Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

DHC-6-300 Twin Otter 9A-TOA u Jelsi

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,...
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Grunf
Administrator
Član od: 24 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Uto Jul 07, 2015 11:21 am    Naslov poruke: DHC-6-300 Twin Otter 9A-TOA u Jelsi Citiraj ovaj komentar

Prošli mjesec sam u Jelsi na Hvaru uspio napraviti nekoliko fotografija De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter-a nove kompanije na našem području European Coastal Airlines. Bilo je već predvečer, a hidroavion je već bio na polijetanju i nisam mu se stigao više približiti, pa kvaliteta fotki nije neka. Izabrao sam 4, po dvije sa svake strane.

Avion lijepo izgleda i moguće je napraviti maketu 1/72 od Revella (prepak starog Matchboxa) koja , iako stariji kalup, nije tako loša. Još kad bi se našao netko tko bi napravio dekale...

Group build - Metal finish battle
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
jura_vg

Član od: 05 Velj 2015
Mjesto: Velika Gorica
PorukaUpisano: Uto Jul 07, 2015 11:28 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Navodno ovo nije njihova shema, nego samo dofarbana od neke malezijske kompanije, otkud je i stigao avion (ako me prisjećanje ne vara).
Isto tako, bilo je govora da stiže i drugi takav, ali mu treba još namontirati plovke i pofarbati ga, pa bi mogli i vidjeti kakva je to shema!

Ako je točno ovo šta sam napisao (prošlo je već više mjeseci otkad se pričalo o tome), onda treba malo pričekati s dekalima, a subjekt je svakako interesantan (ali u 1/48 Razz ).
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
jura_vg

PorukaUpisano: Uto Jul 07, 2015 11:37 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Malo sam kopao po spotterskim komentarima da provjerim...

Ovo su indonezijske boje, a drugi avion je još u ožujku došao u Švicarsku gdje bi valjda trebali namontirat plovke i pofarbat ga u ECA boje.
Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Uto Jul 07, 2015 12:00 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Hvala na ifo-u za porijeklo boja, Jura. Meni se sviđa ova bijelo-plava kombinacija, ali svakako će biti zanimljivo vidjeti i tog drugog... Što se tiče maketa, ako hoćeš 1/48, onda ti preostaje samogradnja. Jedina postojeća maketa ovog aviona je 1/72, i to Revellov prepak Matchboxa iz 1983. god. Doduše, maketa nije ni tako mala u tom mjerilu, a sadržava sve opcije sa plovcima, kotačima, dugim i kratkim "nosom" i uopće nije loša. Koliko sam pročitao u recenzijama, konturno je točna, jedino treba ispraviti položaj krakova propelera koji (kao i kod naših Pilatusa) u stanju mirovanja stoje bočno zakrenuti. Unutrašnjost kokpita i putničkog prostora je rudimentarna, ali se ionako ne vidi mnogo kroz prozore, pa bi malo skrečanja bilo sasvim dovoljno da se nadomjeste ti nedostaci. Po netu ima i nekoliko slika kabine, tako da ima dovoljno referenci.

Natrag na vrh
jura_vg

PorukaUpisano: Uto Jul 07, 2015 12:17 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

I meni se više sviđa trenutna shema.

Ovo je predviđena ECA shema:

A ovo je taj drugi avion u Švicarskoj:

daneel

Član od: 12 Lis 2005
PorukaUpisano: Uto Jul 07, 2015 2:02 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

tu ideju sam i ja imao sa svojim twin otterom, napravit ga sa plovcima i vidjet jel neko zainteresiran da napravi dekale, al sam odustao kad sam vidio koliko su ECA plovci drukčiji od onih kaj dolaze u kutiji... naime u kutiji su valjda originalni DHC plovci, a ovi ECA twin otteri su zapravo ovi novi Twin Otteri ( dash 400, mislim) kaj ih uopće ni ne radi DHC, nego firma Viking Air kaj je od Bombardiera kupila licencu i mašine za DHC avione, a oni montiraju i ove nove amfibijske plovke. e sad, kad bi se našao neko vičan samogradnji i resinu, pa napravio te plovke... Smile
jura_vg

PorukaUpisano: Čet Jul 23, 2015 6:08 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Jučer je ovaj Twin Otter sletio na Pleso, a danas je odšlepan u ZTC, gdje će mu namontirati plovke.

Izgleda da su to konačne boje ECA.

"Hrvatski zrakoplovni prijevoznik European Coastal Airlines (CC/ECB) uskoro bi trebao preuzeti svoj drugi zrakoplov: Na zračnoj luci Murrieta u Kaliforniji u SAD-u zrakoplov je pripremljen za isporuku, već u bojama European Coastal Airlines i sa svojom novom hrvatskom registarskom oznakom 9A-TOC. Isporuku u Europu će vršiti kanadska tvrtka iz Calgary-ja. Ovaj zrakoplov tipa Dash DHC-6-100 Twin Otter ima serijski broj (c/n 45) i do sada je letio za razne prijevoznike u Argentini, Ekvadoru i SAD-u. Drugi zrakoplov koji je prije par mjeseci bio isporučen u Bern u Švicarskoj, uskoro bi mogao dobiti plovke i biti finalno uključen u redovni promet u Hrvatskoj. Četvrti zrakoplov serijskog broja (c/n 96) priprema se u Kaliforniji, nosit će hrvatsku registraciju 9A-TOE i uskoro će i on biti spreman za isporuku."
Boris G.

Član od: 03 Ruj 2007
Mjesto: SPLIT
PorukaUpisano: Čet Lis 08, 2015 7:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Evo još malo Twin Ottera, uspio sam ga "uhvatit" jutros u trajektnom pristaništu u Splitu.

Grunf
Administrator
PorukaUpisano: Pon Lis 12, 2015 10:11 am    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Odlične fotografije. Very Happy Još kad bi se uspjeli dokopati nacrta plovaka... Revell/Matchbox maketa ima druge plovke, pa bi ove trebalo skrečati.

Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri,... Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma