Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Otkriven PZL P.11c Miroslava Ferića
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Internet linkovi
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Ožu 29, 2016 3:20 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dogovorite se oko varijante, tj. aviona kojeg bi radili.Wink Ferićev prijeratni "Bijeli 4" je PZL.P.11a, a koji je bio broj i kako je izgledao Ferićev P.11C, o tome nisam baš našao podataka. Kad je počeo rat Poljaci su promijenili brojeve na krilima u crnu boju, a na krilima su uglavnom zabojali bar jednu oznaku, ako ne i obe. Nedavno sam kupio MirageHobby P.11c 1/48 i to je do sad najbolja maketa tog aviona i općenito nije loša. Stare makete P.11 1/72 nemojte niti razmatrati jer su tragično netočne.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
hornet

Član od: 17 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Ožu 29, 2016 4:10 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

O njegovoj "c" varijanti, na kojem je oboren, se ne zna puno međutim smatra se da je i on bio bijeli 4, 1939. cijela 111.es. leti na c varijanti.
Za prebojane oznake (uklanjanje) nisam znao ali ne vidjeh fotke koja to pokazuje. Na ratnim fotkama bilo koje eskadrile vide se oznake, oborenima i na onima koje su zarobili njemci također.

No nisam ja to posebno proučavao a i teško čitam poljski.

Što se tice "a" varijante u jednoj od knjiga su objavljeni serijski brojevi svih aparata iz 111. es. (1938. god) ali ne i koji im je eskadrilni broj pripadao ako koga zanima pronađem to pa okačim naknadno.
Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Sri Ožu 30, 2016 1:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
Ovdje se govori o Ferićevom P.11c iz 1939. godine a tada su natpisi ispod krila bili crne boje i troznamenkati pa bi analogno tome ispod trebalo biti N 144 kako je i prikazano na ovom crtežu iznad.

E ovo mi je dobrodošla informacija ,vidio sam da je na nekim PZLima te oznake crne ,al nisam znao da se radi o propisu...
U svakom slučaju dosta toga je upitno pošto fotka dotičnog aparata još nije viđena....
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Ožu 30, 2016 2:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
O njegovoj "c" varijanti, na kojem je oboren, se ne zna puno međutim smatra se da je i on bio bijeli 4, 1939. cijela 111.es. leti na c varijanti.
Za prebojane oznake (uklanjanje) nisam znao ali ne vidjeh fotke koja to pokazuje. Na ratnim fotkama bilo koje eskadrile vide se oznake, oborenima i na onima koje su zarobili njemci također.

No nisam ja to posebno proučavao a i teško čitam poljski.

Što se tice "a" varijante u jednoj od knjiga su objavljeni serijski brojevi svih aparata iz 111. es. (1938. god) ali ne i koji im je eskadrilni broj pripadao ako koga zanima pronađem to pa okačim naknadno.
Što se tiče oznaka na krilima, to sam napisao kao mogućnost-ima, naravno, slika koje pokazuju takva (dosta brza i nemarna) prebojavanja na gornjim površinama (npr. dosta fotografiran avion pilota Dudwala kojeg su zarobili Njemci), a i sa donje strane je bijela na oznakama prebojavana sa svijetlo plavo-sivom, no bilo je puno aviona na kojima to nije provedeno. Samo sam htio reći da je previše nepoznanica za validnu rekonstrukciju izgleda Ferićevog P.11c. Njegov P.11a bi se mogao napraviti bez problema...

Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Sri Ožu 30, 2016 3:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Baš taj Dudwalov avion pokazuje kako su brojevi s donjih površina krila pretvorili iz bijelih 70-N u crno 170-N. Takve su i dekale stavili u Mirageovom pakiranju.

Inaće avion se vidi (bijeli 10) u Z.Petekovom prvom video koji je okačio na prethodnoj strani.

Na gornjoj desnoj površini krila izgleda kao da je poljska šahovnica traljavo prebojana, no može biti da je požmarilo kao i cijelo krilo (iako i sastavnica makete kazuje da je oznaka prebojana)

Poky

Član od: 16 Lis 2005
PorukaUpisano: Pet Tra 01, 2016 9:29 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Pošto je tema aktivna da ne zapoćinjem novu, pitanje glede bojanja...
Jel netko zna jel ovaj preživjeli P.11 iz muzeja obojen u točne nijanse nakon restauracije:

odnosno koja bi nijansa maketarske zelene/smeđe odgovarala za poljske avione?

PS. zamolba za moderatore ,da možda prebace ovu temu u prikladniji podforum (hr. il svjetske vojne povijesti)
Zoran Petek

Član od: 09 Sij 2016
PorukaUpisano: Ned Tra 03, 2016 10:16 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hornet Napisao/la:
Takve su i dekale stavili u Mirageovom pakiranju.

Najveća maketa je 1:32, sheme kao da su predvidjele ove postove.

113 Eskadra

112 Eskadra

111 Eskadra

Gore i dolje, Azur 1:72. Ovo je verzija s dva rumunjska, prikazan je
samo jedan, i jednim njemačkim P.11c. Boje su drugačije!

Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
hornet

PorukaUpisano: Ned Tra 03, 2016 2:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Prema novijim istraživanjima Poljaka taj trokut u kojem je sova (prva shema koju ste podjelili) bi trebao biti plavkaste boje poput trake na desnom krilu ili trokuta s pijetlom na drugoj shemi.

Kad smo već skrenuli malo od Ferića a zadržavajući se na Dudwalu može se primjetiti da su Poljaci imali nekakav čudan način označavanja. Osim što je šahovnica na desnom krilu (gore) bila čudno pomaknuta prema sredini na fotkama se primjeti i kako je serijski broj (u ovom slučaju 8.70) bio ispisan samo na lijevoj strani. A ta bijela 10-ka (vjerojatno i ostali avioni iz eskadrile) imali su plavu traku na desnoj strani vertikalca ali ne i na lijevoj, baš kao i na krilu.

fotke preuzete s ove stranice

Fotke makete na FB stranici nekog poljaka (mogu se vidjeti i ako nemate FB profil)

A možda bi nam u svemu ovom mogao pomoći i kolega mac eyka koji je nedavno na forumu predstavio Hurricana
mpuky1

Član od: 08 Velj 2012
PorukaUpisano: Ned Tra 03, 2016 4:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jedno mozda glupo pitanje ali na vecini fotki
primjecujem da je zrakoplovu uklonjen dio
hrbata iza pilotske kabine i zanima me zasto,
tj. sta su tu drzali ?
mpuky1

PorukaUpisano: Ned Tra 03, 2016 4:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Pošto je tema aktivna da ne zapoćinjem novu, pitanje glede bojanja...
Jel netko zna jel ovaj preživjeli P.11 iz muzeja obojen u točne nijanse nakon restauracije:

odnosno koja bi nijansa maketarske zelene/smeđe odgovarala za poljske avione?

PS. zamolba za moderatore ,da možda prebace ovu temu u prikladniji podforum (hr. il svjetske vojne povijesti)

Sused ne znam koja bi ti boja odgovarala za Pzl P.11c ali
pretpostavljam late polish khaki. Uglavnom nabavio sam
si Hatakin set za poljake pa ti mogu napraviti uzorke njihovih
boja posto ne koristis akrile.
hornet

PorukaUpisano: Ned Tra 03, 2016 10:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

mpuky1 Napisao/la:
Jedno mozda glupo pitanje ali na vecini fotki
primjecujem da je zrakoplovu uklonjen dio
hrbata iza pilotske kabine i zanima me zasto,
tj. sta su tu drzali ?

Da ne gledaš možda fotke "a" verzije?
Ova Dudwalova desetka ima uklonjen taj hrbat (ako misliš na taj dio iznad broja 10 i sove) ali njega su Njemci uklonili zbog oštećenja, kad su ga zatekli ("zarobili") bio je na avionu ali dosta oštećen.
mpuky1

PorukaUpisano: Pon Tra 04, 2016 8:56 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ah zo. Sad sam tek skontao da je to sve isti zrakoplov Smile
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Tra 04, 2016 10:09 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

O "Polish khaki" ima puno rasprava koje se mogu naći po internetu. Najbliži FS bi bio 36118. Što se tiče Dudwalovog "10", oštećenje su pokrpali Poljaci, a ne Njemci i to sa dva komada aluminijskog lima koje su zakovali jednog preko drugog, kako bi avion nakon teškog oštećenja opet mogao u borbu što prije... U 1/48 maketi Mirage Hobby-ja je dosta dobro (prema najnovijim istraživanjima) preporučeno kako obojati koji avion i date su naljepnice u raznim tonovima, pa maketari sami mogu odlučivati što im se više sviđa. Ima još nekoliko fotografija Dudwalovog PZL-a i moje je mišljenje da je i broj 10 svijetlo sivo-plave, kao i trokut eskadrilskog amblema sa sovicom i taktička traka na krilu.

Natrag na vrh
hornet

PorukaUpisano: Uto Tra 05, 2016 9:06 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Grunf Napisao/la:
...Što se tiče Dudwalovog "10", oštećenje su pokrpali Poljaci, a ne Njemci i to sa dva komada aluminijskog lima koje su zakovali jednog preko drugog, kako bi avion nakon teškog oštećenja opet mogao u borbu što prije...

To je podatak od nekuda ili vlastito razmišljanje?
Evo zašto mislim da su ga Njemci popravili. Naime do oštećenja je došlo 1.9.'39. a ovo je fotka oštećenja maskiranog s letjelišta Poniatowa

To letjelište je bilo aktivno do 6.9. (info s nekog Poljskog foruma) kad ga, zaključujem, zauzimaju Njemci a potom nastaje niz fotografija gdje prčkaju/popravljaju po njemu. Uz onu već prije postanu/prenesene evo još dvi a ima ih još nekolicina.

Fotka popravljene rupe

Sve fotke iz knjige Monografie lotnitcze 37

E sad ne znam kad je nastala fotka maskiranog u žbunje pa ne mogu tvrditi da nisu popravak napravili Poljaci ali više mi logika govori da nisu stigli u tih 5 dana.
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Sri Tra 06, 2016 10:03 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Tako sam shvatio iz knjige o P.11 koju imam. Ne vidim razlog zašto bi ga Njemci popravljali, jer prema slikama kod zarobljavanja nije bio u letnom stanju, a popravak ukazuje na to da je napravljen na brzinu u terenskim uvjetima. Moram provjeriti podatak, ali mislim da se čak spominje kako je avion sa tom popravkom već sljedeći dan opet bio u borbi i onda opet oštećen. Ovu fotku sa oštećenjem iz te prve borbe u kojoj je Dudwal oborio bombarder još nisam vidio. Svakako sam zainteresiran za ovu temu i ove konstruktivne analize jer planiram raditi baš taj avion od Mirage Hobby makete 1/48. U kutiji daju još i dekale za mašinu od Stanislava Skalskog, najvećeg poljskog asa, ali je sve rekonstrukcija prema avionima iz iste eskadrile i sjećanju pilota. Obzirom da već imam u radu Spitfire IX iz Polish Fighting Team-a na kojemu su postigli pobjede Skalski i Horbaczewski, a simbol 113 eskadre sa sovicom mi je zanimljiviji, onda sam se odlučio za Dudwalovu 10-tku. Inače, Dudwalu su priznate 4 pobjede za vrijeme kratke kampanje u obrani Poljske, a bio je među pilotima koji su uspjeli pobjeći u Francusku, gdje je i poginuo.

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Internet linkovi Vremenska zona: EET (Europa)
Idi na stranicu Natrag  1, 2, 3  Naprijed
Stranica 2/3

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma