Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Ironclads 1/700

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Darijan

Član od: 10 Velj 2008
PorukaUpisano: Sri Pro 31, 2014 4:59 pm    Naslov poruke: Ironclads 1/700 Citiraj ovaj komentar

Nisam znao što bih sa sobom zadnje vrijeme pa sam odlučio okušati se u jednom scratcbuildu od nule. Tema: zlosretna oklopnjača (i po ocijenama stručnjaka obije strane možda i najbolja koju je Jug izgradio) Tennessee, porinuta 1862. zarobljena od strane Unije u bitci u Mobile Bayu 1864. gdje se praktično sama suprotstavila sjevernjačkoj floti od četiri monitora i 14 drvenih parnjača, a gdje joj je presudio nevjerojatan propust u gradnji gdje su lanci za upravljanje kormilom ostavljeni nezaštićeni na krmenoj palubi (Južnjaci Rolling Eyes )
Materijal i alat: komad drveta, Milliput, igle od injekcija, tanke čelične igle za vaditi krv (ne dovoljno tanke nažalost), fina mrežica od božićnog ukrasa, vrh ribičkog štapa, plastika od čaše od jogurta, bakrene žice, skalpeli, alati za rad Miliputom domaće izrade, Micro drill set, pila za kosti, Loctite super ljepilo, par kistova i akrila, brusni papir, puno strpljenja.

Trenutni izgled:

Zadnje je novi projekt, CSS Palmeto State, stavio sam sliku da se vidi od čega je krenuo i Tennessee. Inače sad radim na čamcima za spašavanje i sidrima pa imam i par pitanja za majstore:

1. Štrikovi po brodu. Poznanik koji ima trgovinu ribičkim priborom mi je pričao o nekom elastičnom najlonu kojim u Dalmaciji omotaju mamac da ga male ribe ne raznesu, kaže da je super tanak i rastezljiv. Ima li netko iskustva s time da ga može preporučiti? Ili neku alternativu?

2. Mr. Muscolo, ako sam ja dobro shvatio to dođe kao lak? Ali se više ne prodaje. Alternativa da je Glaser. Dali se to prodaje još i jel bi mogao s time premazati brod kao zaštitu?
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Minolovac 161

Član od: 16 Stu 2009
Mjesto: Bestovje /Sv, Nedelja/
PorukaUpisano: Sri Pro 31, 2014 6:40 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Toooo! Idemo na riječne monitore! Very Happy
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Sri Pro 31, 2014 7:56 pm    Naslov poruke: Re: Tennessee Ironclad 1/700 Citiraj ovaj komentar

Citat:
1. Štrikovi po brodu. Poznanik koji ima trgovinu ribičkim priborom mi je pričao o nekom elastičnom najlonu kojim u Dalmaciji omotaju mamac da ga male ribe ne raznesu, kaže da je super tanak i rastezljiv. Ima li netko iskustva s time da ga može preporučiti? Ili neku alternativu?

2. Mr. Muscolo, ako sam ja dobro shvatio to dođe kao lak? Ali se više ne prodaje. Alternativa da je Glaser. Dali se to prodaje još i jel bi mogao s time premazati brod kao zaštitu?

za broj 1 ne znam, ali Mr.Muscolo ne dođe kao lak, nego kao sredstvo za skidanje boje, pa nemoj pokušati time lakirati.

Inače, možda si mislio na Pronto za podove kojeg neki koriste kao gloss lak... Koja je alternativa - ne znam točno.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Čet Sij 01, 2015 11:30 am    Naslov poruke: Re: Tennessee Ironclad 1/700 Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:
.....Inače, možda si mislio na Pronto za podove kojeg neki koriste kao gloss lak... Koja je alternativa - ne znam točno.

Alternativa za Pronto je Emsal Glanzer za podove,ali jedino i samo plava boca sa crvenim ćepom!!
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Groff

Član od: 12 Lis 2010
Mjesto: Bakarac
PorukaUpisano: Čet Sij 01, 2015 11:53 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Darijane, taj tanki konopčić se zove " filo elastico ", nije skup pa probaj.
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Sij 01, 2015 2:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Daj mi na PM adresu pa ti pošljem malo Filo elastica za probu.
Darijan

PorukaUpisano: Uto Sij 06, 2015 3:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dvije stvarce na kojima radim zadnjih dana. Sidro i čamac za spašavanje. Bojim se da su malo preveliki za omjer ali i ovako su mi pojeli razuma i živaca. Još treba napraviti jedno sidro i još jedan čamac.

Hvala na odgovorima, kolega mpuky hvala na donaciji. Vidio sam danas u Kauflandu da ima Emsal Glanzera (plavo/crveni) pa ću sutra ga i uzeti. Kolega minolovac, redovito gledam vaše prekrasne uratke u 1/100 pa me sve nešto kopa da probam skucat jednog konfederacijskog ironclada u 1/72.
Natrag na vrh
Darijan

PorukaUpisano: Pet Sij 30, 2015 4:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tennessee je gotov. Nažalost na fotkama se neki detalji ni ne vide, prije svega lanci za podizanje i spuštanje poklopaca topovskih otvora, a neke druge stvari se vide i predobro (desni lanac na kojem visi sidro, ispalo je grozno ali na kraju je bilo ili tako ili cijeli model o zid). Nisam baš ni zastavama sretan, možda kasnije probam dodati zvjezdice. Sve u svemu ipak sam zadovoljan kako je ispalo, ostaje da jednog dana napravim vodenu podlogu ali to je pothvat sam za sebe, a i prvo ću napraviti CSS Gaines, Selmu i Morgana koji su pratili Tennessee. Još jednom hvala kolegi pukyu na Filo Elasticu, stvar je odlična!

Natrag na vrh
Darijan

PorukaUpisano: Ned Ožu 22, 2015 1:36 pm    Naslov poruke: CSS Georgia Citiraj ovaj komentar

Na redu je CSS Georgia, idejno započeta kao oklopnjača, a završila kao nepokretna plutajuća baterija. No prvo mali uvod u cijelu priču o Konfederacijskoj mornarici (CSN).

U odnosu na industrijske i ljudske potencijale Sjevera, Jug je bio u krajnje nepovoljnom položaju kroz cijeli građanski rat. Poseban problem je bio nedostatak željeza i postrojenja za proizvodnju kvalitetnog oklopa i topova te prioritetan status vojske dok je mornarica dobivala što bi ostalo. Sreća u nesreći (relativno, i on je imao mana, ponajviše u administrativnom vođenju) za Konfederaciju bilo je imenovanje Stephena Mallorya (prije rata bio predsjednik Odbora za mornarička pitanja gdje je radio na modernizaciji mornarice) kao Glavnog tajnika za mornaricu. Obzirom da je mornarica na jugu bila za većinu nebitna u odnosu na vojsku, Mallory je imao odriješene ruke u oblikovanju i vođenju odijela po svome nahođenju. Njegov plan je bio da Konfederacija Sjevernjačkoj nadmoći u ljudstvu i resursima suprotstavi nadmoć u tehnologiji. Optimističan plan uzmu li se u obzir tehnološke mogućnosti Juga, no rezultati su bili impresivni iako ne i dovoljni za pobjedu. Oklopnjače su bile rješenje za problem blokade koju je uveo Sjever, jednostrane akcije CSS Virginije te kasnije CSS Chicore i CSS Palmeto statea su pokazale apsolutnu nadmoć oklopljenih brodova u odnosu na drvene (osim u brzini i pokretljivosti, nedostupnost motora je bila Ahilova peta Juga kroz cijeli rat, npr. Virginiji je trebalo oko 45 minuta za puni krug). Sjever je bio užasnut Južnjačkim čudovištem (ozbiljno, ima na Youtubeu clip iz filma sa dvobojem Virginije i Monitora, nastranu neobjektivnost jer po filmu ispada da je Monitor otjerao Virginiju dok se u stvarnosti morala vratiti u luku zbog nadolazeće oseke, gdje kapetan Monitora za Virginiju kaže: „The beast spawned by Satan to destroy the Union.“ Panika je bila takva da su čak razmišljali da zablokiraju Potomac potapanjem brodova kako Virginija ne bi napala Washington.) koje je kod Hampton Roadsa po kratkom postupku uništilo dvije drvene fregate (USS Congress naoružan sa 48 32-funtaša i 4 200 mm topa te USS Cumberland sa 22 Dahlgren topa od 230 mm i 2 od 250 mm (poprilična vatrena moć na samo dva broda)) dok je treću USS Minnesota spasio dolazak Monitora. Koliko je Sjever bio zaprepašten, toliko je Jug bio oduševljen, a masovna izgradnja oklopnjača otpočela.

I tako je između ostalog organiziran Ladies' Gunboat Association iliti Damska udruga za topovnjače (!) koja je prikupila 115.000 dolara kako bi financirali izgradnju oklopnjače koja bi štitila grad Savannah kada je rane 1862. Sjever zauzeo Fort Pulaski istočno od grada. Alvin N. Miller je osmislio i izgradio oklopnjaču po svome nahođenju, neovisno o Konfederalnom mornaričkom odjelu i završena je u travnju 1863.
Nažalost pogon Georgije nije bio dovoljan za ikakve ofenzivne djelatnosti na rijeci te je fiksirana ispod Fort Jacksona kao plutajuća baterija za obranu grada. Iako Georgija nije nikada sudjelovala u borbi te je na kraju uništena od vlastite posade u prosincu 1864. kada su snage generala Stuarta ušle u Savannu sa kopna, sama njezina prisutnost je bila dovoljna da spriječi bilo kakve Sjevernjačke pokušaje da prodru rijekom i napadnu grad sa mora.

CSS Georgija je trebala biti naoružana sa 8 do 10 teških topova od 250 mm premda je upitno koliko ih je zapravo postavljeno. Oklop je činilo dva sloja borovine od 20 i 30 cm, 10 cm hrastovine i na to željezni oklop od željezničkih tračnica posloženih jedne u druge ("http://www.csa-railroads.com/CSS_Georgia_Armor.htm" - fotografija presjeka dijela oklopa izvađenoga iz rijeke Savanne 2015. godine). Veličina broda se procjenjuje na od 150 do 250 stopa.

Gore je jedina postojeća fotografija CSS Georgije, a i ta je fotografija loše fotografije koja je napravljena na dvorišnoj prodaji ali povjesničari se slažu da je autentična. Uz to postoji nekoliko skica koje se drastično razlikuju jedna od druge što meni daje puno slobode u definiranju konačnog izgleda.

Dakle, dosadašnji napredak:

Ovo je prva faza kada sam još planirao da Georgia ima zaobljene pramac i krmu kao Virginia. Nakon što sam podbacio u osnovnoj geometriji ne uspjevši nikako izračunati plošnu površinu zaobljenog dijela oklopa Embarassed prešao sam na četvrtastu opciju.

Spojevi su malo široki na nekim mjestima ali sve će to naknadno riješiti Milliput.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Brodovi i plovila Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma