Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Dual build: Bf-109 (g6 Hasegawa 1/48)

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
josipww2

Član od: 04 Lis 2009
Mjesto: Sarajevo-Split
PorukaUpisano: Sri Jul 17, 2013 7:28 pm    Naslov poruke: Dual build: Bf-109 (g6 Hasegawa 1/48) Citiraj ovaj komentar

evo da i ja otvorim temu,pa da upotpunim moj i stukin projekt.nema smisla dva puta pisat o cemu se radi,je je stuka sve lipo objasnija u njegovoj temi.Dakle,radi se o dobroj hasegawinoj maketi,svima dobro poznatoj.uz nju sam nabavio resinski kokpit koji je kopija airesa cisto da malo digne samu maketu.kako sam tek jucer krenija radit nisam puno napravio.malo sam se zabavio sa rezanjem resinskih dijelova (preko kojih sam stavio primer).izbusio sam rupe na onom cjevastom dijelu kutija trapa i popravio oblik kutija.da ne duzin,evo slika samo za pocetak,za dva,tri dana idu slike gotovoga kokpita.
kao i uvjek,svi komentari i kritike su dobro dosli.
bf-109 mi je inace vrlo drag avion ali trebat cu veliku pomoc strucnjaka koji sigurno o ovoj maketi i avionu znaju vise od mene da me malo upute i ukazu na neke nedostatke ove makete tako da ih u startu mogu popraviti (neki spojevi ili netocni paneli...)

vrsa

Član od: 21 Lis 2005
Mjesto: all over the place
PorukaUpisano: Čet Jul 18, 2013 10:02 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ajde, super. Krenulo je odlično, sad nema posustajanja. Inaće kolegi ne gine lipa maketa. Wink
MAK REOPLAN - Split
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Čet Jul 18, 2013 10:19 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Maketa ima nekih nedostataka, ali jednom složena izgleda dobro. Kad slažeš krila, ne zaboravi da ispupčenja na gornjoj starani iznad stajnog trapa prate udubljenja u kutijama stajnog trapa i da na trupu iza kabine ne pokitaš spoj sa gornje i donje strane, jer je to u stvarnosti panel... Ako stigneš, probaj nekako nabaviti Quick boost auspuhe. To ionako stavljaš na kraju, a bušenje ovih iz kutije nije jednostavno. Ako se ipak odlučiš za taj zahvat, nemoj usput i ukloniti liniju šava od odljeva koji ide po sredini svakog ispuha, jer je to i u stvarnosti šav. Samo naprijed-nadam se da ćete i ti i kolega uspjeti dovršiti svoje Messere u dogovorenom roku. Very Happy

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
josipww2

PorukaUpisano: Sub Kol 03, 2013 5:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

evo nastavak radova,mislija san da cu i prije stavit slike aeto,priceka san dok se ne nakupi.kokpit sam radio dosat dugo,5 dana,jednostavno je prevruce da spojim 3-4 sata maketarenja u danu.slikano je mobitelom pa slike nisu bas najbolje,ali da se sve vidit,a ako bude nekih nejasnoca slobodno pitajte.naravno,kao i uvjek,svi komentari i kritike su dobrodosli,jer mi stvarno pomazu u izradi makete i tjeraju me da je dovrsin.eto,odo sad na more Wink

stavljen je resin u kutije trapa.
grunfe,pokusao sam napravit udubine koje bi pratile ispupcenja,al jednostavno nisam uspio,nisam uopce imao ideju kako to napravit.boja san se da ne unistim krilo,to je ipak za mene jos prevelik pothvat Wink

izbusio sam rupe na kutijama topova kroz koje izlaze cahure

pocinje slicit na messerschmitta Very Happy

st65uka

Član od: 06 Stu 2007
PorukaUpisano: Ned Kol 04, 2013 10:59 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super to ide! Malo zaostajem za tobom po sklapanju ali mi se čini izvedivo do 16 - og Very Happy
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
josipww2

PorukaUpisano: Pon Kol 12, 2013 12:24 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

pozdrav ljudi.
maketa je sklopljena i stavljen je sloj primera (slike idu kad pocnem bojat).
sad nailazin na mali problem i potrebna mi je vasa pomoc.avion koji namjeravam radit ima " saw tooth " kamuflazu (strucnjaci ce znat o cemu se radi) po krilima koji se radio samo u erla tvornici mislim.ne znam uopce kako bi to maskirao,pa me zanima ima li ko od vas precizne crteze te kamuflaze sa gornje strane krila,pa da to pribacim u mjerilo 1/48,kopiran i izrizen i da tako izrezani papir koristin kao masku.mislim da bi tako bilo najjednostavnije...
husky011

Član od: 28 Ruj 2010
PorukaUpisano: Uto Lis 08, 2013 8:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Farbaj iz ruke, lakse je...
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pet Lis 11, 2013 10:18 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

husky011 Napisao/la:
Farbaj iz ruke, lakse je...
Saw tooth kamuflaža "iz ruke"?!? Ako netko može, a da izgleda kako treba, a ne nekakva interpretacija, onda svaka čast. Wink Šablone je najbolje napraviti od paus-papira, pa ih sa komadićima Tamya trake malo podići od površine makete kao bi se dobio mekši prelaz.

Natrag na vrh
dragisa1956

Član od: 01 Lis 2009
PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2013 12:21 am    Naslov poruke: Krinkanje Gustava u proizvodnji. Citiraj ovaj komentar

Poštovani.

Prema poznatoj proceduri za obojenje Gustava koji imaju "pilastu" odnosno nazubljenu podjelu boja po gornjacima krila i repnog krila, sve je napravljeno "preko šablona" odnosno rabeći konstruirane krinke (rekli bismo maskiranjem). Istraživać g.Marko Jeras se podrobno pozabavio svim tehničkim zanimljivostima koje muče maketare o Bf-109. Postoje točni nacrti za krinkanje tih zrakoplovau proizvodnji. Inženjeri koji su zamislili shemu, prikazali su magličasti prijelaz boja po gornajcima nazubljeno. nekome se to jako svidjelo, pa je doslovno prenio RLM-ovu vojno-tehničku naredbu na Gustave. Možda ste primjetili da postoje i neke krinke s posve pravilnim krugovima po stranicama trupa, što je također jedna od doslovnih interpretacija spomenutih simboličkih prikaza u nacrtima krinkanja.

Administrator je dobro opisao najprikladniji postupak obojenja. Ja rabim onaj papir koji mogu najjednostavnije upravljati pri radu, obični pisaći/kopirni papir. Ako imate autentični nacrt sheme, samo istu dovedete u šeljeno mjerilo i odkopirate na stroju. dalje se radi skalpelom, pa aerografom bojama po maketi.

Samo dajte "punom parom" naprijed, u izradi makete!

Lijep pozdrav. Dragiša.

PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2013 2:59 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

hvala svima na odgovorima i savjetima,problem je sta nemam autenticni nacrt sheme koju bi umanjio u mjerilo 1/48,pa ako netko ima neka posalje slike tu ili na PM Very Happy
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2013 5:19 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Ovo bi trebalo biti to:

Natrag na vrh
josipww2

PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2013 7:04 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

bravo grunf,puno ste mi pomogli,sad kad i to imam nece mi bit problem krenit sa pituravanjem,slike ubrzo Cool
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma