Otvoreni maketarski forum Forum Indeks

Mjesto za sve maketarske teme i dileme

FAQFAQ   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Grupe korisnikaGrupe korisnika   RegistracijaRegistracija   ProfilProfil   PrijavaPrijava 

Prijavi se za provjeru privatnih porukaPrijavi se za provjeru privatnih poruka   

Revell 1/72 La-5FN White Russian Airforce

Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri
Vidi prethodnu temu :: Vidi sljedeću temu  
Autor Poruka
Darijan

Član od: 10 Velj 2008
PorukaUpisano: Pet Lip 07, 2013 3:32 pm    Naslov poruke: Revell 1/72 La-5FN White Russian Airforce Citiraj ovaj komentar

Evo jednog malog uratka kojim se bavim već duže vrijeme. Maketa je Revellov La-5FN u 1/72 mjerilu i nije baš najkvalitetnija, obje strane trupa su ausvinkl, a razmak između krila i trupa je popriličan i sama krila nekako nakrivo idu na trup. Ali to ništa meni ne smeta Smile, idemo na slike (koje su raznolike kvalitete ovisno o dostupnom fotiću, osvjetljenju i drhtavim rukama, unaprijed isprike).

Ovo je radni plan za konačni izgled makete. Ideja je da cijeli zrakoplov obložim samoljepljivom alu-folijom. Zašto? Jer nikada nisam vidio bare metal sovjetski zrakoplov Smile. A i da isprobam tu tehniku. Na rep ide plavi križ, a na krila ruske carske rondele (kako ću to napraviti ni sam još ne znam).

Nešto malo radova u unutrašnjosti, ništa pretjerano. Izrezao sam poklopce ispušnih cijevi, ubacio komade plastične kartice i fiksirao ih Miliputom.

Ovdje sam si dao malo više truda, opet ne previše jer će se ionako slabo vidjeti kroz poklopac. Jesam li uslikao sjedalo i ploču nakon bojanja? Naravno da nisam.

Koliko se vidi unutra, ja sam poprilično zadovoljan, posebno ručicama i upravljačem. Na onu okruglu stvarčicu iznad kontrolne ploče ide još mali kvadratić prozirne plastike prije zatvaranja kabine.

Ovdje se vidi najbitniji dio mog maketarskog pribora Very Happy, nazamjenjiv kao stalak te kad nos procuri.
Dodani pokrovi iznad pet ispušnih cijevi koje su ispod ali se ne vide najbolje pa koliko je cijela zafrkancija s time imala smisla je diskutabilno.
Miliputom sam ispunio postojeće razmake.

Koliko se ovdje vidi, crno je plastika od rengenske slike na koju sam razvodnjenim drvofixom zalijepio sitnu mrežicu koju sam izvukao iz nekog starog elektronskog uređaja ako se dobro sjećam.

Mrežica nalijepljena i obojana te pričvršćena probno na trup. Također dodan nos s blokom motora na kojem nisam ništa radio jer se uopće ne vidi. Ovdje se ne vidi ali sam izbušio rupe za strojnice i unutra kasnije idu cijevi od šprica. Spoj nosa i trupa će zahtjevati dosta poravnavanja za što sam si danas kupio paket mini rašpica "Ms. Manicure". Da ne spominjem koji pogled sam dobio kad sam rekao trgovkinji za što mi treba. Kad sam već na tome, imali su tamo i nešto za poliranje noktiju za sjaj, što li, izgleda slično kao i rašpice. Ima li netko iskustva s time, može li biti korisno za fino brušenje?

Slijedeće na redu.

Savjeti i kritike su više no poželjni.
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poky

Član od: 16 Lis 2005
Mjesto: Zagreb
PorukaUpisano: Pet Lip 07, 2013 3:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Super napredak i vidim ulažeš puno truda u njega.
Vidim da ideš na "what if" shemu i taj "bare metal"ali samo da ti napomenem ,ne znam jel znaš ,ali La-5 nije bio cijeli od metala ,trup iza cockpita i skoro cijelo krilo su bili "drveni" (šperploča), evo samo mali hint:
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=19416
Slider

Član od: 09 Velj 2012
PorukaUpisano: Pet Lip 07, 2013 6:47 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

ono ''malo okruglo s prozirnim komadom plastike'' je vjerojatno reflektorski nisan Cool
tocnije PBP-1A lens type reflector with 2 rings
kak izgleda, ne znam ( ipak je to rus), pa necu komentirat jel tvoj lici na pravio Cool
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Darijan

PorukaUpisano: Pet Lip 07, 2013 9:03 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Poky Napisao/la:
Super napredak i vidim ulažeš puno truda u njega.
Vidim da ideš na "what if" shemu i taj "bare metal"ali samo da ti napomenem ,ne znam jel znaš ,ali La-5 nije bio cijeli od metala ,trup iza cockpita i skoro cijelo krilo su bili "drveni" (šperploča), evo samo mali hint:
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=19416

Nisam znao, ali ovo je carska vojska, oni ne škrtare kao boljševici pa su išli na model u potpunosti od metala Very Happy.

Slider Napisao/la:
ono ''malo okruglo s prozirnim komadom plastike'' je vjerojatno reflektorski nisan Cool
tocnije PBP-1A lens type reflector with 2 rings
kak izgleda, ne znam ( ipak je to rus), pa necu komentirat jel tvoj lici na pravio Cool

Referenca mi je bio flight-sim Birds of prey gdje su kokpiti stvarno detaljno prikazani. Koliko su oni točni to ne znam. Meni je ionako autentičnost samo odskočna daska Very Happy.
Natrag na vrh
Darijan

PorukaUpisano: Pon Jul 15, 2013 6:07 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Urađeno do sada:

Stajni trap i repna krilca su postavljena za slikanje, tek ih treba zalijepiti.
Kada sam počeo sa nanošenjem folije bio sam jako skeptičan da bi to sve moglo ispasti dobro, ali super sam zadovoljan sa postignutim. Folija jeste debela i svaka sitnica se vidi na njoj, ali može se dosta dobro izgladiti (za to koristim komad balze širine oko 5 mm i zaobljena vrha).
Najveći trn u oku su pukotine sa svake strane repa, vidjet ću kako ću to još sanirati kad zalijepim krilca.
Sad još moram sve krajeve folije stanjiti finim brusnim papirom da budu što manje vidljivi, izgladiti i ispolirati foliju, dodati strojnice, srediti poklopac kabine.
Pošto mi se ne da naručivati preko neta decale za ww1 ruske zrakoplove samo za 4 rondele moram posjetiti lokalnu tiskaru i vidjeti jel mi mogu napraviti neke naljepnice tanke.
Natrag na vrh
Darijan

PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2013 1:45 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Mali napredak:

Možda sam malo pretjerao sa tragom ispušnih plinova na bokovima ali ne izgleda pre loše. Rondele i plavi križ za rep su složeni u Photoshopu i isprintani u tiskari kao obične naljepnice. Nije tehnika za stalnu uporabu ali ne izgleda ni upola loše kako sam mislio (malo su debele što se vidi na trećoj slici).
Malo me brine ModelMasterov matt bezbojni lak jer ostavlja žućkastu nijansu kad prelakiram bijelu površinu. Dali je to zbog starosti (imam ga kojih 3-4 godine) ili tako treba biti?
Još ostaje par dorada akrilama, prije svega na repu i razvlačenje žičarije za što već predosjećam da će biti golgota vlastite kategorije.
Natrag na vrh
husky011

Član od: 28 Ruj 2010
PorukaUpisano: Uto Lis 15, 2013 10:33 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

Da li sam prevideo ili nisam video koju si foliju koristio?
Ovo izgleda odlicno!
Natrag na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Posjeti web-site
Darijan

PorukaUpisano: Čet Lis 17, 2013 4:55 pm    Naslov poruke: Citiraj ovaj komentar

husky011 Napisao/la:
Da li sam prevideo ili nisam video koju si foliju koristio?
Ovo izgleda odlicno!

Hvala, inače traka je rola širine 5 cm dužine 50 metara, a ima je za nabaviti u Bauhausu i namjenskim trgovinama boja i sl. Meni ju je dao kolega koji radi na klima uređajima ali sad se više ne sjećam marke i proizvođača. Nije loše ali ipak malo predebelo za 1/72.
Natrag na vrh
Pokaži ranije poruke:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Otvoreni maketarski forum Forum Indeks -> Zrakoplovi, helikopteri Vremenska zona: EET (Europa)
Stranica 1/1

Idi na:  
Ne možete slati svoje poruke u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili poruke u ovom forumu
Ne možete izmijeniti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma