Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Ki-43 Satoru Anabuki

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Lis 20, 2013 2:43 pm    Naslov poruke: Ki-43 Satoru Anabuki Citiraj ovaj komentar

Par pitanja za znalce i poznavatelje japanskog zrakoplovstva iz WW2.
Dakle riječ je o više-manje poznatom aparati Ki-43 narednika Satorija Anabukija, e sad zašto više-manje, jel postoji par nedoumica ,a ja nemrem od nikud iskopati neku fotku dotičnog aparata.
Dakle ovo je taj aparat po Ospreyu:

mislim da je mnogima sad jasnije ,jel radi se o aparatu za koji dekale daje Hasegawa u svom 1/72 setu za Ki-43-II međutim izgleda su dotične oznake bile na aparatu ranije verzije Ki-43-I ,kako je i navedeno u Ospeyevoj knjizi o japanskim asevima...
Našao sam razne verzije glede izgleda tog aparata od toga da je I. verzija ,pa II. verzija, da su postojala dva slično bojena aparata jedan I. verzije ,a drugi II. verzije, a čak su i sami dekali krivi jel imaju bijeli krug oko hinomarua, ćega opet nema na profilima,verzije da je odozdo u natural metal pa da je odozdo siv... i sad sam u nedoumici Sad
Dakle molim pomoć znalaca u vidu fotografije dotičnog aparata, nekog objašnjenja , linka i sl...
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Ned Lis 20, 2013 3:34 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

po meni ovaj raniji zeleni je definitivno siv odozdo, a onaj kasniji je ful srebrn sa zelenim flekama
to je bilo standardno bojenje, ali obzirom da je to rani period rata i da je burma, priklanjam se zeleno/sivoj verziji
rundela na trupu - u osnovi ne bi trebala bit s bijelim obrubom, na full zelenom, ali ova slika potvrdjuje izuzetak - isti avion, takodjer 50.sentai iz burme

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=28823

( sedma slika- ovaj sruseni)

pa po nekoj logivi, onda bi i njegov trebao imati na trupu bijeli obrub
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
husky011

Član od: 28 Ruj 2010
PorukaUpisano: Ned Lis 20, 2013 6:43 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Zeleni je, siv odozdo, ima beli obrub oko Hinomarua i to je ste Ki-43 I
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Poky

PorukaUpisano: Ned Lis 20, 2013 10:05 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Fala momci ,sve je to super ,ali kako znate ,dal postoje konkretni ,opipljivi dokazi ,odnosno ,dal postoji kakva fotka?!?
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Ned Lis 20, 2013 11:24 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Fala momci ,sve je to super ,ali kako znate ,dal postoje konkretni ,opipljivi dokazi ,odnosno ,dal postoji kakva fotka?!?
farbanje armiskih aviona <( a i navy) bilo je strogo odredjeno direktivama, da ne pisem sad to ovdje a i zna se kak su bili farbani u burmi po godinama i/ili direktivama
srebrna boja odozdo je isla cca 44te pa na dalje iako ima i primjeraka iz 43e ali manje
isto je i s oznakama- , ALI tu postoji slika aviona iz istog sentaija, pa je dokumentirana ''anomalija'' - bijeli rub oko hinomarua- znaci logika govori da je i njegov bio tako obojen

inace slika tog kompletnog aviona kolko ja znam ne postoji( iako dopustam da sam u krivu)

pa sad kak oces- vodit se logikom ( one profile nemres uzet kao dokaze) ili cekat sliku da se pojavi
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Poky

PorukaUpisano: Pon Lis 21, 2013 12:25 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Citat:
inace slika tog kompletnog aviona kolko ja znam ne postoji( iako dopustam da sam u krivu)

pa sad kak oces- vodit se logikom ( one profile nemres uzet kao dokaze) ili cekat sliku da se pojavi

Ma nisam ja od tih koji bi odustali ,ak nema fotke, meni je dosta da riješim nedoumice...
Evo sad sam naletio i na ove profile:

Ispada da su postojale dvije gotovo identične mašine... Zanimljivo na onoj kasnijoj II. verzije ima manje pobjeda neg na ranijoj (doduše neke pobjede su bile ucrtane od drugog pilota...)
BTW da ne započinjem novi topic, koje su boje odnosno naćin nanošenja ,ovdje u igri:

zeleni motling nanošen spray gun-om na bare metal avion???
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
PorukaUpisano: Pon Lis 21, 2013 9:46 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mislim da sam negdje vidio samo fotografiju repa Anabukijevog Ki-43-1. Vjerojatno je ostatak aviona rekonstrukcija po analogiji sa ostalim avionima iz Sentai-a i bojanja po tada važećim pravilima. Probaj negdje naći knjigu od Ospreya o asevima na Ki-43, jer je puno bolja od one koja pokriva sve armijske aseve.nadam se da ovaj link funkcionira:

http://rapidshare.com/files/270608609/OAotA085.rar

Ovaj Ki-43-II sa brojem 15 je bare metal sa zelenim mrljama bojanim na terenu. Razne mrlje su aplicirane i sa zračnom prskalicom i sa kistom, a mislim da bi za ovaj konkretni avion bio u pitanju prvi način. Što se tiče krila, to je na tebi i tvojoj imaginaciji, jer nema fotografije...Nisam siguran, ali moguće je da su upravljačke površine svijetlo sive boje, a ne aluminij, slično kao i na Ki-61.

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

PorukaUpisano: Pon Lis 21, 2013 11:11 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Nažalost link ti ne radi....
Ok ,sad sam odlućio za Anabukia ,sam moram naći još neku zanimljivu šemu za Ki-43-II ,pa ako netko ima link za tu knjigu ,a da radi, nek obijesi.
Perando II

Član od: 20 Pro 2006
Mjesto: Pula
PorukaUpisano: Pon Lis 28, 2013 2:32 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Kada sam krenuo dovršiti davno započeti Ki-84 naišao sam na sličan problem, baš sam se zakačio za Anabukia no nisam mogao pronaći fotografiju već samo ovakve profile.
Moj ti je savjet da nađeš neki profil, da radiš po njemu bez fotografije i ne sekiraš se previše. Ukoliko fotografija ne postoji nitko ti neće moći reći kako si u krivu a ako je određeni profil dugo vremena "u điru" ionako je ušao u "kolektivnu svijest" te kao takav predstavlja određeni avion i priču koja se veže za njega.
Ja sam se na kraju odlučio za Ki-84 od Isamu Sasakia, fotografija njegovog Ki-84 ne postoji, međutim zna se da avioni te eskadrile nisu imali bijeli krug oko hinomarua i da nisu imali oznake. Tako ga radim.
Sasaki je u jednoj noći oborio 3 Supertvrđave, zar je bitno je li oko hinomarua bio krug ili nije?
Tako ja gledam na to, znam da se nekima okreće želudac od ovakvog maketarenja Smile
Ovo je link na knjigu koju Grunf spominje:
http://dfiles.eu/files/4pe7e0c9t
Tu imaš jedan profil:
http://www.elknet.pl/acestory/anabuki/anabuki.htm
Ovo je jedna firma koja proizvodi maske za avione, potraži maske za Ki-43, možda naletiš na nešto korisno:
http://www.montex-mask.com/en/home
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

PorukaUpisano: Pon Lis 28, 2013 6:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala Perando na linku, ovaj profil sam već vidio...
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovno maketarstvo Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma