Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

NOVI PROJEKT 1/32
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
gemini

Član od: 30 Stu 2010
Mjesto: Vrhnika-SLO
PorukaUpisano: Uto Stu 11, 2014 12:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Shocked Shocked Svaka čast!!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Stu 12, 2014 9:01 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zatezače radim od komadića mesingane cjevčice i tanke bakrene žice. Cjevčica je vanjskog promjera 1 mm a nutarnjeg 0,6 mm, koliko je debela i žica. Dakle cjevčica se izreže na duljinu od 3 ili 4 mm, provuče se žica i na obje strane naprave alkice. Izgleda jednostavno ali baš i nije jer treba najprije pobrusiti krajeve cjevčice da budu ravni nakon rezanja, očistiti rupu u cjevčici da se može provući žicu, zatim na obje strane napraviti od žice okruglu omču i zavinuti je da se ne odmota. Zatim se skalpelom odreže višak žice. Onda još treba na jednom kraju zatezača napraviti još jednu alkicu sa ankerom koja će se lijepiti na konstrukciju trupa. Kad je to gotovo treba napraviti još jednu samostalnu alkicu za koju će se vezati drugi kraj sajle i koja će se zalijepiti na drveni okvir trupa. I sve to u nekih 55 primjeraka.
Uostalom postaviti ću fotke da se vidi koliko je sve to minijaturno.
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sri Stu 12, 2014 9:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poznata mi je ta tehnologija izrade zatezača-radio sam ih za Albatrosa D.V od WNW-a... Cool Dosta dug i pipkav posao. Meni je pomoglo to što sam prvo napravio neku vrstu šablone od pločica lesonita za piljenje mesinganih cjevčica, kako bi olakšao rezanje i uvijek imao istu dimenziju. Najviše je frustrirajuće to što se prilikom izrade obavezno pogubi bar 5-6 dijelova ili gotovih zatezača, a tijekom montaže isto bar još dva-tri, pa ih treba napraviti viška. Do sad napravljen trup izgleda izvrsno. Very Happy

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Sri Stu 12, 2014 9:51 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za formiranje alkica koristim za model komadić malo deblje čelične žice oko koje omotam i zategnem bakrenu žicu, tako da alka dobije pravilan okrugli oblik.
Natrag na vrh
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
PorukaUpisano: Sri Stu 19, 2014 8:24 pm    Naslov poruke: Ventilator ispod trupa Sarićevog aeroplana. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.
Zanimljiva je izrada makete u samogradnji ovoga pionirskoga aeroplana.
-Meni ventilator ispod trupa ima smisla jedino kao vjetrenjaća za mjerenje brzine uz nekakav opružni ili centrifugalni razmičući par utega. Nažalost nisam provjeravao onovremene mjerne uređaje, pa ako netko ima podatke, neka nam iste pokaže.
-Uvijek je zanimljivo pitanje koje vrste drveta su rabljen u izradi. Ako je negativ filma bio ortokromatski odnosno skraćenoga spektra, onda je drvo moglo drugačije izgledati u izvorniku od reprodukcija. Danas se rabe borovina za najnapregnutije dijelove te jelovina, breza i druga još lakša drva za ostale noseće dijelove.
-Zračni vijak je barem nekim fotografijama taman ali vidljive drvene teksture.

Baš me zanima me kako će to sve biti interpretirano do kraja izrade.

-Možda bi se moglo ponuditi nekom maketarskom magazinu ovaj rad za objavu u tiskanom obliku.

Lijep pozdrav, Dragiša.
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Čet Stu 20, 2014 8:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Vrlo zanimljiva tvrdnja. Moguce je da se radi o brzinomjeru sa utezima ili pumpi za ulje - i tu je bilo problema sa ranim motorima pa se dosta eksperimentiralo.
Sada radim na komandama pa cu postati slike.
Natrag na vrh
potez XXV

Član od: 03 Svi 2006
PorukaUpisano: Čet Stu 20, 2014 3:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super projekt!

Ja bih isto rekao anemometar.
Ili mozda zracna pumpa za nadtlak u rezervoaru goriva?

Da li ima neki primjer gdje je bio koristen takav sustav sa pumpom za protok ulja pogonjenom propelerom (pretpostavljam kao redundantni - ako uopce ima smisla)?

Koliko sam vidio ovaj tip motora ima pumpu vezanu zupcanom vezom.

Svakako zanimljiva tema.
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Čet Stu 20, 2014 4:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Za sada nismo sa sigurnošću uspjeli utvrditi da li se radi o anemometru ili pumpi. Moguće je po meni i jedno i drugo ali u nedostatku pisanog traga možemo samo nagađati... po netu sam puno tražio ali bez nekog relevantnog rezultata.
Natrag na vrh
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
PorukaUpisano: Čet Stu 20, 2014 10:30 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Gdje nabavljaš te tanke mesing cijevčice ?
Ja sam probao rezati medicinske igle ali
su mi pretvrde Sad
frka

PorukaUpisano: Pet Stu 21, 2014 1:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mesing cjevčice vrlo malih promjera se mogu nabaviti preko weba i to sa više adresa. Neke od poznatijih su Albion Alloys, K&S brass tubes, Voyager i t.d. Ja sam kupio po jednu vrećicu sa po 6 cijevi od Voyagera, i to debljine 0,2 mm, 0,3 mm, 0,4 mm, 0,8 mm, 1 mm, 1,4 mm. Mogu se rezati skalpelom sa starom oštricom tako da se krajevi ne deformiraju a za rezanje na istu dimenziju napravio sam jedan jednostavan model od pleksi stakla, sa zabušenim rupicama željene duljine. Umetneš cjevčicu, i režeš saklpelom uz rub modela od pleksija sve dok cjevčica ne bude prerezana. U svakom slučaju štedljivije i preciznije od rezanja Dremelom i reznom pločom.
Natrag na vrh
frka

PorukaUpisano: Sub Sij 10, 2015 7:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Napokon malo nastavka radova nakon dosta dana pauze. Zapravo najdugotrajniji posao je izrada ogromnog broja sidara i tri tipa zatezača za sajle trupa i krila, na što sam potrošio puno večeri... neke sam već i montirao na unutrašnje okvire trupa i rastegnuo EZ-Line. Osim nešto kupovnih zatezača, jedina dva komada koje sam kupio su kotači sa žbicama i motor. Kotače sam kupio od američkog proizvođača Scale Spokes a resinski motor je od češkog Turus Modelsa. Sa kotačima se dobiju dvije vrste guma, jedne resinske a druge baš od gumenih "O" ringa. Ja sam iskoristio ove gumene samo sam ih obojao u sivu boju. Repni kotač izradio sam koristeći jetkane felge sa žbicama i naravno dodao gumeni "O" ring pobojan također u sivo. Amortizere na glavnom podvozju također sam izradio od gume i za to sam koristio crne gumice izvučene iz donjeg rublja Smile
Kotače skupa sa amortizerima sam zalijepio na podvozje. Motor sam plastelinom probno montirao na trup i za sada sve to izgleda ok:

Provukao sam u ovoj fazi i sajle za komande jer bi ih kasnije kada budu postavljene sajle za ukrućenje trupa, bilo teško provlačiti.
Zatim sam pristupio izradi krila, koja sam skrojio po nacrtima od tanke stireneks folije. Srećom ona su posve pravokutnog oblika tako da je konstrukcija prilično jednostavna. Nakon što sam skrojio gornju i donju polovicu krila, s unutrašnje strane sam olovkom iscrtao rebra i zatim ih kemijskom olovkom i ravnalom sa unutarnje strane snažno pritisnuo i pojačao, tako da su rebra na vanjskoj površini ostavila izbočeni trag. Dobro je da je krilo pri tome na nekoliko slojeva papira na ne na nekoj tvrdoj podlozi, kako bi tragovi rebara ostali što izbočeniji.

Tako pripremljene polovice krila treba učvrstiti jer ako se samo izravno zalijepe jedna za drugu, nakon nekog vremena će se savinuti ili izvitoperiti, što naravno ne želimo. Zato treba osmisliti neku čvršću strukturu koja će držati formu krila, i za to sam koristio kombinaciju mesinganih cjevčica te komadića čelične i bakrene žice. Sve to sam zalijepio cijanoakrilatnim ljepilom za gornju polovicu krila, pazeći da rebra imaju željeni zakrivljeni oblik. To je izgledalo ovako:

Dodao sam i cjevčice za nosače krila koje sam još ranije zalijepio za trup. Zatim sam zalijepio donju polovicu krila i sve pokitao i pobrusio:

A evo tu su zgotovljene i sve letne površine:

Nakon probne montaže i poravnavanja krila maketa napokon počinje podsjećati na letjelicu:

A sada me čeka mukotrpno lijepljenje sidara i zatezača na sve okvire trupa, te rastezanje i lijepljenje sajli.
Natrag na vrh
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Sub Sij 10, 2015 7:53 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mogu reći samo - svaka čast. Jedinstven rad.
Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Sub Sij 10, 2015 8:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...Frka do boli ....kotači su strašni....kao i sve ostalo Very Happy Very Happy Very Happy
Vedran

Član od: 05 Jul 2010
Mjesto: Garica-Otok Krk
PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2015 1:36 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prebolesno, kotači pogotovo Shocked
Natrag na vrh
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Ned Sij 11, 2015 10:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Fenomenalno! Savršeno!
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed
Stranica 4/8

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma