Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

NOVI PROJEKT 1/32
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2015 12:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Umjetnost, predobro!!
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2015 12:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

And the Model of the Year Award goes to (again)... Very Happy
Natrag na vrh
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2015 1:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

or model of the decade?? or century??

kako rekoh - gledajte i ucite....... Shocked Shocked Shocked
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Doodeck

Član od: 05 Pro 2009
PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2015 2:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

A kaj da učim... Mogu ga jedino nać di živi i jecajući mu zagrlit koljena cvileći: "kako...KAKO???"
Very Happy
Natrag na vrh
Grega X

Član od: 09 Stu 2005
PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2015 7:13 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrhusko.... nemam rječi.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Sij 13, 2015 11:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prekrasno. Very Happy Jedva čekam vidjeti uživo na nekom natjecanju.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Sij 13, 2015 11:40 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pa s obzirom na sve moje druge obaveze, nadam se da će biti do naredne CK ili možda ipak malo ranije Smile Smile Smile
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Uto Svi 05, 2015 10:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poslije dosta vremena opet oživljavamo ovu temu. Naime, završio sam u međuvremenu maketu i kako je inače moj običaj, prije fotki gotove makete želim podijeliti sa vama te preostale faze samogradnje do završetka.

Dakle, dok sam polako trup opremao sajlama i ručno izrađenim zategama započeo sam i sa radom na bojanju krila i repnih površina. Najprije su sve površine prešpricane slojem svjetlo sive temeljne boje da se lakše primijete i isprave razne nepravilnosti, a zatim sam našpricao sloj mat bijele boje. Potom sam na svim donjim površinama špricom nanio crnu boju preko svih rebara i ramenjača. Kada se boja osušila maskirao sam sva rebra i ramenjače (s gornje i donje strane krila)Tamiya trakom izrezanom na širinu 2 mm.

Naravno, to maskiranje je mukotrpan posao ali se poslije isplati. Maskirane površine pripremljene za daljnje bojanje izgledaju ovako:

Zatim sam sve gornje površine prešpricao jako tamnom sivom, gotovo crnom bojom. Sve donje površine prešpricao sam bijelom mat bojom i dobio sam sljedeći rezultat na gornjim površinama:

A ovako poslije tretmana bijelom bojom izgledaju donje površine:

Zatim je slijedilo nekoliko vrlo razrijeđenih slojeva vrlo svjetle krem boje po svim površinama, kako bi se dobio željeni efekt:

Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Uto Svi 05, 2015 10:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U nastavku sam krila i rep pripremio za lijepljenje na trup a samo lijepljenje je obavljeno pazeći da sve bude poravnano kako treba. Prije toga sam ručno nacrtao sve natpise na rep i sa donje strane desnog krila. Krila su pri korijenu zaprljana uljanim smeđim nijansama boje koja simulira ulje. I ta operacija je uspjela. Zatim sam propeler (kojega sam modificirao odnosno pregradio iz WNW Roland D.VIa seta) prešpricao akrilnom svjetlo smeđom bojom i maskirao dijelove kako bih simulirao laminirano drvo:

Poslije špricanja tamnije smeđe boje, tankim kistom sam simulirao godove pa evo kako to izgleda u "međufazi":

Zatim je na tako pripremljen propeler išla jako razrijeđena crvenkasto smeđa boja da se smanji kontrast između pojedinih boja, a onda je sve konačno zaštićeno sjajnim bezbojnim lakom.

U sljedećoj fazi, nakon što sam polijepio krila i repne površine, maketa je postavljena na RS stalak i započela je operacija stavljanja sajli i zatega:

Natrag na vrh
Dodo

Član od: 15 Tra 2015
PorukaUpisano: Uto Svi 05, 2015 10:58 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ovo je poput svicarskih satova, svaki detalj unikatan i izvanredan...
Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Uto Svi 05, 2015 11:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...jako mi se sviđa ovo što radiš....drveni majstor na djelu...izvrsno... Very Happy Very Happy
frka

PorukaUpisano: Uto Svi 05, 2015 11:42 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Stavljanje sajli i zatega: najprije idu zatege i sajle na donje krilo.

Svaka sajla ima dva terminala i jednu zategu. Terminali i zatege za trup su rađeni od mesingane cjevčice sa nutarnjim promjerom od 0,3 mm, dok su zatege na krilima kupljene (Gaspatch Models).

Zatege idu i za ukrućenje repnih površina:

... i za elerone:

Nakon što su sve sajle i zatege postavljene na donju stranu krila, rad se nastavljana gornjim površinama:

Ovdje se dobro vidi svih 12 zatega koje drže gornje krilo:

... i radovi na trećem redu zatega. Obratite pozornost na strukturu platna koja se dobro vidi na eleronu:

Sa dovršenjem radova na zategama maketa je manje-više dovršena. Slijedilo je finalno bojanje metalnih dijelova propelera i njegovo postavljanje na mjesto.
Natrag na vrh
vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Sri Svi 06, 2015 12:21 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Uz ove slike treba nadodati Ne pokušavajte ovo kod kuče jer će te si pokidat živce.

MIslim 12 zatega.... ovo ono. Sve pohvale zvuče nedostojne.
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Sri Svi 06, 2015 12:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I napokon evo fotografija gotove makete. Ukupno je na njoj ugrađeno:
190 sajli, 284 terminala i 134 zatezača. Jedini kupovni dijelovi su motor, 48 zatezača i kotači sa žbicama. Sve ostalo je samogradnja.
Na kraju želim reći da sam ovim projektom želio ne samo sagraditi maketu kakvu nitko nema, već ujedno rekonstruirati mogući izgled "aeroplana" jednog od pionira naše avijacije koji zauzima značjano mjesto u zrakolovnoj povijesti. Samouk i uporan, studirajući, potajno fotografirajući i skicirajući Bleriotov monoplan kojega je imao prilike vidjeti u Parizu, Sarić je vlastitim rukama sagradio najprije jedan, a onda od njega pregradio drugi avion koji su bili jedan od ranih, ali važnih pokušaja osvajanja neba iznad nas. Neka mu je zato i ova moja maketa na spomen.
Uživajte!!!

Natrag na vrh
mskukan

Član od: 08 Svi 2007
PorukaUpisano: Sri Svi 06, 2015 4:17 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je baš pravo umjetničko djelo. Čestitam ti na ovoj iznimnoj i prekrasnoj maketi!

Teška vremena prijatelju moj, đavo ih odnio
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed
Stranica 5/8

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma