Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Spitfire IXc late 1/48 Eduard
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Ožu 23, 2015 5:08 pm    Naslov poruke: Spitfire IXc late 1/48 Eduard Citiraj ovaj komentar

Evo par slika Eduardovog Spita kojeg radim već neko vrijeme, ali sam bio lijen stavljat slike... Prvo polovice trupa prije sklapanja.

Malo sam doradio kokpit u samogradnji sa nekoliko žićica i probušuo nekoliko rupa sa svrdlom. Ugradio sam Brasin radio compartment set, što je iz sadašnje perspektive bio pothvat koji me nagnjavio, odugovukao posao, a kad su polovice trupa zatvorene, jako se malo toga vidi. Taj resin/PE set nije tako jednostavno ugraditi i donji dio malo smeta uklapanju krila u trup, pa treba brusiti i prilagođavati.

Još malo dorada-hidraulični vodovi na nogama stajnog trapa od bakrene žice...

Nakon sklapanja, bojanje.. Svijetlo siva, Sky i Ocean grey su obojane i nakon toga sve zamaskirano uz pomoć patafixa za bojanje zelene. Na slici je rezultat bojanja prije skidanja maski čije je krojenje i postavljanje trajalo valjda sat vremena.

Još su dovršeni i čekaju na ugradnju-propeler, poklopac kabine, bočna vratašca, razne antene i auspusi. Sistem ugradnje auspuha je pomalo nezgodan i meni je bilo lakše prvo sve obojati i lakirati prije ugradnje. U međuvremenu je bojanje dovršeno i gore je sjajni lak, pa sam počeo sa dekalima.
Namjera mi je dovršiti maketu do ovogodišnjeg Mosona. Uskoro nove fotke. Sve kritike i savjeti su dobrodošli.
Eh, da - dekali nisu iz kutije, nego od Lift-here za partizanskog Spita.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
dragan_mig31

Član od: 16 Sij 2006
Mjesto: SKOPJE-MAKEDONIJA
PorukaUpisano: Pon Ožu 23, 2015 5:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kabina izgleda odlicno Smile
viper

Član od: 07 Pro 2005
Mjesto: Sarajevo
PorukaUpisano: Pon Ožu 23, 2015 10:23 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pratim sa zanimanjem Very Happy

Kakv je inače ovaj eduardov spit?
Natrag na vrh
Tomo

Član od: 06 Stu 2005
Mjesto: Varaždin
PorukaUpisano: Pon Ožu 23, 2015 10:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ajde konačno da ga netko složi!
Viper, Eduardov Spit je čudo! Doslovno čudo! Nije 100% savršen (ima cockpit od mk.V, ( i takav je bolji od mnogih aftermarekt cockpita)), ali je najbliže savršenoj maketi što se može doć.
Svaki put kad otvorim kutiju i pogledam ga, suza mi se kondenzira u kutu oka od divljenja!
Sve preporuke
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Pon Ožu 23, 2015 11:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...moj je ove godine u Moshonu.... Exclamation
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Pon Ožu 23, 2015 11:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Bravo!
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Uto Ožu 24, 2015 5:44 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na komentarima. Very Happy Kao što je Tomo rekao, zaista predivna maketa. Kad ga dovršim, onda ću malo više napisati o mom doživljaju te makete. Uglavnom, svakom je preporučam. Svakako preporučam i Brassin kotače, posebno za maketu partizanskog/JRV Spita serijskog broja MK444, jer se na slici vidi da ima kotače sa šarom, a u kutiji se dobiju isključivo glatki kotači. Radio compartment set smatram autogolom i novcem i vremenom potrošenim na nešto što se 98% ne vidi nakon uklapanja trupa. Jedino se isplati nekome tko želi raditi cutaway, tj. maketu sa ukonjenim dijelovima oplate kao nekakav muzejski presjek strukture. Kokpit je već iz kutije jako dobar, posebno u profi pack varijanti sa PE dijelovima, ali ima i nedostatke koji su lako ispravljivi sa malo samogradnje. Ne bih se složio da je kokpit samo od MK.V., zato što rani IXc ima gotovo identičan kokpit kao i Mk.Vc, a kasnije varijante imaju tako minorne razlike u ovom mjerilu, da 99% maketara neće primjetiti razliku. Kokpit je ionaka vrlo slabo vidljiv, pa puno detalja upada u kategoriju-ja znam da sam ih stavio pa sam sretan bez obzira što se objektivno ne vide. Još bi dodao da su bočna vratašca kokpita možda najlošiji detalj na maketi. Eduard je očito htio prodavati svoj exterior PE set na kojima su uz gomilu nepotrebnih detalja ne baš sasvim točna vratašca koja nisu za početnike ili one kojima ne ide sa slaganjem nešto kompleksnijih i pipkavijih PE dijelova. Srećom postoje vratašca od Quick boosta koja samo treba obojati i zaljepiti, a izvanredna su i jeftina.

Na slici su od lijeva na desno-Eduard iz kutije, QB, Eduard PE. Prelakirana su sa sjajnim lakom i slikana sa blicem, pa ne izgledaju spektakularno, ali ilustriraju razliku o kojoj sam prije pisao. Ova aftermarket vratašca imaju i šipke, ali ja ih nisam ovdje stavio. naravno, šipka od QB-a je pravog oblika, a Eduardova je plosnata jer je PE. Prva, plastična vratašca već imaju šipku odlivenu sa svime zajedno, a mehanizam za otvaranje se dobije kao PE u Profi pack-u (to se vidi na slici) Ta prva vratašca sam napravio i onda odustao od njih jer su zaista slaba, a Eduardov PE ima i grešku što su krivo pozicionirana laežišta za šipku (koja sam ja sam premjestio na točnu poziciju i zapunio kitom mjesta za lociranje na krivom mjestu). nadam se da sam sa ovom mini recenzijom nekome malo pomogao...

Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2015 10:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobar posao Grunfe. Samo naprijed.

BTW posjetio sam Duxford. Vidio ga uživo i Mk.I, V, IX, dodirnuo. Strava. Very Happy

Grunfe koji je njbolji Mk.1 u 1/48? Sorry što otimam thread.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2015 2:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

vrsa Napisao/la:

BTW posjetio sam Duxford. Vidio ga uživo i Mk.I, V, IX, dodirnuo. Strava. Very Happy

Tamiya je klasično dobra maketa-ima grešaka, ali se dobro slaže i izgleda odlično složena. Dobar je i novi Airfix. malo progooglaj recenzije, pa sam donesi odluku. Wink

Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2015 3:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Daljnji napredak, bolje rečeno, situacija od prije tri dana. Sjajni lak, dekali na repu postavljeni i sitnice dovršene. Sad trebam uklopiti auspuhe i onda staviti poklopac motora koji je za bojanje bio pričvršćen sa patafixom. Nadam se i da ću kroz ovaj tjedan postaviti i stencile i dekale. Crne linije koje odvajaju gazne površine na krilima su letraset, jer Eduardovi stencili trebaju dosta natapanja tekućinama i feniranja kako bi dobro legli, pa bi tako dugački dekali sigurno negdje gnjavili sa silveringom. Zato je po mom mišljenju bolje te crne linije obojati ili staviti letraset. Mislim da ću za sljedeći Spit nabaviti HGW stencile koji su njihov najnoviji tehnološki doseg...

Kamuflaža je moja interpretacija prema jednoj jedinoj raspoloživoj fotografiji desne strane. Prebojavanja nekadašnjih engleskih slova i oznaka na bočnim stranama trupa su očito napravljena sa svijetlo sivom i svježom tamno zelenom. Kad fotkam lijevu stranu, onda ćete vidjeti kako sam pokušao logički rekonstruirati izgled aviona sa te strane za koju nema nikakvih podataka ni fotografija... Bit će zabavno stavljati rondelu preko otvorenih vratašaca prostora za radio-nadam se da to neću zafušat-srećom imam još jedan par dekala, pa neće biti tragedija. Inače, već sam uspio tijekom manipuliranja maketom i maskiranja za bojanje, odvaliti desni eleron i oba dva topa, ali sam sve uspio popraviti. Zato i antene i pitotka čekaju kraj za postavljanje, jer bi ih garantirano polomio više puta. U radu je i podloga-za sad sam zgotovio drveni okvir sa natpisom i lesonitnu podlogu, a čeka me izrada terena za koji sam već našao referentne fotografije aerodroma Prkos kod Zadra. Izrada terena i prljanje makete su mi među najzabavnijim fazama rada i jedva se čekam toga prihvatiti...

Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2015 3:09 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
vrsa Napisao/la:

Tamiya je klasično dobra maketa-ima grešaka, ali se dobro slaže i izgleda odlično složena. Dobar je i novi Airfix. malo progooglaj recenzije, pa sam donesi odluku. Wink

Airfix mi ovde igra, pa eto zato i pitam jeli ima kakvih kardinalnih grešaka.

OK Hvala.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2015 6:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Srce mi se kida kad vidim kako je sve to lijepo obojano i složeno u unutrašnjosti, a kad sklopiš polutke trupa, ne vidiš pola od toga... Crying or Very sad

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
T34

Član od: 20 Ruj 2010
Mjesto: Dalmacija
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2015 10:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Svaki posjet nekom tvom topicu je posebno forumsko iskustvo; maketarsko umijeće, povijesno / tehnička lekcija uz elokventnost na iznimnom nivou - čisti užitak.
Natrag na vrh
Kurfurst

Član od: 28 Pro 2014
Mjesto: Split-Kamen
PorukaUpisano: Sri Ožu 25, 2015 11:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

T34 Napisao/la:
Svaki posjet nekom tvom topicu je posebno forumsko iskustvo; maketarsko umijeće, povijesno / tehnička lekcija uz elokventnost na iznimnom nivou - čisti užitak.

Koliko ti je Grunf platio za ovu reklamicu ? Very Happy
Naravno, zezam se, sve navedeno gore je čista istina...

U maketarstvu nije bitno čime si to napravio nego kako to izgleda!
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Čet Ožu 26, 2015 9:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

T34 Napisao/la:
Hvala prijatelju, ali mislim da ne zaslužujem tolike pohvale. Znam da ti je sigurno drago vidjeti Spitfire sa zvijezdama. Wink
Inače, jučer sam uhvatio nešto vremena, pa sam postavio dobar dio stencila-ima ih iznenađujuće velik broj za avion iz WW2.

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3  Naprijed
Stranica 1/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma