Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Spitfire IXc late 1/48 Eduard
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Čet Ožu 26, 2015 11:53 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pratim sa guštom!!
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Ožu 27, 2015 11:12 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dekali su postavljeni. Sve je dobro prošlo kod rezanja rondele na otvoru prostora za radio. Sad još gdje koja sitna korekcija, postavljanje nekih dijelova, opet malo sjajnog laka i onda kojekakva prljanja, filteri i sl. Ima još posla oko podloge... Sad se na slikama vidi koliko je uopće vidljivo od cijelog radio compartment seta i kako je rekonstruirano (what if) bojanje lijeve strane. Lift here dekali su OK, jedino je broj MK444 mrvicu prevelik (oko 0,5 mm), a kod rondela na donjoj strani krila je bilo manjih pucanja, jer moraju preći preko kapljičastih izbočina-ništa što malo retuša sa tankim kistom ne bi riješilo. Vidi se i sistem uklapanja auspuha koji mi se ne sviđa, jer bi bilo puno jednostavnije da ih se ubacuje na kraju nakon bojanja. Ovako postoji opcija kakvu vidite na mojoj maketi, a prilično je pipkav posao, bez obzira što se sve odlično uklapa, ili zaljepiti auspuhe prije i onda ih naknadno bojati na maketi. Zbog oblika auspuha, problem je uopće maskirati i bojati ih ako su već zaljepljeni...

Žurim sa poslom jer se bliži datum natjecanja u Mosonu, pa ako netko uoči kakvu grešku ili propust (a kad se žuriš uvjek ih ima), molim da me upozori dok nije kasno..

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Miros

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Osijek/Tenja
PorukaUpisano: Pet Ožu 27, 2015 5:38 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jako dobro izgleda, možda su boje mrvicu preintezivne, ali tek kad bih ga vidio uživo mogao bih sa sigurnošću reći.
Mali osvrt na bojanje ispuha, i meni se pojavio isti slučaj sa meserom kojeg radim, međutim ja sam ih pobojao u gun metal i stavio unutra, a bojati ću ih kad pobojam cijelu maketu, šta ćeš, uvijek neke komplikacije.

Kako su stencili sjeli?
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sub Ožu 28, 2015 8:15 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Boje na zadnjim fotkama doista izgledaju intenzivne, ali veći dio tog intenziteta je zbog fotografiranja sa blicem, a sve je u sjajnom laku. U stvari zelena i je nešto intenzivnija nego što sam htio i posljedica je Alcladovog sjajnog laka kojeg sam koristio prvi put. Iako je to akrilni lak, i ne bi trebao kao enamel potamniti mat boju, to se dogodilo. Sa Model masterom nisam imao takvo iskustvo... Sive boje su ostale iste, jer je Ocean grey bila sjajna, a svijetlo siva polusjajna, pa ih lak nije promjenio. Kako je izgledala zelena nakon špricanja, prije lakiranja, vidi se na jednoj prethodnoj slici.. Uglavnom, čeka me špricanje filtera, ali ionako sam planirao efekte raditi u stilu post-shadinga. Stencili su na kraju dobro legli, a što se vidi posebno na donjoj površini gdje ih je i bilo najviše. Prvo sam ih stavljao u mješavinu octa i tople vode, a tu sam istu mješavinu stavio i kistom na površinu namjenjenu dekalu i onda pritisnuo dekal sa krpicom. Nakon toga sam kratko fenirao dekal, pa natopio sa Mr. mark softerom, pa onda opet malo posušio sa fenom i gdje- koji silvering koji se pojavio na početku je nestao. Sad idem upravo još malo prelakirati dekale, pa sutra krećem sa prljanjem (napokon!). Danas se još možda stignem zabaviti sa izradom terena na podlozi. Nove fotke uskoro. Hvala na primjedbama i interesu. Very Happy

Natrag na vrh
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Sub Ožu 28, 2015 9:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo grunfe,super izgleda.baš me zanima weathering Very Happy
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Ožu 30, 2015 3:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo obećanog nastavka. Prvi wash je na maketi. Legao je više-manje dobro. Bit će još korekcija na rondelama, ali sad se sve mora sušiti još dan-dva (umjetnička ulja), pa onda nastavak. Podloga je gotova-možda još neka dorada kad čujem vaša mišljenja...

Iako sve izgleda blizu kraja, ipak ima još dosta posla...Slikano je na suncu, pa su sad boje vjernije nego na slikama s blicem.

Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pon Ožu 30, 2015 3:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jel se to meni samo čini ili na desnom krilu kod grbe od topa imaš overspray zelene, tj. ne oversprej već ako da se boja podvukla pod masku pa izgleda kao sjena?
A što se tiče podloge, super ideja ovo s očišćenim kamenjem, ali ako je to Prkos ne bi li zemlja trebala biti crvenija?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Perando II

Član od: 20 Pro 2006
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pon Ožu 30, 2015 3:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Spit će sigurno biti lijepa maketa kad bude gotov, pretpostavljam da ćeš staviti i koju figuru pred aviona...
Osobno sam možda očekivao više jer znam da možeš napraviti rad za naslovnicu bilo kojeg maketarskog časopisa.
Pratim duži niz godina tvoje radove, razmazio si me Smile
Natrag na vrh
Perando II

Član od: 20 Pro 2006
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pon Ožu 30, 2015 4:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Reci mi samo kako si riješio spoj sa zakovicama na poklopcu motora i općenito koliko si zakovica "pogubio" na spoju trupa. Ja imam tu istu maketu i baš se pitam kako to spojiti a da se ne pogube zakovice.
Prošle je godine u Mosonu bio jedan crveni Spit od Eduarda sa rezinskim kokpitom, koliko god originalni kokpit iz Profipack kutije bio dobar činjenica je da se već na prvi pogled vidi razlika. Rezinska vratašca su dobar izbor, to je detalj koji na Spitu baš bode u oko!
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Ožu 30, 2015 5:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tomo Napisao/la:
Jel se to meni samo čini ili na desnom krilu kod grbe od topa imaš overspray zelene, tj. ne oversprej već ako da se boja podvukla pod masku pa izgleda kao sjena?
A što se tiče podloge, super ideja ovo s očišćenim kamenjem, ali ako je to Prkos ne bi li zemlja trebala biti crvenija?
Mislim da nema overspreya. Na fotkama prije se ne vidi ta sjena. Mislim da je to zbog washa koji je ostao oko grba, a koji ću još skinuti. Dobro da si me na to upozorio. U stvarnosti je boja zemlje nešto crvenkastija.

Grunf: poruka promijenjena dana: Uto Ožu 31, 2015 11:41 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Ožu 30, 2015 5:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Perando II Napisao/la:
Reci mi samo kako si riješio spoj sa zakovicama na poklopcu motora i općenito koliko si zakovica "pogubio" na spoju trupa. Ja imam tu istu maketu i baš se pitam kako to spojiti a da se ne pogube zakovice.
Prošle je godine u Mosonu bio jedan crveni Spit od Eduarda sa rezinskim kokpitom, koliko god originalni kokpit iz Profipack kutije bio dobar činjenica je da se već na prvi pogled vidi razlika. Rezinska vratašca su dobar izbor, to je detalj koji na Spitu baš bode u oko!
Ne može svaka maketa biti za naslovnicu... Wink Ovaj Spit mi je neka vrsta probne makete za sljedeće-za sad su još dva u naprednijoj fazi, a ima ih još i u kutijama. Ne mislim stavljati figure- bit će samo avion na podlozi. Zakovica nisam previše pogubio. Kritično je područje spoj donjeg dijela krila sa trupom, gdje treba pokitati spoj i urezati panel na točnom mjestu i naravno, poklopac kapotaža motora. Kod kapotaža sam ljepio polovice vrlo pažljivo i sa dosta ljepila, pa sam pogubio samo gdje koju zakovicu na samom spoju. Sve sam lako riješio sa riveterom u 5 minuta. Drugi spojevi su tako dobri da nema nikakvih gubitaka površine. Dovoljan je Tamiya extra thin.. Kao što sam rekao prije, kokpit iz kutije treba doraditi, a obzirom da imam i Brasin kokpit, namjenjen za drugu maketu u radu, mogu reći da razlika, naravno, postoji, ali da nakon dorada plastičnog kokpita nije tako strašna.

Natrag na vrh
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Uto Ožu 31, 2015 12:25 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovog si brzo zgotovio; super izgleda! Mozda da na podlozi nabacis neke tragove hodanja ili kotaca; mislim da bi se na zemljanom dijelu to moglo vidjeti, a cak i da nije sto posto realno, fora izgleda Very Happy

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Uto Ožu 31, 2015 1:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Brzina je relativna. Embarassed Počeo sam ga raditi prije godinu i po, ali sam nakon mjesec dana stao. Onda sam kupio Brasin radio compartment i počeo rezati maketu spremnu za uklapanje trupa, što nije išlo baš idealno. Usporedno sam krenuo raditi druge makete i negdje pred kraj prošle godine odlučio da moram jednu završiti za Moson, a ovaj Spit se činio najnapredniji i najizgledniji za dovršenje, pa sam se usredotočio na njega... Pomoglo je i to što sam pokupio virozu i bio doma na bolovanju. Cool Počeo sam postat kad je maketa već bila u fazi bojanja, pa izgleda kako sam brz... Što je najbolje imam još 5-6 maketa koje su u početnoj fazi bojanja ili pred finalno sklapanje. Kad se natjeram na dovršavanje, izgledat će da sam strahovito brz. Very Happy
Mislim da ću te poslušati i probati napraviti nešto kao lagne tragove kotača. U praksi je to tvrda zemlja puna kamenja i u njoj mogu ostati neki tragovi samo nakon jake kiše, ali avion nije lagan, pa može ostaviti kakav trag...

-Još jednom hvala svima na korisnim savjetima i sugestijama. Grešku koju je uočio Tomo sam ispravio, a malo sam doradio i još wash....

Natrag na vrh
tole

Član od: 12 Ožu 2008
PorukaUpisano: Uto Ožu 31, 2015 2:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Godinu i po? Brz ko munja Very Happy Imam neke makete koje su u radu 7-8 godina Very Happy A cini se da je Moson dobar motivator!

Group build - metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Tra 13, 2015 6:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo i zadnjih slika u radu...

Donja strana neće biti previše vidljiva nakon montaže na podlogu, pa je ovo zadnji pogled na nju iz ove perspektive. Na kotačima su rupe pripremljene za montažu na podlogu. Pipkavi posao oko montaže vratašaca kokpita i prostora za radio su prošli OK, osim što sam danas uspio odvaliti vratašca kokpita-dakle nisam ih dobro zaljepio, pa je i bolje da se to desilo sad, a ne na natjecanju. Cool Još me čeka taj popravak i montaža na podlogu. U sljedećem javljanju stavljam slike u dovršene makete... Ako netko primjeti grešku što se može ispraviti, neka samo napiše.

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed
Stranica 2/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma