Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Macchi MC.202 u NDH (K.Jgr.1)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945.
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Stu 27, 2014 12:19 pm    Naslov poruke: Macchi MC.202 u NDH (K.Jgr.1) Citiraj ovaj komentar

Kompilirao sam nedavno fotke Macchia iz sastava K.JGr.1 za koje znam ,pa eto da ih okaćim i ovdje možda se povede kakva rasprava il nešto novog otkrijemo...
Dakle ono što sam ja uspio dokučiti je da imamo 13 fotki od 5-6mašina ,ali nažalost niti jedna ne daje uvid u kompletan izgled ni jedne mašine. Ono što mogu tvrditi je da imaju njemačke oznake i da večina ima i bijelu traku oko trupa , dok je položaj i veličina individualnih brojeva dosta različita kao i eventualne druge taktičke oznake, na nekima se vidi recimo s donje strane motora nekakva druga boja ,dok drugi tu imaju maskirne šare...
krenimo redom:
1. M.M.91910 možda najpoznatiji aparat serija fotki fotkana najvjerovatnije početkom 1944g. u Kurilovcu prikazije skupinu pilota oko dotične mašine:

mašina ima najvjerovatnije trobojnu shemu: gore oker podloga s zelenim nepravilnim flekama sivo dole, bijelu traku oko trupa i balkanski križ ispred trake i možda maskirno obojen donji dio trupa ispod motora...

2.Najvjerovatnije "crni 2" serija fotografija fotkana najvjerovatnije ljeto 1944g. Borovo na fotkama vodnik Ismet Redžebašić:

mašina ima najvjerovatnije trobojnu shemu: gore oker podloga s zelenim nepravilnim flekama sivo dole, bijelu traku oko trupa i najvjerovatnije crni 2 ispred trake jako mali balkanski križ ili ga uopče nema na trupu, te prebojani mali broj 2 na nosu i najvjerovatnije žuto obojen donji dio trupa ispod motora ...

3.Bijeli 4 serija fotografija s dva ista lika, treća fotka najvjerovatnije prikazuje istu mašinu ,fotkano svibanj 1944g. Kurilovec:

mašina ima najvjerovatnije trobojnu shemu: gore oker podloga s zelenim nepravilnim flekama sivo dole, dobro se vidi granica između gornjih i donje boje što isključuje žuto obojen donji dio nosa.

4.Crni(cvreni?)1 fotografija snimljena najvjerovatnije proljeće 1944g. Kurilovec ,neki tvrde da je to mašina J.Helebranta zapovjednika 11.jata (2.staffel)

mašina ima najvjerovatnije trobojnu shemu: gore oker podloga s zelenim nepravilnim flekama sivo dole, ne vide se ni balkanski križ ni bijela traka oko trupa...
5.Žuti 2 fotografija iz albuma Zdenke Žibrat snimljena najvjerovatnije u proljeće 1944g.

mašina je prebojana i ima najvjerovatnije trobojnu shemu: gore oker i zelena nepravilna polja te sivo dole vidi se bijela traka oko trupa te izgleda mali/tanji balkanski križ ispred nje te djelomično žuti? broj 2, na repu je kukasti križ...

6?. Fotografija nosa Macchia sa "sličnom" skupinom ljudi (Z. Žibrat) na njemu ,možda ista mašina kao i sa predhodne fotke (žuti 2) iako fali granje...

shema je maskirna iako slabo vidljivo kakva, izgleda da ima žuti donji dio nosa ispod motora....

Poky: poruka promijenjena dana: Pet Stu 28, 2014 3:43 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Čet Stu 27, 2014 1:11 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Što se tiče crnog 2 upitno je da li je to 2 ili neki drugi broj. Na kapotažu motora može biti grb nepovezan sa brojem. Crni 1 se smatra za Helebrantov avion, jer je on bio tadašnji zapovjednik, a 1 je obično zapovjedni avion. Na original fotki crnog 1 je vidljiv početak dosta malog balkenkreuza. Osobno sam vidio 2-3 neobjavljene fotografije legionarskih MC.202 u letu (relativno mali avion fotkan odozdo, na velikoj fotki) i vide se uobičajene njemačke oznake, ali broj se vidi jako slabo. Kad gledamo fotografije, nameće se zaključak da ima više faza obilježavanja brojevima. Nije vidljivo da li su bijeli brojevi na kapotažu motora povezani sa mogućim istim brojem na trupu. Prva tura MC.202 je stigla iz Italije, direktno iz tvornice sa hrvatskim pilotima za komandama, ali su poslje dolazili kao popune avioni iz Luftparka Niš, a to su zasigurno razni zarobljeni Macchiji 202 ( i par 205 za koje nema slika) pristigli iz Italije.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

PorukaUpisano: Pet Stu 28, 2014 12:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Osobno sam vidio 2-3 neobjavljene fotografije legionarskih MC.202 u letu (relativno mali avion fotkan odozdo, na velikoj fotki) i vide se uobičajene njemačke oznake, ali broj se vidi jako slabo.

Pretpostavljam da te fotke ne otkrivaju ništa revolucionalno ni novo?
Dali se na tim fotkama možda nazire eventualno drgačija nijansa(žuta) na vrhovima krila s donje strane?
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pet Stu 28, 2014 10:34 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Citat:
Osobno sam vidio 2-3 neobjavljene fotografije legionarskih MC.202 u letu (relativno mali avion fotkan odozdo, na velikoj fotki) i vide se uobičajene njemačke oznake, ali broj se vidi jako slabo.

Pretpostavljam da te fotke ne otkrivaju ništa revolucionalno ni novo?
Dali se na tim fotkama možda nazire eventualno drgačija nijansa(žuta) na vrhovima krila s donje strane?
Ne, nažalost nema ništa posebno novog na tim slikama, osim da se na donjoj strani krila vide njemački križevi, ali se više ne sjećam kojeg tipa-čini mi se da imaju crni rub oko bijelih površina. Sa donje strane krila nema ništa, a u tom periodu više uglavnom ni nema po službenim naredbama. Koliko znam, od taktičkih oznaka, prva tura ima bijelu traku oko sredine trupa koja je obojana još u Italiji, u tvornici, po talijanskom pravilu za mediteransko ratište. Kasnije su obojane žute površine na donjoj strani kapotaža motora (vidljivo je na vjerojatnom crnom 2), a navodno bi i crni 1 trebao imati te žute oznake. na fotki sa Zdenkom Žibrat je uz žuti broj i žuta traka oko stražnjeg dijela trupa. Taj je avion zanimljiv jer ima skroz drukčiju kamuflažu, mislim da je to Bredina kamuflaža u širokim pojasevima oker i zelene. Jednom je netko stavio sliku (mislim da je iz Hrvatskih krila) gdje su pripadnici PTS-a ispred jednog takvog MC.202 , ali neznam da li je link još aktivan, jer je to dosta stara tema...

Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Pet Stu 28, 2014 3:41 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
na fotki sa Zdenkom Žibrat je uz žuti broj i žuta traka oko stražnjeg dijela trupa. Taj je avion zanimljiv jer ima skroz drukčiju kamuflažu, mislim da je to Bredina kamuflaža u širokim pojasevima oker i zelene. Jednom je netko stavio sliku (mislim da je iz Hrvatskih krila) gdje su pripadnici PTS-a ispred jednog takvog MC.202 , ali neznam da li je link još aktivan, jer je to dosta stara tema...

Koja žuta traka!?
Okačio sam ja tu fotku sa Z.Žibrat i vidi se kontrast između Žutog 2 i bijele trake na trupu, ne vidim razloga kad nisu mjenjali mnogo drugih detalja na MC.202 zašto bi prebojavali traku iz bijelog u žuto?!
Bilo bi krasno kad bi netko iskopao tu fotku s PTSovcima ispred tog Macchia...
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
PorukaUpisano: Pon Pro 01, 2014 11:04 pm    Naslov poruke: Poznate objavljene fotografije na teritoriji NDH.. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
-Postoji knjiga o krinkanim shemama talijanskog zrakoplovstva koje su zvanično stupile na snagu kad je za Italiju rat završavao, pa su sva ova pitanja za slabije obrazovane u tom smjeru. Knjiga je pravi mali slatkiš, s prikazima situacija te odrezaka shema, ali bez etalona boja.
-Pregled reprofotografija koje su poznate sada imate na jednoj stranici koju ste osmislili.
-Nisam navikao na prikazima iz moje kolekciji vidjeti neki tuđi zaštitni žig, pa me zanima što isti predstavlja?
-Koliko je meni poznato spomenuta osoba koja provjetrava krevet te zanimljive fotografije je dala u ruke meni i Marku Jerasu koji je bio tada uz mene u kućnom posjetu tom zrakoplovcu ujedno članu veterana Aerokluba Zagreb. Tko se sve do danas potpisao kao kolekcionar tih prikaza, ja nisam bez odvjetnika u stanju to više pratiti.
-Posve ista je situacija s najboljim prikazima dvoplošnjaka NDH Fieseler Fi 167 i visokokrilca NDH HD 80 .
-Smijem li upitati objavljivaća od kuda je reprofotografirao situacije s krevetom?

Lijep pozdrav, Dragiša.
Administrator
PorukaUpisano: Uto Pro 02, 2014 9:56 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Objavljivač ih je zasigurno, prije koju godinu, skinuo ovdje sa OMF-a kad se razglabalo o istoj temi, ali su linkovi tih digitalnih fotografija (a ne repro fotografija-repro fotografije su one koje se sa negativa izrade na foto papiru!) odavno "pukli", pa je ta davna rasprava bez likovnih priloga. Koliko se sjećam, možda je čak kolega Jeras stavio te fotografije sa krevetom. Uostalom, te su fotografije objavljene u više knjiga (npr.Ciglić/Savić-Osprey, Aralica-Hrv. ratnici, grupa autora - 100 god hrv.zrakoplovstva...). Ove su digitalne reprodukcije po rezoluciji, kvaliteti i dimenzijama, uz watermark na njima neobjavljive, tj. ne mogu se kvalitetno odštampati, pa ne treba nikoga brinuti njihovo objavljivanje na OMF-u i pitanja mogućih autorskih prava. Ovdje su samo zbog ilustriranja rasprave. Da li ti Dragiša imaš valjani kupoprodajni ili darovni ugovor sa izvornim vlasnikom fotografija? Ako nemaš, ne trebaš više ni pomisliti postavljati pitanja o autorskim pravima, tim više što ih i sam stalno kršiš. Wink

Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Uto Pro 02, 2014 9:32 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dragi Dragiša!
Evi odgovaram ti kao "objavljivač" iako ti je Grunf već odgovorio i sve objasnio ,fotke u postu su skenovi iz raznih knjiga gdje su već dotične fotografije objavljene (knjige su u mojem vlasništvu i sve sam ih kupio svojim novcem ,ako te možda i to zanima...)kao što sam i napisao stavio sam ih u ovu "objedinjenu" temu da ako tko zaželi možemo raspredati o dotičnim mašinama na kojima su letjeli naši piloti...
Da na postu gdje su se prvi put postavile te fotke "s krevetom" ,postavio ih je M. Jeras, ali ove dotične su baš skenirane iz knjiga.
Da stavio sam "zaštitni žig" ,a OMF znači Otvoreni Maketarski Forum jel su fotografije namjenjene raspravi na forumu. Ako po zakonu na ovakve skenove namjenjene raspravi na forumima treba stavljati žig/potpis vlasnika ,nema problema, neka mi/nam administratori to objasne, pa ću idući put to i napraviti.
Kad si već bio u razgovoru sa dotičnim pilotom ,možda bi nam mogao reći dali ste saznali šta od njega o dotičnoj mašini il i to čuvate za tako dugo iščekivanu knjigu koju nikako da ugledamo (a koju ću btw također među prvima kupiti ,ako ikada izađe)
BTW Da li ja tebe mogu sada pitati kao zaposlenik HRT-a zašto ti postavljaš po forumu screen shootove iz TV kalendara i drugih emisija HRT-a na kojima je očigledan logo HRT-a???
divja_jaga

Član od: 20 Lip 2007
PorukaUpisano: Čet Pro 04, 2014 2:37 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

okej, kad nitko neće, ja ču ipak izneti svoj stav:

poky, (važi i za poštovane moderatore OMF, da razmisle o pravilima postavljanja raznih materiala na forum) u stvari ti si sa tim skeniranjem slika napravio krivično djelo krađe autorskih prava i nemaš nikakvog opravdanja u tome, da si na njih stavio žig OMF. svako kopiranje, skeniranje, repliciranje bez dozvole izdavača ili vlasnika autorskih prava, nije dozvoljeno. pa ni za diskusije na forumu - ili pogotovo ne za diskusije na forumu, kde pokradene stvari postanu opće "vlastništvo" svih. pri tome nije važno kakav je to forum. bavi li se maketarstvom ili problemima sa roštiljem.

to što si napravio, direktan ja napad na sva ta izdanja knjiga u kojima je to objavljeno i u stvari otimaš jim materialna prava, koje bi postigli sa prodavanjem knjiga. ti u stvari onemogučavaš i smanjuješ prodaju. sa objavom takvih materiala u stvari ponestaje potreba, da ljudi kupuju knjige i time nadoknade autorima i izdavačima barem malo sav taj uloženi trud i godine rada i istaživanja. svaki put, kad objaviš takve slike, podseti se, da ti u stvari odvraćaš autore od rada a u istu ruku ti od njih očekuješ, da ti i dalje serviraju nove slike, nova saznanja i nove tekstove i još jih optužuješ, da ti nešto kriju.

znam, da je bez slika teško imati dobre debate na forumima o tim stvarima koje nas interesuju. ali barem bi bilo dobro, da se tih stvari svaki put podsetimo, kad se "altruistički" trudimo skenirati iz kniga za drugove na forumu, da bi debatirali o minornim problemima pojedine boje na avionu. autorski rad i tuđe vlasništvo potrebno je zaštititi i te slike u stvari predstavljaju puno više ...

znam, da je kupovanje svih tih knjiga skup hobi. ja jih svejedno kupujem. sve redom, koje me interesuju, pa tako i one, koje postoje u nekim ukradenim e-izdanjima. to je jedan od načina, kako se zahvaliti autorima i kako u stvari poticati istraživanje i nova izdanja. sve ostalo je licemerje ...
Natrag na vrh
Poky

PorukaUpisano: Čet Pro 04, 2014 7:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

@divlja_jaga
OK ,neka bude po tvome ,želio bih da mi samo kažeš dali je to tvoje znanje o autorskim pravima podkrepljeno nekom pravničkom svjedođbom? Nemoj misliti da mi moraš polagati račune ,il da te prozivam, omalovažavam il nešto sl. Iskreno te pitam (nemaš nikakvih podataka na profilu nit si se predstavio u rubrici za to, pa ne znam), ćuo sam dosta interpretacija pitanja autorskih prava od raznih pravnika i "pravnika" pa bih htio znati dal tvoje riječi imaju pravu težinu(možeš i na PM).
Druga stvar koja mi je zanimljiva kačiš se već drugi put na fotke koje ja stavljam jel eto ja kradem i kršim autorska prava pa te molim da idući put ,il na PM ,opomeneš i Dragišu kad postavi screen shoot s logom HRT-a to recimo mene jako bode i mući.....
Što se mene tiće ovo je mislim zadnji pokušaj poticanja neke rasprave na forumu, vidim već neko vrijeme da je ponestalo elana/inicijative il što već...
Sve fotke koje su u ovom topicu već su objavljivanje na ovom forumu ,neke i od strane vlasnika ,ali su linkovi na njih "pukli" ,ja sam samo želio objedniti ih jel su se pojavljivale na više topica.
Ako toliko smetaju te fotke ,neka moderatori izbrišu topic.
Zanimljiva mi je još jedna stvar da se na svim forumima kojima sam imao prilike surfati objavljuju fotke iz nekih publikacija, arhiva, priv. vlasništva ,ali nigdje nisam naišao na prozivanje i priče o autorskim pravima????
Citat:
znam, da je kupovanje svih tih knjiga skup hobi. ja jih svejedno kupujem. sve redom, koje me interesuju, pa tako i one, koje postoje u nekim ukradenim e-izdanjima. to je jedan od načina, kako se zahvaliti autorima i kako u stvari poticati istraživanje i nova izdanja. sve ostalo je licemerje ...

Ovo mi još zanima, nije mi jasno, hočeš li reći da kupuješ sve knjige koje te zanimaju i skidaš ih u e-izdanjima jel je to jedan od načina zahvale autorima?!?!

I ja kupujem knjige iako mi je to skup hobi ,tim više što više nemam ni prostora za njihovo držanje, tako da mislim da sam i ja malo potaknuo i zahvalio autorima na njihovom trudu.
divja_jaga

Član od: 20 Lip 2007
PorukaUpisano: Čet Pro 04, 2014 9:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pm!
Natrag na vrh
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Čet Pro 04, 2014 9:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Onaj koji škljocne sa foto aparatom je vlasnik autorskih prava.

Kako većina fotografa iz drugog svjetskog rata nije živo ne možemo ih pitati dali su dali zahtjev za autorska prava. Čisto sumnjam da bi to onda tražili.

U Hrvatskoj Zakonom o autorskim pravima iz 1999. godine, sve fotografije objavljene do 1. siječnja 1974. godine su javno dobro.

Ali i za one neobjavljene vrijedi ako se fotografije objavljuju npr. na forumu treba navesti ili autora fotografije ili web stranicu ili knjigu iz koje su skenirani.
Natrag na vrh
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Čet Pro 04, 2014 10:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
@divlja_jaga
ćuo sam dosta interpretacija pitanja autorskih prava od raznih pravnika i "pravnika" pa bih htio znati dal tvoje riječi imaju pravu težinu(možeš i na PM).

divja_jaga Napisao/la:
pm!

Ehh. Ovo je zanimljiva tema i bilo bi bolje kad bi tumacenje zakona o autorskim pravima malo otvorenije raspravili.

PS
Jel' dobije stari deda (koji je cuvao fotkice od '45-te) koji euric kad fotkica/e zavrse na ebay-u za par stotina eurica? Very Happy Twisted Evil

E da, i ako bi se isao objasnjavati po sudu sa nosiocima autorskih prava ovakvih materijala/knjiga i fleksibilnosti u tumacenju/primjeni nekog tipa "fair use-a" odnosno caka koje navodi dog gore npr. - sumnjam da bi to dobro proslo jer su svi ti ljudi mahom suci/pravnici/tumaci po struci.
Natrag na vrh
Mirko S. Zlikovski

Član od: 25 Ožu 2008
PorukaUpisano: Čet Pro 04, 2014 10:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pardon, ali ovaj topic je o Macchiima iz K.JGr.1!
Ako želite iznositi svoja viđenja autorskog prava, otvorite topic za to, pa neka ga čitaju oni koje to i zanima.
Sasvim se slažem sa Pokyem da ovakvo spamanje i pokušaj provokacije ili čak zastrašivanja pokretača teme vodi ka izostanku bilo kakve kvalitetne interakcije na forumu i obeshrabruje bilo koga da konstruktivno diskutira o nekoj relevantnoj temi.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Čet Pro 04, 2014 11:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mirko S. Zlikovski Napisao/la:
Sasvim se slažem sa Pokyem da ovakvo spamanje i pokušaj provokacije ili čak zastrašivanja pokretača teme vodi ka izostanku bilo kakve kvalitetne interakcije na forumu i obeshrabruje bilo koga da konstruktivno diskutira o nekoj relevantnoj temi.

Nazalost, kvalitetne interakcije na podforumima Hrvatska vojna povijest i Recenzije knjiga nema vec dosta godina (najmanje zadnje 3-4 god).
Nema najava za neke promocije knjiga/filmova koje bi svakako bile zanimljive, a prosle su nezapazeno (ko/autori mislim cak reg. na forumu)...
Nije bas ni maketarski dio nesto bolji.
Forum je manje-vise mrtav i mislim da tu nema vise nade.

Strucnjaci koji su bili medu clanovima foruma vise nisu/ne zele biti aktivni, a neki su vidim i izbrisani.
Sjor Poky pokusava malo zivnuti ovaj dio, ali ne ide to.

U ovih par godina pokrenuti su neki casopisi i pocelo se s izdavanjem nesto knjiga, pa autori vjerovatno cuvaju svoju gradu za potencijalne clanke/knjige...

ZG ima maketarskih udruga/klubova vise nego ikad - naravno svi se gledaju preko oka - al' ono u fino su si Very Happy Very Happy

Imamo i Inicijativu za očuvanje hrvatske zrakoplovne baštine - ali nije bas uputno raspitivati se o njoj - uglavnom cete dobiti sturi/trivijalni odgovor.
Ista je uredno u registru udruga sto daje nekakvu naznaku da zeli sudjelovati u natjecajima za drzavne dotacije, ali radi toga treba imati javno dostupan statut (uskoro i izvjesce o financijama) i obavezu obavjestavanja o svom radu sire javnosti (ukoliko iskoristi pravo financiranja iz javnih izvora) ....

Uglavnom klima je dosta trula, pa tesko da ce tu biti kvalitetne interakcije/diskusije...
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> - od 1941. do 1945. Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naprijed
Stranica 1/7

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma