Otvoreni maketarski forum Forum Indeks


Mjesto za sve maketarske teme i dileme
 
 FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Morko Morane, RSmodels, 1/72

 
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Poruke: 5420
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Ruj 21, 2013 2:56 pm    Naslov poruke: Morko Morane, RSmodels, 1/72 Citiraj ovaj komentar

Evo završen! Dakle moja dugogodišnja želja i tiha patnja napokon realizirana. Very Happy I opet jedna prerada MS-406 ovaj put finska.
Ukratko finci su odlučili modrnizirati stare Morane sa novim motorima i doista su uspjeli! Zamjenili su stari motor HS12Y sa sovjetskim Klimovim M-105 sa zarobljenih i srušenih LaGGova (Klimov je u biti također kopija HS12Y) pripasali mu također sovjetski propeler ,hladnjak s Bf-109 ,ojačali konstrukciju ,popravili aerodinamiku pokrova motora i izmjenili naoružanje i Voila novi lovac! I to sa dosta poboljšanim karakteristikama: brzina je narasla za oko 40km/h ,plafon se popeo za 2000m... Jedini je problem spora modernizacija tako da je do kapitulacije/primirja sa sovjetima do postrojba došle samo 3 mašine ,ostale su modernizirane postepeno do nakon rata. Zanimljivo je da je sa ove tri mašine pilot Lars Hattinen uspio oboriti tri ruska aviona (sa svakom mašinom ,po jedan Very Happy )
Ukratko o maketi: jako dobra RSova maketa Morane Saulniera MS-406 je poslužila kao osnova za ovu verziju tako da se u kutiji dobije kompletna maketa MS-406/410 sa dodatnim spruom za Morko Morane ,jedino ima malo pilanja donjeg dijela krila ,al ništa strašno ,moja zamjerka ide dosta lošoj sastavnici koja je ostala od MS-406 samo su promjenjeni natpisi ,tako da dolazi do bunjenja prilikom stavljanja hladnjaka... Moj poso standardan ,malo piljenja ,malo kitanja, detaljiranja stajnog trapa,ljepljenja i bojanja MM enamelkama ,pa "punjenje panela s tušem" Very Happy i mazanje pigmentima. Evo rezultata:









_________________
Poky
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Poruke: 1356
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Sub Ruj 21, 2013 3:46 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

odlican ko i uvik,volin ove finske masine Very Happy
_________________
nisam zgodan,al sam nezgodan
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Vulkanizer

Član od: 13 Lip 2009
Poruke: 1732
Mjesto: Le Bourget
PorukaUpisano: Sub Ruj 21, 2013 5:48 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dok mi vodimo intlektualne bitke , Poki ga izdrla.
Svaka čast , odličan i interesantan Very Happy
_________________
http://www.aeroscale.co.uk/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=4063
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Antun Janković

Član od: 04 Kol 2008
Poruke: 2300
Mjesto: Swansea
PorukaUpisano: Sub Ruj 21, 2013 8:21 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odličan! Sviđa mi se! Ne moram reći da nikada nisam čuo za njega.......
_________________
potpis
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Damir
Gost
PorukaUpisano: Sub Ruj 21, 2013 10:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Dobar!
Aj sad još malo o tipu. Tek sad, kad gledam maketu, shvaćam da ima dva velika uvodnika zraka. Ako su ovaj ispod motora stavili za motor, zašto nisu maknuli onaj pod krilima (pod kabinom)..? Nekak mi se čini da je "propuha" bilo i previše...
Natrag na vrh
von Stuck
Administrator
Član od: 08 Lis 2005
Poruke: 3474
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Sub Ruj 21, 2013 10:18 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Damir Napisao/la:
Dobar!
Aj sad još malo o tipu. Tek sad, kad gledam maketu, shvaćam da ima dva velika uvodnika zraka. Ako su ovaj ispod motora stavili za motor, zašto nisu maknuli onaj pod krilima (pod kabinom)..? Nekak mi se čini da je "propuha" bilo i previše...


Možda da je onaj gornji uvodnik zraka za motor ili hlađenje rashladne tekućine a veliki donji hladnjak za ulje.


_________________
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Slider

Član od: 09 Velj 2012
Poruke: 4221
PorukaUpisano: Sub Ruj 21, 2013 11:12 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

von Stuck Napisao/la:
Damir Napisao/la:
Dobar!
Aj sad još malo o tipu. Tek sad, kad gledam maketu, shvaćam da ima dva velika uvodnika zraka. Ako su ovaj ispod motora stavili za motor, zašto nisu maknuli onaj pod krilima (pod kabinom)..? Nekak mi se čini da je "propuha" bilo i previše...


Možda da je onaj gornji uvodnik zraka za motor ili hlađenje rashladne tekućine a veliki donji hladnjak za ulje.
]

ne
ovaj gornji je kiler za ulje preuzet od Me-109 G6, a donji pod krilom je kiler glikola
( rashladnog sredstva)

btw, krasna maketa, standardni poky Cool
_________________
Izrada maketa po narudzbi
www.m2models.hr
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
FilipZG

Član od: 10 Lis 2009
Poruke: 387
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2013 2:47 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odličan je
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
su27rules

Član od: 13 Pro 2006
Poruke: 5798
Mjesto: Split
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2013 10:01 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Lipo!!
I naravno opet neki "komarac" za kojeg nisam do sad ni znao da je letio......
_________________
Davor
MAK Reoplan - Split
You can never have enough Flankers!!
https://www.whatifmodellers.com/index.php?topic=47754.0

https://www.facebook.com/groups/397878543718795/
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Poruke: 5420
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2013 4:35 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Fala momci! Vidim Slajo je već objasnio koji je koji hladnjak odnosno po naški kiler Very Happy
Da nažalost malo ljudi zna za ovog "ljepotana" ,ali i opčeniti mi je zanimljivo koliko malo se zna ćim se maknemo od Spitova ,Messera, Fockewulfova Junkersa ,Mustanga ,Yakova i sličnih razvikanih modela ,ja sam se svojevremeno bavio skupljanjem svih tipova lovaca koji su letjeli il bili projektirani neposredno prije i poslje WW2 i tu se nalazi široka paleta lovaca i zanimljivih priča (recimo čak su latvijci projektirali lovce (VEF Irbitis I-12 i I-16) isl..) sada kad postoji wikipedija i net sve je puno dostupnije za istraživanje ,sam treba upisati u google i tražiti...
_________________
Poky
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
veteran

Član od: 29 Ruj 2010
Poruke: 292
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2013 5:53 pm    Naslov poruke: Morko Morane Citiraj ovaj komentar

Standardno odličan. Od Tvojih radova čovjek uvijek može nešto naučiti...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Zorro

Član od: 30 Tra 2012
Poruke: 306
Mjesto: Rijeka
PorukaUpisano: Ned Ruj 22, 2013 7:27 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Krasan!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Poruke: 7768
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pon Ruj 23, 2013 11:33 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo je jedan od tvojih boljih radova, a i sviđa mi se tema Finaca. Very Happy
_________________


Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

 
Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Prerada na hrvatski jezik.
Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron