Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Bracera by Brane

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Brane

Član od: 27 Pro 2014
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Sij 18, 2015 8:49 pm    Naslov poruke: Bracera by Brane Citiraj ovaj komentar

Dakle, moja prva maketa. Kao što sam rekao u predstavljanju, koja će biti prva, nego Bracera.
Nabavio sam kit preko sajta brodomaketar.net
Gospon Željko se pokazao vrlo susretljiv, surađivati ćemo još, sigurno. U zdravlje
Počeo sam prije mjesec i po dana, razvuklo se, sada mi je i malo stiska sa vremenom jer sam po struci pomorac, krajem 2. mjeseca moram na brod. Htio bih maketu dovršiti do tada, a imam hrpu drugih obaveza isto obaviti. Optimističan sam, mislim da ću sve zgotoviti do kraja 2. mjeseca. Drž'te mi fige.
U međuvremenu, puno kopam po Netu, ima dosta informacija, sve to treba prožvakati...
Da ne duljim, evo par slija. Samo da skužim kako se to stavi na Forum... Udarac
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Brane

PorukaUpisano: Ned Sij 18, 2015 8:57 pm    Naslov poruke: Slije! Citiraj ovaj komentar

Vidio ovdje na Forumu kako netko savija letvice, pa pokušao i ja.

Puno mehanizacije da drži sve na okupu!

Čudo ovaj internet, svakakvih lipih savjeta ima. Ovdi sam naučio kako savijati letvice, a da ne puknu.

Prvi sloj oplate postavljen. Više manje. Vidio sam i bolje, al šta je tu je. Nemam pojma
Natrag na vrh
Brane

PorukaUpisano: Ned Sij 18, 2015 9:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vesla... onako od oka, otprilike. Poslužit će. Primjetite daske na štivi, usudio sam se udaljiti mrvicu od nacrta. U nacrtu su tri reda dasaka. Baš sam anarhista. Gusarko

E sad... na ovoj dolje slici, se vidi da su mi daske na štivi presvijetle u odnosu na palubu. Doduše, to je paluba ugrubo, još je moram zaobliti i prilagoditi nacrtu. I dalje mislim da će daske na štivi biti presvijetle. Moram to nekako potamniti.

Kod nekoga na Forumu sam vidio Braceru premazanu nitro bezbojnim lakom, svidilo mi se. Pa sam nabavio taj lak. E sad... kakva boja ne reagira na nitro lak? U to se skroz ne razumijem. Udarac

To je to za sada, daljnji radovi slijede. Plan tjedan dana je postaviti drugi sloj oplate (furnir) i pripasati palubu na mjesto. Razmislja
Čitao sam negdje da za furnir letvice moram koristiti neko drugo ljepilo, ne ovo bijelo za drvo? Do sada sam koristio Pattex Express, bijelo ljepilo. Pokazalo se sasvim dobro. Za furnir mi treba neki Neostik? Shocked
Savjeti i kritike su dobrodošle! U zdravlje
Natrag na vrh
Leo - zd

Član od: 16 Pro 2008
Mjesto: Zadar
PorukaUpisano: Pon Sij 19, 2015 11:19 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobar početak ! Smile

Prva oplata niti ne mora biti estetika već funkcija.
Zato bi bilo dobro popuniti sve procijepe i rupe , moj savjet e da ne radiš to kitom (osim nekakvog dvokomponentnog svi ostali kitevi su "mrtva tvar" slabo drži i sebe a kad dođe drugi sloj voli se odvojit) nego lijepo uzmeš piljevine odnosno bruševine od letvica (pazi samo da nema zrnaca brusnog papira) i pomiješaš sa što manje ljepila (bijelo, bilo koje je dobro) i dobiješ gustu pastu za zatvaranje otvora, procijepa i rupa.

Ako imaš veće procijepe ili uleknuća, bolje nalijepi komadiće letvica, dobit češ čvršći spoj.

Ukoliko se unutrašnjost ne vidi , savjetovao bih da iznutra napraviš jednostavno pojačanje i ukrutu slojem ljepila i gaze utopljene u to ljepilo , to dodatno ukruti i armira ljusku prve oplate.

Potrebno je jako dobro izbrusit prvu oplatu da dobiješ što bolju i pravilniju formu, zato nek te ne brine ako ti negdje letvice odu u "0" zbog toga ono unutarnje ojačanje, da se oplata ne provali.
Smisao prve oplate je da stvori podlogu za ljepljenje druge, vidljive oplate.

Glede ljepila, mislim da je bolje bijelo od Neostika ali stvar je ukusa odnosno tko kako voli radit, problem kontaktnih ljepila je da "nema popravka" gdje nasloniš tu ljepiš, pa može biti zeznuto kod ljepljenja zakrivljenih letvica.

Neostik, mislim, ima neugodnu karakteristiku da "probije" kroz tanke porozne elemente pa bi moglo izazvat probleme i "mrljavost" pri bojanju.

Ukoliko se tonira, bajca drvo možda ne bi bilo loše letvice prije ljepljenja obradit bojom , i eventualno doradit po ugradbi i brušenju, naime ako su zasičene bojom manje će se vidjeti efekti ljepila.

Za nitro lak i ostalo nebih znao ali samo jedna napomena drveni brodovi uglavnom su u mat bojama, ali neovisno o završnoj obradi možeš koristiti obične uljne ili lakove na vodenoj bazi, dobro razrijeđene nanosiš u tankom sloju trebali bi ti dati odličan rezultat.

Letvice štie su iz nekog svijetlog materijala, bilo bi dobro potamniti ih ukoliko ih ne bojaš, okvir bi trebao biti tamnije drvo od samih poklopaca.

Pripazi kod izrade palube, paluba je zakrivljena u oba smijera (pramac/krma, i bok/bok) pa ne bi bilo dobro napraviti palubu i opremu "na suho" , savjet je da od kartona uzmeš snimak površine palube sa modela pa prema tome iskrojiš.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Pon Sij 19, 2015 11:34 am    Naslov poruke: Re: Bracera by Brane Citiraj ovaj komentar

Brane Napisao/la:

Počeo sam prije mjesec i po dana, razvuklo se, sada mi je i malo stiska sa vremenom jer sam po struci pomorac, krajem 2. mjeseca moram na brod. Htio bih maketu dovršiti do tada, a imam hrpu drugih obaveza isto obaviti. Optimističan sam, mislim da ću sve zgotoviti do kraja 2. mjeseca. Drž'te mi fige.

Nemoj u izradi makete nikada sebi zadavati rokove, vrijeme je u ovom hobiju nebitan faktor. Jedino što je bitno da ti na kraju budeš zadovoljan napravljenim a to je teško ako pokušaš napraviti maketu u određenom i to poprilično nerealno kratkom vremenskom roku. Izrada svake makete a pogotovo makete drvenog broda / jedrenjaka zahtijeva vrijeme, puno vremena. Budi strpljiv i nagrada neće izostati.

MAK "Reoplan"
Natrag na vrh
Brane

PorukaUpisano: Uto Sij 20, 2015 4:57 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Leo - zd Napisao/la:

moj savjet e da ne radiš to kitom, nego lijepo uzmeš piljevine odnosno bruševine od letvica i pomiješaš sa što manje ljepila (bijelo, bilo koje je dobro) i dobiješ gustu pastu za zatvaranje otvora, procijepa i rupa.

Dobar savjet. Sad mi je žao šta se ranije nisam javio. Jer je kit za drvo već nanešen. Nema veze, na prvoj maketi će bit puno lekcija. Piskaranje

Leo - zd Napisao/la:
Ukoliko se unutrašnjost ne vidi , savjetovao bih da iznutra napraviš jednostavno pojačanje i ukrutu slojem ljepila i gaze utopljene u to ljepilo, to dodatno ukruti i armira ljusku prve oplate.

Vidim da će mi trebati još ljepila. Ja kupio 3dl. Čini mi se da sam pola potrošio do sada na letvicama.

Leo - zd Napisao/la:

Glede ljepila, mislim da je bolje bijelo od Neostika ali stvar je ukusa odnosno tko kako voli radit, problem kontaktnih ljepila je da "nema popravka" gdje nasloniš tu ljepiš, pa može biti zeznuto kod ljepljenja zakrivljenih letvica.

U tom slučaju koristit ću bijelo a ne kontakno. Stekao sam krivi dojam da bijelo zbog nekog razloga nije dobro za furnir.

Leo - zd Napisao/la:

Za nitro lak i ostalo nebih znao ali samo jedna napomena drveni brodovi uglavnom su u mat bojama, ali neovisno o završnoj obradi možeš koristiti obične uljne ili lakove na vodenoj bazi, dobro razrijeđene nanosiš u tankom sloju trebali bi ti dati odličan rezultat.

Čime se razrijede takvi uljni ili vodeni lakovi? Vodom? Čini mi se glupo pitanje, al moram pitat, nemam pojma o tim stvarima. Shocked

Leo - zd Napisao/la:
Pripazi kod izrade palube, paluba je zakrivljena u oba smijera (pramac/krma, i bok/bok) pa ne bi bilo dobro napraviti palubu i opremu "na suho" , savjet je da od kartona uzmeš snimak površine palube sa modela pa prema tome iskrojiš.

E, da. Opet vidim da sam se trebao ranije uključiti na ovaj Forum. Letvice palube sam već zaljepio. Ne na maketu, nego na tanki karton. Baš sam u procesu turpijanja i prijanjanja, da ih nekako natjeram da legnu kako triba... kod smo kod toga, imam još nednu nedoumicu.
Naime, kako se vidi na slici:

Palubu bih trebao postavit tako da iznad njih budu točno 3 letvice, pa razma. Znači da ću morati izbrusiti rebra tako da budu 2mm ispod razine treće letvice. Čeka mi puno brušenja. Udarac
Dobro Boris kaže, ne smijem si zadavati rokove. Pogotovo kod prve makete. Svo što može poći krivo, poći će krivo. hehe
A i dosta vrimena oduzme proučavanje materije, gledanje videa i foruma po internetu...
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Drveno brodomaketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma