o njim piše po forumima.
Boelceov šalabahter za pilote lovce glasi:
1. Probaj osigurati prednost prije napada. Ako je moguće neka ti sunce bude iza leđa.
2. Ako započneš napad uvijek ga izvedi do kraja
3. Pucaj uvijek iz blizine i to tek kad ti je protivnik jasno u nišanu
4. Uvijek drži oko na protivniku i ne daj se smesti
5. U bilo kojem načnu napada, ključno je protivniku prići s leđa
6. Ako se protivnik obruši na tebe, nemooj mu pokušavati pobjeći već kreni direktno na njega
7. Ako se nalaziš iznad neprijateljskog teritorija uvijek imaj vlastiti put za izvlačenje
8. napadajte u grupama od 4 do 6 aviona. Nakon što se formacije razbiju na manje grupe, paziti da nekoliko vlastitih zrakopova ne krenu za jednim protivničkim.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Sub Tra 25, 2015 9:29 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:

Čemu Borise to podbadanja? Zar zbilja imaš toliku potrebu za pravdanjem?

Tomo Napisao/la:

Borise, Bata Živojinović je glumac, nije stvarna povijesna osoba. Prihvati to.

Vas dvojica ste nešto krivo shvatili ali nema veze. Very Happy

Ništa ja ne podbadam ili nedajbože pravdam. Pa i sam sam napisao da je sve to u ratu legitimno i da vojnik u ratu mora iskoristiti svaku prednost koju ima ako želi sačuvati živu glavu.

Malo sam sarkastičan glede obilježavanja ovakvih događaja ali svi smo s vremena na vrijeme malo sarkastični, to je ljudski.
Dva ratnika su se susrela na bojnom polju i jedan je u borbi pobijedio drugoga. Što u tome ima 'povijesnog' i posebnog u ratnom sukobu svjetskih razmjera?

Uostalom, ja za razliku od mladog kolege Kufursta uopće ne mislim da je Messerom teško oboriti Mustanga. Oba su bili vrhunski zrakoplovi svojeg doba a svi dobro znamo da je to što su Messeri na kraju rata najčešće izvlačili deblji kraj u duelima sa Mustanzima povezano sa nizom faktora koji nemaju nikakve veze sa kvalitetom i perfomansama jednog ili drugog zrakopova.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Naprijed
Stranica 1/4

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma