Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Moson 2014
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Klubovi, natjecanja, najave, izložbe
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Roland

Član od: 11 Kol 2013
Mjesto: Opatija
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 10:00 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

još jednom Hvala na pohvalama i podršci još uvijek mi nije 100% jasno način ocijenjivanja ali sam uspio nakon dva dana prevest sa mađarskog sudačkog listića koji je ostao ispod moje makete prevest stavke pri ocijenjivanju
dakle svaku maketu sudilo je tri suca svaki je imao listu i svaka stavka imala je ocijenu od 1 do 5 koju su oni zaokružili zbrojili bodove i tako podijelili nagrade (ovo je listić za brodove)
pa idemo redom:
1 složenost posla 1,2,3,4,5
2 opći dojam...
3 urednost spajanja i lijepljenja
4 struktura i završna obrada
5 rigging i oprema na brodu
6 bojanje i isticanje detalja
7 konstrukcija
8 oznake i zastave
9 naoružanje
10 dekali
11 kvaliteta farbanja i oznaka
12 tragovi oksidacije i hrđe
13 realnost i vjernost s obzirom na godište broda...
još su bile tri stavke prekrižene ako se brod gradi kao diorama
ovakvo bodovanje daje dosta realnu kvalitetu same makete ali po meni gube oni koji imaju više dobrih maketa u istoj kategoriji šta se desilo meni i Davoru
Low
Gazda
Član od: 16 Ožu 2006
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 10:14 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Roland Napisao/la:
ovakvo bodovanje daje dosta realnu kvalitetu same makete ali po meni gube oni koji imaju više dobrih maketa u istoj kategoriji šta se desilo meni i Davoru

ovo je praksa na svakom natjecanju. inace bi se moglo dogodit da osoba donese 3 makete i svaka pokupi jednu medalju. to bas nije u redu
ovakav sistem nagradjuje maketara, maketa koja je najbolja po kvaliteti ulazi u borbu za plasman, ostale se ne ocjenjuju

Član od: 08 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:15 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Suđenje je analogno NAVIGA sistemu. Nema nikakve borbe između maketa niti maketara. Makete se NE uspoređuju. Ocjenjuje se detaljno svaka stavka izrade makete. Gdje se mogu vidjeti bodovi dodijeljeni maketama?
Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

....fakat nisam znao da se ocjenjuje samo jedna maketa pa sam uzeo sa sobom i f-16 kojeg nisam stigao završiti prošle godine...slučajno sam došao na mjesto zločina kad su počeli suditi moju kategoriju i ostao iznenađen kad su uzeli samo f-16 na ocjenjivanje, a f-14 nisu ni pomaknuli...činilo mi se da su f-14 odsudili prije ali prijava koja je bila ispod podloge nije bila ni pomaknuta...izgleda da nju nisu ni pogledali već su uzeli samo f-16....sad sam malo razočaran jer mi je osobno f-14 po složenosti i izradi puno bolja maketa...pratio sam njhovo suđenje i ostao ugodno iznenađen sa kiliko su pažnje proučavali maketu....tri suca sa tri različite pozicije do u detalj su pregledali maketu...možda je razlog bio što je f-14 bio fiksiran za podlogu a f-16 ne...

Davor: poruka promijenjena dana: Uto Tra 15, 2014 11:21 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
0viking0
Moderator
Član od: 17 Lis 2005
Mjesto: Zagreb - Croatia
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:20 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moje je osobno mišljenje da treba ocjenjivati maketu, a ne maketara. Iz tog razloga su makete na stolu - ili bi barem trebale biti anonimne.

To znači da je Janica nakon prve osvojene medalje trebala biti diskvalificirana sa Olimpijade da bi druge mogle nešto osvojiti.

A da o Phelpsu ne govorimo.
Natrag na vrh
Roland

PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:22 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

znaći ja napravim jednu maketu i nosim je okolo a druge dvije sa kojima sam izgubio milijon sati rada nesmijem nositi zbog čega? dali je to neka vrsta kazne znači treba nagradit konkurenciju... zašto se on ne pomuči pa pobijedi ostale dvije makete i tako ih ravnopravno izbaci iz igre ili pobijedi sa svoje tri sve tri moje? pa se tu umiješaju još dvojica koji izbace nas! to je takmičenje... a ne zato šta neko ulaže ogroman trud i svoje znanje i vrijeme za više maketa mora sam sebi izbacit dvije ili tri makete a sve su podjednako dobre? znači imamo 5 perfektnih maketa od dvojice takmičara oni sami moraju izbacit 3 odlične makete i treće mjesto dobije netko koji je donesao neku polu završeno lošu pofarbanu maketu! taj se nikada neće potrudit napravit nešto bolje jer je ionako u jakoj konkurenciji osvojio medalju...
dog

Član od: 17 Stu 2006
Mjesto: rijeka
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:31 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Meni isto nije jasno zašto jedan maketar ne smije ili ne može osvojiti sve tri medalje ako su radovi to zaslužili.

I ovo je glupo što su prešli na NAVIGINO ocjenjivanje.

dog: poruka promijenjena dana: Uto Tra 15, 2014 11:33 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Roland

PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

davore drugi puta prijavi f18 na tebe f16 na ženu i f14 na kćer a ja ću još uključit i susjede... Very Happy Smile Laughing
Davor

Član od: 09 Lis 2011
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:42 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

...iskreno meni je ovaj put bilo važno odnijeti maketu negdje gdje se natječe puno ljudi koji nemaju baš neku poveznicu u cijeloj priči osim same makete... osobno mi ne bi smetalo da čovjek donese 10 vrhunskih maketa i osvoji 10 zlata...u konačnici kao što si rekao ne sudi se osobi nego se sudi kvaliteta makete...

Davor: poruka promijenjena dana: Uto Tra 15, 2014 11:44 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Natrag na vrh
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:43 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:
Moje je osobno mišljenje da treba ocjenjivati maketu, a ne maketara........

Tako je,slažem se.
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 11:54 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

U Mosonu ne može dobiti nagradu nitko sa loše složenom maketom samo zato što npr. nema konkurenciju. Bodovni sustav sa postavljenim limitima za zlato, srebro ili broncu može dovesti do toga da ima više medalja, ali i da ih uopće nema. Doduše, čisto sumnjam da se i to ipak u određenoj mjeri ne dogovara među sucima...U pravilima natjecanja lijepo piše da se od više prijavljenih maketa nekog natjecatelja u istoj kategoriji nagrađuje samo najbolja. Uostalom, ni ne ocjenjuju sve makete koje su na stolu. Za one koje suci već na prvo gledanje procjene da imaju neku veću grešku uopće ne gledaju dalje. Ako je netko slikao istu situaciju maketa po stolovima u subotu prije suđenja, i u nedjelju nakon, može vidjeti da dosta maketa nije niti pomaknuta. Da li je ta prva selekcija dobra ili loša i da li je pravedna, ovisi o znanju samih sudaca, ali na natjecanju sa cca 2000 maketa bi suđenje trajalo 3 dana kad bi baš gledali svaku. U master kategoriji je bodovanje složenije i preciznije, što je i logično jer su u tim kategorijama najbolje od najboljih maketa, pa nije lako suditi i često nijanse određuju plasman. Na manjim natjecanjima je praktično nemoguće uvesti ovakav sustav jer bi vjerojatno doveo do revolta natjecatelja, tj. "natjecanja bez nagrada".
Rolande, mislim da se ne bi trebao osjećati zakinut jer su htio-ne-htio morao igrati po pravilima natjecanja koja su javno objavljena i dobio tolike nagrade da ti se zavrti u glavi.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
frka

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 12:28 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Očigledno je da pri tako velikom broju izvrsnih maketa o zlatu, srebru i bronci odlučuju fine nijanse. Sve u svemu ja sam sa svojim uspjehom jako zadovoljan a sada znam što treba paziti na sljedećim maketama.

Kako bilo da bilo ja sam u ovoj maketi uživao u svakom trenutku gradnje, a osobito bojanja. Uostalom, novi WNW Roland D.VIb je već naručen i na putu je Smile
Natrag na vrh
Low
Gazda
Član od: 16 Ožu 2006
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 12:36 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

0viking0 Napisao/la:
Moje je osobno mišljenje da treba ocjenjivati maketu, a ne maketara. Iz tog razloga su makete na stolu - ili bi barem trebale biti anonimne.

To znači da je Janica nakon prve osvojene medalje trebala biti diskvalificirana sa Olimpijade da bi druge mogle nešto osvojiti.

A da o Phelpsu ne govorimo.

janica je osvojila svoje medalje u razlicitim disciplinama. nije 3 puta odvezla slalom sa 3 najbolja vremena i dobila 3 medalje u istoj disciplini

tako je i ovdje. nitko ne brani da se na natjecanje donese 62 makete ako ih prijavis u razlicite kategorije. ali ako su dvije ili vise maketa iste osobe prijavljene u istu kategoriju, ocjenjuje se samo najbolja (po vidjenju sudaca)

i to sto grunf kaze - ne moze se dobit nagrada ako je maketa losa. u mojoj kategoriji su podijeljena 3 zlata. nijedna bronca nijedno srebro. 3 makete su odskakale daleko od konkurencije i to je to. 3 zlata, ostali mogu ic doma. a bila je kategorija gdje je dana samo jedna srebrna medalja, ako se ne varam

PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 3:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ja ne da sam zadovoljan nego sam oduševljen i naravno da se ne osijećam zakinut žao mije da netko ne moram biti to ja! od dva super napravljena aviona jedan mora ostaviti doma da bi konkurenciji dao šansu...
u Mosonu je to drukčije jer konkurencija ako nije zaslužila neće dobiti ništa!
ali u npr sloveniji netko donosi 4 makete tri stavlja sa strane ili ih ostavlja doma jer ionako mu ne trebaju pa na takmičenju umjesto 130 maketa imamo samo 40 a drugo ili treće mjesto osvaja gospodin sa loše napravljenom maketom! o tome ja govorim ne bunim se i neću mijenjati pravila ali želim da ima sve više maketa na takmičenjima a ispada da je dovoljno nositi samo jednu upravo tako treba ocijenjivat makete bez imena i prezimena npr broj 97 prvo mjesto a kasnije pročitati to je napravio pero perović pa ako maketa br53 osvoji treće mjesto a to je isto radio pero mislim da tu nema greške i nitko nije zakinut kada bi 1,2,3 mjesto bilo po 1.000eu e onda bi to bilo nešto sasvim drugo veselimo se družimo i razmjenjujmo iskustva kod mene nema tajni šta god nekoga interesira ja ću mu pomoć i pokazat drage volje
Bio sam ponosan na sve Hrvate koji su se takmičili u Mosonu bez obzira na rezultate jer čim si tamo sa maketom na stolu ne možeš biti loš...
2851cz

Član od: 11 Lip 2012
Mjesto: Osijek
PorukaUpisano: Uto Tra 15, 2014 3:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Moram se malo našaliti i zaključiti da nova kategorija uskoro je : Pobjedi Rolanda . ( isprika Rolandu na šali , mi u Osijeku vas neizmjerno poštujemo i cijenimo vaš rad )
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Klubovi, natjecanja, najave, izložbe Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naprijed
Stranica 5/8

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma